Členství v Radě ČT obhajuje pět ze šesti radních
Dvaapadesát jmen obsahuje seznam kandidátů do Rady České televize. Poslanci budou v březnu vybírat šest nových radních, kteří mají nahradit předsedu Milana Uhdeho, místopředsedkyni Danu Eklovou a členy Jiřího Presla, Antonína Bajaju a Radka Mezuláníka, jimž právě v březnu končí mandát. Až na Jiřího Presla chtějí všichni končící radní mandát obhajovat, ale vzhledem k tomu, že někteří z nich se do Rady ČT dostali díky ODS, jejíž vliv po říjnových předčasných volbách do Poslanecké sněmovny klesl (kandidovala v nich i končící místopředsedkyně Rady ČT Dana Eklová, dokonce přímo za ODS), jejich šance jsou výrazně menší než v minulosti.
Kontrolovat ČT ale chtějí i bývalí zaměstnanci a manažeři Kavčích hor, s nimiž se současný generální ředitel Petr Dvořák přímo si nepřímo rozloučil. Například bývalý šéfproducent zpravodajství Petr Jahn, jehož funkce byla za Dvořáka zrušena a Jahn propuštěn. Do Rady ČT kandiduje i bývalý ředitel programových okruhů ČT Radek Žádník, který po Dvořákově vítězství ve volbě generálního ředitele ČT na podzim 2011 z Kavčích hor utekl ještě před nástupem nového šéfa a později silně kritizoval jeho kandidátský projekt. Žádník později krátce působil v TV Barrandov, kde skončili i další dva bývalí vysocí manažeři ČT – bývalý obchodní ředitel Robert Kvapil a exředitel zpravodajství Roman Bradáč.
Radek Žádník byl před nástupem Petra Dvořáka do čela ČT ředitelem programových okruhů. Odešel den před Dvořákovým nástupem, svoji budoucnost totiž spojoval s jiným kandidátem na generálního ředitele – Romanem Bradáčem.
Riziko volby? Tvůrci a producenti
S televizí Barrandov je spjat i další kandidát do Rady ČT Vladimír Kuba. Ten v minulosti vedl Filmové ateliéry Barrandov a v roce 2008 byl krátce generálním ředitelem vznikající televize (v té době ale ještě TV Barrandov nevysílala a střídala šéfy podobně často jako poté, co ji koupil nynější vlastník Jaromír Soukup). Naopak k ČT má blízko kritik Vladimír Just, jehož pořad Katovna patří mezi proslulé formáty někdejší ČT 2. Just chce být nyní radním ČT a nominuje ho Filmový a televizní svaz (FITES), stejně jako kritika a publicistu Jana Svačinu (do Rady ČT kandiduje opakovaně). Tvůrci jsou ostatně mezi nominovanými asi nejsilněji zastoupenou skupinou.
Mezi radní ČT chce zasednout například režisér a scénárista Dušan Kukal, který za minulého generálního ředitele ČT Jiřího Janečka produkoval pro brněnské studio ČT cyklus Okno do hřbitova. Další kandidát Karel Arbes zase vlastní produkční společnost K.A. Production, která pro ČT vyráběla pořady Suma Sumárum, POKR, Svět a kolejích nebo Devatero řemesel. Mezi tvůrce patří i kandidát Václav Dvořák, který v listopadu 1989 vedl stávkové vysílání Občanského fóra v Československé televizi a nyní se hodně angažuje proti samostatnosti Kosova a při loňské přímé volbě vedl kampaň proti Karlu Schwarzenbergovi.
Do Rady ČT chce zasednout i protagonista kritické revue Katovna Vladimír Just
Politický pašalík
Radní se chce stát i Dvořákova kolegyně Eva Novotná, mluvčí iniciativy Ne základnám (právě ta Dvořáka i Novotnou do Rady ČT nominovala). Do Rady ČT má našlápnuto také ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Jihlava Marek Hovorka nebo producentka a majitelka distribuční společnosti Sunfilms Zuzana Dražilová. Z tvůrců, jejichž produkci dodnes ČT vysílá, usiluje o členství v Radě ČT dokumentaristka a bývalá ministryně kultury Helena Třeštíková a také producent Jaromír Kallista, blízký spolupracovník Jana Švankmajera. K tvůrcům lze přiřadit i někdejší moderátorku Televizních novin na Nově Evu Jurinovou, již nominoval Svaz tělesně postižených ČR.
Z politiků o vstup do Rady ČT usiluje bývalá komunistická poslankyně Ivana Levá, lidovecký exministr kultury Jaromír Talíř (nyní je členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání), ale také mediální konzultant a poradce KDU-ČSL Daniel Váňa či někdejší mluvčí úřednické vlády Jana Fischera a exmoderátor ČT Roman Prorok (kandiduje i do Rady Českého rozhlasu). O comeback se pokouší také někdejší členka RRTV a Rady ČT Zdena Hůlová, a radním ČT chce být znovu i Jan Jirák, který byl na přelomu tisíciletí předsedou Rady ČT, jež ukončila éru Iva Mathé a zvolila do čela Kavčích hor tehdy šestadvacetiletého Jakuba Puchalského (a po jeho rezignaci o rok později Dušana Chmelíčka).
Vysokoškolský pedagog Jan Jirák vedl Radu ČT v době, kdy zvolila generálním ředitelem Jakuba Puchalského a poté Dušana Chmelíčka. Nyní se chce stát znovu radním.
Richard Medek se vrací na scénu
Bez zajímavosti není kandidatura bývalého generálního ředitele Českého rozhlasu Richarda Medka, či exředitele marketingu Českého rozhlasu Karla Zýky, který později měl na starosti regionální vysílání na televizi Prima. Z Českého rozhlasu do Rady ČT kandiduje také komentátor stanice ČRo Plus Jan Bednář. Z televizních profesionálů o členství v Radě ČT usiluje někdejší programová ředitelka ČT Kateřina Fričová, která v minulosti vedla jako generální ředitelka Primu, byla první ředitelkou výroby na Nově a krátce šéfovala také nabídkové televizi Top TV, kterou financoval miliardář Karel Komárek (t.č. majitel Sazky).
Protidrogového experta Jiřího Presla, který post v Radě ČT neobhajuje, by mohl nahradit kolega z Drop In Ivan Douda. Z akademické sféry o členství v Radě ČT usiluje například rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls, který v minulosti neúspěšně kandidoval do Senátu za ČSSD, děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze Jakub Končelík či profesor Petr Oslzlý, zakladatel Občanského fóra a někdejší poradce prezidenta Václava Havla. Z profesorů jmenujme i historika Martina C. Putnu a akademickou sféru zastupuje i bývalý politik Oldřich Kužílek z obecně prospěšné společnosti Otevřená společnost (autor zákona o svobodném přístupu k informacím).
V Radě ČT chce zasednout i bývalý generální ředitel Českého rozhlasu Richard Medek, který se neúspěšně snažil vrátit i do rozhlasu
Petra Dvořáka chtějí kontrolovat i novináři
Levicově smýšlející intelektuály mezi kandidáty zastupuje vedoucí domácí redakce internetového Deníku Referendum Vratislav Dostál, zednářskou lóži zase Jana Karásková, která nedávno podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, protože nechtěl dát v televizi prostor spikleneckým teoriím o třetí světové válce, kterou by měl spustit údajně připravovaný zásah NATO v Sýrii. Mezi umírněné kandidáty patří novinářky Jana Šmídová a Petra Procházková, prosazované odborovým svazem Média. Z kandidujících novinářů a publicistů je třeba zmínit Jaroslava Veise, dlouholetého poradce předsedy Senátu Petra Pitharta.
Novinářskou kariérou se může pochlubit i další z kandidátů Luboš Beniak, dlouholetý ředitel české pobočky Reader´s Digest, který začátkem 90. let moderoval pořad Proč? na televizi Nova a koncem 90. let kandidoval na generálního ředitele ČT. Politicky zajímavou minulost má kandidátka Lucie Wittlichová, starostka středočeských Zákolan, která za premiéra Jana Fischera vedla Informační centrum vlády a poté Fischera podporovala při jeho prezidentské kandidatuře. Z církví vzešel jediný kandidát: pravoslavný kněz Eugen Sigismund Freimann. Vlastní starostku Hanu Moučkovou vyslala do volby členů Rady ČT Česká obec sokolská.