"...zákon o e-podpisu ... nedává obecné zmocnění orgánům veřejné moci činit úkony v elektronické podobě a elektronicky je podepisovat (například již jen proto, že vylučuje elektronický podpis právnické osoby jako takové a samozřejmě nijak neřeší to, které fyzické osoby mají právo se elektronicky podepisovat jménem konkrétní právnické osoby"
Ani by mě to nepřekvapilo, u našich úřadů ještě pořád tak nějak přetrvává ta kolektivní odpovědnost. Takhle by za rozhodnutí byl odpovědný jen a jen ten, kdo by to podepsal.
Ale myslel jsem si, že odpovědnost zaměstnanců je dána samozřejmě podle zákona, ale v rámci instituce taky jejich funkcí a pracovní smlouvou. No, asi je v tom větší binec, než jsem si myslel :-(
V CR je obecne neucta k zakonu. Nutno uznat, ze nektere zakony si to snad opravdu i zaslouzi. Navic zkostnatelost statni zpravy (byrokracie) a nechut se vzdelavat je nekonecna. Je nekolik svetlych vyjimek jako napr. p. Brezina, ale mam obavy, ze se zbytkem vlady to nema jednoduche. Nazor na internet zmenil i Vaclav Klaus. Ovsem nekdo musit mit sanon plny papiru razitka (je jedno koho) a podpisy (je jedno koho).
Za právnickou osobu vždy vystupuje fyzická osoba, která je k tomu zmocněna, tady problém není. Druhá strana nemusí zkoumat, zda ten, kdo se za právnickou osobu podepsal, byl k tomu zmocněn - to je problém samotné právnické osoby (kdo může podepisovat, lze zjistit např. v obchodním rejstříku). Na úřadech státní správy není kolektivní odpovědnost. Za každé rozhodnutí odpovídá konkrétní člověk, který je zmocněn organizačním řádem úřadu je podepisovat a opatřovat kulatým razítkem. Obecně za státní organizaci (organizační složku státu) vystupuje její vedoucí (ministr, ředitel, přednosta atd.) Tady se nelze schovat za neblahou kolektivní odpovědnost. (Domníval jsem se, že nařízení vlády de facto upraví toto oprávnění podepisovat v rámci státní správy i elektronicky. Na to si však budeme muset ještě chvíli počkat.)
Jinak je tomu mnohdy v orgánech samosprávy (obce, kraje) ve věcech samosprávných, kde se rozhoduje kolektivně. Tady bohužel přetrvává skrývání za kolektivní odpověnost a dovolím si říci i nezodpovědnost. Občan má pak malou možnost se proti takovým kolektivním rozhodnutím bránit.
Ve státních institucích až takový "binec", jak se domníváte, v této oblasti není... Hezký den přeji.
p. Brezina neni svetlou vyjimkou, pouze se veze na internetove popularite, nikde jsem nevidel ze by mnel svuj vlastni navrh
Vaclav klaus nazor na internet nezmenil, stale je to podle nej zbytecna vec (kdyz ja nemuzu urcovat pravidla tak nikdo) pouze skoro doslovne rekl" byl bych spatnym politikem kdybych toho nevyuzil"
Pokud budete pocitat svazacke kosile a stranicke legitimeace, tak nemame vladu, parlament, senat atd. Cim dal tim vic tech, co v listopadu 1989 zahodili stranickou legitimaci a vymenili ji za ekonomickou moc, a dnes se vraci na sva puvodni mista. Nezajime me kdo co byl, ale co dela. Ministr Brezina neni idealni, ma dost "pruseru", ale ma pozitivni vztah k pokroku. Na rozdil od zbytku hrobniku.
To, ze se rozhodl vyuzit inetu pro svuj prospech znamena, ze ten nazor zmenil. Pokud by byl neustale v pozici, ze internet je zbytecna vec, tak by ho proste nepouzival.
Nevidim nic spatneho ve vyuziti inetu ve svuj prospech. Podle vas je pravdepodobne spolecnost, ktera vydelava na navstevnosti sveho serveru penize spatna, protoze vyuziva inetu ve svuj prospech.
v tom se asi neshodneme, V. Klaus si stale mysli ze internet je zbytecna vec, pouziva machiaveliho - moc vsemi prostredky, kdyby byl o uzitecnosti internetu presvedcen tak by jej vyuzival pripadne podporoval
takto se projevuje presne podle sveho hesla zastupitelska demokracie a my uz budeme rozhodovat sami
to ze ma web stranky je pro nej nutne zlo jako kolaborace s CSSD, pokud by mel tu moc urcite by omezil podporu internetu, protoze on sam nevidi zadne jeho vyuziti
Podle mého názoru je chybná konstrukce autora článku v tom, že jestliže budou mít zaměstnanci na podatelnách certifikáty, znamená to, že vyhláška/prováděcí předpis jaksi přeci jen počítá i s komunikací směrem z úřadu k občanovi. Zapomíná totiž na to, že certifikovaný klíč zaměstnance podatelny bude občan potřebovat v případě, že chce poslat na úřad _šifrovanou_ zprávu.
(Nebo snad zákon o "el. podpisu" s tímto nepočítá? Já ho nečetl. Fakt nerad bych posílal svoje zprávy třeba pro FÚ nešifrované. ;)
Otazku odpovednosti vzhledem k elektronickemu podpisu neni treba resit. Zadna neni. V CR muzete podepsat cokoliv, ale nikdy za to neponesete zodpovednost.
Tedy pokud se jmenujete Novak <g>.