Názor k článku Jak na digitální kontinuitu (2): Co když platnost elektronického podpisu už nejde ověřit? od bmn - Pokud podpis pravý je, tak i zůstane. Problém...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 3. 2023 23:23

    bmn

    Pokud podpis pravý je, tak i zůstane. Problém může být to dokázat (resp. zda to bude protistrana akceptovat). Takový příklad, co mi byl řečen bokem. Prý. Pokud dokument vypálím na CD a za 50 let se (jinak) podaří dokázat (musí posoudit znalec), že to CD je čitelné a je staré +- 50 let a nepozměněné, a budou známy (jinde, archivy, ...) certifikáty z té doby před 50 lety (a budou sedět s tím dokumentem), tak pak je dokument pravý. Pravost dokumentu nezmizela (tím, že zmizela jeho aktuální digitální kontinuita).

    ALE. Přesně jak už článek naznačil, pokud není kontinuita, tak protistrana musí akceptovat a pokud ne, tak v krajním případě (pokud jsou tak nastavené interní procesy, ať už firmy či státní správy) je třeba soud který přijme rozhodnutí znalce (pokud přijme) a tím se prohlásí celý dokument za pravý (pak už jej protistrana uznat musí). Jestli jsem to dobře pochopil.

    Takže z běžného ukázání papíru (se správným razítkem) na úřadě se může stát, že to bude martýrium na léta. Kdežto v případě normálního papíru a razítka (mi bylo řečeno), že pokud ho chtějí rozporovat, tak je to prý protistrana kdo musí prohlásit/roz­porovat, že není platný (prý). Resp. nějaká akce protistrany. Do toho, jen tak, u běžného papíru, nejdou. V případě ztráty digitální kontinuity jsem to ale já, kdo naopak musí dokazovat, pokud protistrana prostě jen řekne "to neberu". Prý. IANAL.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).