Takze kdyz projektant do vykresu nakresli, ze se fazovy vodic pripojuje na kovovou vanu a baterie se uzemni (napr. pretahne nekde caru) a vy to tak zapojite, tak jste si uplne nabeton jisty, ze se vam nemuze nic stat?
Nebo mene extremni pripad, projektant zapomene napsat do projektu, ze se instalacni krabice na dreve musi podkladat nehorlavymi podlozkami a od spatne utazene svorky shori krov? Zase bude vsechno OK?
Tohle je další perla, která kupodivu doposud nikomu nebyla omlácena o hlavu - podle LITERY zákona, kdyby DRUHÝ vzorek měl chybovost menší než 3%, tak by se kandidátovi odečetlo všech 17.000 hlasů z obou vzorků.
Při sepisování jim tam totiž vypadlo NĚKOLIV SLOV a nechali tam jen "Odečtou podpisy z obou vzorků" (parafrázuji). Zřejmě chtěli napsat "Odečtou chybné podpisy z obou vzorků", ale nenapsali.
Paradoxně tak, kdybys měl 60.000 podpisů, tak je pro tebe výhodnější mít v obou vzorcích chybovost 3% (přijdeš o 1.800 hlasů a projdeš), než v prvním 3.2% a v druhém 2.8% (přijdeš o 17.000 hlasů a tudíž neprojdeš)
Fakt si to tam najděte, je to tam.
Neni to ok z pohledu lidskeho a moralniho, nicmene toto se na stavbach deje dnes a denne. Franta da papir na uplne vsechno. Stavba ma zaruku treba 2-5 let a ze pak po zaruce nahodou umrete/vyhorite od elektroinstalace nikoho netoci. Co jsem mel sanci videt, tak bych si na klic ci od developera neporidil ani kadibudku.
Tak to vidíš, já jsem přestě tohle udělal. Odmítl jsem udělat v kódu zcela zjevnou pitomost. Dokonce oficiálně, a několikrát. Výsledek? Žádná reakce, a zadavatel se teď té pitomosti dožaduje bez ohledu na to, že výsledkem bude nefunkční aplikace. Pomalu to vypadá, že od 1.1. si hledám nový místo....
... ale máte pravdu, co se dikce zákona týče je tam ve slovní rovině několik zásadních chyb:
"Zjistí-li nesprávné údaje u méně než 3 % podepsaných občanů, nezapočítá..." v případě prvního vzorku, versus "Zjistí-li Ministerstvo vnitra, že druhý kontrolní vzorek vykazuje chybovost u méně než 3 % občanů podepsaných na petici, nezapočítá..." v případě druhého.
Dále pak
"...nezapočítá Ministerstvo vnitra tyto občany do celkového počtu ..." versus "nezapočítá Ministerstvo vnitra občany z obou kontrolních vzorků do celkového počtu ..."
Dalsi ynteligent ... cece, kdyz ti zada nekdo postavit most bez pipiru, mas v ruce projekt, na nem razitko, tak to presne tak postavit MUSIS, protoze je to projektat, kdo rozhoduje JAK a CO, ne ten, kdo to stavi.
Maly prikladek - byl sem svedkem, jak pan projektant prikvacil na stavbu, rka, ze "ten kruhak je ale uplne blbe, ten mel bejt o 100m jinde", nacez stavbyvedouci vytah projekt, ukazal mu ten skrabanec a rikal "je tohle vas podpis? Je. Je to postaveny presne tak, jak je to na vykresu? Je. Takze jestli to chcete jinde, tak si to zacalujete." ... mno a najednou to bylo OK ... ;D
Pletete dohromady několik zcela odlišných věcí. Pokud stavebník staví most, u něhož si je zcela evidentní, že to je blbě, nemůže ho postavit, ani když to tak dostane vyprojektováno. Pokud je tam ale jenom nějaká poddimenzovanost, kterou nejde poznat, je to problém projektanta.
Pokud programátor dostane od ministerstva zadání: Naprogramuj tam tenhle vzorec, tak to prostě udělá, protože není jeho obor dělat interpretaci zákona a řešit, jestli zákonodárce chce pouze odečíst pravděpodobný počet chybných podpisů, anebo chce chybné podpisy penalizovat tím, že jich odečete dvojnásobek. Programátor by se měl ozvat např. v momentě, kdy by zadavatel přišel a řekl: Naprogramuj mi to celé jako makro ve Wordu, protože by to bylo evidentně nepoužitelné pro daný účel. Tady je kompetence programátora. Posuzování toho, jestli ministerstvo správně interpretovalo zákon, je úplně něco jiného.