Nejsem moc stary, ale kdyz jsem byl v 80. letech male dite, podobne stroje pokladaly telefonni a vojenske telefonni kabely u nas bezne. Neco jako bagr s mini rypadlem tohoto typu hloubil diru cca 30x200 podobnym tempem, za tim pokladali kabel a za tim bagr co to zarovnaval... a verim, ze podobne technologie funguji po svete desitky let, jenze jejich realne pouziti je slozite... to je fajn tak na podobnou situaci viz tento clanek, ale jinak k nicemu.
Podle toho, co mi lidi z Layjetu říkali, se odbočky dají obvykle "přetnout" - na té německé silnici vypadal výsledek takto: https://www.lupa.cz/galerie/layjet-jak-se-klade-opticky-kabel-podel-silnic/#8. Případně se překážky dají obejít jiným způsobem (pod nimi, kolem nich...) a za nimi zase naváže fréza.
16. 9. 2020, 14:00 editováno autorem komentáře
Pripomina to "meliorace" ze sedmdesatych let. meliorace, z itaslkeho megliore - lepsi = zlepsovani. Timto zpusebem se pokladaly trubky na odvodnovani poli. Voda tak z pole rychleji a nebylo tam mokro. Tim soudruzi zlepsili spousty poli, na kterych je ted sucho a nikdo uz nikdy nezjisti, kde presne ty trubky jsou, aby se daly znicit a udrzet tuto vodu v krajine.
Ovsem jak jsem psal, princip byl presne stejny jako tenhle system na trubky. Freza, ktera delala asi metr hlubokou brazdu, do ji sly cihlove trubky ze zasobniku, trubky mely prumer tak radove 10cm, delku tak 40. Mezi trubkami zustavala mala mezera, kterou se voda dostavala dovnitr a pak uz jenom valila dolu z kopce. Za frezou jel dalsi traktor, ktery to zase zahrnoval.