1) nejvíce informací o pohybu mají operátoři, rozhodně ne Google, FB nebo Apple - prostě proto, že můžete polohovací služby vypnout a nebo jen nemáte smartphone - a zapnuté polohovací služby nepřehlédnete na stavu baterky, navíc ti všichni podléhají jiné jurisdikci, takže našim orgánům to nijak nepomůže
2) data od operátorů (např. Taiwan) slouží k vymáhání nařízené karantény: jste povinen mít telefon u sebe, zapnutý, a kontroluje se to - 2x denně vám náhodně zavolají, a když neodpovíte, do 15 máte návštěvu policie
3) nelíbí se vám asijské způsoby: tak v Izraeli nejvyšší soud povolil tajné službě Šin Bet dělat totéž - tedy sledovat a vymáhat nařízenou karanténu s tím, že na to dohlíží parlament
Všude jsou lidi, kteří se dobrovolně nepodřídí a můžou tak opatření (a snahu těch ostatních) značně podminovat. U nás můžeme čekat totéž - vezměte ty "italské" lyžaře, co se snažili vrátit před půlnocí, aby se nařízené karanténě vyhnuli.
A už je to tady ten dobrý úmysl a dobrovolnost:
"Pokud nakažený nedá ke sledování souhlas, tak existuje několik možných scénářů. Je to otázka právníků, kteří jsou schopni vyhodnotit, jestli to spadá do kategorie zabránění šíření infekční nákazy v populaci..."
epidemiolog Roman Chlíbek z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany
Ale to je přeci jedno, jestli to funguje. Podstatné je, aby bylo vidět, že se něco udělalo; že strejda Andrej (nebo někdo jiný) to vyřešil. Jestli to bude opravdu fungovat, to se uvidí až s odstupem času; a když ne, tak se to nějak okecá nebo na někoho svede. Letitá moudrost říká, že každý složitý problém má jednoduché, elegantní a snadno srozumitelné řešení, která má pouze jednu vadu: že ve skutečnosti nefunguje. A přesně k tomuto typu "řešení" politici inklinují.
Já taky chci věřit, že to s tím sledováním myslí dobře, ale k ničemu to nebude.
Ad sledování a omezení:
a) V běhu delším než pár týdnů je sledování lidí pro účely trasování úplně k ničemu, protože virus se šíří mnohem rychleji a jinými cestami než čáry pohybů mobilů na mapě
b) Ani karanténa koncipována jako domácí vězení s náramkem, nepomáhá, pokud nevíme, že ten člověk je nemocný a roznašeč (nedali jsme ho do karantény). Takže karanténa "lyžařů" na 14 dnů to taky neřeší - mezi touto skupinou je určitě půlka bezpříznakových, po 14 dnech spousta z nich stále infekčních vyráží do práce. Navíc italští a čínští turisté již v mezičase roznesli vir minimálně v Praze.
c) Obyčejný zákaz vycházení bez složitého sledování je pro zpomalení nákazy rozhodně účinnější - to ve skutečnosti dělají v té Číně, ale dlouhodobě to stejně nebude fungovat, zpomalit neznamená zastavit - dokud existuje vektor šíření (pro tento virus přenášející se vzduchem se ukazuje, že to jsou ne-imunní lidé), nákaza se bude šířit (viz pokusy o eradikaci jiných nemocí a silácká prohlášení o poroučení větru dešti)
Jediné ospravedlnění k tomu je snížení počtu nemocných v danou chvíli z důvodu překročení kapacity zdravotního systému. A to je do času.... co se stane po průniku viru do domovů důchodců a mezi komunitu ošetřovatelů je vidět velmi dobře v té Itálii.
Ad co zabere podle toho co jsem slyšel a četl dlouhodobě:
a) Lék
b) Vakcinace
c) Promoření
Myslím, že se ukáže, že to velmi dobře funguje pro marketing a (nedej bože) pro státní buzeraci. Proti epidemii to bude velmi málo účinné - zvlášť ty staroušky v domovech seniorů takové sledování neochrání ani náhodou. Ale marketing bude neustále opakovat ten argument, že to nějak pomáhá bránit rozmachu epidemie.
Toto je velmi střízlivý náhled na věc. Ano, i podle mne trasování lidí nedává smysl, ale zároveň jsem si vědom toho, že si to myslím zejména proto, že nemám za nic odpovědnost.
Šíří se to nekontrolovaně, úplně to vidím v těch šicích dílnách, jak tam každý přijede z domu, kde žijí dvě až tři generace a sedne si do 35m2 místnosti s dalšíma osmi ke strojům, na puse svoji roušku, za hodinu mokrou jak dětský plínky a celý den v té místnosti komunikují, jí, pijí, šahají na kliky, narovnávají si roušky, chodí kouřit a na toaletu - kvůli trudomyslnosti a těm rouškám to stojí za to dělat, ale kritické je setkávání lidí a toto je extrém.
Rouška na hubě cyklisty nic nevyřeší a informace o pohybu někoho, kdo je infekční 10 dnů taky ne.
Na druhou stranu, máme strašně dobrý výsledky, nikdo neví proč. Byl bych opatrný, hostinský přijde s účtem v prosinci.
Jaká data? Lokalizační údaje operátorů?
To je, jako byste se divil, že mail servery mají logy. Ano, mají. Bez toho nemůžete řešit řadu problémů.
Ostatně lokalizační údaje vám o vás zpřístupní operátor na žádost - před asi 10 lety jsme to použili, dcera ztratila mobil a z údajů operátora jsme zjistili, kde je (buď spadl nebo ho odložila do lyžáků, které jí vezli napřed na jaráky někam do Jeseníků). Ty údaje mají i další zcela legitimní využití - třeba při pátrání po pohřešované osobě.
Jako opatření k dodržován karantény je to asi přiměřené. Mohli by vám ale dát na vybranou: takto, nebo elektronický náramek vězeňské služby (těch asi není dost) a nebo zavřít na izolaci.
Máte dojem, že jsou opatření přehnaná? Srovnejte Taiwan a Španělsko. U nás to zatím vypadá poměrně dobře, ale zdaleka nejsme na konci - je ale možné, že hromadné nošení roušek a omezení kontaktů je skutečně účinné.
K tomu, abychom se mohli víc vrátit k normálu, potřebujeme tu "inteligentní karanténu". Skutečně dodržovanou, tedy nutně i vymáhanou (proč? viz výše návrhy na ochcání systému - jiná SIM, vypnout telefon, nechat ho doma) - a jsme zase na začátku.
Pristi tyden bude v Tesku tusim v akci alobal, takze jak tak koukam, bude vyprodany :)
Je to problematicka situace a neni tu bohuzel zadne dobre reseni. Apelovat na lidi proste nejde, ti neposlouchaji apod. jen v meme okoli karanternu porusovala spousta lidi co nemela a jeste si z toho delala srandu apod. Ano, nikdo neomocnel, ale...
Takze je tu nekdo kdo ma nejaky navrh, ktery by byl opravdu funkcni. Ktery by nezasahoval takto do soukromi? sem s nim... ale bohuzel mam obavu, ze cokoli se udela bude nejak spatne a hlavne vzdy to bude nekomu vadit.
To nemusí být tak úplně pravda. Nevím, jak u Applu, ale pokud jste u Googlu jedinkrát použili nastavení GPS vysoká přesnost (základní nastavení) nebo Šetrné k baterii, museli jste odsouhlasit podmínky užívání, kde dovolujeme Googlu sbírat informace o dostupných vysílačích (BTS) a WiFi (a to i v případě, ze je WiFi vypnuté).
Takže ve výsledku (jasně, všechno je anonymizované, ale zdroják neuvidte) ví Google to samé, co operátor (sílu signálu od BTS) + dostupné WiFi v okolí (což je ve městě daleko přesnější) a navíc i občasně polohu z GPS.
K čemukoliv se dá najít bezpočet protiargumentů. Pouze asi není nutné někomu, kvůli zástupnému nákupu, půjčovat platební kartu a prozrazovat PIN. Nejen mladí, ale snad už i všichni senioři, mají a pro mnohé služby musí mít, účet v nějaké bance. Proto není až tak velký problém "dálkově" na konto dcery/sousedky převést patřičný obnos za realizovaný nákup, nebo službu. A ten "zbytek" je určitě menší, než počet principiálních "odpíračů" sledování prostřednictvím mobilu, nebo platební karty.
Dnes je jednoduché odsoudit "lyžaře", kteří i přes varování odjeli do Itálie, Rakouska a Francie jen proto, že nechtěli přijít o již zaplacené zájezdy, připravit se o rodinnou lyžovačku o prázdninách. Všechna karanténní nařízení jsou vyhlášena k určité hodině, je tedy odsouzeníhodné to, že se někteří navrátilci snažili vrátit o hodinu dříve a vyhnout se tak omezením? Nebo by si měli sami dobrovolně zvolit privátní karanténu, ale o kolik hodin, či dnů dříve, než začalo nařízení platit? Bohužel, omezení volného pobytu osob je sice v případě COVIDu19 účinné, ale všude se stejně začalo uplatňovat pozdě, už jako důsledek neúčinnosti předchozích opatření.
Ti lidi co mají "hrůzu z toho co o nich ví" kdokoli mají tu výhodu, že absolutně nikoho nezajímají. Samozřejmě že proto, aby neumíralo 2000 lidí/den by se něco udělat mohlo a mělo (například rekvírovat soukromá auta je takový pěkný příklad - i když jenom příklad, v tomto případě to nedává smysl), navíc je to možnost pozorovat sociopaty, co to mají spočítané jinak. Jinak jsme v české kotlině, tak cokoli co jsem zatím viděl kromě vězeňských náramků nebude fungovat. Jakmile se budou lidi hlídat pomocí mobilů a karet, tak to bude trvat asi tak 30s něž někoho napadne, že si půjde nakoupit bez mobilu a bez karty. Já sportuji bez mobilu ( i půl maraton běhám bez mobilu) a kdybych neplatil mobilem, tak na nákup si ho taky nevezmu stejně jako si neberu doklady apod. Když ho zapomenu doma, tak jsem celý den bez něj, nevracím se pro něj, jenom to řeknu asistentce v práci a v kanceláři jsem jenom na mailu a Teamsech - tím jsem chtěl říci, že zrovna hlídání lidí podle pozice mobilu dává velmi omezený smysl. A pokud je mi 75 a potřebuji nakoupit od dcery/sousedky a chci ji to zaplatit, tak ji dám kartu i PINem, kdy porušuji sice smluvní podmínky s bankou, nikolivěk karanténu a informace, že moje karta někde platila k ničemu není, muselo by se to párovat s kamerou a to už je zase jinej level.
Národ si bude muset asi vybrat. Buď možná tisíce mrtvých a nebo toto "omezeni" svobody. Mimochodem já v tom žádné omezení nevidím ( kde momentálně jsme a co v digitálním světe děláme , se stejně už dávno celosvětově sleduje. Některé státy jako Čína to veřejně přiznají, jiné jako třeba my , to před občany tají. ).
Takže pro kterou variantu jsem je snad jasné.
Nutné to není, ale možné. Tím jsem chtěl říci, že data tohoto typu se dají použít pro statistiky, nikolivěk pro postih nebo cokoli podobného.
Kolega se vrátil 7.3 a v pondělí chtěl jít do práce (což deklaroval předem dokonce potvrzením porady) a stěžovaly si na to dámy z fakturací a přes nadřízené dosáhly toho, že musel zůstat doma.
Lyžaře bych neodsuzoval, spíš šlo o to další chování v běžném provozu, s čímž mají problémy skoro všichni včetně těch radikálních kontrolorů roušek. Stačí pozorovat jak lidi otevírají dveře, mačkají zvonky, žmoulají cizí tužky apod.
NA druhou stranu pracovat s rouškou je neuvěřitelná průda, zejména když není dobře šitá, zrovna včera jsme pozoroval pošŤačku, jak má roušku pod bradou a špinku v puse a pádí s batohem mezi blokama domů.