Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?
Hewlett Packard Enterprise za 14 miliard dolarů kupuje Juniper Networks. HPE se tak stane velkým konkurentem Cisca. Firma do síťařského byznysu vstupuje postupně, dříve získala 3Com a Aruba Networks. Juniper má kvartální tržby kolem 1,4 miliardy dolarů a firmě se daří meziročně růst. Pro HPE tvoří síťové prvky hlavní část zisku. Koupě Juniperu má tržby z tohoto segmentu zdvojnásobit. Nyní proběhnou schvalovací procesy a uvidíme, co na tuto konsolidaci řeknou úřady. Analýza je zde.
Broadcom po převzetí VMwaru za 61 miliard dolarů pokračuje v divokých změnách. The Register zjistil, že firma poslala takzvaným Cloud Services Providerům (CSP), že tento program bude ukončen. CSP mohou prodávat cloudové služby postavené na technologii VMware. Stát se tak má od dubna. Broadcom nyní mluví o svém programu na pozvánky. Drby říkají, že si Broadcom chce ponechat jen největší a nejvíce vydělávající partnery.
Google Cloud přestal zákazníkům účtovat přesun dat do jiných cloudů či vlastního on-premise prostředí. Týká se to i služeb jako BigQuery, Cloud SQL, Filestore a dalších. Zákazníci musí podat žádost skrze formulář a po případném schválení budou mít na přesun dat šedesát dní.
České firmě Beat Games vyvíjející VR hit Beat Saber se výrazně propadly tržby. Důvodem je to, že Zuckerbergova Meta Platforms začala nákupy z obchodu pro brýle Oculus účtovat přes sebe. Meta vlastní Beat Games od roku 2019. Beat Saber je zřejmě nejúspěšnější titul pro VR, ročně dělá tržby přes dvě miliardy.
Předobjednávky na AR/VR brýle Apple Vision Pro odstartují 19. ledna. Od druhého února mají být brýle skladem. Prozatím se to týká pouze USA. Cena začíná na částce 3499 dolarů (256 GB), u vyšších verzí se zatím neví. O tom, co od výrobku čekat, máme na Lupě článek.
Microsoft v Evropě rozjel další fázi v rámci snah o uchovávání dat v tomto regionu. Rozšiřuje tak takzvanou cloudovou suverenitu a evropské cloudové principy.
Vyřešení záhady, jak to, že má Huawei v nových noteboocích moderní 5nm čip. Rozborka TechInsights ukázala, že čip Kirin 9006C není domácí výroby, ale vyprodukován byl na Tchaj-wanu u TSMC. K TSMC nemá mít Čína kvůli sankcím přístup, čipy ale zřejmě byly vyrobeny ještě před nimi v roce 2020. Huawei, respektive jeho odnož HiSilicon společně s Applem, patřila k největším zákazníkům TSMC a bookovala si nejnovější procesy. Čip mimo jiné podporuje specifické čínské bezpečnostní funkce, což nahrává domněnkám, že na tom Huawei spolupracovala s vládou.
Huawei postupně rozpouští PR a public affairs tým v USA a Kanadě. Je to důsledek zhoršujících se vztahů mezi Spojenými státy a Čínou. Huawei zároveň uvedla, že loni zvedla tržby o devět procent na 99 miliard dolarů a po sankčním propadu se vrátila k růstu. Firma není na burze a čísla nejsou ověřitelná.
Čínské firmy rozebírají herní grafiky od Nvidie a z komponent vytváří akcelerátory pro AI. Měsíčně má jít o tisíce kusů, zjistily Financial Times. Opět jde o důsledek amerických sankcí. Nvidia kvůli nim nemůže dodávat nejvýkonnější kusy, a dokonce vyvíjí pro Čínu specifické varianty. Americká vláda na firmu neustále tlačí a ukazuje se, že po posledním osekání už Nvidia není kompetitivní. Tamní firmy jako Alibaba, Tencent nebo ByteDance hledají alternativy, často pořizují AI akcelerátory Ascend od Huawei. Vzniká kolem nich i velký softwarový ekosystém.
Evropská unie uvolní 252 milionů eur na projekty podmořských kabelů. Unie se do aktivit více opřela mimo jiné v reakci na roztahování Číny v této oblasti.
Sony, Canon a Nikon budou ve fotoaparátech digitálně podepisovat fotografie. Podpis označovaný jako content credentials bude obsahovat autora, čas a dle volby souřadnice GPS. Důvodem je větší ochrana proti umělé inteligenci.
Ukrajinští hackeři měli napadnout síť ruského poskytovatele internetu M9 Telecom. Má za tím stát skupina Blackjack spojovaná s ukrajinskou tajnou službou SBU, informuje Reuters. Má jít o odvetu za napadení největšího ukrajinského operátora Kyivstar. Ukrajincům se podařilo smazat 70 TB dat a některým uživatelům v Moskvě odstavili připojení. Údajně má jít o přípravu na mnohem větší odvetný útok.
Unity opět bude propouštět, tentokrát asi 1800 lidí. Jde o 25 procent pracovní síly. Další vlna vyhazovů přichází s novým šéfem a bývalým ředitelem Red Hatu. Zdá se, že propouštění v herním průmyslu, které se ve větší míře rozjelo loni v rámci postcovidového ochlazení trhu, bude pokračovat i letos.
Nvidia představila grafické karty RTX 4000 v sérii Super. Jde o mírné vylepšení již nějakou dobu prodávaných modelů 4000. Týká se to pouze modelů 4080, 4070 a 4070 Ti. Například 4070 Super má mít vyšší výkon než 3090 při spotřebe 220 místo 350 wattů.
AMD zase ukázala Radeon 7600 XT, což je vylepšená původní 7600. Čip je použitý Navi 33 s frekvencí vyšší o 220 MHz. K dispozici je také 16 GB videopaměti. TDP činí 190 wattů. Nárůst výkonu je o asi deset procent. AMD dále vydává řadu nových procesorů, některé dokonce pro dosluhující platformu AM4. Zajímavá je série 8000G, což jsou desktopová APU.
Dostupnost grafických karet by se brzy mohla zhoršit. Výrobci doprodávají zásoby starší generace a do toho mírně roste poptávka. Problematické jsou také dodávky po moři kvůli teroristům na Rudém moři. A Nvidia zároveň oznámila, že nyní oproti běžným GPU upřednostní výrobu čipů pro akceleraci AI, protože je po nich obří hlad a samozřejmě generují větší marže.
Dlouhotrvající propad prodejů počítačů se na chvilku zastavil. Alespoň podle Gartneru, jehož měření za čtvrtý kvartál 2023 ukázalo mírný růst 0,3 procenta. Za celý rok je to ale pokles o téměř patnáct procent. Poslední čtvrtletí hnala nahoru vánoční sezóna. Trh do budoucna zřejmě ovlivní zdražování grafik a také pamětí.
Intel uvedl úspornější modely procesorů Core 14. generace. Sehnat lze i s TDP 35 wattů (maximálně 106 wattů).
Také MSI přichází s vlastní přenosnou herní konzolí postavenou na platformě PC. MSI Claw A1M používá Intel Meteor Lake (155H), 16 GB LPDDR5 na 6400 MHz, sedmipalcový 120Hz IPS displej s rozlišením 1080p, Wi-Fi 7 a až 1TB NVMe. Systém je dodáván Windows 11 Home. Cena bude 699 dolarů.
OpenWrt by se mohlo dočkat vlastního routeru. Debata se rozjela během dvacetiletého výročí, k dispozici už jsou také specifikace.
Samsung pracuje na plně automatizované výrobě čipů. První takové továrny by chtěl začít spouštět v roce 2030. Jde mimo jiné o reakci na pokračující nedostatek odborníků.
Největší evropský producent čipů STMicroelectronics zjednodušuje strukturu. Chce se stát pružnějším a efektivnějším. Firma má také vývojové centrum v Praze.
Nenápadný Microchip dostane od americké vlády 162 milionů dolarů na posílení domácí produkce mikrokontrolérů používaných v komerční i vojenské sféře. Rozšíří se díky tomu dvě továrny.
Útraty za veřejný cloud letos dosáhnou na 679 miliard dolarů, odhaduje Gartner. Loni to bylo skoro 564 miliard dolarů. Pomocí má nasazování generativního AI. Největší položkou opět bude SaaS následovaný PaaS.
Vyšel Memtest86+ ve verzi 7.0. Přibyla podpora IMC s možností čtení nastavení paměti v reálném čase. U některých Ryzenů je také možné číst ECC v reálném čase.
Čtení na Root.cz a Cnews.cz: