Soucasny stav na tech mapkach je LTE na 1800 MHz. LTE 800 MHz fyzicky v Brne nejede vubec a v Praze ne komercne.
Mozna ta zelena barva uz 800 bude.
Jinak mapky v lepsim rozliseni tady:
http://blog.o2.cz/2014/04/30/rozsvecujeme-dalsi-lte-vysilace-praze-brne-podivejte-se-kde-presne/
Ano, Praha, Brno, Ostrava a další podobná velkoměsta kde je již několik dlouhých let k dispozici stabilní 3G a já se ptám, kdy asi tak operátoři pokryjí i obce o velikosti několika stovek obyvatel? Takhle to vypadá, že se toho snad nedočkáme ani do několika let, hlavně, že byla podmínka pokrývat nejdříve právě oblasti s vyloženě tragickým mobilním připojením na úrovni Edge ...
Pan redaktor problému vůbec nerozumí. Míra zarušení TV příjmu je totiž závislá na mnoha okolnostech a pro osvětlení - aby i laikové příště netápali a nevymýšleli si báchorky :
- postatným zdrojem "rušení" budou základnovky LTE v pásmu 800MHz (Vodafone např. má již spuštěno něco v pásmu 1800MHz),
- nejvíce zarušeny budou přijímací systémy, které mají hned na vstupu (u antény apod.) instalován širokopásmový zesilovač,
- méně budou zarušeny systémy bez zesilovače (anténa+pasivní rozvod),
. teoreticky vůbec by neměly být zarušeny systémy společných antén,které jsou řádně řešeny s kanálovým zpracováním (opět s výjimkou ant.předzesilovačů), drobné problémy mohou nastat u kanálů K59 a více u K60,
- míra zarušení bude dále zejména závislá na fyzické vzdálenosti antén od LTE BTSky, kritická bude oblast v okruhu do 1 km, kde z principu přesáhnou úrovně LTE TV signál až o několik řádů a spolehlivě "zavřou" jakýkoliv širokopásmový UHF zesilovač bez vstupní filtrace.
Je tedy logické, že když prvních pár LTE BTSek bylo spuštěno v městské aglomeraci (kde se předpokládá společný příjem), zatím k větším problémům ani nemohlo dojít. Těžko řící, co operátory k tomuto postupu vede, jestli předpokládaná penetrace LTE, anebo strach z nastalých problémů hned na začátku. Kdo ví, možná si operátoři nejprve "občíhnou" terén a LTE nasadí jen ve větších městech a venkov nějak doplácají pomalejší technologií (třebas i použitou,že..). Samozřejmě se kolem toho bude řádně mlžit, jak je to už u nás běžné a ani Digizone není a nebude výjimkou.
"Kdo ví, možná si operátoři nejprve "občíhnou" terén a LTE nasadí jen ve větších městech a venkov nějak doplácají pomalejší technologií (třebas i použitou,že..)."
Tak to nebude. V podminkach aukce jsou docela prisna rozvojova kriteria - za kazdy ridce osidleny okres je mozne spustit jeden huste osidleny okres.
No, už se chystá spouštění tohoto bordelu u nás .... už trnu předem co to bude dělat. Hlavně teda pokud něco vybuduje O2 a narve si to tady před ty naše antény na komín od výtopny. (stačily co byly problémy s CDMA když to spouštěli) Taky nechápu proč to nedávaj za město na kopec na ty jejich vysílače ale oni né, oni to cpou přímo mezi baráky do města aby to ve městě zarušilo všechno a dálkový příjem TV. (prostě kokoti)
"Obyčejné" kanálové předzesilovače versus LTE - zde bude hodně záviset na tom, kde obvodově fyzicky a s jakou selektivitou je kanálová propust zařazena. Z principu totiž propust v levném provedení představuje poměrně velký útlum, který zhoršuje šumové číslo předzesilovače. U vícestupňových ant.předzesilovačů proto často bývá zařazena až za prvním širokopásmovým stupněm a zde platí to, co jsem psal výše. Takže i levné kanálové předzesilovače se ziskem větším než 10dB dostanou od LTE zabrat a pokud jsou realizovány se symetrickým vstupem 300ohmů s montáží přímo na svorky dipólu antény, pak ani filtr nepomůže (nebude jej kam vřadit).
Tak ty co jsou do antény, to je jasné ... ty jsem ani nemyslel. Myslel jsem externí na F-konektor. Jak moc kvalitně jsou či nejsou vevnitř vyrobeny ví jen sám výrobce, to já jako pouhý uživatel nemůžu vědět tyhlety věci - pouze nakupuju dle potřeby na míru u výrobce.
Do antény bych zesilovač ani nikdy nedával, ač je to jak se uvádí nejkvalitnější řešení - má to na druhou stranu mnoho nevýhod. (nic se nedá předřadit, je to tam vystaveno venkovnímu počasí, instalace taky nic moc atd.) Radši krabičkuju někde pod střechou :-) Nějaký ten mini šum navíc vůbec ničemu nevadí když se použivá vše kvalitní ... (kabel a nízkošum předzesilovače)
Na Ústecku je používán v DVB-T 58k a tedy už mnohem delší dobu zkoušky v tomtom kraji od ČTÚ proběhly se vší tichostí... Výsledek?... Přiznání, Víme, jsou tu problémy, snažíme se je řešit... Je to víc jak měsíc co docházelo k prudkému houpavému vytlačování DVB-T síly i kvality signálu v přijímačích když jste si ty vnitřní ukazatele zapli... Občas došlo k úplnému výpadku programu čímž se to dalo zjistit i u těch co nejsou technicky zdatnější a nemají potřebu se tím zabývat tj. jinak si toho nikdo nevšimne... Nyní asi vyzařování antén LTE je lépe nasměrováno a seštelováno protože už jen v analogovém pásmu zjistíte, že od 62kanálu do 69kanálu je něco v provozu zapnuté tj. proměnlivý šum který dříve před byl čistý a jednotvárně stabilní... Záleží tedy jen na tom, jak se ty vysílače šetrně nastaví a zda nejste přímo v jejich blízkosti... Snad to nezpackají když se do toho pásma co všade ve světě patřilo televizím teď nacpali předraženým netem... No až půjdou ještě níž tj. zůstane jen 21 až 41kanál pro DVB-T/T2 to bude mazec....Kam se všichni současní provozovatelé televizí nacpou?...
Tak hlavně, že jste k tomuto tématu vydali v pondělí placený článek http://www.digizone.cz/clanky/jak-to-vypada-se-vzajemnym-rusenim-lte-a-dvb-t-mesic-po-startu-prvnich-bts/ a o 2 dny později v bezplatném článku píšete že k žádnému rušení zatím nedošlo.
Tak nevím jestli vám je těch pár platících uživatelů pro srandu, protože žádný jiný důvod pohřbení placeného článku téměř totožným bezplatným článkem mě nenapadá.