Názor k článku Jan Handl: Zakazování mobilů ve školách vychází z módy od Kozousch - Marně si lámu hlavu nad tím, jak to...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 1. 2013 7:57

    Kozousch (neregistrovaný)

    Marně si lámu hlavu nad tím, jak to může v reálu fungovat. Po škole se pohybuje nevyzpytatelný šílenec, který střílí po všem, co se pohne. První, kdo uslyší první výstřel, zavolá policii. Policajti odloží hrnky s kafem a koblihy a vyrazí ke škole. Bývají sice rychlí, ale stejně podle mě trvá minimálně takových 10 minut, než naskáčou do aut, dojedou ke škole, vyskáčou z aut a dostanou se v budově školy až do místa, kde se šílenec aktuálně nachází a zahájí palbu.

    Protože americké školy jsou Gun-Free zóny (tedy zóny s povolením k odstřelu), nikdo z dospělých se během těch odhadem minimálně deseti minut tomu šílencovi nemůže postavit na odpor a bránit ani sebe, ani děti. Do doby, než se policie dostane šílencovi na dostřel, je každý, na koho šílenec narazí, bezbranná oběť, která může dojít vážné úhoně.

    A teď k té obraně pomocí mobilů. Každé dítě vytočí číslo nějaké krizové linky - pokud si při útěku z lavice nenechalo mobil v lavici nebo školní tašce. Je v té panice vůbec schopno vytočit správné číslo? Dejme tomu, že se to nějakému dítěti opravdu podaří a dovolá se rovnou na nějaký speciální hepldesk a ne 911, kde mu operátorka popřeje dobrý den, co si přejete a po vysvětlení situace dítě teprve na nějaký specializovaný hepdesk přepojí. Tam mu je přidělen nějaký operátor, který neví, kdo a odkud volá, kde a jak se pohybuje vraždící maniak, kde se nachází dítě, ani jak vypadá prostor školy - možné úkryty, únikové cesty a podobně. Plány si samozřejmě může vyhledat v nějakém centrálním systému, zkusit se v nich zorientovat a získat od dítěte informaci, kde se nachází dítě a kde střelec, a vymyslet plán úniku. Dokáže od desetiletého dítěte ve stavu paniky získat relevantní údaje a dokáže to dítě jeho pokyny vnímat a řídit se jimi, když je ohlušováno střelbou a vřískotem zasažených spolužáků a učitelů?

    Některé záležitosti by se daly zautomatizovat. Podle prvního hovoru může být identifikována škola, každému operátorovi by mohly na monitoru automaticky vyskočit plány školy a záznam z kamerového systému školy. Pak už by stačilo to, aby se operátorovi podařilo z dítěte vymáčknout, která s těch postaviček na kameře je právě to jím řízené dítě a pak mu účinně radit s úkrytem nebo útěkem. Předpokládám ale, že žádný takový helpdesk, centrální registr digitalizovaných plánů škol, kamerové systémy s obrazem distribuovaným do nějakého centrálního místa, nebo zkrátka cokoli, co by bylo akceschopné na dálku účinně pomáhat a chránit v řádu desítek sekund od zahájení hovoru, momentálně amíci nemají.

    Na mě to celé působí jako součást propagandy odzbrojovačů, která tvrdí, že když se zakáže legální možnost držet zbraň nejen na školách a podobných místech, a napadení lidé tak ztratí možnost se účinně bránit zločincům a šílencům úplně všude, že se tím situace napadených lidí vylepší.

    Zkrátka takové ty rady "Když po vás někdo střílí, zavolejte 911 a do příjezdu policie se pokuste nebýt zasažen. Pokud už zasažen jste, pokuste se do příjezdu záchranky nevykrvácet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).