O Evropské peněžence digitální identity (EU Digital Identity Wallet, zkráceně EUDIW) jsme na Lupě psali už několikrát. Naposledy koncem října, kdy Evropská komise (EK) zveřejnila detaily o stavu příprav technických specifikací souvisejících s EUDIW.
V polovině října také tuzemská Digitální a informační agentura (DIA) spustila nový web věnovaný informacím o Evropské peněžence digitální identity. Web ale víceméně jen stručně shrnuje známá data.
Podcast s Janem Blažkem si můžete pustit přímo zde:
Přestože jde o celoevropský projekt, bude už na jednotlivých členských státech, jak budou vznik Evropské digitální peněženky, jak se občas nepřesně aplikaci říká, řešit. V ČR se kvůli tomu schází pracovní skupina při Radě vlády pro informační společnost a jejími členy jsou i zástupci společnosti Bankovní identita. Ta je jedním z tuzemských subjektů, které se chtějí na vzniku aplikace podílet a dost pravděpodobně nabídnou veřejnosti vlastní.
Společnost Bankovní identita vyhrála v 19. ročníku ankety Křišťálová Lupa – cena českého Internetu kategorii Veřejně prospěšná služba – cena České televize.
EK totiž dala členským státům hned několik možností, jak vznik digitální peněženky řešit. Každý stát si může vytvořit vlastní aplikaci, zároveň to ale může delegovat na soukromý subjekt. V každé zemi zároveň mohou mít lidí k dispozici i několik různých aplikací, jak v podcastu pro Lupu vysvětluje Jan Blažek, předseda představenstva společnosti Bankovní identita.
„Konec roku 2026 je ten nejzazší termín, ale věřím, že některé země budou připraveny dříve a peněženku vydají dříve. Zároveň se dají očekávat obtíže vzhledem k tomu, v jakém stavu je příprava legislativy a prováděcích aktů na úrovní Evropské unie. Třeba teprve nedávno dorazil na pracovní skupinu dotazník, jak by podle nás měla peněženka vypadat z ekonomického pohledu, prostě jak by měl být její provoz financovaný,“ říká Jan Blažek.
„Ale věřím, že se to všechno stihne. Už se dost práce udělalo. Česká republika je na tom v porovnání s některými jinými zeměmi velmi dobře,“ dodává.
Pokud se projekt podaří spustit, půjde podle Blažka v mnoha ohledech o revoluční změnu. V podcastu například zmiňuje, že v plánu je, aby peněženka fungovala zároveň i jako aplikace pro potvrzování kvalifikovaného podpisu.
Jan Blažek, předseda představenstva společnosti Bankovní identita
Zároveň ale upozorňuje, že pro EUDIW nepůjde použít už běžící aplikaci eDoklady, protože tam funguje pouze pro pasivní identifikaci v ČR a víceméně dubluje jen plastový občanský průkaz.
Co dalšího v podcastu zaznělo?
- co všechno bude Evropská peněženka digitální identity umožňovat
- jaký reálný přínos bude pro její uživatele
- jak to bude s bezpečností uložených dat
- bude EUDIW zadarmo, nebo se za používání peněženky bude platit
V podcastu, který běží od poloviny roku 2018, zpovídáme zástupce české e-commerce, IT scény, mediálních domů i osobnosti z dalších souvisejících oborů. Pro poslech stačí mít k dispozici počítač, tablet, nebo jen mobilní telefon. Nejjednodušší cestou je využití speciální aplikace.
Podcast serveru Lupa.cz najdete na všech hlavních platformách: Apple Podcasts, Spotify nebo PodBean. Sledovat můžete i náš kanál na YouTube.