"Dvacátá léta jsou ta, která mají na místě desítek dvojku, tedy např. 1820–1829, 1920–1929, 2020–2029. Třicátá léta jsou 1830–1839, 1930–1939, 2030–2039 atd. Pro roky 1900–1909, 1910–1919, 2000–2009, 2009–2019 atp. čeština žádné specifické pojmenování nemá („nultá“ léta se neužívají, „desátá“ léta se užívají zřídka). Tato období většinou označujeme jako první léta století, začátek století, první desetiletí, druhé desetiletí apod."
Zdroj: Internetová jazyková příručka
Tak jsem mrkl na net a ano, bude to nefalšovaná (jen jinak pojmenovaná) bulharská konstanta. Definice ze mého starého předinternetového školního sešitu laboratorních cvičení - (Pišvejcova konstanta je libovolné číslo, kterým musíte vynásobit reálně změřenou hodnotu, aby výsledek odpovídal teoretickým předpokladům.) - přesně odpovídá 1. metodě výpočtu bulharské konstanty, jak ji uvádí slovenská necyklopedie.
http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Bulharsk%C3%A1_kon%C5%A1tanta
Česky "dvacátá léta" jsou 1910-1919.
Anglicky "twenties" jsou 1920-1929.
Mnoho lidí i překladatelů má s tímto problémy a navzájem si to různě plete. Proto já, když píšu nějaký text, ať už v češtině nebo angličtině, tak raději píšu rozmezí let, místo obligátních "dvacátá", třicátá", "čtrnáctné století" a podobně, protože speciálně při překladu vznikají chyby.
Jako vždycky. Vymysleli si číslo, vynásobili vhodně zvolenou Pišvejcovou konstantou, přičetli letopočet a převedli na procenta. Požadavek na uzákonění domovních prohlídek i bez povolení soudu, výhradně za účelem ochrany autorských práv, potírání dětské pornografie a boje s terorismem bude brzy následovat.
Doporučuji: 1/ přečíst příslušný odstavec dějin, 2/ zkusit se poněkud rozhlédnout kolem sebe, což bplatí pouze v případě, že nežijete na Seychellách. Naštěstí existují technologie, které množení autorsky chráněných děl umožňují takovým způsobem, že veškeré ochrany jsou neúčinné a šmírováním přes internet nelze tyto aktivity odhalit. A v Praze existuje několik tzv. klubů majitelů CD, kde není problém výměnným způsobem získat cokoli, samozřejmě bez reklam a ochran. Pro mne osobně není problém zkopírovat jakékoli CD tak, že ho nejen zbavím veškerých ochran, včetně kódu v signálu, ale výsledná kopie je anonymní a od originálu se datově, (nikoli poslechově), liší natolik, že nelze zjistit z jakého zdroje vznikla.
dopadne to tak, že se to přesune do ilegality a dělá se to dál, viz prohibice v USA ve 30. letech minulého století. Zákazy totiž nikdy nic nevyřešily; troubové, kteří je porušují nešikovně budou (občas) chyceni a exemplárně potrestáni a drtivá většina těch ostatních použije postupy, na které exekutiva nemá.