Tak to nevim kde si to čet. Ale vyhledat to trvá asi 1 minutu a zjistil by si tím, že píšeš kraviny. Apple asi 31 miliard usd vs asi 11 miliard Deutsche Telekom.
Navíc operátor do téhle regulace nespadá už z principu, protože nic na co má vliv ho nemůže dělat gatekeeprem.
Na operátory a provozovatele připojení jsou tu úplně jiný regulace který zajištují například siťovou neutralitu za kterou buď hodně rád.
Stejně tak za tohle. Nechápu že se najdou lidi co na něco tak křišťálově čistě pozitivního stejně dokážou plivat. Jediné co se dá kritizovat je že to nepřišlo dřív.
Maximálně pokud drží větší balík akcií applu, pak možná.
Tyhle konkrétní evropské regulace nedopadnou pro nikoho dobře: ne protože že regulace obecně jsou špatně, ale protože tyto regulují pozdě a povrchně "co je vidět". Sice se zaklínají "zákazníky", ale primárně jde o to že si některé velké byznysy (Spotify, Epic - oba vyhlášené velkorysým etickým vztahem k tvůrcům co je používají) chtějí urvat víc koláče. Zákazníci (kromě nerdů kterým to dodá falešný pocit že mají "víc volby a kontroly ") z toho mít nic nebudou, vývojáři neschopní pracovat v jasně definovaném omezeném prostředí pak víc možností jak to prasit, nečekejme žádné inovativní aplikace.
The EU’s giant experiment in tech micromanagement:
https://www.ft.com/content/03f8c8f5-a968-4060-a5b1-a62b225fb39b
> Steven Sinofsky, a former top Microsoft executive who as head of Windows lived through an earlier Brussels challenge to a big tech company, says this will lead to technical compromises that will make no one happy. All tech products involve trade-offs, he says. In Apple’s case, that meant making a decision early on about whether to prioritise security and privacy on the iPhone, or allow greater openness to outside services. For the regulators to now say they want what amounts to an option three — something that has all the security as well as all the choice — is to ask for the unobtainable, he adds.
Tak to je snad účel - aby dokázaly kromě pár gatekeeprů vydělat i ostatní společnosti. Ne že vše shrábnou oni. Případně se prosadit i ti co nejdou jenom po největších ziscích nebo nejsou jsou ochotni zaplatit si protěžování u Apple nebo Googlu.
Zákazníci z toho budou mít levnější ceny (minimálně o apple daň) a větší výběr a volnost.
A citovat někoho z Microsoftu. Fajn, ale asi ne úplně vyvážená odpověď, co asi bude šéf z Microsoftu, jehož bonusy jsou navázaný na zisku Microsoftu tvrdit...
Otevřenost neznamená snížené soukromý nebo větší nebezpečí. Máme tady například Linux na kterém běží jak Microsoft tak Apple a nezdá se že by jim jeho otevřenost a svoboda dělala problém s bezpečností a únikem dat na jejich servrech.
Problém to začíná být jenom když jim to šahá na peníze.
Souhlas. Krome toho tyhle narizeni dopadaji na mimoevropske firmy ale evropske firmy soudruzi nechteji regulovat. Nekde jsem cetl ze Deutsche Telekom ma vetsi zisk nez Apple v EU, dominantni postaveni na vetsine evropskych trhu a presto EU nema zajem ho nijak regulovat... EU mi cim dal vice pripomina RVHP...
tím by ale jasně potvrdil, že zneužívá svého dominantního postavení. Však podobné kroky už udělal s vyhledáváním zpráv z novin a nesetkalo se to moc s úspěchem.
Vtipné je, jak tady všichni nadávají na regulace, ale v jiných částech světa jsou ještě horší, viz Čína, Indie nebo třeba I Vietnam nebo Japonsko, tam to s online službami je ještě mnohem utaženější