Jenže právo na Internet má každý - to i ve většině rozvojových zemí, protože i zde platí, že co není zákonem zakázáno, je povoleno.
A co se týče "digitální gilotiny", tak to už je něco jiného. Zde už se jedná o pachatele trestných činnů a ty dovoluje omezit na nejzákladnějších lidských právech i listina základních práv a svobod - proto vězeň nemá svobodu pohybu, svobodu projevu atd.
Jinak si myslím, že rozhodně je každému příjemnější odpojení od Internetu, než kdyby se od Internetu neodpojovalo, ale dostal by nepodmíněný trest - mimochodem jako vězeň máte taky zákaz chodit na Internet :-))
A navíc mi připadne, že si autor plete PRÁVO a NÁROK. Protože každý má právo vlastnit dům, auto, chatu, obchodní korporaci a drahé šperky. Ale musí si na to vydělat :-)). Stejně jako má "právo" na vysokoškolské vzdělání, ale musí si platit skripta, kolej, musí udělat přijímací zkoušky a plnit minima stanovená univerzitou.
Naopak do 15ti let věku má každý NÁROK na základní vzdělání, takže jen stačí navštívit patřičný úřad a jste ze zákona přidělen do nějaké ZŠ. Zde nemusíte nic platit a plnit vůbec nic, žádné minimální známky, můžete propadat jak chcete, ale do 15ti let Vás nikdo nesmí ze školy vyhodit, protože na to máte NÁROK!
Kdyby byl na VŠ titul "NÁROK", tak by každý mohl jít na patřičný úřad a jen by nahlásil jaké tituly chce a bez ničeho by mu byly zapsány do občanky :-DDD
Stejné je to i ve Finsku. Ano, máte právo na připojení minimální rychlostí 1Mbit (až 100 Mbit v roce 2015), ale neznamená to, že si postavíte chatičku uprostřed pustých Finských močálů v blízkosti hranic s Ruskem, stovky kilometrů daleko od civilizace a ISP má povinost Vám vybudovat optickou přípojku zcela zdarma a za připojení neúčtovat víc než 30 USD měsíčně :-))
Máte "právo" na připojení, ale přípojku si samozřejmě musíte zaplatit! No a pokud chcete optiku někam do bažiny, tak cena bude asi luxusně drahá.
Takže toliko k rozdílu mezi PRÁVEM a NÁROKEM!