Nebo které lidské právo podle vás porušuje výběr daní?
Právo vlastnit majetek a právo na jeho ochranu. Daněmi stát do tohoto práva zasahuje. Jinak samozřejmě, že nedobrovolnost = násilí, sice to násilí je upozaděné, ale vždy v tom hraje roli.
Peníze na policii nepomáhají jednomu hráči na trhu, protože tady jaksi žádný trh státní moci nemáme, policie je jen jedna. Jinak vy se mi snažíte říct, že když jsem ochoten tolerovat určité dotace, plyne z toho, že bych měl tolerovat a schvalovat všechny dotace bez omezení? Takhle to rozhodně neplatí.
Uvědomte si, že peníze, které dostalo CZC, někdo musel vydělat a byly mu státem odebrány, a ten někdo třeba kvůli tomu, že je musel odevzdat, nemohl zaměstnat lidi sám. Proč by ty lidi mělo zrovna zaměstnat CZC a ne ten, kdo ty peníze umí vydělat a tedy vyrábí něco, co je pro společnost užitečnější?
Peníze, které dostalo CZC, šly pravděpodobně na platy nějakých lidí nebo nákupy nějakého softwaru, takže samozřejmě bylo CZC zvýhodněno. To, že o tu dotaci mohl žádat kdokoli, je sice pravda, ale znamená to pouze, že se zvýhodnilo celé odvětví eCommerce oproti ostatním, a jsem proti tomu, aby tohle stát dělal. Na investice do perspektivních oborů a vytváření pracovních míst jsou tu soukromí investoři, kteří investují svoje vlastní peníze.
Silnice se nevyplatí stavět jen v případě, že není kvůli nějakému státnímu zásahu možné vybírat poplatky za jejich použití (jinými slovy, pokud nemohou být soukromé). Jinak se silnice samozřejmě vyplatí, a to velice, vždyť se bez nich v moderní době neobejdeme.
S tím internetem si myslím, že nebýt státu, vymyslí ho firmy. Přece jen firmy byly schopny vynalézt mikroprocesory, smartfony a viagru, tak v tom vůbec nevidím problém.
Nefunguje. Vy snad znáte jediný příklad nějaké firmy v konkurenčním prostředí, která se orientuje na dlouhodobý zisk v řádu desítek let?
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oldest_companies - bez orientace na dlouhodobý zisk by tyhle společnosti těžko takovou dobu přežily. Naopak si myslím, že orientovat se na krátkodobý zisk je pro většinu podnikatelů nepřijatelné.
Když farmář dostane dotaci na péči o krajinu, má inspekce co kontrolovat. Když žádnou dotaci nedostane, prostě to dělat nebude (vůbec nic) - a žádná inspekce ho k tomu nedonutí.
A proč by to ta inspekce nemohla kontrolovat bez dotací? Stačí přece přijmout příslušný zákon (který by platil pro všechny farmáře). Stejně jako inspekce nutí supermarkety, aby prodávaly pouze kvalitní jídlo, a obchody, aby poskytovaly dvouletou záruku a vyřizovaly včas reklamace. Nechápu, proč si myslíte, že to není možné.
Ta vložená věta v prvním souvětí citátu vysvětluje, proč to dotyčný autor nikdy nemůže pochopit. Chybí mu totiž pokora vůči ostatním lidem.
Nezabýval bych se diagnostikováním autora (co autor může a co nemůže pochopit a co mu chybí, to my nemůžeme vědět a těžko se o tom diskutuje), zůstaňme u logiky. A opakuji počtvrté: jsem ochoten společnosti dávat na určité věci, ale na určité věci ne.
Svoje vydělané peníze si s sebou nevezmu do hrobu, ani je nespálím, já je ve finále stejně za něco utratím. Ale chci o tom, co si za ně koupím, rozhodovat sám, protože to jsou peníze, které jsem dostal za svou práci a nespadly na mě z nebe. Nevím, z čeho usuzujete, že bych "společnosti dával méně". Jde mi stejně jako vám pouze o to, aby to, co dávám, a to, co za to dostávám, bylo v rovnováze, a tuto rovnováhu zajišťují tržní mechanismy až na určité výjimky mnohem lépe než státní přerozdělování.