Tak proč prostě nenapíšete, jak byste to udělal? Výkřiky o tom, jak je IPv6 špatně a mělo se udělat staré-nové-IPv4, jsou pod každým článkem o IPv6. Diskuse pravidelně končí tím, když se někdo zeptá na způsob realizace – odpověď pokaždé chybí. Co jiného než dehonestaci si zaslouží „nápad“, o kterém dotyčný musí vědět, že je to nesmysl?
Mnohe z toho co tady popisujete bylo pred 15 lety zvazovano v nekolika navrzich. IPv6 jak jej zname dnes nebyl jediny kandidat mozneho reseni (viz. http://tools.ietf.org/html/rfc1752#section-7- docela dlouhe pocteni, ale velice poucne).
Dnes uz jsme asi ve stavu kdy neni cesty zpet. IPv6 je naprosta katastrofa, ale na druhou stranu hodne prace do nej uz bylo investovano. Dnes uz je k mani fungujici routing, sockety, DNS, vyvinute chipy, implementovane firewally... Je toho vic nez se zda. U jinych reseni neni k mani ani nijaka specifikace a neni vylouceno ze by pripadne dopadla stejnou katastrofou jako dnesni IPv6.
Lepsi cesta se mi jevi jako dovedeni IPv6 do pouzitelneho stavu (byt to bude trvat jeste dalsich 20 let).
Můžete být trochu konkrétnější koho přesně myslíte tou mlčící většinou, která provozuje IPv6 ve vetší infrastruktuře?
Podle mě je zatím IPv6 všude maximálně jako experimentální hračka, která když přestane fungovat tak to nikomu příliš vadit nebude (pokud si toho někdo vubec všimne).
Ono je rozdíl mít "rozjeté" IPv6 někde na páteři a nebo provozovat IPv6 až k uživatelům. Je to asi stejný rozdíl jako mít vyřešenou veřejnou dopravu a nebo mít v poli postavené koleje které vedou od nikud nikam. Obojí můžete deklarovat jako dopravní řešení (=zavedené IPv6) s tím rozdílem, že druhou variantou nikoho nepřepravíte.
Tohle k ničemu nevede. Skrze tyhle hádanky se příliš daleko nedostaneme. Bohužel toto ja častý postoj IPv6 protagonistů. Tvrdí jak je všechno v pořádku a jak vše nádherně funguje, ale nesmíte to chtít vidět.
Tenhle postoj zavádění IPv6 ale příliš nepomáhá.
Příklad se školami je v pořádku. Kde jinde by ostatně měly tyto aktivity vznikat primárně. Ostatně i kedjaký ISP se prostě apoň nějak IPv6 zabývá. Problémem je, že nikdo dnes není na IPv6 závislý. Když se všude IPv6 zítra vypne tak se vůbec nic nestane - nikomu nebude chybět. Tím nevzniká žádný tlak na to aby se věci v IPv6 uvedly do použitelného stavu.
Ten problem neni v technicke neproveditelnosti - ostatne v DHCP(v4) to tak leta funguje. Problem je v tom, ze (nekteri) tvurci DHCPv6 se domnivaji, ze tento udaj do DHCPv6 nepatri a udaj se ma predavat prostrednictvim SLAAC. Lidove receno - problem neni v tom, ze by to neslo, ale ze to nekdo nechce do specifikace DHCPv6 (z vicemene ideovych duvodu).
Nekolik argumentu k tomuto je mozne najit na http://www.ietf.org/mail-archive/web/dhcwg/current/msg09799.html
Koukám, že "akademici" se stali také již takovým folklórem diskuzí o IPv6 i přesto, že to není pravda (a Michal to trpělivě pokaždé vyvrací).
Viz taky: http://www.lupa.cz/clanky/ipv6-myty-a-skutecnost-dil-ii-adresovy-prostor/nazory/370375/
Blbe je, ze NEJSME ve fazi "koupim libovolnou krabicku, bude podporovat IPv6 a snadno a rychle s ni budu schopen delat to, co se starou IPv4 krabickou".
Z toho co mame zatim moznost si precist nas pri sprave domacich a malych firemnich siti cekaji nevyhody a komplikace. Nejen, ze to funguje jinak nez jsme zvykli (coz je samo o sobe bolestive, protoze kdo chce zahodit vse co zna a jen tak z pleziru se ucit neco uplne jinak?), ale take to funguje v podstate spatne - uz u nekolika veci, ktere na IPv4 funguji jednoduse a rozumne jsme dockali konstatovani, ze na IPv6 nefunguji ani jednoduse, ani rozumne, ani standardizovane. NAT je mozna hack, ale z meho pohledu velice elegantni cesta, jak mit pod kontrolou lokalni sit, pridelovani DHCP adres pres MAC adresy je nejjdnodussi cesta jak radu veci ucinit prehlednou a podobne.
Strucne receno, z meho pohledu nenabizi IPv6 nevyhody na jedne strane a vyhody na strane druhe, ale nevyhody na obou stranach.
Pardon, ale nechápu, proč přes DHCPv6 nejde předat výchozí bránu? Ten server ji zná (protože nějakou má a je ve stejné síti, tedy je stejná i pro ostatní nody v té síti) a tak ji může předat. Je problém v Implementaci IPv6 na strané klientů, kteří nepředpokládají, že můžou získat vvýchozí branánu od jinud než od směrovače? A proč toto chování klentů by nešlo změnit?
Pěkně napsáno, jen moc nechápu následující část:
Toto chování lze sice potlačit nastavením (resp. vynulováním) volby Autonomous v oznámeních směrovače. Praktickým problémem ovšem zůstává, že tuto volbu téměř na žádném zařízení není možné konfigurovat a tedy ovlivnit.
Na kterém zařízení tuto volbu není možné konfigurovat? Minimálně na programu radvd a na Cisco IOS se mi to nakonfigurovat povedlo, nevidím důvod, proč by ten flag neměl jít vypnout i na jiných platformách.
Pokud jsem to z té diskuse správně pochopil, tak jedný důvod, proč výchozí bránu šířit SLAACem je ten, že pří pádu jednoho směřovače a připojení druhého se celá síť automaticky překonfiguruje. Jenže to jde přece zařítit i přes DHCPv6 - když klient nemůže komunikovat, požádá server o novou funkční konfiguraci. A DHCPv6 server se může autokonfigurovat SLAACem, ten toho více než prefix a výchozí bránu ke své práci nepotřebuje.
a jak klient pozná, že nemůže komunikovat kvůli tomu, že vypadla default gw a ne třeba koncový uzel? Stejně by to vedlo pouze k duplikování protokolu RA. Něco jako ... nemůžu komunikovat... co s tím? Zeptám se jestli žije router. Router nežije, co teď? Zeptám se DHCP serveru na nový router. DHCP router musí vědět co udělat, když router vypadne (definujeme nový protokol)
No, asi bych přece jenom zůstal u toho RA.
Komu by to k čemu bylo? Facebook dlouhodobě poběží na IPv4 tak jak tak, stejně jako většina důležitých služeb (kdyby ne tak jejích provozovatelé můžou zrovna zavřít krám a jít na pracák). V takovém případě poskytovatel udělá raději 3 NATy za sebou, než by šel do IPv6 (protože jinak by také mohl jít rovnou na pracák).
Navíc při konverzi IPv4 na IPv6 musíte řešit konverzi DNS z AAAA na A, ale to jsou věci technické takže snad i řešitelné.
Popravdě řečeno v podobné konfiguraci mám problémy spíše s mobilními klienty, kteří jsou připojeni různě přes IPv4, jak nejrůznější NATy se snaží intelignetně strkat pracky kam nemají, hlavně do VPN protokolů pro road-warriors. Je vtipné pozorovat, jak někde funguje PPTP, jinde zase jen IPsec, někde ani jedno. Jindy je síť, kde neprojde HTTPS (takže i SSTP je nepoužitelné), ale IPsec bez problémů. Jsou místa, kde z jednoho notebooku funguje PPTP, ale vedle připojený, prakticky identický notebook se nespojí, ten projde zase přes IPsec, ....
Podobně vesele se chová kolikrát SIPový VoIP, pokud klient má být mobilní a připojovat se přes růzé sítě (někde to NAT zprzní, někde ne, jednou je dostupný venkovní STUN, pak zase není, tak to některé položí a klient musí mít několik konfigurací podle toho, kde právě je).
No a máš pocit, že to převod sítě takové malé firmy na IPV6 v PRAXI a v DOHLEDNÉ DOBĚ vyřeší, nebo máš pocit jako já, že stávající problémy to nevyřeší a navíc k nim přibude spousta dalších ?
Přechodem na IPV6 myslím současný stav a ne Jasánkovsky vysněný stav, kde IPV6 mají všichni a všude, a je dořešen ten milión nedodělků jak například přidělit globální IPV6 adresu zařízení ihned po připojení do sítě a pod.
Jestli to chápu dobře, tak ty adresy v paketech bude měnit provider E1 na hranici své sítě do starého internetu a balit je do adres se zdrojovou adresou svojí.
1. potřebujete změnit DNS tak, aby existovala zpráva, která na dotaz www.Z3E2.cz odpoví IP_E2:IP_Z3 - takže to je první protokol, který musíme změnit
2. stále nám tu visí problém výkonu při přepisování hlaviček
3. nevím jakým způsobem rozliším IP adresu uvnitř E1 od adresy ze starého internetu, pokud budu chtít komunikovat se Z4 nebo Z2 a shodou okolností budou mít stejné adresy (nepředpokládám, že by se využily privátní adresy, protože to může být pro jednoho providera málo)
Tomu nazoru rozmumim, nicmene svet neni staticky a prubezne se meni.
Je pouze otazka casu kdy nektere silenosti typu nastavovani adres pres SLAAC nebo DUIDy v DHCP budou pod vlivem praxe vykopnuty a nahradi je jiz dnes fungujici pouzitelne veci. Rada veci v IPv6 se da dovest do rozumneho stavu pouhym zrusenim pseudozlepseni (bude nekomu chybet SLAAC, nahodne generovane adresy atd., SEND ?)
Myslim, ze upinani se k "jinemu reseni" ktere je kdesi v oblacich je uplne totez jako tvrzeni, ze IPv6 je ok - akorat z druhe strany. Realita se zpravidla odebere nekde tim stredem.
Dalsi faktor je taky, ze firmy uz do IPv6 nainvestovaly nemale prachy a proste je budou chtit zpet. Nejaky zpusob jak to udelat si uz jiste najdou - nebudou to ostatne delat poprve :-)
Na IPv4 maj vsici vsechno zakazany prave kvuli tomu podelanymu NATu. Kdyz maj jednu IPv4 adresu, tak se bojej, ze se dostane na blacklisty pokud jim tam nekdo prinese zacervenej stroj.
Pokud budu mi desitky prefixu IPv6, tak jednoduse jeden vyclenim pro anonymne dostupnou sit (napr v hotelu) a bude mi naprosto sumafuk co tam kdo dela.
Vypínání IPv6 je poměrně častá praxe a v mnoha případech zatím jediné možné řešení jak se vyhnout problémům, které do sítě IPv6 vnáší.
Nicméně i sám Microsoft vypínání IPv6 příliš nedoporučuje, viz.
http://technet.microsoft.com/en-us/magazine/2009.07.cableguy.aspx
Ano, tuto úvahu také uvádím. Nepředpokládám, že to bude zcela bez firewallu a otevřeno všechno všem, to by blyo asi brzo pěkné semeniště. Ale je možné, že bude méně restriktivní, než současný stav. Přeci jen asi až dojde na strkání do blacklistů IPv6 prefixů, tka je otázka, zda blecklistaři budou strkat /64, pak takový guest segment je pro firmu relativně v pohodě nebo natvrdo bude strkat /48, což už by nebylo dobře (nebo inteligentně v DB hledat, do jakého segmentu daná IPv6 patří a ten blacknout celý, což by tkaé firmu nepotěšilo, případně celého ISP, pokud nemá publikovanou delegaci).
Samozřejmě asi pro krytí zad to bude chtít nějaký monitoring a logging, už jen kvůli případné buzeraci od státních ouřadů - jaká mac byla kdy připojena a s jakou veřejnou IP šla ven (takže pro nejmenší jednoduchost třeba firewall nedovolující privacy extensions a k tomu by byl fajn třeba příznak do RA nebo DHCPv6, že klient nemá používat PE a podobné).
Dobrá tedy,
zatím jste nesklouzl do příliš velkých invektiv, takže Vám ještě odpovím. Budu reagovat obecně na návrhy, které tady zazněly (házím to sem a ne pod Vaši odpověď, protože odpověď je dost dlouhá a vznikla by tam uprostřed nepěkná nudle).
Ve výsledku bude dlouho trvat, než to dostanete do provozuschopného stavu a za pár let problémy převáží.
Ono obecně si hodně lidí neuvědomuje, že:Tedy ja nevim, ale kdyz vymyslite NOVY protokol, je logicke, ze zasahujete uplne do vseho.
Treba IPX mel jen velmi malo spolecneho s DECNetem a oba dva dohromady jen velmi malo s TCP/IP.
Berte to tak, ze IPv6 je JINY protokol nez IP. Nejde tedy o rozsireni, upgrade, vylepseni ... Jde o JINY, NOVY protokol.
Akademici by jiste byli schopni navrhnout ledacos, jenze problem je v tom, ze IPv6 navrhovali lidi z praxe a tem je jasne, ze fixni velikost adresy zpracovava lepe/rychleji nez velikost variabilni.
Na IPv4 maj vsici vsechno zakazany prave kvuli tomu podelanymu NATu.
To rozhodně není pravda. Jednak je možné, že na IPv6 se bude blacklistovat celý /48 segment.
A dále co mám zkušenost, tak restriktivní firewall pro příchozí spojení se používá např.: a) kvůli bezpečnosti (viry na windows), b) kvůli omezení p2p sharing sítí. Omezení odchozích portů na 80 a 443, někdy 21 apod. je také velmi efektivní nástroj k zamezení přetížení linky p2p aplikacemi. Ano, není to dokonalé, lze nasadit nějaký l7filter, ale zatím to funguje víc než dost.
Podle mě tedy IPv6 administrátorlm důvod k volnějšímu nastavení firewallů nepřinese.
Můj úplně první příspěvek byl o tom, že IPv6 má jeden zásadní problém a to zasahuje úplně do všeho. Nejde tedy jen o změnu adresace, ale mění se právě veci, které s adresací až tak nesouvisí. Třeba autokonfigurace, nepodporad DHCP (trvání na RA), nebo úplné zavržení NATu (symetrický NAT, čili pouhý překlad adres nebo prefixu smysl jistě má).
Smiřuji se s tím, že IPv6 přijde, i když asi nejspíš ne v této podobě, ale základ určitě zůstane.
U IPv6 mi vadí hlavně v současné době nedořešené poskytování adres. Kdo mi zaručí, že mi ISP nedá jednu IPv6 adresu a další si zákazníku zaplať. Ještě donedávna takto fungovaly tunely a funguje takhle i Teredo, aniž by k tomu byl nějaký důvod (posledních 48 bitů jsou víceméně volitelné, že se na ně mapuje lokální adresa a port nemá technický význam).
Pokud by IPv6 bylo jen o rozšíření adresového prostoru při zachování všech současných technologií, super, nemám problém. Pokud by akademici uměli navrhnout rozšíření tak, aby umožňovalo teoreticky nekonečně dlouhou síťovou adresu, bylo by to ještě lepší, protože by tím vzali snahy ISP rejžovat na zákazanících. Každý zákazník by si mohl dodat další bajt do své adresy a pak by teprve nebyly potřeba NATy.
Bohužel to tak není, takže nakonec nám IPv6 adresy opět dojdou. Kdo zabrání velkým ISP zabrat si pro sebe půlku IPv6 rozsahu s tím, že je budou poskytovat koncovým zákazníkům po jednom?
Navíc by taková adresa mohla být kratší, protože by neobsahovala potřebné rezervy pro případ, že by nějakým ISP došly adresy. zase by si jednoduše přidaly další bajt do prefixu. Takhle se nám velikost hlavičky pro IP adresy z původních 8 bajtů zvětšuje na 32 bajtů a pořád si myslím, že je škoda plýtvat pásmo na servisní informace. Pořád ještě máme rámce délky 1500bajtů a hlavičky se nám začínají dost nafukovat
Vážení, je třeba připustit, že ten problém nedostatku IP tu je. Jistě, že není všecko ideální, ale kdo může čekat, že bude něco ideální, když je to tu 16 let a jak už to padlo, těch 16 let se to sice vyvíjí, ale moc nepoužívá. Jinak měl sem možnost si s IPv6 hrát někde od roku 2005 tuším (?) a není to zase takový satan, jak se to tady líčí. Pokud si však někdo myslí, že tomu uteče, když tu bude klejt, tak se plete, protože to je prostě rozjetej vlak. Investovaného úsilí není málo a nikdo z výrobců hw nebude investovat do rádobyřešení. Hlavně proto, že do ipv6 už všichni hlavní výrobci routerů narvali docela dost peněz a nebudou se jich chtít tak lehko vzdát :) Rádobyřešení jménem nat už tu je dlouho, ale při stávajícím tempu zvyšování rychlostí přípojek je to cesta do pekel. Jakou má asi propustnost natující router a nenatující router, hm? :)
A za tohle by vás ekologové měli hnát! :D pač je prokazatelné, že na nat je třeba víc výpočetního výkonu, musí se víc topit a tím pádem se pouští více skleníkových plynů. Jestli chce někdo oponovat, že nákupem nového routeru budete zatěžovat životní prostředí víc, tak je potřeba říct, že ten router budete časem kupovat stejně nový, protože MTBF.
Samozřejmě, autokonfigurace má svoje mouchy. Zejména pokud se objeví win vista/win 7 se zapnutým sdílením. To se pak začnou dít věci. Hlavně je (nebo alespoň byl) to teda problém woken, protože si neuměj říct o fragmentaci paketů. Ale dá se to řešit.
<blockquote>[DHCP server mimo linku] může být i v IPv4 a přesto bránu přiděluje.</blockquote>
Tak přiděluje, nebo nepřiděluje DHCP výchozí bránu, když je server mimo linku a na lince žádná relay není?
No zabránit jim v tom potenciálně nemůže nikdo, kromě zdravého rozumu. Spíše dají na celý segment /64 a Vy budete sdílet adresní prostor se sousedem a okolím a možná to uměle omezí kvůli účtování na 1 zákazník = 1 adresa. Tento přístup nevyřeší ale žádný protokol.
Když si uvědomíte, že poskytovatel od LIRa dostane prefix /48, tak vlastně dostává obdobu /8 v IPv4. Který český poskytovatel má tolik zákazníků, že by mu to nestačilo? Zatím to vypadá, že nikdo delší prefix ani nepotřeboval. I s /56 máte pořád regulerních ~ 64 tisíc stanic.
K vašemu nápadu s "nekonečnou délkou adresy" - praxe ukazuje, že cokoliv s dynamickou délkou v protokolu je špatné (více práce na CPU, horší realizace v HW), právě proto je nakonec IPv6 16 bajtů (overkill), i když půlku nám rovnou sebere autokonfigurace.
Trochu odlehčení, kdy dojdou IPv6 adresy (i když principielně špatné pro ten konkrétní případ):
http://xkcd.com/865/
Že cesta bude trnitá a implementátoři v různých OS ji ještě více komplikují, to je bohužel pravda. Vývoj okolo IPv6 také v některých oblastech před několika lety utichl/zpomalil se, prostě je to špatně načasováno. Očekávalo se, že už bude několik let IPv6 nasazeno, ale nikdo se do něj nepouštěl, protože se masivně rozšířil NAT a tak zájem upadl. Ony ze začátku byly i nějaké vlastnosti, které se vymyslely pro IPv6, ale velice rychle byly "backportovány" i do IPv4, často prakticky v okamžiku vydání RFC pro IPv6, viz IPSec.
A ještě na závěr - já osobně vidím v tuto chvíli největší problém v připojení malé domácí sítě s několika počítači přes "tu krabičku za 1500, co tu leží na stole", pokud nebude poskytovatel automaticky delegovat subnet přes DHCPv6: ta "krabička" možná sice půjde přepnout do režimu bridge pouze pro IPv6, ale pak tam zase nebude fungovat firewall.
zapomínáte na jednu věc :) ty počítače tu budou, ať tu bude ipv4 nebo ipv6... to je takový drobný detail ;) jinak stojím si za tím, že naty jsou neekologické :-P
Jinak tohle znáte? :) http://www.youtube.com/watch?v=phSpBCdWq1U
Nebude, protoze tech prefixu je vic nez IPv4 jednotlive.
a) v siti kam se pripojuji anonymni stroje, je mi jejich bezpecnost uprdele, at se staraji jejich uzivatele.
b) to je mi taktez ... jednoduse vyclenim nejake pasmo, nastavim rozdeleni 1:1 na IP a vyrizeno, nejaky L7 mi muze ... (resit provoz na L7 muze i na v4 opravdu jenom magor)
a) v siti kam se pripojuji anonymni stroje, je mi jejich bezpecnost uprdele, at se staraji jejich uzivatele.
Vám možná ano, obecně to neplatí. Však výchozí blokování příchozích spojení na SOHO zařízeních doporučuje i jeden RFC. Ono vám pak budou chodit abuse reporty na ten "anonymní" segment. Je lepší se tomu vyhnout.
b) to je mi taktez ... jednoduse vyclenim nejake pasmo, nastavim rozdeleni 1:1 na IP a vyrizeno, nejaky L7 mi muze ... (resit provoz na L7 muze i na v4 opravdu jenom magor)
Jednak shaping fair-per-ip pro dynamický počet klientů není a nebude úplně standardní funkce v základních zařízeních - tak standardní jako prostý filtr na bázi portů. A i tak, L7 shaping není blbost. Záleží na situaci. Ale jsou sítě kde i při fair-per-ip shapingu pár uživatelů s torrentem vyvolá "nespravedlivou" situaci -- rozumějte že kdyby se všichni omezili na běžné používání a nestahovali na p2p, tak by ostatní měli mnohem rychlejší linku, hlavně subjektivně při načítání webů apod. Takže pak se hodí mít možnost veškeré P2P na L7 odfiltrovat do nejnižší priority. Dnes už to není tak akutní, páteřní konektivita je celkem levná a dostupná, ale pár let zpět tohle řešil každý druhý WiFi ISP.
A to opomíjím fakt, že zrovna v oblasti QoS je problém, že v Linuxu (a i v MK RouterOS) nejde do jedné fronty dávat společně pakety v4 i v6. Tj. nelze jednoduše např. konkrétnímu klientovi vyčlenit 2 Mb/s dohromady pro v4 a v6.
> Nove site proste budou IPv6 only, protoze ISP jednoduse nedostane zadne IPv4 adresy ktere by mohl pouzit. Tudiz ty stare budou muset nejakym zpusobem tak jako tak implementovat bud IPv6 nebo nejake konverzni rozhrani.
Nebude tam konverzní rozhraní, ale dualstack a IPv4 NAT. Protože tak je to nejjednodušší. A ISP bude doufat, že velká část provozu se přeleje na IPv6, aby ta NAT krabice nebyla moc drahá (nemá-li ji vyřešenou už dnes jinak a levněji). A na ISP, co bude v6-only si minimálně v ČR budeme muset počkat víc než 10 let.
> Az si za 5, mozna 10 let budete chtit zridit hosting, tak dostane jen IPv6 a nazdar.
Pouze za předpokladu rozšíření IPv6 konektivity k > 95 % lidí ze zájmové skupiny (dejme tomu BFU). A tady bych si nebyl jist ani těmi 10 lety. A vsadil bych se, že i za 10 let v datacentrech IPv4 budou k mání. Jen cena vzroste, třeba k 500 Kč / měsíc a jednu IPv4. Bude-li se v6 rozšiřovat, stávající projekty ztratí motivaci tolik platit za v4 adresy a budou je "vracet". Tady téměř jistě bude fungovat trh (v rámci jednoho DC, ale i mezi DC - nikdo nebude chtít být první, pro kterého je IPv4 no-way, ani za hodně peněz).
Řekl bych, že jsem to pochopil, a na rozdíl od vás to vidím v souvislostech. Ale klidně vám to shrnu do jednoduchých otázek – pokud je problém v chápání opravdu na mé straně, nebude pro vás problém na ně odpovědět.
Malý ISP (bez AS) dostane obvykle /48 a když mu dojdou (a že dojdou, pokud chcete zákazníkům routovat alespoň pár /64 rozsahů a mít síť navrženou strukturovaně), musí bojovat s upstream ISP o další. Někteří upstream ISPs se pak snaží požadavky odmítat s tím, že na ně malý ISP nemá nárok a používají jako argument odkaz na body 5.4.x RIPE dokumentu IPv6 Address Allocation and Assignment Policy (tímto zdravím zaměstnance-kolegy pana ZP a děkuji, že si nakonec uvědomili, že na malé ISP se vztahuje sekce 5.3 zmiňovaného dokumentu).
Asi je otázka, čemu říkáte malý ISP. /48 dostává koncový zákazník. ISP je standardně LIR, který dostane /32. (http://www.ripe.net/ripe/docs/ripe-512#lir)
Malý ISP, tedy převážně záležitost ČR :-), je takový ISP, který nemá vlastní AS (zmiňoval jsem to i v předchozím příspěvku). Pokud jste LIRem, zažádáte si o AS i IPv6 prefix a dostanete celý /32 blok, přirozeně.
Malý ISP je některými nepěkně nazývaný přeprodejcem konektivity. Ale takových firem a organizací je u nás hodně a mnozí jsou velmi konkurenceschopní, nejeden buduje sítě na optice a klientům bude chtít IPv6 nabídnout.
Mám zkušenost s přidělováním IPv6 adres od velkých ISP (Dial, Sloane) právě takovým malým ISP, a vždy šlo o standardní alokaci /48 bloku + /64 spojovací síť, u Dialu jsme už žádali o další /48, protože stávající prostě nestačily...
Ad /48, nemyslím si, že by se rozdávání /48 koncovým zákazníkům stalo standardem. U firem pravděpodobně ano, ale u domácností si dovedu představit spíš /56, při rozdávání /48 by totiž velcí ISP jako O2 nebo UPC mohli ze svých /32 rozsahů přidělit /48 jen 65 tisícům klientů. A to, jak určitě uznáte, jim stačit nebude. Při rozdávání /56 bloků bude mít každý ISP možnost přidělit celkem 16,7 mio. takových bloků.
Je v civilisovaném světě ojedinělé, že firma připojující např. 5000 domácností nemá vlastní AS a tedy není "pravý" ISP? Např. takové o.s. Pilsfree má přes 14k připojených členů, a vlastní AS pokud vím nemají (snad se nepletu, mají společný v NFX). Pak je to tedy překupník? Já to chápu, ale jak takovou firmu nazývat? Vždyť takoví v ČR mají možná 30 % podíl na připojení domácností.
já bych to asi spíš rozdělil podle toho, jestli mají vlastní IP prostor a nebo používají IP prostor svého upstream providera. Existence vlastního IP prostoru není závislá na vlastním čísle AS.
Ti co mají vlastní IP prostor jsou ISP, ti co nemají jsou přeprodávači/překupníci. Osobně bych to nevnímal nějak pejorativně. Nicméně jsou závislí na svém upstramovi a nejsou tedy plnohodnotní ISP.
ISP je organizace, ktera se zameruje na poskytovani Internetu. Nakoupim a prodam konektivitu nezavisle na jednom konkretnim poskytovateli/poskytovatelich tranzitni konektivity. Vlastni IP adresy a AS jsou jen prumetem toho, ze clovek musi mit vlastni smerovaci politiku, coz bez IP a AS lze jen pomerne tezko.
Ja sice nevidim na oznaceni prekupnik nic hanliveho, nicmene vezte, ze sdruzeni jako Pilsfree nejsou v zahranici prilis casta. Je to predevsim z duvodu zanedbanosti posledni mile v CR, za coz muze predevsim Cesky Telecom a Cesky telekomunikacni urad.
Klidne jim muzeme rikat poskytovatel posledni mile :-)
Obvinovat CT a CTU samozrejme muzes, ale lepsi je se na to podivat z druhe strany -- diky jejich neschopnosti zde vzniklo nove, prosperujici odvetvi a mame moderni a v mezinarodnim srovnani pomerne konkurenceschopnou infrastrukturu. Pokud se podivas treba do Rakouska, kde ma inkumbent s ADSL velmi silne postaveni, do konkurencni infrastruktury se prakticky neinvestuje a srovnas to s CR, tak CR je na tom velmi dobre. A muzeme za to podekovat omezenosti a nenazranosti par smejdu, z nichz jeden se, vzpominam-li si spravne, chtel nekdy v roce 1994 dokonce veset, coz je na tom to nejzabavnejsi :-)
>Dobře. Takže paket vstoupil do nového zařízení X, tam se podle rozšířené adresy zjistí, kam má být směrován dál. Pošle se tou linkou, na druhém konci ovšem bude staré zařízení Y.
No to je ale špatně nastavené směrování pokud směruji již podle rozšířené adresy musím se již pohybovat v nové síti. Nějak mne ani nenapadá důvod proč by to mělo být jinak.
To HTTPS bloklé jsem psal já. A osobně s ním teď poslední 2 týdny bojuji v Rusku, na letištích SSL/TLS verze bloklé (šlo obejít změnou portu), posedávám po několik hodně velkých firmách a opět vše TLS/SSL bloklé, ale inteligentně, Hlídají to na L7, takže pokud si domluvím přehození TLS na jiný, neTLS port, tak to nepustí (ani DNS tunel nefunguje).
Po dotazu na adminy co to znamená, tak šifrované verze mají povolen jen jejich počítače (důvěryhodné). Návštěvním má smůlu. Respketive pro ten účel mají povolen IPsec, tak prý jeďte přes to. Ale ouha, ten jejich NAT do toho hrabe a způdsobí, že IPsec transport nefunguje, server nepozná korektně NAT protistranu (IPsec tunel to utojí, takže jejich IPsecové řešení s tím funguje, ale normální L2TP/IPsec klient z Windows ne a je jedno, zda server proti tomu zkusím nechat dát Windows/Linux/ROS). Takže takto mi třeba NATy aktuálně překáží...
A tu situaci, že mém aktuálně klienty v Číně, kde mají jen IPv6 konektivitu, musím řešit také (tam mi samozřejmě aktuálně stačí, abych přes IPv6 udělal tunel do firmy a tím protuneloval IPv4, takže nemiusím překlápět firmu na IPv6 celou, al emusím s tím nějak počítat).
ad1) Prodloužením hlavičky IPV4 do oblasti dat
Bajt 24-27, rozšíření odesílatele 28-31 rozšíření cíle případně ještě další bajty např kontrolní součet rozšířené hlavičky, protože původní kontrolní součet je nutno zachovat kvůli průchodu starou infrastruturou
ad2) viz bod1
ad3) když to vezmu do podrobností, tak každý dnešní majitel jediné IPV4 adresy může najednou dále směrovat pakety v rozsahu původního IPV4.
V návrhu bylo pro přechod využít prázdné bloky, které by byly rozdány a byly by vyhrazeny pro nový protokol. Čili nevidím důvod pro nějaký nárůst jelikož zůstane hierarchije stejná a bude záležet na jednotlivejch ISP které adresy pro nový protokol vyčlení
ad4) Přímo.
ad 1) a 2) Takže místo porovnání 4 bajtů by router musel porovnat 4 a 4 bajty adresy (zdrojové a cílové) a podle ní rozhodnout, zda nejde o nový protokol. Pak porovnat 4 bajty cílové adresy, načíst délku hlavičky, podle ní určit umístění další části adresy (bajt 20 nebo 24) a tu pak porovnat s routovací tabulkou. To nebude stejně rychlé.
Navíc byste musel vyměnit veškerou infrastrukturu, která se nyní dívá i dovnitř paketu. Třeba tolik oblíbený NAT by vám najednou začal přepisovat část cílové adresy – stačí jediné zařízení v cestě, které by nerozumělo novému IPv4, a budou se dít věci.
ad 3) V návrhu je použít prázdné bloky, každý LIR by tedy nejspíš dostal svou část. Pokud by dnes každý LIR měl jeden blok, znamenalo by to tedy nárůst routovacích tabulek na dvojnásobek. Ve skutečnosti mají těch bloků více, ale i tak by to byl dost výrazný narůst. Současné přidělené adresy nejde pro nový protokol využít, protože nějak musíte identifikovat, že jde o ten nový protokol – chápal jsem to tak, že by to bylo právě podle příslušnosti adresy k onomu dříve prázdnému bloku.
ad 4) Takže opět by byla nutná podpora nového protokolu v celé infrastruktuře ISP. Pokud bude v síti jediný router, který protokol nebude znát, nepodívá se na rozšířenou adresu a podle cílové adresy pošle paket zpět na „bránu“ – takže by se paket zacyklil.
Když to shrnu – rozhodování o směrování by bylo náročnější na výkon, routovací tabulky by se výrazně zvětšily, to jsou oproti IPv6 nevýhody. Shodně s IPv6 by bylo nutné pro podporu nového protokolu vyměnit veškerou infrastrukturu. Oproti IPv6, jehož provoz není souběhem IPv4 rušen, by ten váš protokol byl navíc velmi náchylný k tomu, že ho stará zařízení budou poškozovat. Ve výsledku má tedy váš návrh všechny nevýhody IPv6, podstatné nevýhody navíc a žádnou výhodu. Už chápete, proč se vybralo menší zlo a vytvořil se nový protokol?
>Takže místo porovnání 4 bajtů by router musel porovnat ... aha a kolipa bajtíků musí porovnávat router při routerování IPV6 ?
>Pak porovnat 4 bajty cílové adresy, načíst délku hlavičky, podle ní určit umístění další části adresy (bajt 20 nebo 24) a tu pak porovnat s routovací tabulkou.
NO jistě by se našel někde ve standardní hlavičce IPV4 protokolu jeden významový bit, který by mohl rozlišit novou adresu od staré. Takže žádné tragické zpomalení se nekoná...že ?
> Navíc byste musel vyměnit veškerou infrastrukturu, která se nyní dívá i dovnitř paketu
No a při přechodu na IPV6 to není nutné ?
>Takže opět by byla nutná podpora nového protokolu v celé infrastruktuře ISP. Pokud bude v síti jediný router, který protokol nebude znát .
z tohoto je jasně vidět že tento princip nechcete pochopit...i "nové" pakety projdou starou sítí (samozřejmě ne NATem i když možná by to přepisování cílové adresy nemuselo tolik vadit ale to nechme být) a budou prostě směrovány stadnradními starými metodami až do té chvíle kdy vstoupí do nového zařízení...ale to dé doby právě mohou být směrovány "postaru" a to je ta kompatibilita s původním systémem.
Vždyť jsem to psal. Takže zpětná kompatibilita žádná. Jakmile se paket ocitne v síti s novými zařízeními, nesmí se dostat na staré zařízení. Pořád tady ale hrozí to riziko, že se omylem provoz nového protokolu bude routovat přes staré zařízení, čímž ten provoz půjde do háje. To se u IPv6 stát nemůže.
aha a kolipa bajtíků musí porovnávat router při routerování IPV6 ?
Pokud chcete zvětšit adresní prostor, nezbývá než zvětšit adresu. Rozdíl je ale v tom, jak rychle ji dokážu porovnávat.NO jistě by se našel někde ve standardní hlavičce IPV4 protokolu jeden významový bit
Tak ho najděte…
Takže žádné tragické zpomalení se nekoná...že ?
Koná. Místo jednoho porovnání jich musíte udělat několik, navíc ještě ve dvou variantách umístění v paketu. A všechno to má být implementováno hardwarově.
No a při přechodu na IPV6 to není nutné ?
Je. Já jsem netvrdil, že je váš návrh v tomto ohledu horší než IPv6, v tomto případě je jenom stejně špatný.z tohoto je jasně vidět že tento princip nechcete pochopit...
Nikoli, z toho je vidět, že vy jste se nezkusil ani zamyslet nad tím, jak by to v praxi fungovalo. Protože:i "nové" pakety projdou starou sítí
Neprojdou. NAT je přesměruje někam úplně jinam, staré zařízení je zacyklí. „Nové“ pakety projdou některými částmi staré sítě, když budete mít štěstí. Takže nejen, že to nebude fungovat správně, ale navíc prakticky nebude možné zjistit, kde je chyba – protože to nebude fungovat, i když všechna zařízení budou fungovat správně.
budou prostě směrovány stadnradními starými metodami až do té chvíle kdy vstoupí do nového zařízení...ale to dé doby právě mohou být směrovány "postaru" a to je ta kompatibilita s původním systémem
Dobře. Takže paket vstoupil do nového zařízení X, tam se podle rozšířené adresy zjistí, kam má být směrován dál. Pošle se tou linkou, na druhém konci ovšem bude staré zařízení Y. To podle cílové IP adresy zjistí, že má být paket směrován na zařízení X. Můžete si vybrat – buď zjistí, že odtud ten paket právě přišel, že je tedy někde chyba, a zahodí ho. Nebo ho pošle šupem zpátky. Tak jako tak, k cíli ten paket nikdy nedorazí.
Fungovalo by to jedině v případě, kdy by paket – jakmile jednou vstoupí do nového zařízení – nikdy nesměl opustit novou infrastrukturu, mohl by být předáván jenom mezi novými zařízeními. Tím ale máte opět kompatibilitu v tahu. Navíc je to jen záležitost konfigurace, ve které snadno může nastat chyba – s novým protokolem (IPv6) se vám ale nemůže stát, že se paket kvůli chybné konfiguraci dostane do IPv4 infrastruktury a tam se bude pohybovat dál.
(samozřejmě ne NATem i když možná by to přepisování cílové adresy nemuselo tolik vadit ale to nechme být)
No pokud vám nevadí, že se paket doručí někomu úplně jinému, tak nemá smysl se s vámi bavit o síťových protokolech. Tak si prostě představte, že se vám cílová adresa omylem přepisuje na 127.0.0.1, což vám přece nevadí, vytáhněte si síťový kabel z počítače, a budete spokojen.> Jakmile se paket ocitne v síti s novými zařízeními, nesmí se dostat na staré zařízení
To je nesmysl. dokud bude routován podle IPV4 části adresy tak může být dopravován jakýmkoliv zařízením.
Správně to má být jakmile paket začne být směrován podle nové části adresy pak musí procházet již novým zařízením. Což myslím vůbec nevadí.
No a máte pocit, že až v tom Rusku na tom letišti nasadí IPV6 že všechno otevřou ? Že až nasadí v těch firmách co chtějí mít ssl komunikaci pod kontrolou IPV6 že ji najednou nebudou chtít kontrolovat ?
Obávám se že pokud někdo někde nechce aby návštěvy komunikovaly šifrovaně, tak se asi z téhle sítě nikdy nepřipojíte, protože to dělají třeba proto, aby mohli komunikaci monitorovat. Na to nebude mít vliv žádný protokol.
Na letišti asi ne. V těch firmách, pokud by byly na IPv6 a já měl IPv6 komunikující klienty a spojení až domů do firmy, tak se dostanu IPsecem ven bez problému k nám do firmy. Aktuálně nedostanou, protože jejich NAT bedna to przní.
Měli snahu to nastavit, aby to fungovalo, ale nedařilo se. Což znám celkem dobře i ČR, kde existují provideři, od kterých zkrátka IPsec přes NAT nefunguje a sami udávjaí, že jejich NAT bedna to przní a neví co s tím, připlattě si za veřejnou IP.
Jen pro pořádek doplňuji že počínaje dnešním dnem (9. března 2010) je v produktech Apple využivajicí iOS 4.3 (iPhone, iPad, iPod, ...) nově aktivována podpora Privacy Extension dle RFC 3041 (viz. http://support.apple.com/kb/HT4564). Změna se také týka Apple TV.
V otatních produktech zůstáva ve výchozím stavu nadále IPv6 adresa dle EUI 64, ale dá se předpokládat že se aktivovaná podpora Privacy Extension již bude zapnutá v další aktualizací.
Jen pro upřesnění. Pilsfree není vhodný příklad překupníka konektivity. Sice nemá vlastní AS používá IP adresy z rozsahu NFX, ale zároveň je jedním ze zakladatelů NFX a generuje zhruba polovinu provozu a platí zhruba polovinu nákladů celého NFX. Takže je zákazníkem sdružení ve kterém má zároveň silné slovo. Rozhodně se nejedná o pozici jako má běžný malý ISP vs velký prodejce konektivity.
Skutecne se nejedna o vztah maly bezny ISP vs. velky prodejce konektivity.
Mezi Pilsfree a NFX je podobny vztah, jaky maji univerzity k CESNETu. Ony ho vlastni, plati mu prispevky dle dohodnuteho klice, ale zaroven spotrebovavaji jeho sluzby. A presto by se naslo jen malo lidi, kteri by rikali, ze univerzity jsou ISP (cest tem, ktere maji vlastni AS).
Mimochodem, ja jsem s tim prikladem komunitnich siti nezacal. Ve svete je pomer poctu techto siti k rozloze mest pomerne velke unikum.
Víte, váš problém je, že jste jen praktik. Váš rozhled končí někde u malejch firemních sítí s pár počítači. Vaše řešení, která používáte vycházejí z toho, co je na trhu. Což vůbec neznamená, že to děláte špatně, a asi i lépe než teoretici.
V případě IPv6, a návrhu protokolů obecně, nestačí být ale jen praktik. Kdybyste byl trochu teoretik, tak byste ale věděl, že vaše IPv4 extension je jen lehce modifikovaný source routing, a sám byste si odpověděl, proč to nemůže obecně fungovat, ačkoliv pro vaše řešené problémy by to bylo dostačující, což se vám vytrvale snaží pan Jirsák.
To samozrejme nestaci, protoze 802.1x vam v siti eliminuje uplne nepatricne osoby, ale nevyresi jak v pripade potreby mezi vsemi temi opravnenymi a pripojenymi klienty identifikovat toho jednoho, ktery pachal nejake nepravosti.
802.1x nezabrani opravnenemu klientovi aby umyslne nebo neumyslne narusil konfiguraci cele site tim, ze se bude anouncovat jako router a/nebo DHCPv6 server a dokonce ani nepomuze takoveho klienta identifikovat (protoze 802.1x je svazane s MAC adresou karty, ale v prostredi IPv6 zname jen DUID) ...
Proste - 802.1x neni samospasitelne reseni - jen vhodna soucast opatreni, ktera ve vysledku sit zabezpeci.
A jelikoz na IPv6 ty ostatni nutne potrebne navazujici veci chybi je cele IPv6 na kocku.
Ale to jsme zasli HODNE daleko. Zatim se umi korektne autokonfigurovat pouze Windows. Operacni systemy UNIXoveho typu zvladaji autokonfiguraci vyhradne v sitich s maskou /64 (pokud toho DHCPv6 klienta, ktery na interface nakonfiguruje prave tuto masku bez ohledu na to jakou masku se ze site dozvi nekdo neopravil).
Nema smysl resit slozite veci okolo zabezpeceni u protokolu, ktery je natolik v plenkach, ze jeste nema spolehlive vyresene ani ty nejzakladnejsi operace.
Ono jim to nebude fungovat ani s IPv6, protože budou mít firewall co bude blokovat příchozí spojení stejně, jako na IPv4. Kdo bude takový střelec, že nechá celou síť přístupnou a bezpečnost bude řešit na každém zařízení zvlášť? Píšu to po sedmi a půl letech ...
Čili i pro IPv6 si bude muset udělat díru ve firewallu, aby mu PtP fungovalo. Ručně, nebo třeba přes UPnP - tak jako pro IPv4. Jediná výhoda bude, že určitě budu mít adresu globální.
Jiz bylo rozhodnuto. Muze se nam to nelibit, muzeme proti tomu protestovat, ale to je tak vsechno, co s tim muzeme delat.
Tedy, muzeme jeste samozrejme prilozit ruku k dilu a zkusit zapracovat na tom, aby se veci pohnuly. Skupina v6ops stale vypada, ze je v ni spousta prace.
Mimochodem, pro IETF 80, ktere bude na prelomu brezna a dubna, se stale hleda keynote speaker pro technickou plenarku. Ma to byt nejaka lokalni "rock star". Zkuste se nabidnout.
Nic se nerozhodlo, zatím to vypadá, že existuje moře cest, ale trhu se nechce ani do jedné. Jediné, co tedy zatím umíme je IPv6 směrovat. Dostat ji až ke koncovým zákazníkům a do vnitřních sítí je problém. Zatímc se IPv6 tedy dá používat jen přes tunely a teredo, nedokážu si představit, že bych na IPv6 postavil celou vnitřní síť.
Ale skutečná potřeba zpracovat Options bude stejně až na branách ISP, tedy tam, kde teď má ISP stavový NAT. A nejsem si jist, že by stavový NAT byl jednodušší, než pouhé rozparsování nějakého pole v IP hlavičce.
Ale možná to dopadne tak, jak někdo psal dole. Bude tam IPv6/IPv4 brána, čili uživatel si udělá síť jakou chce na IPv4 a bude aktiv aspoň po IPv6. Dokonce i adresa stroje po IPv6 může být sestavena jako IPv6/96 + IPv4/32 v síti klienta.
Co nechápete na návrhu místo portu u NATu použít pole Options? Jediný problém je, že zatímco port je pro druhou stranu transparentní, Options by musela druhá strana podporovat, takže vyžaduje celointernetovou dohodu.
Rozlišení vnitřní a vnější sítě? Co na tom nechápete. Třeba já jsem rozhodně uvnitř nějaké vnitřní sítě. V případě NATované sítě to snad je naprosto zřejmé.
Tak si to rozložme: máme ISP E1 a E2, což jsou poskytovatelé "rozšířeného" Internetu, Máme zákazníky Z1E1 , Z2E1 (oba zákazníci ISP E1), Z3E2 (zákazník E2) a Z4 ve starém internetu.
chci komunikovat:
- uvnitř mojí větší sítě rozdělené na podsítě
- Z1E1 přistupuje na web Z2E1
- Z1E1 přistupuje na web Z3E2
- Z1E1 přistupuje na web Z4
a současně to chceme udělat tak, aby nejvíce zatížené routery nemusely pracně zpracovávat options, protože se to hardwarově nedá dost dobře vyřešit. Tj. jsou to hlavně směrovač směrující pakety ve vnitřní síti k mému diskovému poli a páteřní směrovač providera.
V pripadech 1) a 2) uvadi klient adresu ve forme adresa brany ciloveho ISP:adresa serveru v siti
Pri komunikaci pres options jsem uvazoval, ze bude existovat ICMP zprava, ktera klientovi posle informaci o lepsi ceste nez puvodne zadal.
1) ICMP presmeruje klienta na adresu do vnitrni site bez options
2) ICMP presmeruje klienta na branu, ktera existuje mezi E1 a E2 namisto aby to slo venkovnim interneten
3) Tady nic, na brane se pouze prepise odesilatel.
(PS: vnitrni sit, porad uvazuju rozsahy 10/8, pripadne dnes rezervovany segment E)
Jistě, něco to nevyřeší (kde má někdo totálně restriktivní firewall, tak ho bude mít ais i na IPv6). ale problémy, kde mi do toho kecá NAT, by IPv6 v současném stavu pomohlo, ať už situace, že mám dva cesťaky někde spolu a oni současně se zkusí připojit na firemní PPTP a když pro to nemá NAT spešl podporu, tak si to vzájemně budou shazovat, stejně tak zas,e pokud půjdou přes IPsec, tak pokud NAT do toho bude aktivně hrabat, tak se spíše nespojí, další kapitolou je SIP ALG v NATech atd, takže tuto třídu problému IPv6 odstraní, pokud koncák dostane globální adresu.
Jistě je zajimavá otázka, jak se protokoly vyrovnají s variantou, která bude určitě také oblíbená, že bude v síti ULA a aplikaovaný překlad prefixů, takový IPsec by z toho v aktuálním stavu nemusel být nadšen (a nejsem si jist, že NAT-T rozšíření počítá s něčím takovým).
A myslím, že by částečně i IPv6 mohlo pomoci, aby někteří paranoici neměli tka restriktivní firewall, když budou mít dost adres, aby méně důvěryhodnou komunikaci návštěvníků vystrčili na samostatný prefix, místo součansého NATování na jendu adresu s celou firmou.
Nejsem nadšený propagátor IPv6, ale realista, který má dneska pod seobu road-warriors, kteří v cílovém místě pobytu překvapivě hlásí, že je k mání jen IPv6 konektivita a ať se něco udělá a dostaonu se do firmy k mailům, souborům, ... (zase to vypadá, že z Číny snad IPv6 konektivitu ani nefultrují, asi soudruzi usoudili, že IPv6 obsahu je tak málo, že se s ním zatím nemusí párat). Takže nezbývá než se se současným stavem vyrovnat a popasovat i když k některým věcem mám také výhrady.
Co se týká toho přidělení globální adresy, tak s ním jsem celkem srovnán. Ano, u RA byl dlouho problém to DNS, specifikaci to dneska má, podporu v reálném HW/SW zatím mizivou, to se asi napraví časem. Mám i aplikaci, kde se aktivně využívá toho (zaítm experimentálně), že dva routery do sítě dávají své prefixy (s relativně krátkým lifetimeme) a když jednomu chcípne konektivita, tak se přestane propagovat a jde to druhým segmentem. V IPv4 na to používám VRRP, ten je i rychlejší při výpadku než přepínání dle RA, ale VRRP jde nasadit iv IPv6 a v kombinaci s ULA/překlad prefixů bude zajimavý. Takže proto třeba i chápu, proč nepočítali s default routou v DHCPv6. Zase takové DUID místo klasické MAC už nadšení nesdílím po zjištění, že některé "IPv6 ready" krabičky s podporou DHCPv6 se chovají tak, že po každém zapnutí si vygenerují DUID nový, jak je právě napadne. Ale tady předpokládám, že implentátoři DHCPv6 serverů budou mít pochopení a půjde to nastavovat dle MAC. :-) A takto by šlo pokračovat.
Berme to, že IPv6 je stále nováček. IPv4 je tady 2x tak dlouho a kus a také trvlao dost dlouho, než si řada věcí sedla.
Jsem už mezeální kousek, takže pamatuji to prskání s přechodem na clasless routování a kolik problémů nadělalo toto v síti. I když z dálky jde o celkem nevinnou věc a neměl by být problém, aby si routery jdoucí podle tříd vedle těch maskových nějakou dobu vyžili.... Také to nebyla pravda (jak jsem si i sám experimentálně před skoro dvaceti lety ověřil při složení půlky Evropy). A případné současné upradování IPv4 by dneska na tom bylo asi dost podobně. :-( Takže nezbývý, než se vycvičit pro IPv6 a být připraven na tvrdý dopad reality. :-)
Nejsem zarytým odpůrcem, jsem jen praktik, který si dovolil říci, že IPV6 v současné podobě nemá co v oblasti SOHO nabídnout a že byla velká chyba jeho tvůrců, že se nezabývali zpětnou kompatibilitou s IPV4.
Na námitky "že to jistě bylo nemožné" jsem nabídl určitý směr (princip) jak by bylo možné s minimálními změnami rozšířit adresový prostor IPV4 s použitím volných bloků. NIkdy jsem si nedělal žádné ambice na absolutní pravdu, nicméně faktem zůstává, že IPV6 není s IPV4 nijak kompatiblní ne proto že by to nebylo možné, ale proto, že na kompatibilitu jeho tvůrci zvysoka káleli. Ti prostě vyvíjeli nový protokol a přechod si nějak tak představovali jako celkem dobrovolnou záležitost, neb oni přece vyřešili spousu problémů. Holt taky důležitost a význam internetu před 16 lety byl poněkud jiný.
Toť vše k tématu "jaký jiný protokol".
Dále jsem zde rozebral praktické potřeby SOHO sektoru a popsal praktickou zkušenost, kdy jsem jedné firmě nabídl v rámci upgrade HW přechod na IPV6 a když jsem měl zvýšené náklady na přechod zdůvodnit, nenašel jsem žádný argument pro to aby na IPV6 opravdu přešli. A ani v té diskuzi mi ho žádný z IPV6-Jasánků nedokázal dát do ruky.
Pro informaci to zopakuji : Malá síť s SBS serverem, uživatelé se připojují přes https na OWA, Outloky a PDA s WInCE jsou synchronizovány též přes HTTPS. Pevné počítače mají vysoké porty namapované na 3309 pro přístup pčes RDP. Ve firmě mají IP telefonii do jednoduché HW ústředny.
Když přijde návštěva mají tam pro ně možnost připojit se přes WI-FI na internet bez toho aby si šáhli do vnitřní sítě.
Jediný pseudoargument byl, že někde někdo má zakázán port 443 ven...mno já takovou síť ještě nikde neviděl, žádný z cca 100-200 mobilních pracovníků co jsem kdy měl a mám na krku, kteří se připojovali z různých obskurních míst na světě, mi nikdy nijakou takovou potíž nehlásil a to volaj s každou blbostí.
Nicméně když připustím, že někde existuje síť s zablokovaným portem 443, tak pochybuji, že by to tam bylo průchodné i kdyby tam bylo IPV6.
Toto moje tvrzení, nikdo nedokázal argumentačně vyvrátit a i Vy to zde víceméně přiznáváte.
Dále mi nikdo nedokázal vyvrátit to, že každý počítač nebo každá síť, která bude chtít plnohodnotně komunikovat s jiným uzlem internetu, bude muset v přechodné době nějakým způsobem disponovat jak IPV4 tak IPV6 adresou. Což mi spolu s tím, že faktické přínosy IPV6 nikoho neženou k nějakému masivnímu upgrade nabízí teorii, že tento stav bude trvat mnoho a mnoho let a vlastně nikdo neví jak se vše vyvine.
Já se ptám...to opravdu chceme tu end-to-end komunikaci na desítky let 4x zkomplikovat, protože budeme pořád muset brát v úvahu minimálně to, že se ven i z venku může jednat o IPV4 i IPV6 protokol ? Opravdu budeme muset neustále definovat všechny pravidla jak na FW tak na NAPtu ?
Dále mi nikdo nedokázal prakticky předvést, jak si připojím do té malé IPV6 sítě bez zlého NAPTu tu vytouženou mikrovlnku a ona bude okamžitě end-to-end dostupná odkudkoliv ze světa.
Nikdo mi neřekl, jak docílím toho, že se na nádraží připojím na WI-Fi a okamžitě bude můj NB adresovatelný z celého světa.
Já to vidím tak, že dneska se zlým a ošklivým natem co žere matky i kočárky a subkulturou, která se okolo něj vytvořila lze dosáhnout pro ty uživatele větší komfort a lepší služby než se současným IPV6.
Stačí se podívat na princip služeb typu Skype, Hamachi a pod.
No a celá ta moje skepse pramení z toho, že nemají-li lidé žádný motiv na IPV6 přejít, nevím zda až ten motiv bude aktuální (opravdu dojdou IPV4 adresy) zda ještě vůbec bude nějaký přechod možný a zda se do té doby nevykrystalizuje nějaké jiné řešení. Osobně se domnívám, že na to bude ještě dost času, a zatím nikomu nebudu přechod na IPV6 v žádném případě doporučovat, protože buď bude muset být IPV6 zásadně přeopracováno nebo bude muset být nový protokol a tím pádem veškeré investice do dnešního stavu jsou naprosto nesmyslné.
A to nemluvím o tom, až se doopravdy dualstack stane běžnou věcí a budeme řešit problémy s BFU a různými ataky ala autokonfigurace a sdílení internetu popasné v článku. Já myslím, že vzhledem ke komplikovanosti těch současných metod IPV6 zde bude velmi úrodné pole pro šikovné exploity a hackeři a spameři budou mít žně.
.... Dále mi nikdo nedokázal prakticky předvést, jak si připojím do té malé IPV6 sítě bez zlého NAPTu tu vytouženou mikrovlnku a ona bude okamžitě end-to-end dostupná odkudkoliv ze světa....
Jednoduše: zastrčím mikrovlnku do ethernetové zásuvky, ta z RA získá prefix a dopočítá si svůj EUI-64, čímž mu vznikne jeho globální adresa. Pokud bude chtít být dostupný z venku nějakým rozumným způsobem tak použije dynamický DNS update, aby se jmenovala třeba mikrovlnka.u.mne.doma.cz. A pak dám do prohlížeče http://mikrovlnka.u.mne.doma.cz/
Co je na tom proboha, po takové sérii článků na téma autokonfigurace, nepochopitelného?
p2p JE standardni vyuziti linky, jde dokonce o nejzadanejsi sluzbu vubec, takze o tom nema vubec smysl diskutovat. Naopak, 99,9% zarizeni neumi cokoli na L7, je to vypocetne narocne a stejne to neni nijak zvlast pouzitelne, navic to muze narazit na pravni potize.
A to ze neco neumite neznamena ze to nejde, zrovna QoS specielne v Linuxu umi uplne vpohode definovat spolecnou rychlost pro IPv4 a 6 dohromady. Pouzivam to nekolik let.
Ne nebudou. Pokud by neexistoval IP (nebo podobný protokol) a existovalo mnoho roztříštěných sítí, tak v domácnostech a firmách nebude tolik počítačů, protože ty počítače nebudou nabízet všechno to co nám nabízí počítač připojený do dnešního internetu.
Pokud by se teoreticky zastavilo připojování počítačů k internetu (protože nevznikne žádný nástupce IPv4), tak počet počítačů prostě přestane růst dnešním tempem.
A naopak - pokud nastoupí IPv6, tak se začnou k internetu připojovat i zařízení, která k němu dneska připojená nejsou.
NAT je neekologický? Kvůli natu si někteří domácí uživatelé nejsou schopni správně nastavit P2P klienta, aby jim správně fungoval. A díky tomu počítač třeba přes den, nebo přes noc vypnou. Kdyby NAT neměli a P2P jim korektně fungoval, tak nechají běžet počítač se stahování třeba 24/7. Takže co se na routerech bez NATu ušetří, to se v množství o několik řádů větším spotřebuje v domácnostech. Pěkně děkuji za takovou ekologii :-)
Skutecnou chybou akademiku ve skutecnosti je, ze tomu nechali zcela volny prubeh misto toho, aby se ujali vedeni pri nasazovani.
Pravda je, ze pouha migrace na IPv6 je z hlediska akademicke sfery pomerne nezajimava. Existuji rozhodne zajimavejsi (a disertabilnejsi/habilitacnejsi) problemy v IT/network oblasti (napriklad plne opticke sitovani ci virtualizace infrastruktury).
Mam takovy pocit, ze vetsine lidi bude dokonale vyhovovat krabicka, ktera bude smerem k poskytovateli mit IPv6 a smerem do vnitrni site IPv4, jinak receno bude se chovat identicky jako soucasne routery/modemy, akorat bude mit na WAN IPv6 adresu. Bude to celkem skoda, ale bude to reseni, ktere muzeme mit velmi rychle a velmi levne, resp. v cene odpovidajici stavajicim routerum. Samozrejme nebude fungovat pro vsechny protokoly, ale to neumi ani mnohe IPv4/IPv4 krabicky a nikoho to zvlast netrapi. Hlavne kdyz pobezi facebook.
A pořád, že neznáte můj návrh a přitom ho znáte líp než já sám.
Při přechodu může dojít k překladu adresy jako u NATu, akorát nestavově, prostě se vezme info z options a přepíše se tím cílová adresa a paket se pošle do vnitřní sítě. Obráceným způsobem se zdrojová adresa uloží do options a za zdrojovou adresu se dosadí adresa brány. To se dělá dneska taky, ale místo toho se používá port. A protože porty jsou přidělovány dynamicky, musí být NAT stavový.
Jasněže, můj návrh je jen další vylepšení NATu. Na druhou stranu, je plně kompatibilní a řeší to, kvůli čemu se IPv6 vlastně nyní zavádí. Totiž kvůli adresaci počítačů ve vnitřní síti. IPv6 stále považuji za velice nedodělanou záležitost a tak předpovídám, že se alternativně objeví nějaké řešení v téhleté podobě, ne tedy nutně stejné, ale podobně. Možná že ekonomické řešení využije stávající investice do páteřní infrastruktury IPv6, ale koncovým zákazníkům bude stále dodávat IPv4 s nějakým IPv6-IPv4 překladem adres, tak, aby zákazník nemusel nic řešit.
Mno uvidíme za dva tři roky..... nicméně ty "naše" návrhy jsou jenom odpovědí na řev naivních IPV6-Jasánků na jejich ichtylské řeči o tom, že IPV6 není ani částečně s IPV4 kompatibilní protože to je nemožné. Nic víc. Tyhle návrhy nejsou nic jiného než nástřel toho jak by mohl být řešen problém nedostatku adres podle našeho názoru mnohem lépe než mizerným IPV6. To že jakékoliv řešení vyžaduje konsensus je snad jasné každému. No a jestliže nelze konsensus najít ani po 16 letech usilovného snažení mám pocit, že je někde něco špatně a jaksi mi to implikuje, že ten problém možná ani praktické řešení prostě nemá.
Jo chlapče, já to prostě umím ale Ty vypadáš, že nevíš o čem je tady řeč.. Mí zákazníci se do svých sítí připojují odkudkoliv a pokud je dnes v některé síti zakázán port 443, (já tedy o takové nevím) pak pochybuji, že by na tomhle problému IPV6 něco změnilo, neb by tam byly jiné restrikce. prostě pokud bude správce sítě chtít blkovat provoz, pak prostě a jednoduše blokovat provoz bude a je jedno jestli to bude síť IPV4 nebo IPV6 nebo jiná. Takže prostě a jednoduše IPV6 v tomto naprosto nic neřeší.
Problém IPV6 je v tom že banda sebestředných magorů se před 16 lety vydala řešit neduhy IPV4 tehdejšího světa ale během těch 16let se vývoj nezastavil a většina tehdejších neduhů IPV4 je dávno neaktuální a vyřešená. Další spousta problémů vznikla a IPV4 svět i s nenáviděným NATem je dokáže vyřešit elegantněji.
Sory, ale vy nejste praktik, vy ste placal.
Domacnosti = p2p = potreba byt "aktiv" = potreba mit verejnou IP => reseni je IPv6. Kdyby nic jineho tak toto staci.
Domacnosti + male firmy = VoIP = potreba mit verejne IP (jinak se telefon s telefonem nespoji a opet se to resi pres ruzne zhuverilosti) => opet to resi IPv6.
Dale plkate z cesty, protoze existuji obousmerne konverze v4 to v6 i naopak, staci to zprovoznit trebas na GW, tudiz ciste IPv6 sit muze komunikovat s IPv4 siti a naopak, je ovsem daleko jednodusi na siti s IPv4 pridat IPv6. Nove site proste budou IPv6 only, protoze ISP jednoduse nedostane zadne IPv4 adresy ktere by mohl pouzit. Tudiz ty stare budou muset nejakym zpusobem tak jako tak implementovat bud IPv6 nebo nejake konverzni rozhrani.
Az si za 5, mozna 10 let budete chtit zridit hosting, tak dostane jen IPv6 a nazdar.
Tedy u klienta, kde chceme mít jistotu, že se nestaneme obětí útoku s podvrženým rekurzivním DNS serverem prostřednictvím IPv6 (v síti, kde se s IPv6 zatím nepočítá), je nejlepší IPv6 zakázat. Takový já žel dělám závěr.
Nejasnosti (respektive příliš mnoho možností z nichž téměř všechny nejsou dotažené) v IPv6 jsou podle mne jednou z jeho velkých brzd. Obávám se, že tohle mělo být již dávno jasné a to zejména kvůli setrvačnosti výrobců HW a producentů OS.
O domácí zákazníky, konzumenty filmů,muziky a facebookaře nemám celkem strach. Spíše mám strach co bude s firmičkami ala 5-10 compů a jeden file server, HW IP telefonie, Lokální https server na vzdálený přístup k emailu, případně vzdálená práce přes terminál.
Pro ty žádné rozumné IPV6 řešení v dnešní době neexistuje. A hlavně začnou mít problémy až na cestách připojení uživatelé budou přes IPV6 mít problémy.
Opravdu je zde vidět těch 16let zpoždění a prvotní nadšení tvůrců, že IPV6 vyžene "ošklivý" NAT a vše bude krásné poněkud kazí to, že během těch 16 let vznikly na IPV4 takové postupy a možnosti, že se IPV6 o nich v zásadě ani nezdá.
O tom, zda je či není cesta zpět je možno polemizovat. NIcméně již dnes je zcela jisté, že ten tajný vlhký sen IPV6-Jasánků o tom jak přinesou z obchodu mikrovlnnou troubu, stisknutím jednoho tlačítka jí připojí do domácí WI-FI sítě a druhý den si při odchodu z práce vzdáleně naprogramují večeři - protože IPV6 je end-to-end ready - nikdy nenastane.
Paradoxní na to je to že dnes je k tomu v IPV4 zlém světě potřeba pouze jedno nastavení na domácím NAPTu. V IPV6 světě je to v současném stavu nemožné......ano ono se to časem nějak vyřeší, a místo nastavení NAPTu bude potřeba nějak nastavit stavový firewall nebo mapování adres, nebo něco jiného. V síti bude 25 různých služeb nahrazovat to co dneska umí pitomé DHCP a než se přes tyhle služby dopátá zařízení jak a kudy má komunikovat, budete možná mít uvařené kafe....
Vám asi doopravdy někdo míchá data...asi hrušky s jabkama :) tunelování znamená, že vezmu jeden celý paket (tedy včetně dat) ten vložím do dat (tedy i jinou KOMPLETNÍ hlavičku) a routuji skutečne pouze a jedině mezi dvěma body IPV4 sítě postaru. Kdežto "mé" rozšíření je rozšíření protoklolu IPV4 a tím pádem nejde o tunelování protože se nic ničím neobaluje pouze je prodloužena hlavička.
...z vicemene ideovych duvodu...
ANO a já bych zase pachatele SHITu zvaného IPV6 zcela neideologiky ale za to velmi prakticky pověsil za koule do průvanu...
Já velmi děkuji za tuto pro mne poučnou sérii článků, která pravdivě a z praktického hlediska popisuje stav implementace a (ne)stardadizace IPV6-SHITU.
Jsem rád, že se dál a dál potvrzují všechny moje praktické připomínky k IPV6 a že si to přečtou i ti IPV6-Jasánci, co mne v diskuzích pod jinými články kamenovali, že když ve svých (mnou spravovaných) sítích důsledně zakazuji IPV6, že jsem neschopa, a že IPV6 znamená jenom samé pozitiva a lepší zítřky a a že dualstack neznamená sebemenší nebezpečí....
Byl jsem označován za pomali ideologického nepřítele, když jsem tvrdil, že tvůrci IPV6 udělali valkou chybu, že vůbec nepřemýšleli o tom, jak by měl vypadat postupný přechod mezi IPV4 a IPV6 a že se záměrně (tedy z ideologických důvodů) nezabývali zpětnou kompatibilitou s IPV4
Opravdu děkuji a vidím, že jsem měl pravdu v tom, že IPV6 nabízí oproti IPV4 jediné pozitivum a to je dostatek adres...jinak jsou to samá negativa. Navíc to vyřešení nedostatku adres je navíc velmi problematické, neb každý kdo bude chtí oboustranně komunikovat s celým internetem bude muset do poslední chvíle k IPV6 nějakým způsobem držet i IPV4 adresu a to bude v praxi opravdu velmi obtížné a jak jsem již namítal žít několik desetiletí s dualstackem bude dřina a nadejdou nevídané žně pro útočníky.
Podle mne by bylo nejlepší IPV6 zcela překovpa t neby přijít s nějakým systémem externí adresace nad IPV4, ale to by musely zůstat alespoň nějaké volné celé bloky IPV4 adres.
Paradoxní na to je to že dnes je k tomu v IPV4 zlém světě potřeba pouze jedno nastavení na domácím NAPTu.
Jak báječně ten tvůj NAT funguje tady už popisoval kolega níže. Ale chápu, on a celá jejich firma jsou neschopní pitomci, měli si pozvat tebe a jelo by to za pět minut z celého světa. :-D
Jste si jist tim, ze stavajici smerovace snesou nasazeni IP options ve velkem meritku? Druha vec je, ze dnes se packety s IP options casto zahazuji, protoze nektere platformy je neforwardovaly v hardware, ale v CPU, coz oteviralo moznost zahlceni tech boxu. Cili vyuziti IP options bych take nevidel jako jednoduchou a jednoznacne funkcni cestu.
(zcela pomijim fakt, ze mi Vase argumentace pripomina znamy vtip, jak Americane volaji do Kremlu "Delame tu nejakou statistiku, prosim Vas, kolik si vydela mesicne delnik v Sovetskem svazu?" ... Ozve se dlouhe ticho a pak se z druhe strany telefonu ozve "A vy zase bijete cernochy!")
Ja nerozumim tomu, kde ma byt problem. Kdybych *ted* pichnul doma do switche IPv6-Ready mikrovlnku, tak dostane verejnou IPv6 adresu, na kterou se muzu bez jakykoliv dodatecny konfigurace pripojit odkud chci a jedinou vadou na krase zustava, ze je to zatim jen 6to4. Az ISP zavede nativni IPv6 (uz na tom pracuje), bude to fungovat uplne stejne. Jen mi mozna neda cely /48 jako mam ted, ale kdo potrebuje na doma 65 tisic podsiti. :)
To můžeme s IPv6 tunelem taky. Ovšem ten váš protokol bychom mohli zavést až v okamžiku, kdy v obou sítích nebudeme mít žádný router, který nerozumí tomu novému protokolu. To je IPv6 víc zpětně kompatibilní, než to vaše řešení – IPv6 můžete začít nasazovat teď hned paralelně vedle IPv4, s vaším protokolem byste musel čekat, až se vyměníte všechny routery v síti.
A neni to nahodou presne to, co dela 6to4 (pokud pomineme propojeni s nativnim IPv6)? Tedy mam dve ruzny site na dvou ruznych mistech, ke kazdy mam jen jednu verejnou IPv4 adresu a aniz by kdokoliv dalsi musel neco udelat, tak za kazdou muzu schovat dokonce 2^80 zarizeni s neomezenou end-to-end komunikaci.
Jedinej problem je, pokud nemam verejnou IPv4 adresu, pak to nepujde. Ale na tom si uplne stejne vylame zuby i to navrhovany lepsi reseni, nebo snad ne?
IPsec je schválený a povolený, když nefunguje, mohou řešit. Otevření TLS kanálu není schválené, nelajzne si z nich nikdo otevřít. Jen taková blbost, když potřebujete mezi dvěma LAN segmenty povolit FTP přenos, tak je to tu akce od října, završená minulý týden, než se to odsouhlasilo a nastavilo. A když mezitím se ukázalo, že třeba mezi těmi LAN segmenty za určitýck podmínek fungoval ping a neměl, tak si to admini šeredně odskákali. Takhle fungují velké firmy.
A co se TLS týče, tak jsem už musel řešit na mnoha místech řadu lahůdek. Včetně toho, že TLS povoleno, ale jen na servery, které předkládaly certifikát podepsaný některými cerifikačními autoritami, co si místní dali na whitelist, jinak se to blokovalo (takže žádný selfsigned certifikát na svém HTTPS/SSTP serveru, ale třeba oid Verisignu už OK). Další oblíbený případ je, že HTTPS ano, ale opravdu pro web, pokud spojení trvá déle a má chrakter tunelu, tak opět ustřižen...
Tohle jsou samozřejmě úlitby L7-firewallové, pokud se do toho přidají úlitby NATové, s kteýrmi obecně VPN protokoly mívají problém, tak opravdu nemám univerzální jendoduché řešení, co bych strčil cesťákovi do ruky a měl jistotu, že bude fungovat odkudkoliv. Pokud by mi IPv6 odboural aspoň ty NATové, co tvoří minimálně polovinu komplikací, tak to jen uvítám.
Nevadí to, pokud se vám podaří tu novou infrastrukturu dostatečně oddělit od staré. S IPv6 je to zařízeno přirozeně, vy byste tu zpětnou nekompatibilitu musel zajišťovat nějak uměle a složitě. Výsledek by tedy byl stejný – dva nekompatibilní protokoly, ovšem ten váš je náročnější na zpracování i konfiguraci. Což ovšem není žádná novinka.
6to4 tunel je IPv6 paket zabalený do IPv4 paketu a routovaný klasickým IPv4 routováním. Žádné obrovské ztráty na rychlosti se tedy nekonají. Nevím, co si mám představit pod plynulým přechodem, ale síť dostupná přes 6to4 je normálně dostupná z IPv6. U vašeho protokolu také neexistuje plynulý přechod do normálního provozu, protože by se provoz tuneloval skrze IPv4 už navždy.
My se bavíme o IPv4 paketu. Součástí dat IPv4 paketu je například zdrojový a cílový port TCP paketu. Takže běžný NAT, který mění zdrojový port TCP paketu, mění data IPv4 paketu. Shodou okolností je zdrojový port v IPv4 paketu uložen zrovna v tom místě, kam vy byste chtěl ukládat rozšířenou cílovou adresu.
Na váš námět principu, jak by bylo možné rozšířit adresní prostor IPv4, vám bylo už několikrát vysvětleno, že vaše řešení by bylo několikanásobně složitější a dražší, než IPv6, a nic by to nepřineslo (stejně každý, kdo by chtěl komunikovat novým způsobem, by musel aktualizovat software nebo i hardware).
To, že zde bude existovat souběh obou protokolů, je od začátku zřejmé a od začátku se s tím počítá. Teoretik by řekl, že nejlepší by bylo udělat změnu jedním velkým třeskem – praktici vědí, že je to nemožné a o nic takového se nesnaží.