Jak Mosad odpálil pagery Hizballáhu, Nobelova cena za AI, do Česka míří TSMC a další čipoví obři

11. 10. 2024
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Další obří peníze pro OpenAI. Čínští hackeři v telekomunikačních sítích USA. Doména .io v ohrožení. Velká aktualizace Windows 11. Router od OpenWrt. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Letošní Nobelovu cenu za fyziku obdrželi John J. Hopfield z Princeton University a Geoffrey E. Hinton z University of Toronto. Oceněni byli za základní objevy umožňující strojové učení a neuronové sítě. To je základ současné vlny velkých jazykových modelů typu GPT od OpenAI. Hopfieldovi už je 91 let, Hintonovi 76. Historii inovátorů kolem AI dobře shrnuje kniha Genius Makers. Kolem objevů v umělé inteligenci se točí i letošní Nobelovka za chemii. Podle některých ohlasů tak vstupujeme do nové éry definované právě pokrokem v AI.

OpenAI získala nové kolo financování ve výši 6,6 miliardy dolarů. Firma tak byla ohodnocena na 157 miliard dolarů, to je asi 3,6 bilionu korun. Nové prostředky poskytly i firmy Nvidia, Microsoft a SoftBank. Teď bude zajímavé sledovat, na jak dlouho OpenAI tyto peníze vydrží, asi na moc dlouho ne. Nároky na nákup GPU, trénování modelů, inferenci a spotřebu energie jsou obrovské a je to jeden z úkolů, co musí obor AI do budoucna vyřešit (bývalý šéf Googlu Eric Schmidt řekl, ať se AI datacentra dál staví, že stejně nedosáhneme klimatických cílů). ChatGPT podle OpenAI alespoň jednou týdně využívá 250 milionů lidí. Firma ale řeší další odchod klíčové osobnosti, tentokrát je to Luke Metz známý prací na o1.

Čínským státem podporovaní hackeři se dostali do několika amerických telekomunikačních firem. Skupina Salt Typhoon měla napadnout systémy AT&T, Verizonu, Lumenu a dalších. Útočníci zřejmě měli přístup k informacím kolem odposlechů a volajících. Šéf FBI uvedl, že čínští hackeři převažují nad kapacitami FBI v poměru 50:1. Vyšetřovatelé upozornili na vysoké schopnosti těchto hackerů.

Zaplatím za informace o vašich čipech, politicích a Tchaj-wanu aneb Jak jsem si měsíce psal s čínským špionem Přečtěte si také:

Zaplatím za informace o vašich čipech, politicích a Tchaj-wanu aneb Jak jsem si měsíce psal s čínským špionem

Washington Post zveřejnil pozadí toho, jak se Izraeli podařilo na dálku odpálit pagery členů Hizballáhu. Stál za tím Mosad, který se dokázal dostat do dodavatelského řetězce. Chemikálie byla přidána do baterie, byla nedetekovatelná. Zajímavé je, že uživatel pageru musel přístroj držet dvěma rukama kvůli ověření skrze tlačítka. Jakmile došla zpráva a uživatelé ji takto otevřeli, došlo k výbuchu. Zbytek byl odpálen na dálku chvilku poté.

Do Prahy dorazí zástupci TSMC a dalších obrů, Tchaj-wan dělá z Česka centrum pro čipovou spolupráci s Evropou. Kromě TSMC na evropské inovační fórum v Česku dostaví šéfové z firem jako Synopsys a Cadence nebo výzkumného centra Imec. Vše souvisí i s třemi čipovými centry, které u nás Tchaj-wan rozjel, a továrnou TSMC v Drážďanech, díky čemuž se po Česku rozhlíží tchajwanské polovodičové firmy.

Dodavatel čipů pro Apple a Nvidii rozjel u našich hranic investiční eldorádo, které chtějí vytěžit i Češi Přečtěte si také:

Dodavatel čipů pro Apple a Nvidii rozjel u našich hranic investiční eldorádo, které chtějí vytěžit i Češi

Když máme problém, voláme šéfovi Amazonu. Světový obr staví v Praze klíčové vývojové centrum. Comcast v Praze na základech Showmaxu rozjel vývoj globální streamingové platformy pro služby jako SkyShowtime, Peacock nebo právě Showmax.

Češi jsou jedni z prvních, kdo poslali umělou inteligenci do vesmíru. Brněnský startup Zaitra na další rozšíření zpracování AI na družicích dostal novou investici, aby se vedle Evropské vesmírné agentury a spol. mohl spojit třeba s NASA nebo Airbusem. Zaitra pomocí algoritmů odbaví například pořízené snímky tak, že je automaticky vytřídí a na Zemi pošle jen ty dobré, díky čemuž se šetří za traffic. Cílem jsou rovněž autonomní družice schopné se třeba navigovat vesmírným odpadem.

Čeští startupoví dobrodruzi rozjíždějí nový miliardový fond, peníze jdou i z Národního plánu obnovy. Tensor Ventures, kteří mimo jiné investují do kvantových technologií nebo čipů a dalšího deep techu, s druhým fondem cílí na 50 milionů eur. Polovina půjde do Česka.

Vyšla kniha Play Nice o vzestupu a pádu Blizzardu. Autorem je Jason Schreier, který napsal třeba Krev, pot a pixely. Blizzard díky nadšení zakladatelů a kolegů udělal hity typu Warcraft, Starcraft, World of Warcraft a tak dále, pod Activisionem se to ale začalo horšit, což nakonec vedlo k tomu, že celý kolos získal Microsoft. Nový titul se bude překládat do češtiny, nejdříve ale vyjde až někdy příští rok. V češtině už je mimochodem dostupný titul Život v počítačových hrách od Sida Meiera, tvůrce Civilizace.

MasterDC umožňuje přístup do datových center v Brně a Praze skrze eDoklady Přečtěte si také:

MasterDC umožňuje přístup do datových center v Brně a Praze skrze eDoklady

Doména .io je v ohrožení. Patří totiž Britskému indickooceánskému území, což je soustava ostrovů v Indickém oceánu, která do letoška patřila pod správu Velké Británie a nyní se dostala pod Mauricius. Uvidíme, co se teď stane. ICANN zatím prohlášení nevydal. Pokud by .io měla zmizet, mrzelo by to řadu technologických firem a projektů, které ji používají.

Rusko zakazuje službu Discord. Přidává se k zástupu dalších aplikací typu Facebook, X, YouTube a podobně, které země po invazi na Ukrajinu banuje ve stylu Číny. Zajímavé je, že Discord pro koordinaci využívá ruská armáda.

Kaspersky Lab zavírá pobočku ve Velké Británii a propouští lidi. Následuje tak stejné kroky v USA. Západní státy před kyberbezpečnostním softwarem z Ruska varují či ho přímo zakazují v řadě institucí.

Nizozemsko se snaží vytvořit koalici evropských států, která by vyvážila tlak USA na vývozní sankce do Číny. Země uvedla, že nechce být zmáčknutá mezi souboj velmocí. Nizozemské firmy jako ASML, která má monopol na vývoz nejvyspělejších strojů na výrobu čipů (EUV), musí podléhat vývozním restrikcím USA, ale moc nechtějí, protože je Čína velký zákazník. Šéf ASML také několikrát uvedl, že hrozí, že si Čína vytvoří alternativy.

Čína už umí vyrábět 7nm čipy, zmetkovost je ale nadále vysoká. Huawei údajně musí akceptovat vysoké ceny za čipy Kirin 9100 (dává je do smartphonů), které mu dodává tamní firma SMIC. Cena za jeden je 156 až 185 dolarů, což je jako high-end od Qualcommu. Yield je stále nic moc.

Česká brána GoPay podporuje platby sedmi kryptoměnami a zavedla bitcoin přes Lightning Přečtěte si také:

Česká brána GoPay podporuje platby sedmi kryptoměnami a zavedla bitcoin přes Lightning

Velká aktualizace pro Windows 11 je zde. Mezi uživatele se šíří update 24H2 označovaný také jako Windows 11 2024 Update. Mimo jiné vylepšuje výkon procesorů AMD, přináší podporu Wi-Fi 7 a Bluetooth LE Audio nebo integruje funkce pro AI.

Office 2024 je od října dostupný také pro domácnosti. K dispozici jsou verze pro Windows i macOS. Edice Home vyjde na 150 dolarů. Microsoft nabízí pětiletou podporu. Aktualizace nečekejte, půjde o opravy chyb.

Začal se prodávat první oficiální router od OpenWrt. Jmenuje se OpenWrt One a vyjde na 135 dolarů, k dispozici je aktuálně sleva. Připravený je ve spolupráci s Banana Pi. Tvůrci router označují za zařízení pro experimentátory, podobně jako Raspberry Pi.

Budník a J&T kupují další českou IT firmu, Thein díky M-COMu posílí v kyberbezpečnosti Přečtěte si také:

Budník a J&T kupují další českou IT firmu, Thein díky M-COMu posílí v kyberbezpečnosti

Archive.org byl napaden, což mimo jiné způsobilo únik dat 31 milionů uživatelů. Jde o e-mailové adresy a jména a hesla zahašovaná pomocí bcryptu.

Největší továrna na servery s čipy Nvidia GB200 bude stát v Mexiku. Postaví ji tam Foxconn, detaily ale zatím neuvedl. Nvidia už začala Blackwell posílat partnerům, takže mohou začít chystat designy racků, serverů a podobně. Velkou roli bude hrát chlazení.

Microsoft ukázal systém s Nvidia GB200, z dvou třetin ho tvoří chlazení. Ostatní firmy tak sdílné moc nejsou. 

Nvidia potvrdila účast na akci CES 2025 v Las Vegas. Je pravděpodobné, že tam oznámí novou generaci desktopových grafik GeForce RTX 5000. Do budoucna bude zajímavá situace v high-endu. Spekuluje se, že AMD už nepůjde do konkurence nejvyšších modelů (4090, 3090 a podobně), takže by se tam Nvidii mohlo otevřít okno bez konkurence, což by zřejmě znamenalo vysoké ceny.

Firma TensorWave získala investici 43 milionů dolarů na vybudování cloudu s grafikami od AMD. Připojuje se tak k vlně kolem AI vyžadující tuny GPU, ovšem nepřiklání se k jasnému lídrovi v podobě Nvidie. Firem, které dostávají peníze na GPU datacentra, je několik.

VSHosting v Česku začal nabízet servery s grafikami od Nvidie jako službu Přečtěte si také:

VSHosting v Česku začal nabízet servery s grafikami od Nvidie jako službu

Nadace World Wide Web Foundation po 15 letech ukončuje činnost. Od založení má k internetu přístup většina světa a existují další organizace snažící se o jeho dostupnost, uvedl Tim Berners-Lee. Problémy internetu jsou prý nyní jinde, hlavně v sociálních sítích extrahujících uživatelská data. Údajně je tak potřeba zaměřit se na decentralizaci internetových služeb.

Prodeje PC se více méně placatí na místě, a to i přes hype kolem AI PC. Gartner informoval, že sektor v posledním čtvrtletí rostl pouze o 1,3 procenta. Uvidíme, zda se AI PC postupem času rozšíří s tím, jak dorazí více čipů od AMD, Intelu a od dodavatelů ARMu.

MediaTek oznámil čip Dimensity 9400. Postaven je na 3nm výrobním procesu TSMC. IPC má vyrůst o 15 procent, výkon na jádro o 35 procent a vícejádrový výkon o 28 procent. GPU Immortalis-G925 má být údajně rychlejší o 41 procent.

MediaTek zároveň spolupracuje s Nvidií na vývoji 3nm procesoru pro PC. Půjde o ARM, kterému už dveře do Windows otevřel Qualcomm Snapdragon X. Čip má už údajně být připravený na tape-out. Konkurence pro Intel by tak mohla zhoustnout, byť jeho nedávno uvedený Lunar Lake ukazuje velmi výrazné zlepšení ve spotřebě a topení (Intel už ho nevyrábí sám, ale u TSMC).

Samsung chce začátkem příštího roku začít vyrábět čipy pomocí 2nm procesu. V prvním kvartálu by to mělo dělat sedm tisíc waferů měsíčně. Aktuálně instaluje hromady kapacit. Masová produkce by se měla rozjet také příští rok. Proces 1,4 nm pak v roce 2027. Jihokorejský gigant se musí snažit, polovodičová divize má teď problémy a utíkají jí zákazníci. Kromě Nvidie a Googlu jsou to i domácí designéři AI čipů, kteří si nakonec vybrali TSMC.

Evropské obranné/vojenské startupy od roku 2018 posbíraly tři miliardy dolarů. Peníze pochází hlavně z USA. Německo, Francie a Velká Británie má na tom celém podíl 87 procent.

Skupina CETIN zvýšila pololetní výnosy o 9,9 procenta na 554 milionů eur, asi 14 miliard korun. Zisk EBITDA vyrostl o 8,1 procenta na 388 milionů eur. Kapitálové investice činily 180 milionů eur, to odráží zejména zavádění 5G a optiky v Česku. PPF dokončuje prodej části telekomunikačních aktiv do rukou Arabů.

PPF může za více než 60 miliard prodat telekomunikační operátory arabskému investorovi Přečtěte si také:

PPF může za více než 60 miliard prodat telekomunikační operátory arabskému investorovi

Cloudflare zaznamenal rekordní DDoS útok o velikosti 3,8 Tb/s. Detekce a zmírňování bylo automatické. Cílem bylo nasycení šířky pásma a vyčerpání zdrojů aplikací a zařízení.

Čínská firma JCET kupuje šanghajskou továrnu SanDisku. JCET je velký hráč v pouzdření čipů a nákup potvrzuje přetrvávající ambice Číny investovat do polovodičového sektoru. V packagingu se angažuje také japonský Ibiden, který díky boomu kolem AI čipů rapidně rozšiřuje kapacity.

Vyšla zajímavá krabička NanoKVM od firmy Sipeed. Využívá RISC-V a umožňuje vzdálené ovládání počítače/serveru pomocí HDMI a USB. Simuluje klávesnici, myš a další. Software je k dispozici na GitHubu.

CZ.NIC vydal novou verzi mobilní Datovky. Používá novou verzi Qt. Aplikace by měla být díky změnám na pozadí rychlejší.

Čtení na Root.cz a Cnews.cz:

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete dostávat exkluzivní tištěný speciál Lupa 3.0?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).