On ten google tam jako takovy zakazany neni, jen jsou tam podminky, ktere nemuze/nechce plnit, ale to je vedlejsi.
Nicmene tak jako tak premyslim co je vetsi zlo a zda si bezni lidi nejak pomuzou. Z hodneho stryce Google se stal globalni moloch mocnejsi nez vlady a poradne mu zastrihnout kridla by nevadilo. Jenze je otazkou zda by ten s nuzkami mel byt Hujavej
Vy to překrucujete. V prvé řadě. Řada zahraničních turistů i novinářů píše, že se z Číny normálně dostanou ke svým službám. To jest Google nebo Facebook. Jen na to jdou oklikou přes VPN. A není vidět, že by je za to Čína nějak striktně trestala. Onen "zákaz" je primárně pro místní obyvatele.
A za druhé. Čína tyto služby nezakazuje proto, že jsou to Američani nebo tak. Zakazuje je proto, že tyto služby porušuji čínské zákony. Toto popravdě dělají všichni. Pokud by byla nějaká služba v rozporu s českými zákony, tak zde bude rovněž zakázána. Pouze z našeho pohledu jsou ty jejich čínské zákony totalitní.
Jinak Čína nikoho nezakazuje. Každý může provozovat službu i v Číně. Ale musí při tom dodržovat jejich podmínky. Příkladem je Microsoft, kde na čínských počítačích normálně najdete Windows. To proto, že tento systém není nijak v rozporu s čínskými zákony.
Samotný Google není cíleně zakázán. Ostatně nějaký čas vytvářel čínskou verzi vyhledávače. Proč by ztrácel čas, kdyby byl zakázán? Jenže projekt Dragonfly byl ze strany Google ukončen na potup západních moralistů, kteří kritizovali, že si Google dovoluje vytvářet nějaký cenzurovaný totalitní vyhledávač. Takže si troufám tvrdit, že v drtivé většině ten zákaz dává západ, nikoli Čína.
Čínská vláda chrání svoje obyvatele stejně tak jako to dělá třeba americká vláda když zakazuje čínský produkty... Totalita je to v obou případech jen každá z jiné strany a směju se nad tím jak se tu lidé plácají po zádech jak my se tady jen chráníme tomu špatnýmu ale ta Čína to je hrozná totalitní země...
A co překrucuju?
Dostane se Číňan na Google nebo Facebook? Nedostane.
Za použití VPN cizinec není potrestán (och, jak laskavé od moudré Strany), ale Číňanovi přinejmenším sníží sociální kredit, a to je velmi dokonalý trest. Za ten poslech zahraničního rozhlasu za protektorátu taky všechny chycené nepopravili, některé jen zavřeli do koncentráku.
Pouze z našeho pohledu jsou ty jejich čínské zákony totalitní.
Pouze z našeho? Spíš z jakého pohledu nejsou totalitní? Z čínského, severokorejského. Pro další kandidáty (Írán, Rusko) je to příliš silné kafe, a to ne že by se РОСКОМНАДЗОР nesnažil.
Zdá se, že se vám ta perfektně stabilizovaná společnost líbí. Ovšem přímým důsledkem té jejich stabilizace (eufemismus pro totalitu) je to, že koronavirus se měsíc šířil bez opatření, protože se to snažili ututlat. A pak, bestie komunistický, pošlou sestřičku v 9. měsíci pracovat na infekční, jako hrdinku.
26. 2. 2020, 14:15 editováno autorem komentáře
Tak jedna výjimka se stejně najde. A tím je TikTok. To je čínská služba, kterou ve velkém využívají Američané a objevuji kouzlo i Evropané. Takže svým způsobem je to i náhrada za YouTube ;)
Jinak ono ani tak nejde o existující čínské služby, ale především o náhradu za Google služby. Něco z toho převezme HMS. Něco se vyjednává - mapy převezme TomTom. Prohlížeče, emaily, vyhledávače jsou tu dostatek, takže i za ně je náhrada. Obchod už mají rozjetý. Zde jde jen o přílákání velkých hráčů. No a pokud jde o Google Pay, tak zde může jít Huawei vlastní cestou vytvořením třeba HuaweiPay, nebo ještě lepší by bylo dohodnout se s AliPay, který je už v Evropě rozjetý a měl by mít lepší vyjednávací pozici s bankami.
Sice jde o rozjetý vlak, ale v tomto případě není situace beznadějná. Zvláště, pokud se připojí i další čínští hráči. Xiaomi, Oppo a Vivo sice mají možnost mít GMS, ale nevyzpytatelnost USA a agresivita Google je může kdykoli odstavit. Huawei je pořád silný hráč, takže pochybuji, že bude nahrazen.
Jinak máte pravdu, že lidem je to jedno. V takovém případě je ale také jedno u koho budou. Jestli u Google nebo u Huawei. Stejně to nepoznají. Teda poznají, ale tady jde o různorodost značek. Každý má jiné prostředí, jiné ikony, jiné uspořádání. Tak nějaké odlišné aplikace je rozhodí stejně, jako první zapnutí mobilu. Vždyť někteří ani nevědí, jaký mají Google účet, natož tak heslo, natož tak, že nějaký Google účet používají. Prostě při prvním nastavení něco nastaví, a pak už zapomenou.
Dostanete se v Číně na Google nebo Facebook?
Nedostanete.
Stát to striktně blokuje. A to podle vás není zákaz?
Jak tedy vypadá zákaz: že by měla navíc být na každém počítači povinná cedulka ve stylu https://www.fronta.cz/pics_upload/dotaz/4900/4892/karta.jpg
Google není jediný vyhledávač proboha, to co se najde na google se dá najít i na jiných vyhledávačích, ten důvod je úplně jiný a to je to, že Google sbírá data o lidech a obchoduje s nimi a to poslední co chce čínská vláda je mít takovou navíc americkou firmu na svém území... Přesně tohle udělala americká vláda když obvinila Huawei že sbírá data svých uživatelů úplně stejně je zakázali... Cenzura internetu je všude, jo možná v Číně je to o něco tvrdší...
Nebudeme se hádat. Každý máme svůj pohled na věc. Já jen oponoval.
Z mého pohledu jen vidím, že to berete tak nějak jasně, že Huawei prostě nemá šanci. To může být. Ale také nemusí.
Huawei už dávno není jen výrobce OEM. Proč by jinak ztrácel čas vytvářením nějakého HMS? Jinak Huawei se neomezuje jen na Čínu. Ve své domovině je jasné, že bude propagovat domácí služby. Jenže Huawei je zároveň globální firma, tak musí brát ohled i na svět. Proč by jinak vyjednávala s TomTom, aby jako mapové podklady použily je.
Porovnávat to s jinými platformami zde není na místě. Huawei přece nevytváří něco nového. Většina android aplikaci bude fungovat i na Huawei, takže vývojáři nemusí nic dělat. Problémem jsou pouze aplikace, které jsou závislé na Google službách. Proto vytváří HMS, aby vývojář mohl co možná nejsnáze předělat aplikaci. Navíc mícháte i něco co s tím nemá nic společného. Známá IDčka jsou externí služby, kam má přístup kdokoli, kdo využije jejich API. Huawei pouze rozšiřuje o vlastní IDčko, které už stejně dávno existuje.
Jinak to celé je jen na ochotě poskytnou své aplikace i do Huawei App Gallery. Zde může být kámen úrazu. Když tam nebude to, na co je uživatel zvyklý, tak je to nevýhoda. A zde popravdě nechápu smysl těch restrikcí. Primárním důvodem je obava ze špionáže. Tak nechápu, k čemu je to riziko u Facebooku, u Youtube a u GMS obecně. Na součástky nebo SW pro specifické zařízení, které by se daly použít ke špionáži, bych to chápal. Ale dávat restrikci na všechno americké je padlé na hlavu, a americké firmy to dávají jasně najevo.
Ostatní čínští výrobci se samozřejmě nemusí zapojovat. Mohou i nadále zůstat u Google. Ale popravdě se zapojuji, protože i oni cítí, že to riziko se může přenést i na ně. Tak je lepší být připraven než dopadnout stejně, jako Huawei.
S dovolením, ale to, co se děje v Číně, se rozhodně na západě neděje.
Proč není Google v Číně? Protože umožňuje vyhledávat věci, které se Čínské vladě nelíbí a má zakóny, které to potlačují. Jinak řečeno, Čínská vláda potlačuje Svobodu slova, což je všeobecně uznáno jako základní lidské právo. Google tam není, protože západní společnost ho správně dotlačila k tomu, aby potlačování základních lidských práv nepodporoval.
Ovšem co se týče Androidu a Huawei, to je IMHO poněkud složitější, protože jde v podstatě o normální obchodní válku a od americké vlády to vůbec není hezké. Ale je to o několik úrovní menší zlo, než to, co děla čínská vláda.
Mohlo by být zajímavé začít víc používat svobodný software bez špionážního sw .
Tohle je hezký příklad: https://www.root.cz/clanky/operacni-system-e-android-bez-googlu-na-starem-telefonu/
26. 2. 2020, 16:25 editováno autorem komentáře
TikTok je čistě záležitost dětí a teenagerů. Nad kterou už visí meč a rozhodně není náhradou Youtube. Tiktok je spíš náhradou instagramu či Twitteru. A to není plnohodnotná univerzální sociální síť.
Samozřejmě že o služby jde . Microsoft by mohl vyprávět, o Samsung Bada OS nebo Megoo a Maemo nemluvě . Lidé nebudou čekat až to dodělají chtějí to těď hned. Neaktuální mapové podklady, nepodporované bankou, nepoužívá to nějaké známější ID ( OpenID, FB ID, Google Id, MS ID)
Huawei je silný hráč především jako výrobce OEM a myslím že právě na tom jak Čína a Evropa vnímá různý obsah si rozbije pusu. Čína má obsah a služby především sama pro sebe.
Xiaomi, Oppo( One Plus ) se v tom ani nemusí připojovat protože ti nejsou na blacklistu a třeba sami jsou v projektu AndroidOne. do kterého Huawei třeba nešel . Stejně v tom může hodně získat jakoby Evropské Nokie.
Tohle celé co říkáte staví na tom že koncový zákazníci musí chtít. A těm je osud Huawei ukradený oni chtějí za své malé peníze získat co nejvíc. A jak se opšt zachovají jje v historii docela dost. Jedna z "nejvtipněších" a největších příkladů chování spotřebytelů byly změny u Flickeru, konec "porna" z Thubleru a konec Google + Ukážou Vám záda a ok jednoho velkého poskytovatele služby přejdou k jinému. A na morálně lepší a často finančně né tak výhodné nebo praktické řešení se vykašlou.
Tento článek se nezakládá na faktech. Příklad za vše je GDSA. Pokud by se autor podíval na oficiální web, zjistil by, že společnost Huawei není ani zmíněna. Tato informace se objevila ještě ve chvíli, kdy se teprve spekulovalo o GDSA.
A co se týče GDSA, vůbec to nebude konkurence pro Obchod Play, ani formování čínské konkurence. Služba jako taková vznikla pro vývojáře, kteří nahrají svou aplikaci do GDSA a služba ji publikuje v obchodech od společností Xiaomi, Vivo a Oppo. Jedná se jen o zjednodušení práce.
Pro vysvětlenou, v Číně není jeden obchod s aplikacemi, každá firma si řeší tuto problematiku po svém. Takže vývojáři musí nahrávat aplikace do mnoha služeb. GDSA to má zjednodušit. Kromě toho má GDSA fungovat také jako jednodušší cesta pro vývojáře z celého světa.
No Trump sa snažil zlikvidovať Čínu, vyzerá to že Čína zlikviduje nakoniec USA. Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne...
Ostatne je super že sa to udialo, síce pre Huawei to neco zťažilo, ale už sa s tým vedeli vysporiadať, ale teraz práve naopak Huawei získava možnosti ako fungovať samostatne a rozšíriť do sveta na trh aj iný operačný systém... Už to podľa mňa bolo na čase, lebo u mobilov je výber len Android alebo Android.. Síce sú projekty ako Ubuntu Touch, alebo /e/ či LineageOS, ale snaď až na /e/ sú tie služby stále dosť viazané na Google a Android. Ich rozšírenosť je tiež nízka, a ešte stále nie sú že by len tak bežali bez problémov. Pre bežného človeka je aj inštalácia utrpenie. Samotné mobily sa predávajú len s Androidom, a je to dosť na :poop:. HarmonyOS ak by sa fakt rozšíril, bol by naň veľa softvéru, bol by stabilný tak by to bolo super.
Vzhledem k tomu ze uvedené čínské služby tu jsou roky a nijak zvlášť si zákazníky v kontinentální Evropě ani USA nezískaly. To samé platí o službách pro Ruský region, které také nebojují. Byť jsou tlačeny státem jako vyžadované OEM sw při prodeji, nebo ubohý Yandexphone.
Těžko čekat že teď se něco změní. Je to rozjetý vlak a lidi tak nebere značka. To neí ani Apple ani Samsung ale cena a co za to dostanou. Dosp prevděpodobně Huawey v koncovém segmentu nahradí Oppo, zopo, Xiomi a jiní asijští výrobci.
Článek vznikal mimo jiné na základě schůzek, které má kolega Honza Sedlák v těchto dnech v Barceloně (přestože bylo MWC zrušeno, část firem tam své zástupce i tak poslala. A v článku netvrdíme, že GDSA je obchod - viz "GDSA nebude (minimálně prozatím) vytvářet jeden velký obchod s aplikacemi, který by měl být alternativou ke Google Play Store. Chce vyvinout platformu, pomocí níž budou moci vývojáři své aplikace publikovat v různých obchodech. Xiaomi, Huawei a další si tak nadále chtějí nechat nad svými app story kontrolu."