"Přechod ke kodeku AAC-HE za cenu mohutné obměny přijímačů samozřejmě přinese znatelné zlepšení zvukové kvality přenášených programů – a také povede k upuštění od pro nás naprosto nepochopitelného monofonního přenosu velkého počtu stanic."
Silně o tom pochybuji, to bude platit možná pro BBC, která ale i dneska porušuje původně určené datové toky pro přijatelnou kvalitu, aby toho do muxu narvala co nejvíc. V případě soukromníků dojde spíš k dalšímu nárůstu klonů než k nárůstu kvality. Ona by i bez toho nebyla moc vysoká, jen by se mohla vrátit na přijatelnou úroveň. Tam kde pro mp2 používají mizerných 64-80kb/s mono (což je značně slyšitelná komprese) bude po záměně za AAC možné stereo. I to bude ohledně kvality na hraně (64kb/s je slyšet) a to by nikdo nesměl chtít nic přidat.
A přesně takovéto prasení (jinak to ani nelze nazvat) lze očekávat u nás. V tomhle je FM zlatá, protože tam je kvalita daná parametry modulace a ty jsou stanoveny dost pevně. V digitálu nikdo minimální parametry stanovit nechce. Zřejmě podle klausovského trh to vyřeší - i když blbě.
s kvalitou obrazu u DVB-T2 jsem spokojený (ČT multiplex). To, že privátní stanice berou HD za nadstandard (díky bohu když začínaly, bylo už vysílání barevné) je jiná věc. A kvalita obsahu je pojem relativní, každý si pod tím představí něco jiného a ČT Art moc velkou sledovanost nemá ...
Nebo jinak, jak byste to řešil vy?
FMkáři byly schopni vysílat dlouhá léta sami od sebe zkreslený zvuk s MPX Power až +10dBr. Takže zde je ,,krev na rukou,, naprosto zřejmá. Co se týká DAB, tak samozřejmě původní varianta byla poznamenána určitými nedostatky a nedivím se, že v zemích, kde byla používána, dodnes panují rozpaky. Nová varianta (DAB+) dokáže hrát v režimu AAC LC velmi dobře (od 88kbit/s), ale záleží na kódovacím řetězci. Distribuovat mp3 128 kbit/s a transkódovat byť na 128 AAC LC by bylo stejně k ničemu. HE AAC (v1 i v2) jsou vhodné maximálně z finančního ohledu (zvukouvě však nic moc).
Co se týká šíření a rušení, tak u FM je situace celkem známá. DAB+ bude vždy omezeno dvojnásobnou frekvencí (proti FM). V teoretickém rovinatém terénu u výkonů do 1kW FM přinese DAB+ o stejném výkonu lepší pokrývací výsledek (přenese stereofonní informaci). V praxi je však třeba umisťovat DAB+ vysílače na vyšší kóty (právě z důvodu dvojnásobné přenosové frekvence).
Já jsem také spokojený s T2. Ale je pravda, že původní DVBT moc kvality nenabralo. Třeba mux 3 docela obrazová katastrofa.
Co se ale týče T2, tak jsem příjemně překvapený. ČT v HD absolutní top, líp to snad ani nejde a ostatní kanály si taky přilepšily. Myslím oproti DVBT. Mají lepší barvy a celkově se mi zdá obraz ostřejší. Uvidíme jak to bude po tvrdém spuštění T2, ale myslím, že my, co máme nabídku přes anténu jsme si přechodem na T2 polepšili. Pokud jsem dřív aspoň trochu přemýšlel o placeném vysílání, tak nyní tyto myšlenky nemám vůbec. A vidím to i na mém okolí, strašně moc lidí opouští placené vysílání. Jen v našem domě vím o třech sousedech co odcházejí od UPC. Vedle v domě zrovna minulý týden pán končil se satelitem...
1. 10. 2019, 13:28 editováno autorem komentáře
Pokud míníte oním zkreslením proces emfáze (https://cs.wikipedia.org/wiki/Emf%C3%A1ze), jde o regulérní potlačení šumu, samozřejmě ho musí podporovat vysílač i přijímač. Podobný proces používal systém Dolby B pro záznam na pásek.
Ne, jde o kompresi dynamiky.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Loudness_war
To co ale píšete nevylučuje to že tu budou desetitisíce lidí kterým se zhorší kvalita příjmu a klesne počet kanálů. Info od Vás je tak dobré pro vašeho klona.
Stejně to nedementuje to že některé stanice se vyjádřily že budou jen v placených službách.
Pokud se vyjádří procentuálně\poměrově komu to přináší neco pozitivního je to nejvíce prodejcům techniky a operátorům. Výhoda na straně koncového uživatele je v menšině.
Vypnutím DVB-T se zařadím do těch uvedených desetitisíců lidí, kterým poklesne počet kanálů, ale nestěžuji si. :-D
V rámci příprav na blížící se vypínání občas zkušebně automaticky prolaďuji několik modelů STB s tunerem pro DVB-T2.
Právě včera mi pomocí pasivní antény na fasádě domu v Praze 4 načetl jeden ze STB 150 stanic a uložil jich 131, z celkem 15 kanálů. O den dříve, jiný STB, s malou pasivní L-P anténou na střeše s jiným směrováním, načetl 131 stanic na celkem 17 kanálech.
Tím se nechlubím, jen konstatuji. Čili vypínání DVB-T mi pochopitelně zmenší počet naladitelných kanálů, stanic a vysílačů, ale šíře programů,kvalita a jejich náplň se tím pravděpodobně nezmění. Bohudík, i když, vzhledem k možnostem DVB-T2, to je spíše bohužel.
To je mi otázka. Menu STB to nazývá stanicemi. Samozřejmě, třeba Nova, se svými klony, zabírá 19 pozic a přes duplicity téměř všech stanic, kdy některé jen zaregistruji v seznamu, ale na ně se nikdy nekoukám.
Ale, to všechno byla jen reakce na to, že kritik vypínání DVB-T si myslí, že přechodem na DVB-T2 o něco přijde. Dokonce dříve, než budou některé MUXy zrušeny a jiné teprve začnou vysílat.
Toto téma už snad stačilo, v článku se totiž popisuje stav DABu ve Velké Británii.......