Jaja, ten pán má pravdu. Ale jsou informace a informace. To co si dneska běžně přečteme v tom mobilu je většinou bulvár a nevím, jestli by někdo ve středověku platil půl stáda skotu za informaci, že František VI. z Kokořína včera v noci ojel na hradě Kost kněžnu z Vimperka :)
Asi každý by souhlasil s tvrzením, že informace mohou mít hodnotu, některé mohou zachránit život, nebo jejich absence způsobit smrt. Myslím si, že zajímavá perspektiva vznikne teprve, když jako počátky tzv informačních systémů, budeme vnímat také celou historii peněz, od prvních mušliček na provázku, až po současný ekonomický bič. Který jak je stále více zřejmé není upleten ze zlata ani podle známého rčení, ale čistě jen z manipulací s informcemi. Mělo by sice platit, že všichni všechno vědí. Ale jak si to podstatné sdělit, abychom dali smysl svým životům?
Asi každý by souhlasil s tvrzením, že informace mohou mít hodnotu, některé mohou zachránit život, nebo jejich absence způsobit smrt. Myslím si, že zajímavá perspektiva vznikne teprve, když jako počátky tzv informačních systémů, budeme vnímat také celou historii peněz, od prvních mušliček na provázku, až po současný ekonomický bič. Který,jak je stále více zřejmé, není upleten ze zlata ani podle známého rčení, ale čistě jen z manipulací s informcemi. Mělo by sice platit, že všichni všechno vědí. Ale jak si to podstatné sdělit, abychom dali smysl svým životům?
Problém je v tom, že nejen že je naprostá většina oficiálních takzvaných "informací" určených široké veřejnosti bezcenných, ale co hůř - tyto "informace" jsou škodlivé. A to z toho důvodu, že oficiální média nejsou nezávislá a to, co veřejnosti předkládají, nejsou "informace", tedy prosté a nezaujaté popisy událostí. Tyto oficiální takzvané "informace" nebo takzvané "zprávy" vždy obsahují více či méně zjevný názor, který má být "lůze" implantován do mozků. Nejde tedy o to "lůzu" informovat, ale ovládat ji.
Samozřejmě zatím lze na internetu najít i "nezávislé" informace. Ty ale jednak mají různou kvalitu, což je logické, protože je tvoří různě bystří lidé a rovněž jejich přístup ke skutečným pravdivým informacím je různý. Doba snadné dostupnosti "nezávislých" informací se bohužel pomalu chýlí ke svému konci.
S tím nadužitím uvozovek máte naprostou pravdu a profesionál na oblbování lidí by to jistě takto nezkonil. Samozřejmě uznávám, že obsah podpořený kvalitní formou je lépe čitelný a působí důvěryhodněji. Ale uvažoval jste o tom, zda je vhodné šmahem odsoudit obsah jen a pouze podle formy? Pochopitelně nechci tvrdit, že obsah mého příspěvku je nějak hodnotný ...
Forma a obsah spolu úzce souvisí. Jistě že z jednoho nevyplývá druhé (v žádném směru), ale právě proto, že je dnes informací nadbytek, je nutné podle něčeho vybírat. A forma je lépe a rychleji vidět, než obsah. Takže pokud bych já chtěl, aby mé sdělení dorazilo k příjemci, volil bych formu dobře čitelnou danému příjemci. V zásadě nejde o to oblbnout, ale zaujmou (no dobře, tak aspoň neodradit na první pohled).
to, čo obsahovali "knihy" ručne písané a ilustrované a to, čo obsahujú "informácie" dnes je neporovnateľné. je to presne ako škola (tuná) v mojich časoch a škola dnes - ja som musel nasať encyklopedické vedomosti a dnes sa školák musí naučiť ako položiť otázku.
a "informácie" a ich šírenie v dnešnom slova zmysle bolo rovnako rýchle, dokonca nepredstaviteľne rýchlejšie vzhľadom na "techniku a technológiu" tých dôb. tam-tamy boli podstatne rýchlejšie a presnejšie ako dnešní "novinári", správa že "jano" obtiahol "grófku" nik počas prenosu nezmenil a dostala sa aj k poslednému bodu trasy v nezmenenej forme a s nezmeneným obsahom, bez preklepov. dnes si správu prečítame z rôznych zdrojov v rôznom tvare a s rôznym významom. vtedy sa nestalo že kým správa dorazila k tretiemu prepriahaniu bol obsah "grófka" pretiahla "jana".
(viď rádio jerevan - je pravda že ...)
Je pravda, že téměř všichni umíme číst (minimálně v té vyspělejší části světa), ale problém přetrvává - přečíst totiž není totéž jako vyhodnotit. A porozumění textu je problém stále. Vlastně se tak jenom posunula hranice (ne)gramotnosti: negramotný je dnes ten, kdo neumí vyhodnotit informace. Tuším, že se tomu říká funkční gramotnost.
Jak si nekdo muze plest cenu media s cenou informace a vyvozovat z toho dusledky? Udelat knihu pred knihtiskem by bylo drahe i kdyz by ta opisovana kniha obsahovala pouze neustale opakovanou informaci s nulovou hodnotou, ze trava je zelena. A to ze dnes je mozno informace sirit s niskymi naklady neznamena, ze kazda informace je levna. Co treba informace o ucinnem zpusobu leceni rakoviny?
Shannova teorie informace (nepochybuji, že o ní autor už něco zaslechl) matematicky dokazuje, že pokud roste míra informace, klesá entropie (neboli neurčitost systému). Ok. Svět ale není uzavřený systém. Nebo je snad dnes svět stabilnější a předvídatelnější, než tomu bylo ve středověku, kdy kniha stála "polovinu panství"? Ani omylem. Autor totiž opomněl, že také existuje cosi, co označujeme jako relevance informace. A relevance informace (která je do značné míry subjektivního charakteru) je vždy podstatnější než jejich množství. Bez ohledu na množství informací, jimiž jsme obklopeni, se hodnota RELEVANTNÍ informace nemění, ať již jde o starověk, středověk nebo současnou dobu. Představme si hypotetickou situaci: Budete-li (bez mobilního telefonu) umírat žízní v důsledku toho, že vás někdo nedopatřením zamkl v největší knihovně světa, budou vám statisíce svazků učených knih zcela nanic, pokud nebudete znát jeden jedinný pětimístný kód, jimiž je možno otevřít elektronický zámek dveří od knihovny. Tato informace o velikosti několika málo bitů pro vás v dané chvíli bude mít daleko větší hodnotu, než všechny dosud shromážděné vědomosti. K čemu vám bude tzv. exploze informací? - Možná vás napadne, že se připojíte k internetu a pokusíte se s někým spojit, ale ouha! Přístup do počítače je zaheslovan! Opět budete potřebovat informaci, malý soubor dat v podobě několika znaků (nedávajících možná ani smysl). Odhalit v dané chvíli toto heslo, tedy informaci, na níž závisí vás život, pro vás bude podstatnější než dostupnost ke všem jiným informacím, jimiž jste čirou náhodou právě obklopen.
Hodnota informací je stále stejná. S rozšířením IT (Informačních Technologií) se akorát zvětšil objem druhu šířených informací.
Je už na každém, jestli si vybere informace typu super.cz nebo informace ze stanford.edu (Stanford University).
I samotný pojem hodnota informací je velice subjektivní. Informaci, kterou považuje jeden člověk za velice hodnotnou, považuje jiný za naprosto nedůležitou.
Každopádně se dá říct, že dnes jsou všechny informace velice snadno a velice levně dostupné pro každého. Jaké informace si člověk vybere, to záleží jen na jeho rozhodnutí.
Je ovšem nutno mít na paměti jednu zásadu: Stáváte se tím, jaký druh informací si vybíráte!
To samozřejmě vytváří další sociální nerovnosti. Když 10 let bude jeden člověk číst informace typu super.cz a druhý člověk informace jaké poskytuje stanford.edu a pak dojde k jejich konfrontaci, logicky si nebudou rovni.
Konfrontace bude vypadat jako když se pětileté dítě potká s kulturistou. A stejně tak i dopadne...
Proto je opravdu důležité kvalitní vzdělání a tím nemám na mysli jen dosažené oficiální akademické vzdělání. Je důležité se neustále vzdělávat. Vzdělání je cesta, která nikdy nemá konec.
Říkávalo se: "Pero je mocnější než meč.", já tvrdím, že Správné vzdělání je mocnější než všechny armády světa.
@MoB Mily pane Mobe, myslim ze Vasa prezyvka hovori za vsetko. Prepacte nechcem Vas sudit podla mena, ale ten dojem prvy. No viete mna odradil. Kazdopadne sa Vam napriek mojmu prvemu dojmu z Vas pokusim podat hodnotnu informaciu.
Hovori Vam nieco pojem Informacni Prehlceni? Ak nie tak Vam mullerad doporucujem precitat si pracu pani Petry Hyzovej, Uplatneni principu Business Intelligence v praxi, napisanej na ustave ceske literatury a knihovnictvi.
Viete tym ze je internet anonymni tak to trosku uvolnuje uzdu odvahy, podla Vasich vyjadreni aj u Vas. Som rad ze aj taki ludia su ale myslim si ze prave taki ktori nemaju problem bez rozmyslu vsetko okomentovat je na internete uz viac nez dost a statisticky ste nevybocil zo sedeho priemeru. Napriek tomu Vas nazor prijmam ako obohatenie a dakujem zan.
@Kozousch
Dakujem za Vas nazor. Ano samozrejme s informaciami sa manipulovalo a manipuluje ako so vsetkym co clovek stvoril. Bohuzial, nie vzdy ku prospechu veci a povodnej myslienky.
Co je a co neni balast. O tom by sa dalo polemizovat. Kazdopadne informacie maju svoju strukturu a o ich objektivite rozhoduje ten kto informuje (tvori) do vacsej miery nez ten kto informaciu konzumuje. To je moj subjektivny nazor.