Zajimalo by me co na tomto projektu stalo tech 80 milionu?? A nejak jsem ani nezahledl v opovedich na jak rychle lince servery vlastne jsou. Jinak nechapu proc se rozhodli spustit web jiz ted kdyz mi pripada uplne nedodelany a ztracim duvod se na nej vracet...
No bylo jasny, ze to spustili kvuli volbam, 99% lidi uslysi zpravu o tom, jakej magistrat spustil bezva portal a jak ulehcuje zivot lidem. To zbyvajici 1% si tu zpravu overi, zjisti, ze to jako vzdycky je uplne nejak jinak, ale bohuzel to 1% nic nezmeni, zejmena proto, ze vetsina lidi ani neni schopna pochopit, o co presne jde. Sak take volebni vysledky z Prahy mluvi za vse, prazsti volici maji proste hrosi kuzi.
Ještě by stálo za to zhodnotit obsahovou stránku toho slavného "portálu".
Nejvíc mě zaujaly VYČERPÁVAJÍCÍ informace pro turisty:
- tři odstavce textu o významu Prahy
- kurzy měn (polofunční řešení, nutnost formátu dd.mm.rrrr - který laik to chápe?, lze zadat místo data třeba "dafdas" a aplikace to sežere)
- Historie Prahy - souhrn v 10 odstavcích
- Kultura - 5 odkazů na rozličné externí stránky
- Památky - dva odstavečky a 3 odkazy na externí stránky
Vžijte se do role turisty (pouze česky mluvícího, se zahraničními turisty se nepočítá). Opravdu po přečtení všech informací (které stihnete za 10 minut) získáte neodolatelnou touhu Prahu navštívit?
Opravdu si někdo myslí, že turistu nezajímá hledání spojení v celkem funkční MHD? Že turistu nezajímá mapa centra? Že turistu nezajímá, jak se do Prahy dostane? Že turistu nezajímají muzea a jejich otevírací doba? ZOO? Botanická zahrada? Obchodní centra?
Na nic z toho žádné odkazy přímo nevedou. Pan Bém, povýšenecky hledící na člověka z úvodní stránky portálu tak vkazuje: TURISTO, VYPADNI!
Naopak registrační formulář uvažuje pouze s anglicky mluvícími uživateli s IQ nad 150 protože je komplet v angličtině a submit je skoro dokonale skryt.
Proč je každý WWW projekt státní správy za x desítek mio vždycky průser?
Odpovím si sám – protože to projektují powerpointový konzultanti, kteří poté, co absolvovali VŠE rozumí úplně všemu.
Ad posl. odstavec - ne ne, je to proto, ze nikdo nekontroluje jestli byli penize vynalozeny ucelne, ba naopak, je zajmen zucastnenych prihrat co nejvetsi balik spriznenym firmam a lidem (at uz jako konzultacni nebo jine sluzby), samotna realizace je pak zaplacena z toho co zbyde - proto ten vysledek
A hlavne je nic netlaci to udelat poradne. Maximalne kontrolni urad rekne ze bylo spatne vypsano vyberove rizeni a z nasich kapes se zaplati pokuta. Vinikum se nic nestane (navic se stejne ani nenajdou, protoze nikdo za nic neruci a vsichni vsechno podepisuji bez precteni, takze preci za to nemohou rucit).
Navic volebni system nijak neumoznuje "trestat/chvalit" za konkretni projekty, ale za cely obrovsky ctyrlety balik, ve kterem jsou pokazde nejake vice povedene a nejake mene povedene. Vymenou stran maximalne zmenite ktere projekty jsou povedene a ktere mene, ale v prumeru to vyjde nastejno. Nehlede na to, ze zrovna takovy projekt jako tenhle portal zajima tak malo lidi, ze ten asi nebude povedeny nikdy...
Ale obcasna zmena stran alespon dava nadeji, ze se strany budou snazit aspon trochu vylepsit ten prumerny vysledek.
Bohuzel, v Praze nadsene zvoli Bema i pres to, ze se ukazuje par dni pred volbami na verejnosti s tunalerame Charouzem a verejne schvaluje jeho nesmyslnej projekt. Abych pravdu rekl, tak ani nevim, co se v Praze za posledni roky opravdu povedlo. I kdyz z osobni zkusenosti uznavam, ze napriklad Praha 9 je vedena celkem dobre (ted mluvim o tom prumeru) a pekne zkveta. Kuprikladu v porovnani se sousedici Prahou 8.
Kontrolní úřad neřekne nic: pokud vím, samosprávy (do kterých spadá i Praha, přestože manipuluje s částkami převyšujícími rozpočty mnohých ministerstev) pod NKÚ nespadají. Veškeré audity si zajišťují samy, ať už pomocí vlastních odborů, nebo přes najaté firmy.
Podle mého soudu je toto uspořádání obrovská chyba.
No to byl jen silne subjektivni nazor. No treba ze v Praze 9 to vypada lip nez v Praze 8, zejmena diky rozumnym developerskym projektum (ano, je to soukroma aktivita, ale puvodni impulzy pochazi z radnice), jsou tu i nove parky, ktere jsou funkci pro dospele i pro deti, uzavrene vybehy pro psy (coz ja jako anti-pejskar opravdu ocenuji), jasne plany jak se bude ctvrt rozvijet.
Co uživatelé toéto minoritní platformy??? To jsou fakt idioti, to jako, kdyby se vykašlali na bezbarierové vchody, bo vozíčkářů tolika není... To je prostě idiocie, navíc, dělat aplikace hned od začátku jako multiplatformní je levnější.
Já osobně chování powerpointových konzultantů z VŠE chápu.
Třeba letos je tam v 1.ročníku nejprve učí PowerPoint a teprve potom se tři týdny seznamují s Wordem. To mohl vymyslet jen pedagogický diletant hodný profesury na VŠE!
Samozřejmě, že když se někdo pak sám prokouše PowerPointem a ještě se naučí do něj dávat URL-odkazy, tak se mylsí, že i všude jinde pracují u počítačů jen takoví blbci, jako ho na VŠE dusili v informatice z ASŘ skladového hospodářství (a přitom ani nebyli schopni správně opsat definici Internetu z RFC-dokumentů anebo alespoň ze standardů SIS.)
to proste neni pravda... rozumnejsi pristup je delat je pro majoritni platformu s tim, ze se nedelaji rozhodnuti (technologicka apod) vazajici produkt na konkr. platformu
coz u webobych aplikaci znamena najmout dobreho web designera
prakticky to dopada tak, ze se aplikace navrhne jako multiplatformni s tim, ze se pro minoritni platformy nevyviji resp. prevazne netestuje
u tlustych klientu (GUI) je pozadavek na multiplatformnost nesmysl-neexistuje momentalne RAD platforma podporujici vetsi mnozstvi platforem s bohatymi GUI moznostmi
Kdyz tak koukam na ten web, tak nevidim nic, co by neslo udelat celkem jednodusse multiplatformne.
Pokud jde o tu aplikaci na odesilani formularu, tak za prve, nevidim duvod proc to musi byt samostatna aplikace a neni to jenom HTML formular a za druhe, kdyz uz to z nejakeho nezjevneho duvodu musi byt samostanta aplikace, tak proc neni napsana v Jave, kterou lze spustit v podstate na vsech platformach.
GUI v Jave je rychle, samozrejme ze aplikace pro 3D modelovani napsana v Jave bude pomalejsi nez ta nativni, ale tohle je aplikace na odesilani jednoduchych formularu a uzivatel rozhodne rozdil v rychlosti nepozna.
Klidne muzou napsat jednu verzi pouzitim DirectX 15, aby to fakt vykreslovalo tlacitko "Submit" svetelnou rychlosti a uzivatel pouzivajici windows by nebyl zdrcen tim obrovskym zpozdenim v animaci stisku tlacitka zpusobenym Javou. A druhou verzi (misto te Linuxove) muzou napsat v Jave, aby to opravdu mohli pouzit vsichni.
Krásný spor o to zda Formfiller či Java. Podle mne je oboje přípustný a k obojímu musím na rozdíl od prostých formulářů cosi doinstalovat a pak startovat. Předpokládám, že ta 602, když to má v jakémsi XML to pro ten Linux/Unix a Mac časem dotáhne. Neprodává to přece jen pro www.praha.eu. Samotný web se mi jeví až na češtinu (taková maličkost :-), možná jsem nešika) v Linuxu normálně.
Mne spíš zajímá, co se děje s odeslanými formuláři dál? Jak tuto část zvelebil pro občana/itrejpala portál. Jinými slovy Bude ten windowsák chytrej z toho, co ho čeká po úspěšném podání dál. To je dost důležité, pokud má e-komunikace s úřadem být na nějaké důvěruhodné úrovni. Moc intuitivní nápovědy tam nevidím.
VŠE v Praze je jediná vysoká škola v ČR (alespoň pokud je mi známo), která se systematicky věnuje např. nestrukturovaným datům a znalostním technologiím. A je v tom celkem dobrá.
A že začínají "od píky s Wordem a PowerPointem" ? No a co? Když jsem přišel na VŠ (FJFI ČVUT), tak první, co nám na hodině matematiky řekli bylo: "Jestli chcete uspět, tak okamžitě zapoměňte všechno co vás do této chvíle z matematiky naučili. Začneme od začátku. Množina je nám dána od Boha. A dál si piště definici ..."
Tím chci říct. VŠE není sice ve všech ohledech dokonalá, ale (paradoxně) zrovna pokud jde o využití IT v praxi patří k tomu nejlepšímu, co se u nás dá najít.
Tak jsem zkusil "Portál" použít. Hledal jsem formulář pro převod auta. Výsledek - plky v "životních situacích". Pak jsem něco našel na webu praha-mesto. ALe fungoval a blbě v jen IE.
Vyhozené peníze občanů, moje ztráta času - někdo je za to odpovědný - kdože vede IT magistrátu?
Studenti VSE jsou zvlastni sorta lidi, kterym se slepa Klausovska nadrazenost vstepuje do hlavy od prvniho rocniku.
Potom z nich padaji ruzne nesmysly, treba o tom na jake urovni je vyuka IT na tehle skole. Samozrejme uroven IT vyuky i IT oboru odpovida tomu, ze to je netechnicka skola a ze nadpolovicni vetsina jsou studentky, a to "uplatneni IT v praxi" asi znamena, ze studenti toho IT zamereni umeji navrhnout databazi v Accessu lepe nez prumerna sekretarka.
Tohle mi potvrdil student jednoho IT oboru na VSE, pracujiciho v IT firme, kde opravdu mohl videt porovnani schopnosti se studenty technickych skol.
Nedavno jsem napriklad potkal studenta VSE, ktery se strasne divil, ze CVUT ma celkove vice studentu. Asi si myslel, ze VSE je nejvetsi (no mozna by pripustil prvni misto UK).
Tu poslední větu jsem myslel naprosto vážně.
Jasně srovnávat jejich úroveň se studenty technických škol, pokud jde o technologickou stránku věci, v průměru nemá smysl. Jejich výhoda je ale v tom, že je ani tak nezajímá, jak to "funguje uvnitř", ale k čemu se to dá použít a jak zařídit, aby uživatelé byli spokojeni.
Je neskutečný problém (v průměru) vysvětlit absoloventovi techniky, že typický uživatel (sekretářka nebo úředník) neocení elegantní návrh portletu nebo architekturu výměny dat v IS. Na druhou stranu, že takový uživatel má fakt problém pracovat s příkazovou řádkou.
A už vůbec nedokážou pochopit, proč uživatelé dokážou zkousnout, že polovina funkcí nefunguje, pokud se jim líbí uživatelské rozhraní a mají pocit, že si mohou promluvit s lidmi, kteří mluví jejich řečí a chápou je.
Přesně v tomto duchu jsem myslet tu poslední větu. Jasně, ani zdaleka neplatí, že když někdo dodělá VŠE, tak je dokonale připraven. Ale mezi slepými je jednooký králem, tak nějak se to říká, ne?
Statni sprava si libuje ve formularich. Tyto formulare jsou obvykle silene slozite a rozsahle a nejde je obvykle vynovat za par minutek posezenim u WWW formulare s jednim tlacitkem submit. A tak nejakou moudrou hlavu napadlo, ze se napise nejaky programek (.exe pro Windows) a v tom si to vklidu uzivatel vyplni (nemusi byt pri tom na Internetu), vygeneruje se nejaky soubor s daty a posle se to nejak (pred web, mailem) urednikovi. Kdi vyplnoval zadost pro proverku na NBU asi vi o cem je rec. 602 vymyslela jakysi vyplnovac obecny formularu. Engine pro klienta je zadarmo (ale jen pro Windows). Stahne se z webu uredniku definice formulare, vyskoci GUI aplikace s okenky a vysledek (nejake XML) se vrati urednikovi.
Bajecne, pokud mate windows. To ze se podobne veci daji delat s OO ... to implementacni firmy moc nezajima.