1) Kriticka infrastruktura statu - to je k smichu, v pripade pruseru vam zadnej urednik nic nezajisti, v horsim pripade si od vas stat vase prostredky nasilim vezme, protoze je ma evidovane, ze u vas jsou k dispozici
2) Cepro a dovoz nafty do 4 hodin - tak toto je jeden z nejlepsich vtipu dne, Cepro realne neni schopno dodat naftu do 24hodin od objednani (do 24hodin to umi jini, statni podnik Cepro ale ne).
Vždyť ano, to je to podstatné. Někdo dělá certifikace, dělá je pořádně, je důvěryhodný, tak si může dovolit nastavit vysokou cenu za certifikaci. Nic vám nebrání také začít vydávat certifikáty pro datacentra, akorát asi bude nějakou dobu trvat, než si vybudujete dobrou pověst, takže zpočátku asi budete muset certifikáty dávat dost levně, protože nebudou mít skoro žádnou hodnotu.
To razitko vam zarucuje ze Pepa z marketingu T-mobile nekeca a DC splnuje pozadavky ktere vy jako zakaznik mate. Tier3/4 like DC je v CR xx ale az u provozu se dovite ze v realu se nekdo na neco z duvodu ceny vys8al. Pokud mate byznis postaveny na netu, certifikat je pro vas z pohledu penez dulezity.
Současné plynové kotle bez elektrické energie nefungují. Kdo si dá hrnec na plotnu místo zapnutí rychlovarné konvice, tragédii nezpůsobí. Nehledě na to, že mnoho lidí ani už nemá plynový sporák. Ono docela by mě zajímalo kde všude ten plyn místo elektřiny jde použít. Jak jsme si řekli v domácnosti ke kotlu a ke sporáku. Kotel bez elektřiny nefunguje a sporák svým odběrem katastrofu nezpůsobí. A nevěřím , že by někdo přestavěl elektrickou lednici na plynovou. Co se týče průmyslu, pokud nemůže běžet výroba a bez elektřiny moc ne, tak odběry půjdou na dolů směrem k technologickým minimům, tedy zajištění proti škodám.
No a nehledě na to, že pro tlačení plynu se používá k pohonu i spalování samotného plynu.
Spolehlivost dodávek elektřiny je řádově horší než dodávek plynu. Jediné co se snažím sdělit, že ačkoliv u nás se preferují diesel generátory, existuje i možnost generátorů na zemní plyn. Přičemž co ve spolehlivosti splňují normy na nouzové zdroje pro provozy zajišťující životní funkce (Nemocnice). Analýza po hurikánu Katrina např. zjistila, že dodávky zemního plynu nebyly přerušeny, zatímco zajištění el. energie bylo problematické jako i problematické zásobování naftou. Dále opomenuta skutečnost, že ČEPRO udává v technických listech doporučenou trvanlivost nafty 3 měsíce. (takže měnit co 2 měsíce, aby jste ji neprodávali prošlou :-))
Otázka celkového výkonu potřebného k zajištění provozu datacentra a ekonomický propočet na použitou technologii k zajištění je otázka jiná.
ad 1) Kompresorové stanice, které tlakují plynovou soustavu jsou poháněny spalováním zemního plynu - Plynové turbíny. Výpadek proudu jim nevadí. Při výpadku proudu ty nezajímavé domácnosti odběr omezí... . Bez elektřiny plynový kotel netopí.
Domácnosti na celkové roční spotřebě v roce 2016 tvořili 29%
ad 2) dle BP 12 měsíců (bez bio složky) při řádných podmínkách, je možno i déle, ale je potřeba kontrolovat kvalitu kvůli možnosti zanesení filtrů a tím způsobeným selháním. https://www.bp.com/content/dam/bp-country/en_au/media/fuel-news/long-term-storage-diesel.pdf
ad 3) k odstavení plynu může dojít to nepopírám, pokud by jste však věděl co znamená znovu zpuštění odstavené větve plynovodu z hlediska bezpečnosti tak těch výpadků tam moc nebude. Vzhledem k tomu, že může při úniku plynu dojít k výbuchu, se musí uzavřít všechna odběrná místa v dané větvi, aby nedošlo k úniku např. u starého sporáku, který nemá pojistku. A proto se plynárníci vyhýbají odstavení plynovodu. Mimo to větší výkony nejsou napojeny na nízkotlak, ale středotlak či případně vysokotlak. Což je jiná větev než pro domácnosti napojené na nízkotlak.
ad 4) pro malé výkony existují generátory umožňující pracovat jak na zemní plyn, tak na Propan. Dokonce lze řešit i automatické přepnutí. A existují i nádrže, které dotáhnete na paleťáku. https://www.vpsr.cz/sudy-30-bar-pro-prepravu-lpg. Navíc plyn se nekazí, tam je limit revize nádoby.
ad5) Microsoft celé datové centrum sice malé utopil v moři :-)
Netvrdím, že veliké datové centrum mělo používat zemní plyn na provoz generátoru, ale mnoho jiných aplikací (i malých datových center na úřadech, firmách, prodejnách (ochrana mrazáků) ) může s úspěchem využívat plynové centrály s mnoha výhodami. V případě výpadku proudu zejména o víkendu, jim za pár hodin nedojde nafta/benzin. V případě krizového řízení, jim čerpací stanice nevydá naftu/benzin, výdej je jen na povolení ORP. Navíc ty plynové centrály bez problémů sami dělají pravidelné testy s reportem. Nikdo nezapomene vyměnit letní naftu za zimní nebo ji případně dolít.
Mr Jirsak, ze vy o tom (zase) nic nevite? Libovolny certifikat na cokoli vam kdokoli vyda kdyz zaplatite. Je to vyhradne a pouze otazka ceny, a s realnym stavem veci to nema spolecneho vubec nic. A je pritom uplne jedno kdo onen certifikat vydava.
To vy nevite ze kuprilkadu "technicka" na automobil je prave jednim z takovych certifikatu? Dokonce podlozeny zakonem?
Tudiz si potencielni zakaznik realny stav stejne musi vzdy overit sam. Nijak jinak se totiz k realite nedobere.
1) ty nezajimave domacnosti odebiraji ze normalni situace stejne mnoztvi plynu jako cely prumysl.
2) naftu muzete skladovat zcela oficielne 5+let, ale bez problemu je pouzitelna i po 10 letech. To neplati pro repkovy mix, ale je na vas co si natankujete.
3) televize obvykle neni na plyn a tudiz si vetsina lidi toho ze zrovna neco nefunguje nevsimne. Znam lokality kde jsou dodavky plynu prerusovany zcela bezne, a kdy jim naposledy nefungovala elektrina si nikdo nepamatuje, stejne tak i opacne
4) plyn si v kanystrech neprivezete. Naftovy agregat lze bez problemu zasobovat za provozu.
5) pokud postavite datove centrum uprostred zaplavove oblasti, 10m pod urovni more, na geologickem zlomu, nepomuze vam ani svecena voda.
Pro příklad 2 MW generátor na zemní plyn.
https://www.wpowerproducts.com/product/cat-g3520c-2050kw-natural-gas-generator-set-p-4144/
Podle oficialnich stranek upstime institutu ma v soucasne dobe v CR certifikaci Tier III 6 datacenter. 3x O2, 1x DHL, 1x TTC, 1x Dataspring. https://uptimeinstitute.com/TierCertification/certMaps.php
Ostatni je zatim marketing ;-)
1) Jedna vec je ze si je "vezme", druha vec je jestli je s nimi schopen operovat. Proto "vezme" se v pripade nouze neuziva protoze stat u nas nema zadne prakticky orientovane odborniky kteri znaji infrastrukturu. Spise se v pripade nouze pouziva spoluprace s jiz existujicimi odborniku.
U nekterych statnich organizaci i s kulometem v ruce (jde jen o psychologicky vyznam). Technologie uz nejsou tak jednoduche a nesleduji jediny pattern vyuziti.
2) Zalezi na SLA a infrastrukture. Pokud si nasmlouvas helikopteru nebo natazeni produktovodu az k tobe, tak s dodavkou problem nebude. Dalsi vec je ze spousta datacenter je budovana hodne "oldschool". Tzn. nevyuziva napr. vedeni zemniho plynu na pohon generatoru s pripadnym dotlakovanim zasobniku(pro pripad preruseni potrubi).
Pojdte tam kde to funguje https://www.youtube.com/watch?v=0uRR72b_qvc