Moje zkusenost se shutterstockem : z desiti vlozenych fotek "na test", aby me odzkouseli, bylo zamitnuto deset. Jedna budiz, spatne vyvazeni barvy (foceno pri zapadu slunce na edinburskem hradu, nehraju si na zadneho super fotografa) ... Devet fotek zamitnuto, protoze "mely spatny nadpis", ve smyslu "ne dostatecne akcni". Nefotim Haris Pilton, jak si nekde vetra frndu, fotim veci, ktery maji presny nazev, a ten nazev byl uveden (ne jako lidi kteri nafoti na letisti Airbus A-319 a do titulku daji "Airplane" a ono to staci). Nebudu psat, ze to je "vec A tesne pred explozi, ktera zabila dvacet lidi" jen proto, aby to melo akcni nazev, pro lidi, kteri by me fotky chteli pouzit je naopak "vec A" naprosto presny a vserikajici nazev. Ani nasledna komunikace ohledne tohoto ne(na?)schvaleni nezafungovala. Kazda fotka musi mit uvedeno X klicovych slov, pochopitelne anglicky. Nafotite kamenny dum kdesi v horach, zkuste k tomu vymyslet deset klicovych slov, jen proto, aby se nejaky korektor mohl realizovat. Nakonec zjistite, ze vkladanim deseti fotek stravite tolik casu, ze se vam ten dolar nebo dva, ktere na tom mozna vydelate, vubec nevyplati ... Rozhodne ne, pokud budete pouzivat shutterstock.
Ja bych potreboval neco jineho: velkou databanku grafiky (tisice polozek), kterou bych mohl pouzit pri publikovani na webu. Muselo by se ale jednat o jednotnou grafiku, nejlepe od jednoho autora, s ruznymi tematy. Nevite nekdo, je neco takoveho?
To jste asi necetl ten clanek ne? Tenhle je o tom, kde se daji fotky prodavat, ne o tom, kolik ma ktera fotobanka vlastnich fotografii. Nicmene jsou trosku prisni, ale za zkousku clovek nic neda ze?
Nevim jestli se pletu, ale kdyz uz se do toho clovek pusti, tak nadpisy a klicova slova doplni primo do fotky do IPTC tagu a jedina starost je to potom to nahrat na ftp, treba to pustit pres noc? Fotobanky pak data z IPTC poznaji a doplni. Pokud by to takto nefungovalo, tak to samozrejme stoji cas a je to na zvazenou, ale myslim, ze to takhle lze.
A víte o nějaké fotobance, která by použitelná byla? Neptám se ironicky ani Vás či fotobanky nenapadám, skutečně bych se rád dozvěděl, zda existuje (nejlépe česká) fotobanka, kde by mohli s nenulovou možností úspěchu zkusit štěstí i "neprofíci".
Taková fotobanka není, Je třeba vzít v úvahu, že Vám zaplatí jen za fotky, které oni sami následně mohou prodat. A konkurence je tam taková, že uspěje tak jeden člověk ze sta.
Ma to drobny hacek - pokud chteji na pixmacu klicova slova v nasi materstine, tak se musi minimalne prelozit (coz je sice snadnejsi preklad, ale cas to zabere).
Navic ne vzdy je nacitani iptc tagu funkcni (nevim, jak je to u pixmacu).
Plus si k tomu pripoctete limity na maximalni pocet fotek nahratelnych za den...
Zřejmě máte pravdu. Málem jsem se nedávno také nechal zlákat, ale věnoval jsem nějaký čas tomu, abych se dostal do obrazu. A když jsem shlédl portofolia skutečně profesionálních fotografů na těchto fotobankách, čítající řádově tisíce velice kvalitních komerčních fotografií s využítím modelů, exkluzivních prostor a dekorací, které naprosto nejsou normálnímu člověku dostupné finančně ani časově, tak mě nadšení rychle přešlo. Navíc jsem narazil na info, že podobné portfolio s 20.000 (!) profesionálními snímky měsíčně může vydělat cca 2.000 $, což vzhledem k enormnímu vynaloženému úsilí a nákladům nejsou žádné velké peníze a zcela jistě to pro podobné fotografy napatří k hlavním zdrojům příjmu.
Zkuste Pixmac, je to ceska fotobanka od ceskych tvurcu, zadne vstupni testy, proste par fotek zkusite nahrat, vyplnite titulek, keywordovani za vas udelame zdarma my. Pak uz jen pockate jestli fotka schvalena bude nebo ne :)
Hacek je to spis obraceny, klicova slova jsou vyzadovana v anglictine, ale konretne na Pixmacu to problem neni, nebot keywordovani za vas provedou profesionalni keyworderi zdarma.
Pokud ale mate keywordy v IPTC, pak verte ze na Pixmacu se objevi.
A limit na den na Pixmacu neni.
Nicmene je pravda, ze na nekterych fotobankach se tato omezeni vyskytnout mohou a pak to muze byt prekazka, to uznavam.
No jadro pudla bude asi v tom ze pro vetsinu lidi stravene desitky az stovky hodin popisovanim upravovanim a vkladanim fotografii kvuli vydelanym par dolarum je ztrata casu... (pokud tech vasich par dolaru neznamenalo par stovek dolaru...)
Desítky hodin? 50 klíčových slov (max na shutterstocku) má člověk k jedné fotce za 2,3 minuty...
Celkově mám něco přes $100, ale mám tam zatím dost málo fotek (+-40), navíc naposled jsem tam přidával fotky před 2mi měsíci...
Velmi novy nastroj, ale vypada slibne, je isyndica (http://www.isyndica.com/), umi nahravat do vice fotobank a dalsi a dalsi porad pridavaji. Osobni zkusenost ale zatim nemam.
Záleží co člověk fotí - když budu fotit labutě u jezera, nemusí fotka projít, byť by byla kdovíjak super, protože podobných fotek už tam mají tisíce. Když člověk fotí něco originálního a má alespoň trochu fotocitu a slušnou techniku, může být úspěšný.
Na SS hodně záleží, komu přijdete pod ruku. Někdo vám schválí skoro vše a někdo jiný téměř nic. Pokud fotky neprojdou, stačí buď opravit důvody zamítnutí (u mě např. často "velký šum" - takovou fotku stačí softwarově vyžehlit a je OK - paradoxně jim ztráta detailů nevadí tolik, jako nepatrně viditelný šum) a zkusit tam fotku nahrát znovu ... pak už jen doufat, že jí dostane pod ruku někdo s lepší náladou :) Někdy je to fakt k na****í, ale časem člověk už vychytá, co projít může a co ne a propustost fotek vyleze třeba někde k 80%. Z osobní zkušenosti můžu potvrdit, že na názvech fotek vůbec nesejde, stačí tam napsat jedno slovo, které nějak vystihuje obsah a je to - projde vždy. A ke kamennému domu někde v horách se dá vymyslet určitě 20-30 KW během pár desítek vteřin, je to jen o praxi :) A nebo existují překvapivě fungující našeptávače klíčových slov.
Je potřeba taky brát ohled na to, že v momentě, kdy jednou pověsíte foťák na hřebík, tak vaše fotky se budou prodávat dál ... takže nemusíte dělat nic a máte zajištěný nějaký příjem.
...ještě bych přidal diskusi o Shutterstock na mikrofotobanky.cz. Pro čtenáře článku který by pod dojmem nadpisu zkusil poslat "fotky z dovolené" to nejspíš skutečně nemá smysl :)
Pro příjem nových fotografů na Shutterstock jsou nastavena o dost přísnější podmínky než pro schvalování nových snímků fotografů již přijatých. Ale jde to obejít :o)
Pro zájemce mám na blogu článek http://www.pkweb.eu/shutterstock-nejmin-znamena-nejvic.a100.html, kde je i návod, jak se do Shutterstocku dostat.
Chtěl bych upozornit, že tyhle fotobanky jsou pro 99 procent lidí nepoužitelné. A to i jako nějaký vedlejší zdroj příjmu.
Nároky na fotografie (kompozice, nápad, myšlenka, technika) tam jsou dnes natolik vysoké že "projde" jen profesionální fotograf. Zkušenosti mé i mých známých. A to máme od běžných "cvakačů" na míle daleko.
Jinak článek dobrý, jen nemám rád takové ty nadšené sdělení, jak fajn se dá na čemsi vydělat, kde není uvedeno varování, že to je jen pro skupinku nejschopnějších a ostatní na tom akorát ztratí čas.
Pixmac je první mikro-fotobanka v ČR, tak jakto že není v seznamu?
Autor se asi hodně zajímá o "dění na Internetu, filosofii a fotografii", když neví ani tohle..
Nerekl bych, ze spousta casu je "nic". Kazdou fotku je treba opatrit popisem, klicovymi slovy... pokud pak fotobanka neni schopna vygenerovat dostatecne prodeje (vzhledem k pomeru poctu fotek a poctu zakazniku), pak se jednalo o ztraceny cas a tedy i penize (napriklad se mezi tim mohlo fotografovat pro jine fotobanky, kdyz uz clovek rozhodne, ze tomu venuje nejaky cas...).
1. vysoke pozadavky na kvalitu - ale treba jste skvely fotograf a naucit se da hodne.
2. dost velka vybiravost na temata - lidi (s model release), sport (zase se souhlasem fotografovanych), nejake veci (ale spise ty mene obvykle), jidlo (snad jeste porad). Navic s pribyvajicim poctem fotek v databazich klesa zajem o nove fotky v i drive lukrativnich kategoriich (proc mit 130 746 fotek hamburgeru?).
3. udajne je zajem o grafiku, tu dela mensi mnozstvi lidi
Takovy je byznys. Napred se skutecne rozhodnete zda opravdu vydelat chcete a na zaklade toho se prizpusobte. Verte tomu, ze pri tisicich pridanych fotografii si na vas nezasedli, jen jste neprosel jejich pravidly.
Stejne tak jako byste tam daval 1Mpix fotku nocni oblohy.
Tak s timto nazorem nemuzu souhlasit - Shutterstock mi vydelava asi tak 3-4 krat tolik co dalsich 6 fotobank dohromady. Pravda, dostat se tam je trochu narocnejsi - na poprve se tam kazdy nedostane, ale kdyz uz tam jednou jste, tak nejsou kontrolori tak prisni. Nenechte se odradit hned prvnim odmitnutim!
Neco malo o Shutterstocku: Shutterstock - nejlepsi fotobanka
Priznavam, ze pro fotografy ty vydelky v techto fotobankach jiz nejsou to, co byvaly, ale porad si myslim, ze se tim da dobre uzivit.
Mnohem lepsich vydelku ale dosahnete, pokud jste grafici a umite kreslit vektorove ilustrace - to pak neni problem vydelavat dvakrat tolik co dostava normalni graifk v Praze na plny uvazek :)
Koho to zajima, necht si precte clanek o prodeji grafiky v zahranicnich fotobankach a dalsi clanky na tom webu
Pro tyto účely používám www.pixmac.cz.
Mají v databázi víc než 6 milionů fotografií i ilustrací, nějaké vektory, no prostě na webovou grafiku mi to bohatě stačí a velký + jsou legální fotografie za nízké ceny!
pro profesionálního fotografa co se živý prodejem fotek to není práce především už proto, že fotky taguje už z principu, aby se v nich sám vyznal. Mimochodem to považuji za velký současný nedostatek fotoaparátů, tedy že neumožňují fotky tagovat přímo z foťáku, optimálně ještě pomocí automatického rozpoznání objektů (faces, men, building, car ...) případně geo (paris, ...). Věřím, že iPhone v tomto zas natrhne zadek foťákům a jak teď začali všichni mobilní výrobci kopírovat iphone, tak se začnou za chvilku snažit i výrobci foťáků (btw iphone je nejpoužívanější fotoaparát dneška, předběhl všechny ostatní foťáky na světě)
To není pravda.. Za profesionála se tedy určitě nepovažuji (fotím 6MPx kompaktem) a na shutterstocku už jsem nějaký ten dolar vydělal... A fotím opravdu jen pro zábavu...