Tak pokud se to ČT nebude mít jak dozvědět, tak jim nic platit nebudu. Od elektrárenské společnosti už mojí adresu dostali a poslal jsem jim čestné prohlášení, že TV nemám, což je pravda, nemám.
Rozhlas platim, ne že bych chtěl, ale registr vozidel je pokud vim veřejný, tudíž ty by si mohli zjistit, že mám auto se zabudovaným autorádiem z výroby, tam se tomu poplatku vyhnout nedá. Jinak ale zase sprosťárna, protože já se musim u jízdy soustředit a rozhlas neposlouchám žádný.
No, nesleduju TV.
Sport mě nezajímá.
Zprávy ve smyslu, kolik kde bylo autonehod taky ne, stejně s tím nic nenadělám.
Koukám výhradně na youtube, z českých občas na publicistiku CNN Prima News, ABJ a XTV, které jsou soukromé a ani koruna televizního poplatku jim nenáleží. "Inovace republiky" je potom vysloveně open-source zdroj informací, vždy na to v každém pořadu upozorňuje.
Jinak koukám taky na slovenské TVOTV.
Zase to ale nějak moc s tou publicistikou nepřeháním, na youtube je spousta zajímavějšího obsahu. Mě třeba zajímají auta včetně elektromobilů a zdroje tu vypisovat nebudu, je jich mnoho. Zajímavostí je, že těch slovenských kvalitních soukromých automobilových kanálů je víc než českých.
No a pak cestopisy zase zcela ze soukromých zdrojů, třeba teď jsem objevil super kanál "Elli from Russia".
VPM nepatří "k základní výbavě demokracie", resp. nejsou atributivním jevem, protože řada rozvinutých demokracií je nemá. Navíc ČT, vzhledem k tomu, kolik nesmyslů a lží hlásala a hlásá, k jejich unfair nadržování jedné skupině politických stran (viz poslední předvolební debata parlamentních stran) apod., charakter VPM dávno nemá.
Tento charakter mohla mít někdy v 90. letech, ale v podstatě to skončilo "spacákovou revolucí" (přelom 2000/2001), po níž ČT "patří svým zaměstnancům" a šíří informace, které jsou přínosem pro ně, a ne pro celou společnost. Od té doby má ČT asi stejnou hodnotu jako předlistopadové Rudé Právo. S tím rozdílem, že touto tiskovinou se dal substituovat nedostatkový toaletní papír (to pamatuji), zatímco vysílání ČT se nehodí ani k tomu.
Zcela jistě nemají VPM v USA.
A VPM placená diváky má i s námi jen deset států EU:
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vladni-koalice-predstavi-zmeny-koncesionarskych-poplatku/r~f53f83ce4bd311eea3c0ac1f6b220ee8/,
takže menšina. z 27 členských států. Opravdu se mi takto na rychlo nepodařilo zjistit, které z těch zbylých 17 států nemají VPM vůbec, a které je jen financují jinak.
Za důležité ovšem považuji to, že od "spacákové revoluce" na přelomu let 2000 a 2001 je ČT, "ve vlastnictví těch, co v ní pracují", čímž veřejnoprávní charakter jednoznačně ztratila. Je jen hlásnou troubou progresivistů, které většina občanů nevolí.
Jsem toho názoru, že mezi "nezávislými informacemi" a státní propagandou je rozdíl velice malý. Navíc ta média nyní podporují Bidena a šířila i prokazatelné lži v jeho prospěch před posledními US presidentskými volbami. Viz např. tvrzení, že kauza ntb Bidenova syna je "ruská provokace na podporu Trumpa", přičemž někdy minulý týden za jeho obsah, který byl shledán autentickým, byl Biden jr. řádně odsouzen. Takže každý, kdo se v této kauze vyjadřoval o "ruské stopě", je buď bezectný lhář nebo hlupák, a to se týká nejen US médií, ale i našich VPM.
Ta myšlenka podpisu memoranda Ministra Kultury a GŘ - ČT resp. ČR je "pefektní" nápad. V memorandu ředitelé prohlásí, že budou jednat nezávisle a když nebudou dostatečně nezávislí směrem ke chvále Vlády, tak je to důvod k vyhazovu.
Podle mého by se měli opravdu poplatky ČT a ČR zrušit a pokud GŘ mají podepisovat cokoliv se zástupcem Vlády resp. Ministrem, tak at ČT/ČR platí rovnou Ministerstvo kultury a lidem dají pokoj.
Jinak operátoři už co půl roku musí hlásit v podstatě vše o svých zákaznících na ČTU a pokud budou muset "práskat" ještě zákazníky ČT a ČR, tak to už fakt bude síla.
O tom se komančům za socialismu ani nezdálo. Je tak dále a houšt......
Propagandu rozlišujeme na bílou, šedou a černou. Pouze bílá představuje nestranně podávané informace "padni komu opadni". V podstatě tak fungovala BBC za války.
Problém je, že ČT je jednoznačně šedá propaganda, tj. míchá pravdy a lži, zamlčuje nebo nepravdivě uvádí zdroje atd. (mám pocit, že tyto tři typy propagandy jsou popsány na Wikipedii, protože ještě nedávno tam byly).
A problém vládní koalice spočívá v tom, že nemá žádný informační nástroj, který by spadal do kategorie bílé propagandy (kterému se tedy dá věřit). Byť toto "zaneplešení" vzniklo už za předchozích vlád (zdaleka ne jen Babiše). V podstatě je tato změna ČT dítkem "spacákové revoluce" z přelomu roků 2000 a 2001. Státní cenzura a "úřední hlasatelé správných názorů" spíš nedůvěru k tomu, co se vydává za VPM, jen prohlubují, protože bílá propaganda takové podpůrné akce nepotřebuje.
On je nějaký zákon, že občané musejí povinně sledovat, alespoň v určené časy, vysílání ČT (jak tomu bylo podobně ve světě Orwellova románu "1984")?
Já sleduji někdy, více-méně pro manželku, která je hokejová fanynka, TV přenosy po internetu (k nimž se TV přijímač nedostane) na tabletu nebo PC, a to je vše.
Všechny pohyblivé obrázky mám z youtube nebo z vlastních zásob. Od videí v mobilu s vnoučaty až po nakoupená levná DVD.
A vysílání ČT rozhodně nemá takový charakter, aby si lidé vzájemně špitali novinky z něj, jak tomu bylo za nacistické okupace a za komunistického režimu s informacemi ze "štvavých vysílaček". Něco takového se děje maximálně s informacemi z "desinformačních webů", které dnes hrají stejnou úlohu jako za mých mladých let Svobodná Evropa.
Docela by mě zajímalo, co vy konkrétně považujete za "blud" a proč. Obávám se, že jsem starší, takže jsem toho zažil víc a viděl jsem i víc nejrůznějších darebáctví ze strany státu a státních či polostátních organizací. Takže jsem i skeptičtější vůči představě, že někdo v této oblasti něco prosazuje z čistého altruismu a pro prospěch občanů.
Je mi líto, už zde pod jiným článkem bylo popsáno, jak na konkrétní akci přijede ČT s přenosovým vozem a několika auty, s příslušným počtem lidí, zatímco Nova a Prima to zvládnou s autem jedním a dvěma, třemi lidmi. A že by, například, z něčí tiskové konference vzešla kvalitnější reportáž se třemi čtyřmi kamerami než s jednou, o tom si dovolím pochybovat. A v zásadě i video z mobilu by přineslo srovnatelnou informaci :-)
1. Propagandu a její technologii jsem studoval už jako VŠ student
2. Za tyhle akce, které měly za cíl zmatení nepřítele, se BBC posluchačům omluvila, jakmile přestalo být utajení aktuální.
3. Je známo, že BBC vysílala v němčině dopady bombardování na německá města s tím, které domy a kdo v nich bydlí, byly zničeny. Němečtí vojáci to údajně masově poslouchali. BBC a s ní spolupracující zpravodajci využívali předválečné průvodce, adresáře apod. a dávali to dohromady se snímky následků bombardování, které pořídili sami letci.
1. Něco tu a tam Rusové ukořistí při svém postupu.
2. Něco se k nim dostane i jinými kanály, ale to je věc armádní rozvědky
3. Faktem je, že před vpádem Ruska do Ukrajiny byl tento stát oficiálně na čelním místě řebříčku zemí s nejvyšší mírou korupce, a té se nejspíš válka netknula, jen poskytla nové možnosti.
Zato bedýnka hřebíků, které se nacpou do obalu bomby ... A pokud je v tom marketu i např. bazénová chemie, tak z ní se dají udělat docela slušně fungující plynové granáty.
Prostě, je opravdu málo položek zboží, které nemají vedle civilního či humanitárního i vojenské (či obecně bojové) využití, bohužel. Flaška jodové tinktury se vás taky neptá, zda tou tinkturou budete ošetřovat raněné civilisty, nebo z ní vyrábět rozbušky do protipěchotních min.
Nejsme ve sporu.
Pokud se proberete hodně tlustými dějinami WW2, tak zjistíte, že některé US firmy dodávaly Německu některé materiály přes neutrální Španělsko až do chvíle, kdy invaze odřízla Německo od spojů s tím Španělskem, nicméně něco málo mohlo jít i potom letecky, protože Spojenci španělská letadla nesetřelovali a tyto spoje fungovaly, např. zajišťovaly tropické a subtropické ovoce na stůl nacistických papalášů, snad i po kompletním odříznutí Berlína. Dokonce existují spekulace, že tímto kanálem uprchl i Hitler (byť jiné možnosti, vč. toho, že opravdu natáhl bačkory, jsou pravděpodobnější).
Takže si dovolím připomenutí známého hesla: "Ve válce a v lásce je dovoleno vše", a jako četbu doporučuji takové knihy, jako je třeba Hlava XXII.
Ve Spojených státech média veřejné služby mají, principy vymezuje Public Broadcasting Act už od roku 1967. Mnoho regionálních veřejných stanic se potom podílí na celostátních programech National Public Radio (NPR, rozhlas) a Public Broadcasting Service (PBS, televize). Například s PBS spolupracuje více než 300 regionálních veřejných televizních stanic. Veřejná média v zásadě dostávají příspěvek z federálního rozpočtu, další prostředky pak získávají fundraisingem, od dárců, z místních rozpočtů anebo z rozpočtů zastřešujících organizací (například univerzit).
Média veřejné služby jsou jinak zcela běžným prvkem euroatlantické společnosti a spíš je zavádějí, než ruší - například v září 2023 spustilo svou národní televizi Monako. Jistým vodítkem pro vás může být například tato databáze členských organizací EBU.
Neobhajuji. Pouze konstatuji, že hobby market není tak neškodný a nevojenský, jak si vy myslíte. Podobné věci se prostě děly, dějí a dít budou, protože taková je válka.
A, MMCH, ke snahám o "humanizaci" války. Doporučuji Star Trekovskou povídku (a předlohu jednoho z dílů klasické řady) "Příchuť zkázy", která má svou stránku i na Wikipedii:
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADchu%C5%A5_zk%C3%A1zy
Humanizace války se může stát klasickou cestou do pekla, dlážděnou samými dobrými úmysly.
VPM patří k základní výbavě rozvinuté demokratické společnosti, jako mnoho dalších institucí. I když ji nebudete sledovat, tak budete benefitovat z toho, že zbývající část společnosti ji sledovat bude, že vůbec budou MVS existovat a že se budete moci spolehnout na to, že budou stále k dispozici, že budou hlídána a korigována, a budou dodávat/poskytovat určité funkce a náplň, a také jako protipól komerčních médií, která těmito funkcemi zavázat nemůžete.
Nezáleží, zda máte TV, mobil a INET, nezáleží, zda vůbec něco z vysílání konzumujete.
Uz se tesim na zaloby od firem poskytujicich licencovany internetovy obsah za vyber techto poplatku. Jelikoz vlastne CT jim pak bude za zady financne parazitovat na jejich obsahu.
A rekneme si to takto, CT by byla maximalne mozna schopna zaplatit pokutu Seznamu.
Ale co do Google, Meta, Netflix, Amazon a dalsich, to by nedokazal ani zaplatit Cesky stat, i kdyby by si vzal pujcku rovnou desetinasobku rocniho deficitu rozpoctu.
V zakone neni ani slovo o tom, ze vas platba zamestavatele zbavuje povinnosti platit za zarizeni, ktere uzivate. V budouci verzi se navic navrhuje, ze by zamestnavatel neplatil za zarizeni (pomineme-li leasing dopravnich prostredku), ale za pocet zamestnancu.
V praxi samozrejme asi nikdo za firemni zarizeni neplati a nikdo to nekontroluje (aspon nemam povedomi o tom, ze by kontroloval), ale to nemusi znamenat, ze je to v souladu se zakonem. Ona velka cast lidi ma TV nebo radio i soukrome a ne jen firemni, tak to ani nemusi resit.
Jednoduchy priklad ala treba Netflix, ten musi platit licencni poplatky za streamovany obsah jejich autorum. A pokud si CT zacne usurpovat internet, tzn ze bude vybirat poplatek za jejich stream, tak to delaji bez potrebne licence. Jedna se ve sve podstate pirateni obsahu, jen v jine podobe.
Treba seznam, ma svuj obsah, a jak se bude divat na to za jejich praci, jejich naklady, si uctuje poplatek nejaka jina firma?
A muzeme pokracovat dale.
Navic internet je globalni, ty zaloby muzou padnout v jakem koliv state na svete, v ruznych pravnich ramcich. A kradez intelektualniho vlastnictvi je pokutovana ve vetsine z nich.
Ono je to trochu složitější. Jsou snahy o jakýsi "juristický imperialismus" a postihovat občany za aktivity, které jsou v jimi navštíveném státě (kde je provozovali) legální.
Právním puristům se z tohoto důvodu nelíbí ani Norimberský proces, protože postihoval za činy v daném místě a čase legální. IMHO souhlas a přípodotek, že vyrovnání se s nacismem vůbec nemělo mít formu soudního procesu.
A, MMCH, platí to jen pro lodě s určitým statutem. Kdesi jsem četl povídku, kde kdosi spáchal vraždu v letadle nad mezinárodními vodami a předpokládal, že bude nepotrestatelný, protože letadlo, na rozdíl od lodi, takový statut nemá. Mýlil se. Nepotrestáni zůstali ti cestující, kteří ho zlynčovali :-)
Vsak CT tyhle "lowcost" vstupy dela taky. Au obojiho plati, ze to obcas na kvalite poznate... aneb to je pak takova ta klasika "slysime se? aha, neslysime". A nebo to rovnou vypadne v puli prenosu. Jo, to jsou ti chytraci s LTE mobily :D
Vic kamer samozrejme muze zachytit veci, co z jednou proste nedate. Mozna az bude fungovat teleport. Vice snimacich zarizeni je samoztejme i pojistka prk pripad poruchy jedne kamery. Jo, hospodsti chytraci si radi mysli, ze redundance je zbytecnost :-)
Dalsi lidske stvoreni, co nevi jak vypada propaganda.
Pro doplneni mezer doporucuji porad "Ceskoslovensky filmovy tydenik" v originale, tak jak se vysilal pred padesati lety. Pripadne soucasne vysilani ruskych TV, ktere bombardovani civilnich cilu a vrazdeni civilistu lidu serviruji jako bohulibou vec. A nedivte se, az vam prileti rusky granat do bytu... Cesko je na jejich seznamu nepratel taky.
Licencni poplatky, pokud je dilo zpristupnene pres internet plati ale i CT. Zminene to mate explicitne u obsahu, ktery distribuuje NFA v jejich ceniku - platite 6000 za kazdou minutu. Dnes to defacto "sponzoruje" koncesionar, i kdyz na to muzou zdarma cucet i lidi, co se jinak tvari ze televizi nemaji.
ČT nehodlá vybírat poplatek za sledování jakéhokoliv obsahu na internetu, ale za možnost českých občanů sledovat většinu programů ČT na internetu. Také si nebude ČT nárokovat na ARD, ZDF a pod. poplatky za to, že bude možné některé její vysílání sledovat na internetu v Německu. Je také tento příklad lépe představitelný? ;-)