Stačí se podívat třeba do Číny a je jasné, že se takové údaje mohou ve státě někde shromažďovat a vy/zne/užívat. A dokonce i tehdy, pokud to bude v rozporu se zákonem (jako vypnutí "desinformačních" webů skupinou cz.nic, o němž soud jasně rozhodl, že bylo protizákonné).
A stačí se podívat na aktivisty, třeba klimatické, vřískající, že oni přece dělají dobro a zachraňují planetu, a proto stojí nad zákonem.
Obávám se, že cokoli takového, čím by měla být nahrazena RČ a spoléhání se na jakousi dobrotivost státu jak jste to uvedl, je jen házení zapálených sirek do sudu s prachem a spoléhání se na to, že během svého letu zhasnou. Nehledě k tomu, že pokud se ti vřískající aktivisté dostanou k moci, jako v roce 1933 v Německu NSDAP, tak s nějakou demokratičností, dodržováním zákonů, zakazujících uchovávat či párovat ta či ona data (atd.) naprosto nelze počítat.
Ostatně, data z posledního sčítání za první republiky byla jednak exploatována Němci k vyhledávání osob, které uvedly židovskou národnost nebo judaismus jako vyznávané náboženství. a po osvobození byly z těchto dat vytypovány osoby k odsunu. A to tu databázi museli prohledávat ručně!
Německo bylo před rokem 1933 jakž takž demokratické a Československo před rokem 1948 taky. Přesto v těchto státech v uvedených letech zvítězily totality, srovnatelné s tou čínskou.
Otázky západních intelektuálů k východním účastníkům různých společných akcí po roce 1989 ve smyslu "Jak jste jen mohli nechat padnout tak nádherný režim, jako byl socialismus?" mnoho nadějí nevzbuzují (zažil jsem na vlastní uši v letní škole o výuce zdravotní výchovy na školách v EU ve Velké Británii, takže nemám nejmenší iluze o lidech ve státech na západ od bývalé "železné opony"). IMHO, ať si ten "nádherný" socialismus se všemi jeho atributy, od front na toaletní papír až po gulagy a uranové lágry, prožijí na vlastní kůži, když o to tak stojí. Ale ať do té rudé žumpy nestrhnou nás, kteří jsme v těchto věcech vzdělaní (mj.) vlastní zkušeností.
A ti mnou zmínění a na vlastní oči a uši poznaní lidé ze západních států jsou naprosto jednoznačnou ukázkou, že se ani z toho roku 1933, ani ze série "rudých" revolucí na východ od "železné opony" naprosto nedokázali poučit a ochotně půjdou do totality jak ovce na jatka, a ještě u toho budou radostně bečet. A, bohužel, týká se to i části mladých ve východních zemích, kterým ve školách vymývají mozky tvrzením, jaký byl režim před rokem 1989 báječný a vlastně i demokratický (viz např. "výstupy bádání" ÚSTR).
Josífku, když Franta skočí z okna, tak skočíš taky?
To, že to někde mají, neznamená, že to funguje (dokonce i u nich) a naprosto není žádná záruka, že to bude fungovat u nás.
Místo toho Josífka tam mělo být domácké oslovení od P, které se u nás vžilo už v době před třicetiletou válkou, leč automat to vyhodnotil jako "zakázané slovo". Inu, názorná ukázka bezcennosti a nesmyslnosti digitalizace, dělané lidmi jako ten, co to naprogramoval.
4. 6. 2023, 14:16 editováno autorem komentáře
Je to podle Wikipedie jakási pseudoidentifikace, která ovšem není s to ani zajistit neexistenci duplicit. Opravdu nevidím důvod před tím padnout na zem a s pěnou u úst žvýkat koberec. Prostě zase něco, co je potenciálním zdrojem zmatků a nesmyslů. Jako by jich už v rámci té slavné "tikitalizace" nebylo dost a dost.
Proč tedy nahrazovat něco, co potenciálně nefunguje, něčím, co jakž takž funguje a dá se to doladit (odstranění duplicitních RČ).?
A další důvod je ten, že zatímco RČ přečtu na papíře (a ono to funguje) na tyhle "identifikátory" potřebuji funkční internet. přitom je reálný předpoklad, že po nuceném odstavení uhelných elektráren bude u nás elektřina v zásuvce jen pár hodin denně, a to ještě ne každý den. A kdo ví, zda pojedou internetové servery v dosahu (a spojení s nimi), protože i ty jedou na elektřinu. Takže se snadno může stát, že ta "geniální" identifikace bude prostě zcela nepoužitelná z technických důvodů (a navíc jsou ještě i teď pořád na mapě ČR místa, která internet nepokrývá, a kde taková identifikace bude mít hodnotu mušího exkrementu na monitoru vypnutého počítače.).
To je dost paranoidní konstrukce… Za prvé, stát se nechová jako jeden subjekt, je to spousta různých subjektů. Tu informaci o spárování občana a firmy mají k dispozici dva systémy, přičemž jeden by ji neměl mít uloženou, jenom jím proteče. Získání té informace by bylo protiprávní. Za druhé, ověření údajů neznamená, že došlo k uzavření nějaké smlouvy a že je ta smlouva aktivní. U telekomunikačního operátora třeba jen budete zjišťovat, zda máte nárok na na nějakou slevovou akci nebo si pořídíte datovou SIMku na léto; nebo spolek uspořádá den dětí a bude potřebovat evidovat třeba komu předal výhry. Navíc pro stát tyhle informace nejsou zajímavé.