Jen teda nerozumim tomu, proc ten stary pomaly bitkojn konecne nechcipne kdyz tu jde dalsich 2k novejsich nasledovniku;)
Nic jineho nema tak bezpecnou sit, tak dobre vyvojare, tak velkou infrastrukturu, sitovy a Lindy efekt atd atd... Temer zadne hedge fondy nepracuji na ETF pro jine meny, ani zminka o tom ze by ICE, Fidelity nebo Nasdaq rozjizdeli shitkojn trading desk. Az tohle vsechno proslapne BTC, tak se za mnoho a mnoho let muze ukazat, ze nejaky dalsi blockhain ma trosku smysl, ale v dohledne dobe to nebude. Kazdy rok se pochovaj stovka altu, protoze mely za ukol jen odrbat lidi co chteli nakoupit lambo za kojn pro zubare;))
Největší letadlo je státní penzijní průběžný systém.
Už i ministr financí Pilný, guvernér ČNB Rusnok (o ekonomech nemluvě) přiznávají, že dnešní čtyřicátníci z něj NIC nedostanou.
Ale účastnit se ho POVINNĚ MUSÍ. Takové letadlo tady ještě nebylo!
A dalším letadlem je státní dluh. Stále rostoucí (i v podmínkách rekordní konjunktury).
Řecko již na jeho limit narazilo (ale je moc malé, aby systém ohrozilo).
Co nevidět ale narazí Itálie a na její záchranu již nebude mít nikdo.
Pak už řetězovitě Španělsko, Francie, .... no a čím "kryta" česká koruna? No dluhopisy (nesplatitelnými) těchto států. Takže good luck.
A opět to je letadlo stejné, jako ten penzijní systém. I ty dluhopisy by teoreticky měly splácet příští generace - jenže v příští generaci bude 50% penzistů a 40% státních zaměstnanců, (věčných) studentů, dávkařů, grantařů, dotačníků, sociálně-gendero-ekologických aktivistů a "neziskovkářů" (financovaných státem). Kdo to asi bude splácet?
Kdo bude splácet dluh Japonska, které má zadlužení zdaleka největší na světě, dětí se tam rodí ještě daleko méně, než u nás, je plné třicetiletých panen a paniců, již nyní se tam prodává daleko více inkontinenčních plen pro přestárlé, než plenek pro kojence. A během několika desetiletí díky nízké porodnosti populace klesne o TŘETINU (kam se hrabe holokaust) a těm zbývajícím dvěma třetinám bude mezi 60 a 100 let. Co asi neodvratný kolaps Japonska udělá s jenem a následně s důvěrou ve všechny státní papírky?
Digitalne mena kryta zlatem tu jiz byla: e-gold
A skoncil tak, ze na nej zautocili ozbrojenci FBI, vedeni firmy pozavirali a zlato zabavili (=ukradli).
PRAVE PROTO byl vynalezen bitcoin tak, jak byl vynalezen. Aby se mu toto stat NEMOHLO. Zadna firma se sidlem a vedenim, zadne centralni servery, ZADNE SKLADY ZLATA.
Stat se dobrovolne sveho monopolu na tisk/padelani penez nikdy nevzda. Je potreba ho obejit, znicit.
A ano, mozna az diky bitcoinu stat zkolabuje (protoze si nebude moct tisknout penize a nikdo mu z anonymnich transakci nebude platit vypalne/dane), tak pak mozna bude mozne znovu zacit svobodne pouzivat to zlato. Drive bohuzel ne.
_________________
Nechapu, proc vam bitcoin prijde horsi, nez statni nekryte papirky. Bitcoinu je jasne dane mnozstvi, statnich papirku tisknou, kolik uznaji za vhodne (az to dojde do stadia Venezuela, tak si povime). Platnost statnich penez mohou kdykoli zrusit (menova reforma, od zitrka plati jine penize, nazdar). Mohou vam kdykoli obstavit ucet. Mohou vam kdykoli zamezit penize si vybrat (jako v Recku a na Kypru zcela nedavno). Mohou zavest kapitalove kontroly (zakaz penize posilat do zahranici). Pozastavit smenitelnost meny. Mohou cokoli. Z bitcoinem nemohou nic z toho. Jediny rozdil je ten, ze na ty statni uz jste zvykly a tak vam prijdou "normalni". Bitcoin je novy a tak bude chvili trvat, nez si na nej lidi (i vy) zvyknou. Ale nebojte, stat, jeho dluhy, dochazejici penize na penze, kvantitativni uvolnovani, nulove ci zaporne uroky, atd... stat vas velmi rychle presvedci, ze tiskne uplny shit. A co teprve az prijdou s timto:
https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/blog_cnb/prispevky/barta_20181022.html
Jen se podivejte, co na vas chystaj:
https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/blog_cnb/prispevky/barta_20181022.html
Pak si nestezujte!
Za dolar jste si mohl koupit cokoli. Vzdy (na cernem = nelegalnim trhu) jste mohl cast svych dolaru smenit za koruny.
Kazdy, kdo vydelaval nadprumerne, se snazil uspory ulivat do dolaru/marky. Prestoze to bylo nelegalni. A kdykoli na cokoli potreboval koruny, tak je v pohode za dolary dostal.
Melo to jen jednu nevyhodu: kdyz jste dostal povoleni vyjet za hranice, nebo jste utikal, byl docela problem ty dolary vzit s sebou. Kazdy celnik je u vas nasel. V tom je velka vyhoda bitcoinu. Celnik u vas najde leda tak psouk. Stejne tak financ, domovni stara ci exekutor. Takze vlada bitcoin zakazat muze (jako ta venezuelska), ale jednak ho lidi stale budou chtit a jednak ho kdykoli jednoduse poslete/vyvezete za hranice nekam, kde se da v pohode smenit/utratit. Zkuste si utikat se zlatem za 10mega, nebo se stribrem i jen za 1 mega.
Takze i za komunismu jednoznacne platilo: je lepsi dolar mit, nez nemit. Zasadne lepsi.
no skoro nicim nekryte penize ktere si mohou natisknout "SKORO" kolik chteji to je sice swinstvo, ale reseni preci neni Absolutne bezcene uz vubec nicim nekryte digitalni nic! Jo klidne uznam digitalni menu, pokud bude kryta zlatem a drahymi kovy ;) Klidne si vydej Goldcoin, ale za kazdou vydanou digitalni minci mej v trezoru zlato odpovidajici hodnoty pri jejim vydani. jedine za takovu menu vymeni sve hmotne statky JU
Centralni banky maji monopol na tisk (=padelani) penez.
Je logicke, ze kdyz ho maji, chteji ho pouzivat. Ja bych take tiskl jak o zavod, mit tu monopolni tiskarnu.
A urcite by mi pak zbylo dost penez na granty pro ekonomicke "vedce", ktery mi ten muj system "ospravedlni".
Centralni banky navic v zadech maji stat - nejvetsiho dluznika ze vsech. Pro nej samozrejme inflace je pozehnanim a deflace zlym snem.
Nicmene zadny zastance bitcoinu neprosazuje zakaz papirovych penez. Klidne si je preci dal mejte a "bojujte si s inflaci" zbesilym tiskem. Jen vam upiram pravo ostatni meny potlacovat a zakazovat. Lide maji pravo si vybrat. A jen lide (uzivatele penez) maji pravo posoudit, ktera mena jim vyhovuje vice.
Zkuste si take neco precist:
http://www.hayek.sk/wp-content/uploads/2012/12/rothbard_penize.pdf
A to je len jedno začiatok deflačnej špirály. V ekonomike orientovanej na export mimo deflačnej zóny sa firmy dostávajú do problémov, lebo ich výrobky na cieľovom trhu začnú byť vďaka stúpajucej cene práce drahé a poklesne po nich dopyt. Riešenie by bolo znížiť mzdy zamestnancov - pretože hodnota peňazí stúpa. Toto ale nijak jednoducho nejde, mzdy sú z rôznych dôvodov málo elastické a firmy teda začnú prepúšťať. Prepustení zamestnanci príjdu o zdroj prijímov, teda ďalšie firmy prídu o dopyt po svojích výrobkoch a budú musieť takisto prepustiť zamestnancov. A tak ďalej. Toto je prečo sa centrálne banky po celom svete boja deflácie ako čert kríža a všemožne s ňou bojujú.
Erix "Jo, dolar urcite spadnul na 1/1000 hned jak komunisticka vlada v CSSR zakazala lidem dolary kupovat a vlastnit "
A copak jste si za ten dolar mohl v CR koupit? Snidani? Kalhoty ci kosili? Bezte do prvniho marketu ktery potkate, prineste tam pytel "travy", a vysvetlete pokladni, ze to je vlastne 10 000Kc.
Vezeni se bat nemusite, nebot skoncite v blazinci.
CNB nema v teto chvili s krypromenama zadny problem, jasne tvrdi ze jakekolik regulace nejsou ve jejich zajmu.
Nejvetsi banky v USA zacatkem roku zacali blokovat nakup kryptomen kartama (mezi nima napr i JP Morgen, ktera siri FUD a v naslednem propadu nakupovala krypto pro sve klienty , dalsi treba Citygroup ktera leta tezi BTC a ETH nyni rozjizdi desk pro sve klienty:) Jak trh zareagoval? Umoznil lidem pres cca 100 000ks ATM nakupovat kryptomeny za hotovost nebo kartou. Vubec nerikam, ze CNB nemuze zasahnout kdyz bude mit pocit, ze tim spolecnost a nasi ekonomiku chrani (naprd kdyz si masa lidi pri fomo zacne brat na nakup btc pujcky, bude se opakovat korekce-dlouholety bear market a lidi nebudou mit jak platit pujcky atd). Ale tady to spis vidim na cestu regulace v tom smyslu, ze se nakup dovoli jen pres prostrednika jako napr. akcie, opce.
Dle meho se kazdy rozumny stat nebude bezhlave poustet do predem prohraneho boje, ale bude se snazit z toho vytezit maximum ( napr. v americkem senatu jsou na toto tema pravidelna slyseni s odbornikama) a pokud to zkusi, tak nastoupi napr Malta, Estonsko, Svycarsko ktere si na tom udelaji business.
Prototoze az to (pro zjednoduseni nejaky "guverner narodni banky") vyhodnoti jako riziko, tak se provede legislativni uprava, ktere vydefinuje kryptomeny jako nelegalni financni operace.
Stejne jako nekdo vyhodnotil, ze nikdo nesmi pestovat a prodavat nektere druhy kyticek. To rikam v obecne rovine. Konkretne mam pocit, ze jsem videl nejake stiznosti, ze myslim nekde ve stredni americe se nekdo rozciloval, ze mu nejde nakoupit bitcoiny a byl tam screenshot odpovedi banky, ze platby na predmetne ucty nemohou dovolit, protoze se jedna o ucty, ktere slouzi pro nelegalni operace podle platne legislativy XY. Klidne to mohl byt fejk, nejaky pokus jak destabilizovat situaci, ale presne takto to muze fungovat.
Nam treba nejednou oznamili, ze nesmime prijimat v hotovosti vyssi castku nez 270 000 Kc--- to bylo diveni. Proste se to rozhodlo jako "opatreni" a bylo to. Uz si nikdo nepujde koupit auto s nasetrenyma penezama.
Ted je to kazdymu jedno, stejne jako dan z PHM a z nikotinu. Co se asi stane, az bude 40% aut jezdit na elektrinu. Co se asi stane, az bude 40% lidi kourit el. cigaretu?
Ono pro stabilitu bude nejlepsi, kdyz si s tim bude hrat 1,5% lidi, parecek z Krymske bude setrit na domecek a vsechno bude OK.
Muzu se zaptat proc by to nemeli stihnout? To nekdo ve svobodne spolecnosti zakazuje prodej/nakup btc? Jak se to dari resit napr v zemich s hyperinflaci, kde nemaji pristup k jine mene? Jak se to dari resit napr v Cine, kde nechteji odliv kapitalu ze zeme? Nikde se nepodarilo zakazat kryptomeny a troufam si tvrdit, ze to ani neni diky sve decentralizaci mozne. Spekulanti by asi meli problem s tim, ze smenarnam CNB muze zakazat prijmat kryptomeny. Komercni banky mudou kopat a mlatit pestickama, ale vubec se nebojim toho, ze ve svete bude stale dostatek mist, kde tenhle druh sound money budou prijmat a spousta investicnich bank, VCs, hedge fondu na to zacinaji dochazet taky. Jsem moc zvedavy co presvedci posledniho nevericiho Tomase, ze tohle uz neni jen nejaka hracka nerdu...mozna to bude chvile, kdy se zacnou staty pouzivat jako rezervy btc misto stale slabsiho dolaru.
Tak jasne, pokud budete mit doma papirek, ktery muzete v podchodu pod nadrazim smenit za nylonky, tak to hodnotu ma. Problem je, ze nemuzete byt ziv jenom z nylonek, potrebujeme platit mandatorni veci.
Jenom nevim co ten parek, co jak rekla nevesta "pritel je odbornik na pocitace, takze tomu rozumi a tak si setrime na domecek, vsechny nase volne penize smenujeme za bitcoiny" bude delat az bude mit zacalovat 4 mega za domek. Asi to nekde v podchode pujde. Nebo koupit auto. Nebo zaplatit skolu. Nebo koupit na internetu fotak. Novej, ne od ID XY na bazosi.
Jasne, oni to mozna stihnou, ale dalsich XXXX lidi to nestihne.
Jinak co si pamatuji, tak nic takoveho v CSSR nebylo a zrejme nebylo minimalne od menove reformy. Osobne jsem nesl 3 libry a 5 USD smenit do Tuzexu za bony a koupil si fixy a jeste neco.
Pokud by to bylo "najednou nelegalni", tak bych tam nemohlo a musel to smenit u vexlaku a tam bych mohl koupit desku Falca nebo Kesselky nebo rifle.
na vasich prispevcich je videt, ze proti kryptomenam nemate zadne argumenty a jen se bavite trollenim;) ne kazdy se o btc dozvedel loni o Vanocich, kdo uz nejakou dobu pozoroval jeden z nejvetsich bull runu musel pocitat i s velkou korekci. Z vas mam pocit, ze tomu vlastne moc nerozumite a nejspis ani nechcete...uplne nejradsi mate, kdyz jste presvedceny o sve pravde a kdyz sousedovi chcipne koza.
Tak já bych se nezlobil, vsázím jak na zlato, tak na bitcoin, proti potištěnému papíru (stejně jako to zlato má tisíciletou historii hodnoty, tak stejně tak papír má historii opakované, pravidelné a zákonité ztráty této hodnoty).
Přesto si myslím, že bitcoin určitou naději má:
Dnešní fejzbuková, instagramová a uberová generace na nějakou tisíciletou historii moc nedá. Generační obměna tedy může atraktivitu zlata docela omezit. Vývoj se zrychluje exponenciálně a že něco nějak fungovalo stovky let nemusí být relevantním argumentem.
Nehmotnost a nefyzičnost bitcoinu je jeho nevýhodou, ale zároveň i výhodou: lze ho poslat na druhý konec světa a žádná hranice a celník vám v tom nezabrání. Nenajde ho u vás šťára z berňáku, ani exekutor. Můžete s ním cestovat či prchat a celník ani gangster ho u vás nenajde.
Je daleko lépe dělitelný - uncová mince je pěkná, ale co když (v hyperinflačním prostředí) potřebujete jen koupit jídlo na 3 dny?
Jdou s ním dělat všechny ty skvělé moderní věci a technologická kouzla. Je možné ho integrovat do hromady webových služeb a informačních systémů, vyrovnávat jím chytré kontrakty, přes LightningNetwork si jím mohou levně a rychle provádět mikroplatby mezi seboi i inteligentní zařízení, nějaké AI asi bude bližší, než to zlato, atd...
Když budou daňové podmínky v ČR nesnesitelné (např. proto, že budou docházet peníze na penze), tak těžko budu moct natajno pracovat vzdáleně přes internet pro zahraniční firmu a nenápadně si nechat posílat mzdu ve zlaťácích. V kryptu to půjde snadno. A lehce ho i utratím, protože i řezník či instalatér daleko raději přijme bitcoin, než inflační korunu, ze které navíc obratem odvede půlku eráru.
Bitcoin nejsou jen peníze (jako zlaťák), ale i transakční systém (tedy neregulovatelná a necenzurovatelná náhrada za EC/MC, Visa, Swift) - a tímto směrem se neustále dál vyvíjí
Když se podívám na reálné užití bitcoinu v zemích, kde k jeho používání lidé mají důvody již dnes (jsou v tomto před EU a USA napřed), tak nevidím, že by jim zlato mohlo pomoci obdobně (Čína - kapitálové kontroly, Venezuela/Zimbabwe - nesměnitelnost měny a hyperinflace, Korea/Japonsko - omezené přeshraniční peněžní toky, Afrika/Indie/Atd - pro velkou část populace nemožnost založit si bankovní účet a např. podnikat, Řecko/Kypr - vypnuté bankomaty, vyvlastnění části zůstatku na účtech, omezení odesílání peněz do zahraničí, SkoroCelýSvět - velký bratr, zrušení institutu bankovního tajemství, záporné úroky, atd....). Ve světě tyto problémy existují a na plno z nich je bitcoin praktičtějším řešením, než zlaťák. A když se podíváme 100 zpět na historii Česka a vidíme, kolikrát stát lidi vyšplouchl či okradl, kolikrát přišli o majetek a úspory, tak mi přijde dost naivní si myslet, že už nás to nepotká.
Jo, dolar urcite spadnul na 1/1000 hned jak komunisticka vlada v CSSR zakazala lidem dolary kupovat a vlastnit :-)
A ti, co meli doma nejake dolary, byli hrozne nestastni.
Nikdo se dolary a marky nesnazil kupovat a sporit si v nich :-) Vubec to nedelal kazdy, kdo vydelaval vic, nez potreboval utratit za zivobyti.
A pokud nekomu nahodou umrel strejcek v USA a dotycny obcan CSSR po nem zdedil par tisic dolaru, tak to pro nej byla uplna tragedie.
░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░
Jak to, ze prodavat nechce nikdo?
Jako ze na burze se jen kupuje a neprodava? Nemusi to tam nahodou byt 1:1?
░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░
Konec tezby nicemu nevadi - jiz nyni se prijmy tezaru postupne presouvaji od tezby k poplatkum za overeni transakce.
░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░
A verte mi, bitcoinem se bude i platit, budou i kolovat.
Dnes koluji relativne mene a to proto, ze plati Greshamuv zakon: Horsi penize vytlacuji z obehu ty lepsi penize. A to proto, ze ty lepsi penize si lide nechavaji "na potom", protoze jsou k tomu vhodnejsi, nez ty statni kazive penize.
Jenze pokud se bitcoin bude rozsirovat tak jako doposud, tak jednoho dne ty statni penize prestanou mit hodnotu. Budete jich potrebovat plny trakar, abyste si koupil bochnik chleba. Jako se to stalo v Nemecku, Jugoslavii, Madarsku, Zimbabwe, Venezuele a desitkach dalsich zemi. Ono by k tomu doslo i bez bitcoinu (protoze statni dluhy nemohou rust donekonecna, plus prijde demograficka katastrofa, atd... kazda papirova mena v historii vzdy skoncila drive ci pozdeji hyperinflaci), jen by lide pak treba pouzivali zlate a stribrne mince. Ostatne zkuste si zaject do nejakeho vetsiho Nemeckeho mesta - prodejna Au a Ag minci tam je na kazdem rohu, protoze Nemci maji zkusenost s hyperinflaci a take vidi, kam smeruje euro.
░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░
Az tedy papirky opet ztrati hodnotu, alternativni meny zacnou obihat, protoze lidi budou potrebovat jidlo, leky, elektrinu a budou chtit auta, dovolene, atd... A nebudou je chtit az za 20 let (prestoze by je pak diky deflaci prisly levneji), kazdy chce uspokojit sve potreby radeji hned, nez v budoucnosti, to je ekonomicky zakon.
░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░
V mnoha zemich bitcoiny koluji jiz dnes. Kdyz Venezualen chce koupit na Amazonu v USA jidlo, musi ziskat BTC, to poslat do USA, tam smenit za USD, zaplatit jidlo a cekat, az prijde postou. Pokud cinsky milionar chce dostat cast svych penez ze zeme, pres kapitalove kontroly (aby si koupil vilu na azurovem pobrezi, nebo synovi zaplatil Harvard), tak doma koupi BTC za juany, BTC posle do USA, tam smeni za USD, atd.... Pokud nekdo chce pomoct financovat Wikileaks, pokud nekdo chce dostat penize ze zeme, kde jsou kapitalove kontroly, nebo kde je hyperinflace ci nesmenitelna mena, potrebuje BTC. Atd... A takovych zemi je opravdu mnoho. A nic bych nedal za to, ze EU tam smeruje take.
░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░
Staci se podivat do blockchainu a sam se na vlastni oci presvedcite, ze bitcoiny KOLUJI. Stale vznikaji kvanta transakci a KAZDA ta transakce ma nejen prijemce (jak se snazite naznacovat), ale i odesilatele!
░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░ ░▒▓█▓▒░
Vtip je v tom, ze bitcoin nikdo nikomu nenuti.
Natoz nejak plosne a pausalne - jako to delaji staty se svym fiatem.
Nikdo tady nehodla silou represivniho aparatu zavadet nejaky monopolni "bitcoinovy standard". To jen vy stale uvazujete v intencich toho vaseho statu: zakazat, nakazat, zavest, jednotne, pro vsechny, monopolne.
Nechte laskave ty, kteri o to stoji, pouzivat bitcoin. A vy si klidne preci dal pouzivejte korunu, euro, nebo pro me za me i venezuelsky bolivar. Nam je to fuk.
1) To jsou keynesianske bludy
2) Cemu rikate "prechod na bitcoin"? Vy furt zijete ve svete definovanem statnimi monopoly a donucovanim. Ale preci nikdo nikdy nehodla nikoho nutit pouzivat POUZE bitcoin (na rozdil od statu, ktery svou fiat menu monopolne prosazuje). I pokud se bitcoin pristich 10 let bude rozvijet takovym tempem, jakym se rozvijel doposud, stale to neznamena, ze vam jakykoli zastance mude chtit a bude moct zakazovat koruny, euro, venezuelsky bolivar, zimbabwsky dolar, zlato, stribro, cokoli. A pokud se pres to vsechno preci jen bude zvysovat dominance bitcoinu, tak preci logicky jen proto, ze lidem z nejakych duvodu vyhovuje. Nikdo nema moc ani touhu ho tlacit silou represivniho aparatu, tak jako to dela stat s korunou.
https://svobodny-svet.cz/6995/alois-rasin-a-teorie-deflacni-politiky.html
Preci koupi televize dnes NIKDO neodklada. Perioda vymeny TV se spise zkracuje, ne?
Navic: lidske potreby josu NEKONECNE. Pokud za to, za co utracim dnes celou svou vyplatu, zitra utratim jen 95% vyplaty, tak si za tech usetrenych 5% mohu koupit neco jineho a take to udelam.
Lide preci "chteji vsechno hned". Nechteji si 20 let sporit na Ferrari. Chteji Octavii ted hned. A za 4 roky novou. I kdyby videli, ze Ferrari klesa v cene 4% rocne, stejne se nevzdaji kazde 4 roky nove Octavie jen proto, ze si za 20 let pak muzou koupit Ferrari. Stejne tak nikdo se dnes nevzda dovolene v Chorvatsku s vidinou, ze za 15 let si za stejne penize bude treba moct koupit dovolenou na Seyschelech. Rika se tomu casove preference.
Lidi myslim chapou, ze na tomto svete jsou po omezenou dobu a ze penize si nevezmou do hrobu. Kazdy za zivot plusminus utrati tolik, kolik vydelal.
http://journal.fsv.cuni.cz/storage/683_539_549.pdf
A je tu jeste jeden aspekt. Aspekt svobody. Vy mate z bitcoinu nocni muru, ja se na nej tesim. Mame pravo jeden druhemu ale neco nakazovat ci zakazovat? Ja myslim, ze NE. Pokud tedy budete na BTC pouze mit negativni nazor a nebudete mit zadnou ambici ho pretavit do nejakeho zakazu/nakazu (znasilneni lidi s opacnym nazorem), pak jsem s tim OK.
To jsou ovšem teorie pro mírnou deflaci, v řádu jednotek procent. Pokud by ale měl být BC používán jako náhrada těch fuj fuj inflačních měn, s přechodem během řekněme deseti, či dvaceti let, tak máme deflaci v číslech podobných nigerijské inflaci v nejlepších letech. Kdyby ten přechod měl být i během sto let, tak jsme stále v řádech jiných, devastačních, nežli teorie o které mluvíš.
Kromě té deflace, a dalších podstatných technických vad BC, drtivá většina fyzických osob, firem a vlád, včetně těch nejmocnějších, by na tom prodělala kalhoty. V podstatě by to znamenalo celoplanetární majetkovou reformu - což si nepřeje nikdo, kromě pilota a velmi omezené skupiny pasažérů v prvních řadách.
V podstatě jsou "obdivovatelé" a malovači zářných zítřků BC jako ten pán z starého vtipu: Mohl jsem koupit Mercedes, ten nejvyšší model, úplně nový, nebouraný, rovnou z autosalónu, i s barvou jakou bych chtěl, jen za 100 Kč. Nakonec to nedopadlo jen kvůli takové maličkosti: řekli mi ne.
Na to vám měli dát odpověď v hodinách ekonomie. Tak jen stručně:
* Jedna křivka vyjadřuje, že se kvůli deflaci stále více investorů uchyluje k tomu neinvestovat. Protože investicí do firem dokáží dosáhnout menšího zhodnocení, než o kolik jim to zhodnotí samotná deflace.
* Druhá křivka vyjadřuje, jak s poklesem vyrobených kusů (nabídka) roste cena, což tlačí na inflaci, respektive to silně oslabuje deflaci.
A tam, kde se ty dvě křivky protnou, nastane stabilní situace - výroba klesla právě natolik, aby zisk z vyšších prodejních cen odpovídal zisku z deflace. Ve skutečnosti je to ještě složitější, protože do toho vstupují substituty a komplementy, takže těch křivek je mnohem více. Obzvláště když vezmeme v úvahu kapitálové trhy, což je ve spojení s deflací ukrutně zamotané klubko. Kdo tohle spočítá správně, ten hodně vydělá.
Vaše uvažování "všichni nebo nikdo" je v ekonomii velmi nebezpečné. Svět takhle totiž nefunguje. Perpetuum mobile to není právě proto, že nikdy nedělají všichni všechno stejně.
Tomu se pak rika likvidita, kurz spadne na 1/1000 a pujde za to koupit najemna vrazda, samopal, piko, databaze zdravotnich karet apod.
To je takova legrace, jak ty lidi v detailu a presto uplne mimo, to je jako s elektronickyma cigaretama, takova radost jak na to vyzrali, pritom staci drobna uprava legislativy a elektronicka cigareta bud v ranku jako bezna.
Staci harmonizovana uprava legislativy k bitcoinu a je to final. Pujde za to koupit leda WIN10 z warez serveru. A hlavne ty dramata, kdyz to bude chtit nekdo prelit a zlegalizovat v nejake bance mimo EU, nekde v Nigerii/Venezuele mu slibi, ze mu poslou cihlicku zlata....
Tak určitě ti lidé riskují, ale tak jak může existovat skrytá opozice, vydávání opozičních novin, tak lidé můžou používat zakázaný Bitcoin.
Asi nejvíce záleží, co tím Bitcoinem bude financovat a podle toho musí být více či méně opatrný. Šedá ekonomika a černý trh je takřka v každém státu a má hodně podob.
V mírně deflačním prostředí jednoho sektoru není deflace problém, protože to jen znamená boj s odloženou poptávkou, kterou lze překonat zlepšováním produktu.
Pokud je ale deflační celé prostředí, tak ti "se musí výrobci více snažit, inovovat apod" nepomůže, protože začne chybět jednak koupěschopná poptávka (již neplatí odložím nákup televize, počkám na "inovovanou" a zatím si koupím něco jiného), protože to odkládání se dotkne všech oborů, tudíž není odbyt, nejsou příjmy, nejsou výplaty.... Druhak chybí kapitál k investicím do inovací, které sám zmiňuješ. Tedy on kapitál je, ale velmi drahý... v prostředí kde je slabá koupěschopná poptávka... takže vlastně není. A drahý je proto, že úrok musí být = deflace + riziko, což by bylo nesrovnatelně horší, nežli bankami vytvářená inflace dneška.
Tedy pokud je dnes inflace, tisk nekrytých peněz, kvantitativní uvolňování, říkejme tomu jakkoli, chřipka (čímž to nijak neobhajuji a nezlehčuji), tak bitcoin je dýmějový mor. Tak jak je navržen by přechod na bitcoin znamenal naprostý kolaps ekonomiky, se všemi důsledky.
Naštěstí zda (doufejme) není a nebude žádná vláda, co by nařídila používání BC. On má BC více vad, kvůli kterým je jako platidlo jakéhokoli významnějšího rozsahu nepoužitelný, obrovská deflace je jen jedním z nich.
Takže ze své podstaty BC navždy zůstane jen jednou z mnoha epizod a variant pyramid, penziho schémat, letadel a dalších názvů téhož. Ale do dějin se zapíše jako inovativní varianta - inovativní ne ve svém principu, ale v přesvědčování "pasažérů". Ale časem přijdou další nápady, a bude se mluvit o něčem jiném.
I v deflačním prostředí člověk pochopitelně utrácí. Jen si víc vybírá za co, protože neplatí „cokoli je lepší, než peníze ve slamníku“. Následkem toho se musí výrobci více snažit, inovovat apod. Absence permanentního růstu ekonomiky taky není zase taková tragedie, za jakou ji různí Keynesovi pohrobci vydávají...
Míněno obecně, proti bitcoinu a kryptoměnám obecně mám mnoho výhrad a z různých kryptoměnových Jasánků a jejich zářných zítřků jen legraci.
Takže na jednu stranu hodnota jeho vydělaných peněz neustále roste (dá se za ně pořídit postupně víc a víc užitku, takže by byla škoda je utratit hned), a chudáci zaměstnanci ani nedostanou výplatu, protože je výhodnější nic nedělat a čekat.
Současně jsou ale věci, které se za ty peníze dají pořídit, z nějakého záhadného důvodu čím dál tím levnější (to je totiž ekvivalent "hodnota peněz roste"). Přestože tedy podnikatelé nevyrábí (nevyplatí se jim to), někde se to zboží stále bere, a je ho dostatek (kdyby nebyl, bude zboží drahé, logicky).
Asi nějaké perpetum mobile.
Jak jsem jiz psal, nikoli.
Je to proste, nejakou dobu pujde na bitcoindech dobre vydelat - tedy tem ktery vedi co cini, drtiva vetsina lidi prodela. Jakmile ale bude vytezen posledni, obchodovani se zastavi, protoze vsichni chteji pouze nakupovat, ale prodavat nikdo => lide se presunou k jinym coinum, a to povede v velmi rychlemu padu. V online svete klidne z hodiny na hodinu. Co s nejakymi cisly ktera jsou knicemu?
Jako dítě jsem si na papír namaloval vlastní peníze taky jich bylo přesně dané zdokumentované množství ale ikdyž jsem byl malé dítě nenapadlo mne je měnit za opravdové peníze a hle jaká to byla chyba, dnes si kdokoliv může vydat svou vlastní digitální měnu a lidi mu za to platí :D
Opet spatne, zlato (stejne jako ostatni prvky) se bez problemu da tezit ve vesmiru, technologicky to umine uz peknych par desitek let. Jenom naklady na takovou tezbu by aktualne mnohonasobne prevysily naklady na tezbu na Zemi, tudiz by takove zlato bylo neprodejne. Coz je ovsem pouze otazka casu. Casu se kterym se bude zhorsovat dostupnost zdroju na Zemi a spolecne s tim poroste cena.
Viz ropa. Dnes se tezi ze zdroju, ktere by jeste pres nejakymi 30 lety prohlasili tezari za zcela nepouzitelne.
Vy zjevne nevite, co je to deflace. Za kolik televizoru mi prodate svuj dum?
Deflace funguje nasledovne. Podnikatel ma firmu, a ta firma generuje nejake naklady - na provoz, na rozvoj ... a mozna, kdyz vse funguje, nejaky zisk. Podnikateli se vyplati zisk vratit zpet do firmy, protoze tim napriklad snizi nejake naklady nebo zvysi obrat a tim padem i absolutni hodnotu zisku.
Ovsem v deflacnim prostredi, je pro nej vyhodnejsi do firmy neinvestovat nic, protoze tim se pripravuje o prostredky, jejichz hodnota sama od sebe neustale roste. Pokud je deflace dostatecne vysoka, tak se mu dokonce vyplati zamestnace vyhodit a firmu zavrit.
A kupodivu, presne toto se delo dokud se pouzivalo zlato.
Jako ze budete rok o hladu, protoze za rok si misto 30ti bochniku koupite kilo lanyzu?
Nebo ze budete 15 let chodit pesky, nekoupite si za tu dobu 3x Octavii, jen proto, abyste si za tech 15 let koupil Ferari? Nebo muzete dokonce chodit pesky 50 let a v 80ti si koupit raketoplan - super ze? Urcite to hodne lidi udela.
Nebo proc byste si dnes sel koupit 55'' LCD televizi za 30tis, kdyz za rok bude 65'' za 20tis?
A sakra - vzdyt oni to lidi delaj. Kupujou si LCD televize uz 15 let, prestoze jsou rok od roku lepsi, vetsi a LEVNEJSI. Jak je to mozne? Jak to, ze lidi neodkladaji (ale naopak periody vymen zkracuji) a jak to, ze vyrobci nebankrotuji?
To je pro keynesiany a socialisty opravdu velka zahada.
Ale ono si staci precist neco o casovych preferencich (vetsina lidi preferuje uspokojeni svych potreb drive, nez pozdeji, radeji letos do Chorvatska, nez za 5 let na Bali) - je to videt dnes a denne, ale jen pro ty, kteri to jsou nezaslepene ochotni videt.
Argumentovat proti bitcoinu, ze jeho je sice omezene, ale ostatnich coinu neomezene....
... je asi takove, jako argumentovat ...
poroti zlatu, ze jeho je sice omezene, ale atomu vsech prvku v celem vesmiru je neomezene.
Jenze jak na potvoru, lidi zajima zrovna prave jen to zlato. A to jen to, ktere je na Zemi.
Jiny coin je k bitcoinu to same, jak kremik ci uhlik ke zlatu.
Deflace neni zadny problem.
http://journal.fsv.cuni.cz/storage/683_539_549.pdf
Ceny LCD televizi setrvale klesaji a presto je lidi kupujou (dokonce stale v kratsich intervalech) a jejich vyrobci prosperujou.
Nebo vy byste chodil 15 let pesky, nekoupil si za tu dobu 3x Octavii, protoze diky deflacni mene byste si za tech 15 let mohl koupit Ferari? Fakt? A rok byste si nekoupil jidlo, protoze za rok byste si misto 30ti bochniku chleba mohl koupit ctvrt kila lanyzu?
To o nebezpecnosti deflace jsou povery sirene temi, kdo chteji a mohou vyvolavat inflaci, tisknout si penize, rozpoustet tak sve dluhy, financovat tak sve sliby/uplaceni volicu.
Nicmene bitcoin nema ambici stat se monopolni menou, takze vzdy by vam zustala moznost vedle nej pouzivat treba i hyperinflacni Bolivar - jen vase vec.
A ze je bitcoin volatilni? No to je podle me diky tomu, ze se jedna o novou technologii a novy typ meny. Kdyby celou historii lidstva lide NEPOUZIVALI jako penize zlato a teprve az nyni by to nekoho napadlo (protoze by mu doslo, ze docela dobre splnuje pozadavky na kvalitni penize), tak myslite, ze behem prosazovani se toho zlata, behem jeho pruniku do povedomi lidi a investoru, by byl jeho kurz k dolaru stabilni???
Fascinuje mne, že může existovat člověk porovnávající zlato a btc. Btc tu je s nějakou cenou od kdy? Od ledna 2014 +-? A zlato? Nádherné mince tu jsou s námi tisíce let. Víte co si myslím? Bit ani Cit ani Ditcoin tu s námi, než půjdeme do důchodu, nebude a ti chudáci co to budou mít v penezenkach dopadnou, jak chudáci v hsystemu. Zlato nás přežije a dokud na nás nespadne z vesmíru hrouda zlata, jak psal Verne, bude mít pořád svojí hodnotu.
Spatne.
Bitcoinu je sice matematicky spocitalene mnoho. Jenze coinu jako takovych je neomezene - kdykoli muzete zalozit dalsi. Zadny uchovatel hodnoty to neni, je to jen cislo. Cislo ktere je nositellem nejake hodnoty presne do te doby, dokud v nej nekdo veri. Co hure, jelikoz je cely bitcoin zelozen pouze a vyhradne na (od pocatku vadnem) predpokladu, ze nikdo nedisponuje dostatecnym vykonem aby jej ovladl, padne presne v okamziku, kdy se tak stane. At uz kvuli nalezeni nejake slabiny algoritmu nebo prudkemu narustu vykonu HW.
Zlata je take z pohledu lidva neomezene mnoztvi. Vzdy je jen otazka ceny (nikoli nutne v penezich), zda se jeho dalsi ziskavani vyplati. A protoze je dlouhodobe (nejmene tisice let) prokazano, ze ziskani kazdeho dalsiho gramu je drazsi a drazsi, je prave zlato dobrym zpusobem jak uchovat nejakou hodnotu. Byt se jeho cena pochopitelne muze v case ruzne menit v zavislosti na aktualni poptavce, zakladni hodnota zustava - a odpovida aktualni pracnosti jeho ziskani. Ona se totiz nabidka a poptavka vzdy museji setkat, ze mate poptavku po kg zlata za 1Kc vubec neznamena, ze i pokud budete jediny zajemce na planete, ze vam nekdo takove zlato doda.
Ostate, je to zhruba stejne jako investice. Muzete investovat do firmy ktera vlastni vyrobni haly, stroje, pozemky ... a neco vyrabi. A pak muzete investovat do firmy, ktera nic z toho nema, jenom vam tvrdi, ze ma uzasny napad.
Tak to Vás bude šokovat zjištění, že většina peněz (včetně české koruny) není ničím podložený, stejně jako Bitcoin.
U bitcoinu mám ale tu výhodu, že je ho omezené množství (právě jako třeba zlata) a žádná autorita nad ním nemá plnou kontrolu, aby mohla natisknout víc peněz a způsobit tak inflaci.
Bitcoin je především uchovatel hodnoty, stejně jako zlato, ale přízpůsoben pro 21. století a informační dobu.
Zamyslete se na tím, co nutilo zlatokopa sejít do města a utratit jeho vytěžené zlato. Vždyť mu přece nehnilo. Pak možná dojdete i k tomu, že inflace pro ekonomiku není potřeba.
Pro ovládání společnosti je inflační ekonomika samozřejmě skvělý nástroj, jak vidíme dnes a denně. A to je přeci ten důvod proč lidé hledají alternativy. Plky, že to nejde mají většinou ti s malou představivostí nebo ti kteří na tom systému participují.
Omyl, jde ... kupodivu se kazdy atom sklada ze stejnych neutronu, protonu a elektronu, a je jedno jestli je ziskate z tech svestek nebo nekde jinde. Jenom s tim rozebiranima skladanim mame trochu problem, tedy zatim.
Libovolna vlada vam lilbovolny coin zlividuje kdykoli se ji zachce. Kolik % lidi bude pouzivat neco, co prohlasi za nelegalni?
To zase pozor, pokud disponujete dostatecnym mnozvim prostredku, muze pro vas byt nakup (libovolnych) coinu velice snadnym ziskem. Nebot prave vas nakup sam vyzene cenu, nasledne nakoupi spousta Honzu ... kterym muzete snadno ten svuj nakup za mnohem vyssi castky rozprodat. Coz prozmenu povede k poklesu, a vy muzete kolecko zopakovati s jeste vetsim ziskem.
A vite v cem je problem - tedy vsech coinu a i toho zlata? Ze jde o platidla vicemene deflacni. Tudiz je kazdy chce mit, ale nikdo je nechce utracet coz vede k tomu, ze se jimi neda platit.
Na druhou stranu ty tistene papirky pomerne rychle ztraci hodnotu (leda chovanec bohnickeho ustavu by dal na reci politiku a "setril" na duchod) a tudiz je ve vasem zajmu je pokud mozno co nejdive utratit. A vubec nejlepsi, je si je pujcit a utratit ty cizi.
Bitcoin (a dalsi) maji pak jeste mnohem zasadnejsi problem - neda se snimi platit, protoze meni hodnotu tak razantne, ze je nikdo normalni neakceptuje. Muze se vam totiz snadno stat, ze prodate vec za tisic dolaru, ale nez se zuctuje prevod, dostanete pet set.
Jedine co coiny realne prinaseji je moznost smenit hodnoty bez ucasti a tudiz evidence statu. To ostatni jsou sazky v rulete, na jednoho vyherce je milion tech, kteri prohraji.
Samozrejme. Napriklad v Sumperku je prumyslova firma, jejiz majitel je 300 dnu v roce v zaharnanici, kde obrazi burzy a snazi se nakoupit co nejvyhodneji diamanty, protoze dobry nakup je dulezity, cena tech diamantu tvori az 70-80% ceny vyrobku. A to je priklad za kopcem, pravdepodobne existuji tisice tovaren, kde jsou diamanty klicovou surovinou. Stejne jako zlato. Napriklad firmy, co delaji kabely, tistene spoje.
Jestli ma smysl toto resit, kdyz ma clovek zkusenost jenom z knizek.
Ethereum je opravdu centralizovanější, ale zrovna DAO Hack bych za příklad nedával. Je to diskutabilní, ale dá se to přirovnat k rollbackům Bitcoinu v jeho počátcích.
A že není užitečné: byly myšlenky o spolupráci s Bitcoinem, které by vytvořily neskutečné možnosti algoritmizování financí. Ale i s Etherem a tokeny se dají dělat věci.
Kazda podobna komodita musi mit producenty a konzumenty. Bitcoin v brzke dobe prejde k deflaci a o producenty de facto prijde. Inflaci nikdo nenastartuje, nebot neni jak. Pokud lidem penize nehniji, neutraceji. Pokud neutraceji, ekonomika na nich zalozena zpomaluje. Jako mena se to tedy nehodi, jako uloziste hodnoty take ne, protoze to predpoklada moznost budouci smeny za neco jineho, coz v deflacni fazi bude velmi obtizne. Hodi se to jen jako docasny prostredek na zakryti transakce v dozorovanem svete. Jiny prakticky vyznam to nema. Dluh v tom nevyrobite, musite pouzit techniky islamskeho bankovnictvi. Jak s necim takovym chcete ovladat spolecnost?
Tak znovu penize byly vynalezeny protoze byl dost vopruz menit kozu za deset slepic a tak se hledalo neco co by melo hodnotu jako deset slepic nebo jedna koza a zlataky byly na svete. Jenze dnes mam pocit ze nekteri meni a meni jak hlupy Honza v te pohadce jak sel s Konem co vymenil za kozu aby mel mliko pak vymenil kozu za slepici aby mel vajicko pak vymenil slepici za dzban vody a ten vymenil za paratko do zubu takze ikdyz mel na zacatku kone, na konci mu zustalo bezceny paratko, stejne jak kdyz dneska nekdo koupi bitcoin jen preskoci par mezi kroku a za cenu auta poridi nic za co si po roce koupi leda anglicak a po desli dobe uz vybec nic.... A je uplne jedno ze v jednu chvili se pochlubil dalsim hloupejm Honzum co zacli taky kupovat bitcoiny a JEN diky tomu nachvily by za ne koupil dum stacilo aby dasli prestali pribivat a najdnou maj hloupy Honzove misto na auto sotva na kolobezku!
Jo? A kolik to je?
Ale i kdyby - furt to je lepší, než současné měny, kde si je vládnoucí oligarchové mohou tisknout. A ještě vám pak sebrat polovinu vašeho příjmu v této měně.
Jestli někdo má hodně bitcoinů, tak asi proto, že si je buď koupil, nebo byl prozíravý (na rozdíl od vás), pochopil význam té technologie a koupil je včas (stejně jako kdyby koupil akcie google někdy v jeho začátcích). Chápu, že vás to irituje, ale holt máte smůlu.
No ono to s tou výrobou zlata není tak jednoduché. Nejde to ze švestek, jako v pohádce Císařův pekař :-)
Ale teoreticky to samozřejmě možné je, ovšem za vynaložení energie, která mnohonásobně převyšuje současnou cenu zlata.
Ale ano - větší jistotou je ten bitcoin, ten si žádná vláda nevyrobí ani ve fůzním reaktoru :-)
▐▀█▄█▀▌
▐▄█▀█▄▌
Ale i u těch diamantů je DeBeers jen jednou stranou mince.
Kdyby je lidi nechtěli, kdyby jim nepřisuzovali hodnotu, žádný DeBeers jim hodnotu nenadělí.
A to i kdyby vytěžení jednoho diamantu stálo milion korun (jak se tu někdo snaží tvrdit, že z toho se odvozuje cena zlata), tak to ještě nebude znamenat, že bude mít nějakou hodnotu - tu mu zkrátka přisuzují lidé.
Stejně tak je fuk, že diamant je vzácný. To pandí hovínka také - přesto nemají hodnotu a nejsou všeobecně vnímány jako uchovatel hodnoty.
Je i fuk, že se při jeho těžbě někdo nadře - já se v posilovně taky nadřu a nikdo mi za ten pot, který tam generuju, taky nic nedá - protože mu nepřisuzuje žádnou hodnotu - přestože jsem musel k jeho produkci vynaložit nějaké prostředky (vstupné) a nějakou energii.
Stejně tak je fuk, že zlato má průmyslové využití. To mají i jiné prvky a přesto je nikdo nepoužívá jako bankovní rezervy.
Takže ano - safír či smaragd je pro porovnání s bitcoinem asi vhodnější. Lidé jim přisuzují hodnotu, přestože nemají žádné praktické průmyslové využití a tu krásu asi zastane červené či zelené broušení sklíčko dost podobně.
A že ji bitcoinu přisuzují, to je zcela zjevné - tou hodnotou je jeho aktuální tržní kurz, cena, za kterou je ho někdo ochoten koupit právě proto, že mu takovou (či vyšší) hodnotu přisuzuje.
Já se třeba docela divím státům, které zlato znárodňují a že jim přiřazují takovou hodnotu. Stačí jeden šikovný vědec a nějaký jeho objev, kde dokáže výrobu zlata za minimální náklady - člověk si to neuvědomuje, ale technologie se zdokonalují - třeba to bude už za pár let. To samé s diamanty. A stejně na tom kdysi byla i vanilka, než se zjistilo, že ta samá, identická molekula se dá vyrobit levněji z dehtu.
Jo? A mate nejake zdroje?
A co diamanty (ci ceske granaty)? Ty se take vyuzivaji v prumyslu? Nebo kde se tedy bere jejich hodnota?
A co titan? Ten se v prumyslu pouziva hodne, ale presto nikoho nenepadne ho mit v mankovnich rezervach si v nem sporit na penzi.
A kde se bere hodnota Picassovych obrazu? K cemu uzitecnemu se pouzivaji? No k nicemu. Proste jim lide prisuzuji hodnotu. Jako zlatu, diamantum a bitcoinu. A ze jich je malo? No to mych obrazu je jeste min!
Je to asi trochu slozitejsi...
Mě by docela zajímalo, kde se pořád bere ta představa o minimální využitím zlata mimo sejfy - v každé statistice si snadno zjistíte, že toho neinvestičního využití je až dost, dokonce spíš nad 50%. Tak si minimum opravdu nepředstavuji. Ono je to spíš opačně - tradice to byla v minulosti, tehdy bylo zlato mimo šperků opravdu celkem k ničemu, s rozvojem elektroniky se ale situace trochu změnila...
tomu přece BTC nebrání, je to o tom, jak probíhá těžení, tenhle algoritmus se dá změnit a přes formu těžení se může provádět uvolňování nových coinů.
Horší to je jak by probíhaly spory, vrácení ukradených prostředků, jak by se ošetřovaly podvody. Jeda uměle pozdržet potvrzení některých transakcní s vysokoým nominálem.
Nedělal bych si iluze, pokud do BTC vběhnout státy, udělají si fork a upraví si to podle svých předpisů a představ, myslím, že kontrolovaný systém umí postavit i nad BTC :).
Proč takovou hodnotu přisuzují zlatu a ne hlíně, křemíku, písku, vodě, uhlíku, ...? Zlato má svou HODNOTU protože je ho MÁLO a najít ho / vytěžit ze země stojí nemalé prostředky a hromadu PRÁCE, vody písku a uhlíku může každý nalést a vyrobit nesčetně krát více a jednodušeji ostatně cena vody, písku, uhlíku, zlata, diamantů přesně odráží vynaloženou námahu na jejich "výrobu"/shromažďování ovšem všechny tyto komodity mají svou hodnotu oproti tomu digitální peníze nemají ŽÁDNOU HODNOTU jejich virtuální "hodnotu" nečiní nic jiného než nový a nový hejlové co se napálí a jsou za to NIC ochotni něco zaplatit jakmile nakupující přestanou přibývat pseudo-hodnota digitálního nic se začne okamžitě blížit 0....
Otázka "jak by se mohlo realizovat kvantitativní uvolňování" mě trápí asi stejně, jako otázka "jak by se mohlo realizovat znárodňování či koncentráky". No naštěstí nemohlo a o to snad jde, ne?
Navíc co si představujete pod "svět založený na bitcoinu"? Jestli tak, že by bitcoin měl zákonem a silou represivního aparátu zajištěn monopol (jako to maj současné fiat peníze), tak to jste vedle. Přeci nikdo nechce bitcoinu nějak zajišťovat monopolní postavení. Pokud vy a X dalších lidí nadále bude chtít používat dolar, korunu či euro, tak vám přeci nikdo nebude bránit. A pak si na těchto vašich měnách klidně dělejte kvantitativní uvolňování ještě třeba 100x větší oproti současnosti - pokud je QE dobré, tak 100x takové logicky bude 100x lepší :-)
Něco pravdy na tom samozřejmě je.
Je to i můj názor: kdyby vlády nezakazovaly lidem používat zlato (znárodnění v USA a následný zákaz vlastnit zlato, to samé v Británii a jinde, zavření NotHause, útok ozbrojenců FBI na e-gold, atd...), možná by bitcoin nikdy nevznikl.
Jenže vlády se svého monopolu na tisk nekrytých peněz (tedy na falšování) asi jen tak nevzdají. Já mít doma monopolní tiskárničku na peníze, tak taky dělám vše proto, aby to tak zůstalo - včetně financování různých "vědců", "ekonomů" a "intelektuálů", kteří o nutnosti a prospěšnosti mého monopolu budou psát rozsáhlá pojednání.
Bitcoin je tak jedinou možností svobodomyslných lidí.
Uvidíme až/jestli jednou vyhraje, jestli mu vliv zůstane, nebo se lidí vrátí ke zlatu. Ale to by nastalo jen po totální porážce "organizovaného násilí", "mafií vybírajících výpalné za ochranu", tedy států - jen pak by lidé měli jistotu, že už jim to fyzické zlato nikdo neznárodní a byli by ochotni opustit neznárodnitelný bitcoin.
Ale zároveň si uvědomte, že zlato také má hodnotu jen proto, že mu ji lidé přisuzují. Má hodnotu virtuální (jen v hlavách lidí), stejně jako ten bitcoin. Jeho reálně použití v průmyslu je minimální, většina ho leží v sejfech bank, protože mu prostě lidé nějakou hodnotu přisuzují. Proč takovou hodnotu přisuzují zlatu a ne hlíně, křemíku, písku, vodě, uhlíku, ...? Prostě to je tradice, jakási nepsaná dohoda lidí. Nic fyzického, hmatatelného, tvrdě zákonitého. Takže nakonec asi není důvod věřit zlatu více než bitcoinu. Ale jelikož nevíme, jak se věci vyvinou, není od věci mít oboje.
"drahe kovy tenhle problem vyresily uz pred staletimi...a vlastne lepe?"
Tak pošli třeba 3kg zlata a dva kousky diamantů obchodnímu partnerovi poštou.
Těch výhod je několik a každý si tak může vybrat co mu zrovna vyhovuje. Bitcoin není od toho, aby sis na ulici koupil noviny přes LN. Ale jako neregulovaná měna je nezávislá na finanční politice státu, která hojí vlastní dluhy na úkor střední a dělnické třídy.
Sankce se uvalí na zboží, které při porušení se jen tak neztratí a dá se dohledat kdo sankce porušil.
Banky mohou fungovat stále podobně, jen uživatel přijde o výhodu decentralizované měny.
kvantitavine uvolnovanie by nebolo - nie je potrebne a deje sa len kvoli tomu ze niektore (vacsina) statov nevedia hospodarit rozumne, takto by boli donuteny sa nezadlzovat. Sankce by neboli ale kazdopadne BTC standard povedie k zaniku statov ostatne netreba ich mestska a lokalna sprava s miestnou policiou uplne staci na zabezpecenie bezpecia.
To ale vlády zakázaly zrušením zlatého standardu. Bitcoin je pokus o digitální nekonfiskovatelné zlato.
https://www.amazon.com/Bitcoin-Standard-Decentralized-Alternative-Central/dp/1119473861
"kvantitativni uvolnovani, jak by se zavadely obchodni a financni sankce v mezinarodnim meritku, jak by se udrzovala umela inflace, jak by mohly banky emitovat penize skrze pujcky"
No to je prave na Bitcoinu to nejlepsi, tohle prave nikdo delat nemuze.
At si kazdy obchoduje s kym sam chce. Uz zadne okradani lidi skrze tisteni penez.
Zajimalo by me, jak by pan Song videl svet, zalozeny na bitcoinu. Nevedlo by to spis ke zhrouceni moderniho spolecenskeho systemu? Jak by se mohlo realizovat kvantitativni uvolnovani, jak by se zavadely obchodni a financni sankce v mezinarodnim meritku, jak by se udrzovala umela inflace, jak by mohly banky emitovat penize skrze pujcky, atp.? Kuprikladu zlaty standard by mel nejspise podobne problemy, ale prevody abnormalne velkych hodnot by nebyly tak snadne a nekontrolovatelne jako u bitcoinu. Zlato navic nezavisi na fungujici elektrine, vypocetnich cipech a globalni pocitacove siti. Tak proc vynalezat bitcoin jako uloziste hodnoty, kdyz drahe kovy tenhle problem vyresily uz pred staletimi...a vlastne lepe?