Problém je, že FSB neumí racionálně vysvětlit proč by stablecoiny měly destabilizovat finanční toky a i kdyby se měly opravdu destabilizovat, tak neumí vysvětlil proč by to mělo být špatně.
Na druhou stranu rakouská ekonomická škola jasně vysvětluje výhody svobodných peněz proti těm násilně vynuceným jako je Dolar a Koruna.
15. 4. 2020, 17:43 editováno autorem komentáře
Za prvé: Když nejde elektřina, tak si nevyberete ani bankomatu
Za druhé: Když nejde elektřina, tak ani neuděláte převod v bance.
Za třetí: Když nejde elektřina, tak můžete zaplatit penězi které máte v ruce. Hotovost 80% lidí vám dojde cca do 7-14dní.
Za čtvrté: Pouze cca 8% peněz v ekonomice je ve formě hotovosti.
Přijde mi, že klasické měny už jsou na elektřině a internetu závislé stejně jako kryptoměny. Klasické peníze jsou navíc závislé na státním aparátu, když se stát rozhodne tak vaše peníze zatíží inflací. Viz například v USA. FED během pár dnů vydal do oběhu cca 1 000 000 000 000 USD (ty nuly mám správně) a chystá se vydat cca ještě další 2000 GUSD. To mi přijde jako dost blbá devalvace úspor a hodnoty dolaru.
Na konci tohoto článku je zajímavý graf, který ukazuje v čase zásobu USD Tether oproti ceně BTC coinu. Dle něho peněžní zásoba klesala naposled na konci roku 2018 a od té doby už jenom pouze stoupala bez ohledu na cenu BTC.
Pokud tohle vidí nějaký regulátor tak asi dlouho zticha nebude.
V e-coin menach vidim jeste jednu, nezminovanou - alespon ja jsem na ten argument nikdy nenarazil, slabinu.
Dnesni svet zacina byt z hlediska pocasi a ruznych meznich situaci typu povoden, tornado, atd.. velmi nestabilni. Nespekuluji nad tim, cim je to zpusobene, ale faktem je, ze pocasi je celosvetove stale vice extremni. Dalo by se mluvit o radikalizaci pocasi. A k meznim situacim bude dochazet stale casteji.
V dusledku pocasi vzpomenme napriklad Slovinsko 2014(!!), kdy v dusledku silne namrazy bylo poskozeno pres 5 tisic km vedeni vysokeho napeti. V dusledku cehoz doslo k blackoutu. Dodavky proudu byly obnovovany lokalne podle priorit. Ve mestech doslo k obnove od 4 dnu. V odlehlych vesnicich az do 3 mesicu (!!).
E-mena ma tu nevyhodu, ze pri blackoutu se s ni nic nezaplati. Je to mozna male riziko, ale zcela relevantni. Z tohoto duvodu pro me budou zakladem vzdy klasicke tvrde meny. Kdyz dojde na lamani chleba, Euro je jedina mena, za kterou se EU postavi..
Ad 1) Mate pravdu, ovsem jak priznavate o par radku nize - nejakou hotovost si vzdycky drzim. Ja napriklad zcela vedome prave pro strycka prihodu. Auto bych samozrejme bez proudu nekoupil, to mate pravdu. On ani obchodnik, ani pokladna v supermarketu by nejela. Ale soused si moji hotovost za kralika vezme. A budu mit co jist. Zkratka - fiat mena a hotovost mi dava vetsi jistoty v prvnich dnech krize.
Ad 2) To nepotrebuji. Potrebuji zajit do mistni samosky a koupit par veci za hotovost.
Ad 3) vzhledem k tomu, ze vetsi blackout se vetsinou vyresi po cca 5 dnech, mi hotovost na 7-14 dni bohate staci.
Ad 4) To beru jako ulet bokem. To je mi, jako cloveku v nahlem blackout, uplne burt.
Takze jeste jednou: Vy se svou elektronickou penezenkou pri blackoutu neudelate ani jednu jedinou platbu. Nekoupite si rohlik, konzervu, kafe, ani nic jineho. Ja se svou hotovosti si bez problemu koupim tohle vsechno. A pro zajisteni zakladnich potreb si vystacim bez problemu vice nez 2 mesice.
Mozna jste spatne pochopil muj prispevek. Mozna jsem spatne vysvetlil svou myslenku. Necilil jsem na chod cele ekonomiky pri blackoutu. Cilil jsem na "chod" jednotlivce pri blackoutu. A myslim, ze se shodneme, ze fiat mena v tomto pripade vyhrava na cele care.