Tak jinak:
Nedalo mi to a docetl jsem to a udelal jsem dobre.
Trvan na nazoru, ze autor nepochopil princip fungovani Apple a u Google ma hodne zastarale informace. Proto nemuzu soudit jak je to se Samsungem, protoze o nem nic nevim, ac mam jejich produkt - S3.
Ale musim uznat, ze pak nasleduje opravdu prinosny pohled na vec a clanek je ve svem zbytku kvalitni a minimalne pro nove i stare ceske podnikatele a manazery prinosny.
Je jednoduche chvalit clanek v pripade, kdy v nem nachazim vetsinu svych nazoru.
Takze, super!
Co mi ale chybi a mozna, co je potreba. Zkusit alespon najit cestu k reseni.
Sam mam velmi silny pocit, ze zdejsi "ekosystemy" nejsou nakloneny opravdu necemu, co je riskantni, ale ma koule. Ty koule mi tu chybi uplne strasne, mozna je prehlizim...
Celkove se jede najistotu. Zakaznici chteji jistoty (kdyz zaplatim 1000+ funkci, vim, ze jich mam vic, nez Pepa. I kdyz mi budou k nicemu), investori taky(rok mi piste papiry za par drobnych+hromadu %) a startupy/firmy si pak nedovoli riskovat (radeji udelame 100. verzi tohoto, on to nekdo koupi. jinak chcipneme hlady).
Takze, co s tim? Jak toto nabourat?
A tim nemyslim velke PR jedne podarene investice jednoho nejmenovaneho VC fondu. Ale nabourat tak, aby ti, co maji koule, si je mohli dovolit mit a nastartovat "ze to jde"?
Mozna se mylim, ale uz i v USA je prvni otazka:
A kdo a kolik do vas investoval v CR? Takze pak firma konci u toho klasickeho modelu, aby si na "to velke" vydelala sama za par mesicu/let (kdy ji nejspis nekdo predbehne).
Jestli mte konkretni radu, jak tento kruh prolomit, bude to skvele.
Ja bych uvedl 2 priciny (je jich samozrejme vice), ktere mi prave prichazeji na jazyk:
1) vychova - kdy neuspech ma tak negativni konotaci, ze se mu temer vsichni snazi vyhnout. To zname "kdo nic nedela, nic nezkazi"
--> tohle vyresit a zmenit asi zabere nekolik generaci
2) hra na jistotu - o tom pise i autor. Pro vetsinu lidi "je lepsi" moc neriskovat, protoze (z jejich pohledu) "cim vice riskujete, tim vice mate co ztratit". Tak to ale preci neni. Co ztratim tim, ze se do neceho pustim? OK, kdyz kvuli tomu opustim zamestnani, tak je fakt, ze jde o risk. Na druhou stranu risk se da zvazit a pak se do toho proste musi riznout...
--> jak pisete, na to "do toho riznout" jsou opravdu potreba koule. Nekteri je nemaji, vetsina je ma, ale dnes se z lidi vychovavaji ovce, ktere se boji je pouzit...
Co s tim? Osveta? Presvedcit lidi, ze stejne nakonec umrou? Takze co je lepsi, alespon si v tom zivote neco vyzkouset (i kdyz se to mozna podela) anebo si ten zivot "odkroutit", koupit si barak, jet jednou za rok k mori a rikat si, ze se preci nemam tak spatne?
Narodni povahu nezmenime, to je fakt, se kterym na 100% souhlasim. Otzk zni, jak zmenit ty prilezitosti pro ty, co JSOU ochotni vse riskovat?
Na to, aby clovek mel ty koule, potrebuje nejaky ten fungujici ekosystem, kterymu to umozni. To je ta angel investice, ktera tu neexistuje. Cesti investori to nazyvaji FFF (Friends, Family, Fools). No, nebudu tu psat o tom, komu vsemu tu ty koule chybi.
Zkuste rict pribuznym o pul milionu na rozjezd. V dobe, kdy lidi resi zakladni potreby.
Velice mne oslovil názor o českém přístupu - raději si vše vyvinu sám.
Na jedné straně to je programátorské ego, dále pak arogance.
Typické to je na některých školách, které odmítají společná řešení (i opensource). Pár ajtíků si myslí, že je lepší než komunita 60 milionu uživatelů ...
Pro IT oddělení na škole je to vlastní business, vývoj se dá lépe ocenit a zaplatit než implementace ... asi
To nemusi byt ani zdaleka o aroganci, ale o (vemi mnoha) zkusenostech s implementaci cizich systemu. Potiz je predevsim v tom, ze kdyz neco potrebuju, tak proto, aby to delalo cosi ... a ne aby to delalo ve skutecnosti neco uplne jinyho a ja to musel vsemozne ohybat a roubovat ... nacez ziskam jakysi bazmek, ktery spis nefunguje nez funguje.
Maly prikladek -sklady, logistika ... system rizeni skladu ... neumi vratit zbozi na sklad ... coz je IMO zcela normalni a ocekavatelny stav (zakaznik na posledni chvili zrusi objednavku ...) takze se vymejsli, jak to udelat tak, aby to system umel, cimz dochazi k jeho lamani pres koleno a ve finale to sice "nejak jde", ale je v tom tolik "ale", ze to jen zpusobuje narust chybovosti.
Urcite by tu mohli vypravet predevsim ti, kteri zazili implementaci SAPu, coz je casto jak casove, tak financne narocnejsi, nez si napsat system vlastni... a na nejake upravy muze firma rovnou zapomenout, proste se firma chte nechte musi prizpusobit systemu.