Tak Spirál mlčení je jen teorie která se lehce mění podle společnosti. Podle toho jak tam je ukotvený individualizmus nebo kolektivizmus. Jestli se jedná o demokracii nebo totalitní či post totalitní uspořádání ale i tak....
Zajímalo by mě co nějakého snílka by vedlo k tomu že technologicky jiná komunikace změní něco co je v nás ukotveno pravděpodobně v "živočišné podstatě" člověka.
> Zakladatelé sociálních sítí se podle něj na začátku éry sociálních sítí domnívali, že platformy jako Facebook nebo Twitter z lidí sejmou zábrany a umožní jim veřejně vyjadřovat svůj skutečný názor na vážné problémy.
Nemyslím si, že "zakladatelé sociálních sítí" vůbec přemýšleli nad tím, jak a zda vůbec budou uživatelé sítí řešit vážné problémy.
Technologie nikoli. Ukotveno to v živočišné podstatě člověka není.
Jde jenom o to připustit pluraritu názorů, jaký byla třeba ve 20. století. Vytváření globalizační monokultury a černobílých názorů fanaticky a násilně propagovaných ve společnosti (zkráceně nenávisti) vede k „spirále mlčení“.
V zásadě poslední 2 generace hloupnou, rozsah jejich znalostí, vědomostí je tak desetinový oproti starším generacím. Není proto ani trochu divu, že mají tendence k sppíše emocionálnímu a černobílému vidění světa a namísto přemýšlení spíše „sjednocují názory“, aby zapadli do part a společností.
Ostatně média dělají totéž. Nemá smysl je číst ani sledovat, protože stejně píší jedno a to samé, jenom jednou trochu opepřené, jindy s trochou omáčky, ale jednotně.
Je to přechodné období, které pomine.
Trochu lidi podceňujete, ta hranice je někde kolem 150 jedinců ve skupině (viz http://en.wikipedia.org/wiki/Dunbar%27s_number), ovšem uznávám, že vzhledem k velikosti sociálních sítí a jejich skupin je celkem jedno, zda je "přirozený limit" 50 či 150.
Přesně tak.
První už je chybný dojem, že komunikace ve velkém počtu lidí slouží k řešení problémů či domluvě. Nikoli.
Komunikace velkém počtu lidí slouží více ve k vytváření pocitu sounáležitosti se skupinou lidí, než k jakékoli domluvě či debatě či řešení problémů. To je základní psychologie člověka.
Chcete-li potlačit individuální názory, vytvořte velké skupiny lidí. A pak si s nimi můžete názorově dělat co chcete.
Velcí vynálezci, či nositelé Nobelových cen, stejně jako velcí vůdci, válečníci, či kdokoli – to byli jednotlivci nebo skupinky několika málo lidí.
Dav nedokáže nic – to je vidět na tom, kolik zbytečné energie je vloženo lidmi do facebooku, twitteru, internetových zbytečných diskusí, apod.
Psychologie davu ostatně ví, že v davu, tedy ve větším počtu lidí člověk prožívá odosobnění, a udělá i věci, které by normálně neudělal a zablokovalo by ho svědomí.
Není větší síly, jak zotročit lidi, než je násilně sjednotit do velkých spolků, kde neprosadí nic a kde to řídí bůhví kdo (EU, NATO, církev, sekta, facebook, twitter, …).
Ano, přesně tak. Já jen reagoval na pana Martina Prokopa, který bláhově mluví o tom, zda by někdo něco řekl veřejně. Aniž by si uvědomil, že média neslouží k informování lidí, nebo k tomu, aby jim dal možnost vyjádření názorů, ale především k manipulaci lidí, k ovlivňování jejich názorů, a případnému zastrašování. Ne nadarmo se médiím říká pátá velmoc.
V Česku navíc, přesně jak píšete, není svoboda slova a zavírá se tu za spousty názorů. V tichosti tu probíhá mnoho politických procesů na politickou objednávku (zejména před jakýmikoli volbami), a řekl bych, že se v současném Česku zavírá za názory více, než v době komunistické, nebo než v současném Rusku.
Například zde si můžete přečíst program soudů za názory (trapně ani zdaleka neúplný seznam) v září:
http://paragraphos.pecina.cz/2014/09/saisona-se-opet-rozbiha.html
Presne tak.
Vezmeme si to chronologicky a podle velikosti:
- od pocatku byl clovek dulezity pro svoji rodinu
- pak se dalo dohromady nekot rodin a vznikly klany: clenove se vsichni znaji mezi sebou a jejich role zustava dulezita
- o neco pozdeji: vnik prvnich vesnic a malych mest: lide uz se vsichni neznaji, lide se zacinaji delit na ty dulezite (starosta, kovar, hostinsky,...) a ty mene dulezite
- velka mesta: tam uz zacina bujit anonimita a skupina dulezitych lidi (a tech co rozhoduji) je v porovnani s "nedulezitym zbytkem" proporcionalne stale mensi
- stat: tam uz obcan neznamena nic nez pracujici mravenec. Rozhodujici "elita" trvori zlomek populace. Lide se jakz takz utesuji referencemi na "narod", ale 1 clovek proste uz nic neznamena
- a posledni stadium: mezinarodni spolecenstvi, jako napriklad EU: Tady uz ani skupina 10.000 lidi vubec nic neznamena.
Takze jsme se v ramci hesla "cim je nas vice, tim jsme silnejsi" dopracovali do situace opacne: "cim je nas vice, tim jsme bezvyznamnejsi"...
Osobně v současné situaci bych Rusko moc nevytahoval.
V současném Česku zavírá za názory více, než v době komunistické, nebo než v současném Rusku.... ....Nevím o tom že by se v Česku tak masivně zavíralo za kritiku prezidenta nebo premiéra. Blogy podléhaly státní registraci či zahraniční organizace se museli registrovat jako "agenti cizí vlády" případně v mediích se aktivně cenzurovaly LGBT témata
Na proti tomu v rusku za Punina nebo urážku pravoslavné církve jich je bylo a bude dost.
Dle mého názoru se ukazuje, žeRusko je jen banda "demokratických neandrtálců", kteří mají k vyspělé demokracii dost daleko. Ožralové, mafiáni a kurvy... Střední třídu zlikvidovali a boháči jim utečou. Zbude společenský odpad a vládnoucí elita která chce moc. Takže přirozeně bude potírat co jen jde.
Už jen že ten odkaz na seznam existuje ukazuje že ta svoboda je mnohem větší než se snažíte tvrdit.
Celkově ale zneužíváte tématu k odvedení pozornosti jinam. To téma se týká politologie a společenské psychologie aplikované na moderní komunikační prostředek.
Teorie Spirála mlčení se bude projevovat ve veřejné diskuzi i k nepolitickým tématům. Můžete diskutovat o umění , módě , stavebnicví, počítačich, sportu atd... stejně projevy které tuto teorii popisují tam nejdete.
Dunbarovo číslo je číslo, které ukazuje, s kolika lidmi je člověk udržovat společenské vztahy. Tedy do 150 jsou to vztahy, nad 150 už se dělá politika.
Ale zcela svůj člověk není ve skupině už mnohem nižšího počtu jedinců.
Člověk může totiž zcela být ovlivněn už ve skupině dvou jedinců. I katalog nemocí MKN-10, který používají lékaři zná nemoc „indukovaná porucha s bludy“ (kód nemoci F24)
"Představa, že by v Rusku byla oběť popotahována, protože si dovolila ubránit se protěžovanému etniku, a pokud by účinně zasáhla policie, tak má policie na krku obvinění z rasismu – to také počítáte?"
1. protěž je kvetina
2. zeptejte se neprivilegovanych Rusu, jak miluji prislusniky kavkazskych a dalnovychodnich narodu. Ovsem je fakt, ze policie se neboji zasahnout - v pripade politickych zlocinu typu demonstrace a pod. S kriminalni cinnosti je to horsi.O dost horsi.
Všimněte si také, že úspěšné a prosperující státy jsou téměř bez výjimku děleny na lokálnější, relativně samostatné oblasty, a ty ještě na menší. Ty oblasti mají často značnou i právní samostanost.
Švýcarsko a kantony. USA a státy. …
Pokud lidé připustí řadu různých názorových proudů bez nenávisti a katastrof, dá se leccos zvládnout i ve středně velkém počtu lidí.
A také vzniká zajímavá otázka, kdo vlastně směřuje ty miliónové skupiny lidí. Kdo směřuje, kam půjde EU? Kam půjde USA? Kam půjde Česko? Nebo co bude propagováno v českých médiích jako manipulace lidem?
V Česku jsou neuvěřitelně nešťastným způsobem protěžováno několik etnik. Většina lidí s tím nesouhlasí, a přivítali by rovnější přístup. Ale nic s tím nenadělají – to dost říká o tom, že „demokracie“ v Česku není.
Stejně tak vidím, že pokud je někdo napaden a ubrání se, pak je v rejži. Soudy začnou zkoumat, jestli nezkřivil vlásek útočníkovi, jestli na něho nebyl hrubý, atd. Opravdu s tím většina lidí souhlasí? A kdo to zavedl?
Proč je Německo, které reálně ve 20. století zavraždilo přímo či nepřímo ve dvou světových válkách přes sto miliónů lidí (nemluvě o genicidách Slovanů, Romů, Židů a dalších) a způsobilo opakovaně války na více kontinentech světa je to dobré? Ale nebezpečí je cítit od Ruska? Kdo to zavedl? Já cítím docela smíšený pocit, když Merkelová mluví o nebezpečí války z Ruska.
A tak bych mohl tisíckrát pokračovat tisíci dalšími příklady.
Pořád zůstává základní otázka: Kdo řídí ty velké skupiny lidí?
No, budeme-li se bavit o tom, kdy je člověk zcela svůj, a vezmeme-li do hry dokonce MKN-10, snadno dospějeme k závěru, že člověk nemusí být "zcela svůj" i ve chvíli, kdy je sám.
Reagoval jsem všam na příspěvek o přirozené hranici skupiny pro efektivní komunikaci a tu podle mě Dunbarovo číslo odráží velmi dobře, protože je limitem, pod nímž je jedinec schopen usuzovat na základě vlastní zkušenosti, protože je schopen jednak vnímat svůj vzah k ostatním členům skupiny, ale též vzájemné vztahy ostatních členů.
Jinak řečeno předpokládám (či tvrdím), že efektivní komunikace je možná právě tehdy, když jsou "všechny karty na stole". A ano, mlčky přitom předpokládám duševně zdravé jedince (a nejspíše i další faktory, třeba že všichni mají zájem na procesu komunikace i dospění ke (kompromisnímu) výsledku, přičemž chápu, že zrovna tento předpoklad je u sociálních sítí pravděpodobně problematičtější než samotná velikost skupiny).
To záleží na tom, jaká je svoboda názoru v dané zemi.
Třeba v Česku svoboda slova není, a za určité názory vás začne řešit trestní zákoník. A těch oblastí, kdy názory řeší soud je velmi mnoho.
Kromě toho je spíše otázkou, zda vás na konferenci, či v televizi nechá moderátor uhnout od mainstreamovaného názoru, o čemž silně pochybuji. Dokonce bych si spíše tipl, že moderátoři budou mít na svědomí více utlých názorů odlišných od mainstreamových, a budou silnějším faktorem, než je odvaha/strach lidí něco prezentovat.
Jelikoz media, zejmena ta "verejne sluzby" jsou tu od toho aby sirily a formovaly "oficialni" nazory, pak nezvou ani lidi, kteri by neco nevhodneho mohli rict, maximalne jako predem pripravene zesmesneni nekoho "nevhodneho".
Svoboda slova je u nas jen pro poslance a senatory a to jen v jejich budove a pak nejbliz asi londynsky Hyde park.
Za nektere minoritni nazory vas rovnou zavrou a za ty, za ktere zavrit zatim nejde, ale "nehodi se" se zas dockate jineho pekneho politologickeho fenomenu "smrt tichem".
Výsledek dle mého ukazuje na strach uživatelů vyjadřovat se mimo mainstreamové názory na ss z těchto důvodů:
1) Na ss jsme neustále sledováni různými subjekty a víme(tušíme) to.
2) Internet nezapomíná. Nic. A víme(tušíme) to.
To je zásadní rozdíl oproti klábosení v hospodě u piva nebo u oběda s kolegy, kde je pravděpodobnost zaznamenání Vašeho názoru (a eventuálního pozdějšího užití) řádově nižší.
Lidé (část), jsou prostě logicky (a zcela správně) opatrnější v el. komunikaci. existence Echolonu je koneckonců známa široké veřejnosti +- 20 let.
A zrovna téma "Snowden" je pro am. bezp. složky něco jako červený hadr na býka a všichni to vědí.
Šílená zkratka "ss", doufám, že se neujme. Sociální sítě vůbec nejsou pro komunikace, jsou to jen nástroje tvůrců pro generování zisků. A její konstrukce je schválně taková aby se nic nevyřešilo, ale aby měl člověk dojem, že je "in". Facebook použil to, že spolu komunikuje absolutně nesourodá tlupa lidí, nejsou unlikes a další metody A Twitter zase omezení na 140 znaků. Všechny sítě také mají obrovský záběr do šířky problematiky od toho když si někdo prdne až po vážné, či technicky složité problémy. Lidská tlupa byla genově vybavena, podle mne, maximálním rozměrem skupiny, ve které se dá komunikovat tak na 30 - 50 jedinců. Vše ostatní je jen umělá nadstavba závislá složité organizace společností, jejího života, výroby a pod. Obvykle se nedomluvíte, když jste 4 a více. Jo, i trojka je problém, že? Aby se dalo něco domluvit, musela by konstrukce debata vypadat tak, že po určitém čase, by se vytvořil záchytný bod(y) na kterém se většina shodne a pak by se pokračovalo dále. Metoda schodů. Takhle se debatuje, debata se začíná blížit k nějaké shodě a pak tam někdo plácne: Za všechno mohou komunisti, rusácí, modří ptáci či Klaus. A je to v pr ....
„Osobně v současné situaci bych Rusko moc nevytahoval.“
Já bych ho vytahoval. To, jak naše média lžou o Rusku (ostatně lžou velmi o všem zemích světa, tusíž se chovají konzistentně) je druhá věc. Ale právě Rusko dost ukazuje, jak na tom západní demokracie opravdu je špatně.
Ruska se totiž západ bojí natolik, že je zbavělý o něm byť jenom pravdivě iunformovat v médiích. To samo o sobě už je zajímavý fakt.
Stejně tak jako fakta, za co se zavírá tam či onde. To jsou z větší části výmysl médií. Jednu věc vím určitě, že za „popírání holokaustu“ se tam nezavírá, stejně jako se Rusko zcela určitě nebojí zveřejnit statistiku různých etnik a jejich podíl na kriminalitě, což je zde v Česku obrovské faus pax.
Představa, že by v Rusku byla oběť popotahována, protože si dovolila ubránit se protěžovanému etniku, a pokud by účinně zasáhla policie, tak má policie na krku obvinění z rasismu – to také počítáte?
Momentálně se v září koná soud s Čechy, co si dovolili dmostrativně zapálit vlajku EU. To je ta svoboda slova v Česku. A nejspíše je i odsoudí bez ohledu na to, že oficiálně úředně žádná vlajka EU ani neexistuje.
Ale hlavně, že máte svůj názor. Nejspíše z médií, je mi to jasné. Fakta jsou nepodstatná.
Jen ta základní fakta v Česku jsou o tom, že svoboda slova tu není ani náznakem. A druhý fakt je, že média dělají všechno možné, jen ne pravdu.