Datový tok DAB vysílání nedosahuje kvality televizního vysílání přes anténu a už vůbec ne kvality satelitního vysílání. Celé mi to připadá jako jeden pokus v 80. letech, který měl sice správnou myšlenku, ale praktická realizace narazila na velká úskalí v praxi. Nízký datový tok, silná komprese, syntetický, nezáživný a tvrdý zvuk. Mělo by se zůstat u analogu bez omezení modulačního limitu na 0dBr s šetrným nastavením kompresoru ve vysílacím studiu a bylo by to fajn, komerční rádia postihovat za "agresivní" zvuk. Než poslouchat mizernej digitál DAB , tak to se raděj vrátím k poslechu CD disků. Už nyní díky agresivnímu komerčnímu zaměření rozhlasových stanic v FM modulaci si docela často pustím CD a mám super klid a pohodu ve 100% kvalitě.
"V DABu je to zatím jiné a právě možnost "boje" s větší konkurencí se nakonec může projevit v kvalitnějším zvuku s větší poslechovostí."
Z DVB-T víme, jak to dopadne. Žádný boj o kvalitnější zvuk nebude. To se radši naseká pár klonů. Do nich je totiž možné plácnout další reklamu, to lepší zvuk nedokáže :-)
Bohužel už ani ta CD nemají v posledních letech slušnou dynamiku. Kde jsou ty časy, když nahrávky měly dynamický rozsah 15-17 dB. Dnes je to běžně jen 5-8 dB, což je na první poslech znát a pokud se povede 13 dB, už se skoro slaví jaký to má skvělý zvuk. Takže zbývá jen sáhnout do sbírky a oprášit CD cca do roku 1995-1998, kdy se ještě tolik zvuk na CD nemrzačil. Případně vzít LP desku. Často ani digitální distribuce ve formě Hi-Res záznamu nepomáhá a zvuk nebývá v maximální dostupné kvalitě.
On je ale zásadní rozdíl mezi poslechem rádia, jako takového a pouštěním si muziky z vlastněných CD. Rozhlas je nejen veřejná služba, ale i způsob podnikání. Datové toky, komprese a syntetický zvuk digitálního rádia ale není nutnou vlastností této platformy, ale jen zkouška provozovatelů, co až posluchač vydrží. Asi to bude dobrý byznys a v FM už další kapacita pro konkurenci není. V DABu je to zatím jiné a právě možnost "boje" s větší konkurencí se nakonec může projevit v kvalitnějším zvuku s větší poslechovostí.
Komu ale stačí "kolovrátek" z vlastních jednotlivých CD, nutnost je přehazovat, nebo mixovat a vyrábět výsledné hudební bloky, ten potom opravdu rádio k poslechu muziky nepotřebuje.