A nebo si představte Pepo model, kdy za Vás to školné nezaplatí stát ale nějaká se školou spolupracující firma za to, že budete v určitém teamu pracovat na projektu, na kterém má ona firma zájem. Nejen, že Vám firma zaplatí ta studia ale navíc budete již od začátku vidět směr a možnost reálného uplatnění svých poznatků nabytých ve škole. A nakonec Vás možná ještě ta firma po škole zaměstná, protože jste se již osvědčil při vývoji projektu... nebylo by to skvělé ? ;)
To, co pan Šedivý vyjadřuje k současné situaci na VŠ vs. vládní návrhy, tedy názor "já tomu nerozumím, je to pro mě moc komplikované to studovat", jde přesně proti tomu, co chce po svých studentech: tedy snahu o větší rozhled, hledání souvislostí, komunikaci.
Jako profesor, který nestrká hlavu do písku, by měl mít na tuto problematiku názor, kdo jiný... Takto to potom vypadá na přesně na vysokých školách: spousta fachidiotů bez většího přehledu a schopnosti si udělat názor na věci, které přesahují jejich obor.
A to, že informatici se v současnosti "mají dobře" a některé věci řešit nemusí, ještě nelegitimizuje ignoranci ohledně širších společenských témat. Shcopnost vytváření si názoru na vše kolem z dostupných informací by VŠ právě měly hlavně formovat u studentů. Když pak profesoři nejdou příkladem, tak ano, budeme mít skupinu autistických samolibých křížovkářů s nulovým společenských prospěchem.
ještě víc a hlouběji než Facebook či Twitter.
No a jesti jak prohlásil Šedivák "když má dnes Google hlasové hledání na všech telefonech" tak už šmíruje úplně všecko.
Tohle až dostane váda pod svou kontrolu, to bude mazec.
SOPA, PIPA, ACTA, TPP,.. jednou jim to projde...
Svoboda v prdeIi.
Pomůže jen principielní změna!
J. Čulík - debata o školném. Jak to vypadá v Anglii. Velmi poučné.
http://www.youtube.com/watch?v=vzRlVyx8gbk
Výzkumně vývojovou pobočku ani Google v ČR stavět nemusí. Stačí když začne aktivně spolupracovat s vývojovými týmy při školách typu ČVUT na projektech rozvíjejících funkcionalitu Google služeb. Významnou komunikační roli při sjednávání této spolupráce by mohla sehrát zejména centrála Google cz na Praze 5, která si velmi libuje ve svých skvělých barevných a designově extravagantních interiérech ale jaksi ještě není až tak aktivní jak by mohla být. Spolupráce na úrovni vysokých škol a univerzit je rozhodně zajímavým modelem, protože se do projektů zapojí mladí a flexibilní lidé s "novým" pohledem na věci, ti odvedou svou práci takřka zadarmo protože propojí svůj projekt se studiem a současně si tito studenti již během studia vytvoří velmi důležité "háčky" pro svou budoucí kariéru. Prostředí ČVUT již chvíli "zvnějšku" sleduji a a myslím si, že někdo jako je pan Šedivý je přesně tím, koho škola potřebovala jako sůl. Někdo, kdo přišel v pravý čas na správné místo. Někdo s technickými a organizačními schopnostmi kdo ten "stroj" může rozhýbat. Ne tedy, že by ČVUT již před jeho návratem nebylo v oblasti vývoje a výzkumu velmi aktivní ale proč nejít ještě dále ?!
Pan Šedivý to týpek, dobrý rozhovor. Doporučuju se podívat také na jedno nedávné video s ním: http://connect.zive.cz/clanky/jan-sedivy-z-ibm-a-googlu-na-cvut-connected/sc-320-a-162657