Názor k článku Jak na digitální kontinuitu (5): Používáme datový trezor v datových schránkách od Filip Jirsák - Ten váš „obrovský“ problém s bankovním převodem vůbec...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 4. 2023 15:55

    Filip Jirsák

    Ten váš „obrovský“ problém s bankovním převodem vůbec neexistuje. Prostě je potřeba magistrátu sdělit „tato platba je za tyto osoby“, přičemž to musíte udělat i u platby na pokladně i u platby bankovním převodem. Dá se to udělat oběma směry – jak nejprve vygenerovat předpis platby, kde budou uvedeni ti lidé a k tomu se vygeneruje variabilní symbol. Nebo se to dá udělat i opačně – zaplatíte a pak úřadu dáte vědět, že tato platba byla za tyto osoby.

    S rodnými čísly je to jinak, než si myslíte. Rodná čísla byla do konce roku 1953 vydávána jako devítimístná, od ledna 1954 se přidala desátá kontrolní číslice. Pochybuju o tom, že by to validátor na webu magistrátu nereflektoval.

    Zfalšování razítka je triviální. Stačí si ten papír s razítkem zkopírovat.

    Hvězdičku nebo pejska na formuláři o přijatých penězích by asi pracovníci sběrného dvora neakceptovali.
    Ano, to je přesně ono. Celé zabezpečení papírových dokumentů v drtivé většině případů spočívá v tom, jestli je tam obrázek, který se někomu bude líbit. Pejsek se nelíbí, ale když něco vypadá jako razítko a jakýkoli podpis, stačí to.

    Ty poslední dva příklady jsou zajímavé. Proč tedy vaše manželka používá ten software a nevede si karty pacientů čistě papírově? Že by proto, že i s těmi chybami softwaru a hardwaru je to pořád lepší, než to dělat čistě papírově? Mimochodem, dneska se prodávají i přenosné počítače, říká se tomu notebook, a ty mají v sobě zabudovanou baterku. Případně se dá pořídit externí baterka i pro stolní počítač. To třeba k těm výpadkům elektřiny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).