"Cestu autora na konferenci Connect 2017 organizovala společnost Huawei."
https://sinopsis.cz/huawei-nepostradatelny-partner-nebo-bezpecnostni-riziko/
Dnes uz to neni tak drahe, hned par mesicu po ublox prisel s cipem quectel, coz srazilo cenu obou.
Napr BC95 je za cca 15$, pri qty 100 se da dostat az na cca 11$ (u nas se prodava za 500kc).
Jinak hua maji celkem hezky co-a-jak popis zde: http://developer.huawei.com/ict/en/site-iot/article/end-to-end
Existuji i cipy s kombinovanymi funkcemi, http://vyvoj.hw.cz/nb-iot-moduly-bg96-a-bc95.html.
Co se tyce spotreby, skutecne realna je. 10 let je marketingovy kec, neb by bylo zapotreba spesl (a drahou) baterii co se ne-samo vybiji za takovou dobu. Nicmene je to jako solarni kalkulacka. Maly PV panel a pouha rozsvicena zarovka tomu staci. V nekterych pripadech se da pouzit i TPV (topeni ci tepla voda..).
Na zaver nejspis nutno dodat ze vetsina low power sensor siti nyni bezi na LoRaWAN, nikoliv NB-IoT. Starsi a zazitejsi, takze tam se cena transceiveru pohybuje na cca $5.
Prosím znalejší o vysvětlení. Jak je možné že nejlevnější modul na ebay pro NB-IoT stojí 940kč a přitom je to v číně, tak hodně rozšířeno? To by ve výsledku muselo koncové zařízení stát přes 5000kč, aby to vůbec někdo začal vyrábět a prodávat.
Jinak u modulu https://www.u-blox.com/en/product/sara-n2-series výrobce slibuje 10let výdrže na jedno "nabití". TO by bylo opravdu dobré..
Díky za info.
Jinak na souboj LoRaWAN vs NB-IoT jsem zvědavý.
Jinak si troufám tvrdit, že jakýkoli značkový primární článek na bázi lithia těch 10let zvládne jako nic. Používají se třeba do detektorů kouře: http://www.batteryjunction.com/ultralife-u9vl-bp-9v.html ale ano, tenhle zrovna nemá kapacitu. Zase by se jich do zařízení dalo dát víc paralelně i s ochranýma diodama.
O pár korun nejde, tohle je bilionový biznis
https://www.youtube.com/watch?v=kdsb2wwn-7g&t=532s