Autor by se rozčiloval, kdyby to někde jinde bylo řešené lépe, zatímco je to všude řešeno stejně. Takže autor nemá tak úplně jasno jestli je opravdu tak obrovský průser nebo není. Osobně si myslí, že to není tak obrovský průser, protože když už se mi někdo dostane k počítači, tak možnost přečíst si uložená hesla je většinou dost irelevantní - ten kdo u mého počítače sedí se totiž do těch služeb dostane rovnou a převzít identitu může rovnou, bez nutnosti lovit uložené heslo.
Stačí jenom trochu přemýšlet, jak ty mechanismy vlastně fungují. A pak LZE pochopit, proč se k tomu Google staví jak se staví. Byť by samozřejmě asi bylo dobré, kdyby Master Password bylo v Chrome možné zapnout, stejně jako je to u Firefoxu. Ale i tam to není zapnuté od přírody :)
Předpokládám, že Firefox při užití master password přihlašovací údaje šifruje. Tedy pak se k nim nelze snadno dostat spuštěním neslušné aplikace. Obecně platí, že hesla se nemají nikde válet v plaintextu. Pokud chrome nemá možnost hesla šifrovat, tak je to chyba a proti Firefox mínus...
Jaká je alternativa? Master heslo? První program, který (právoplatný) uživatel spustí, je internetový prohlížeč, zadá master heslo -- a jsme tam, kde jsme byli.
A i bez toho, pár vteřin u cizího nezamčeného PC stačí na to, abych si databázi hesel zkopíroval, a pak už ji louskal v klidu někde jinde. Stačí to na to, abych nešifrovaný provoz prohlížeče přesměroval na svůj server, kde si na ta hesla jednoduše počkám (a nejen na ta uložená).
Pokud se mi někdo dostane k seznamu hesel přes zpřístupněný Chrome, pak si hesla opíše a dále už je může použít odkudkoliv. Irelevantní to tedy určitě není. Pokud nechám někde trvale otevřený chrome, pak má většinou útočník omezený čas na to aby převzal moji identitu. Poté musí místo napadení opustit. Se získanými hesly mu ale nic nebrání otevřít si zaheslované weby odkudkoliv s ukradenými hesly a po neomezený čas. Má navíc reálnou šanci, že se dostane i do samotného chrome nebo na jiné weby, které nejsou součástí seznamu hesel v nastavení chrome a to z prostého důvodu, že mnoho uživatelů používá na na různé weby a služby jedno nebo pár stejných hesel. To jedno nebo těch pár získá z chrome a pak se nabourá kamkoliv prostým zkoušením.
Hesla v jakémkoliv systému jsou zabezpečena až tehdy pokud k nim nemá přístup ani samotný správce serveru. Ten má uložena hesla pouze v šifrovaném stavu a pokud uživatel heslo zapomene je možný pouze reset hesla po kterém si uživatel nastaví heslo znovu a to se uloží opět šifrovaně. Zde ale Chrome působí coby služba, která zneužije důvěry svých uživatelů a vydoluje z nich hesla na cizí služby tak, aby šla přečíst v případě hrubého útoku i v otevřeném tvaru. To je bezpečnostní riziko jako sviňa.
Google by měl tuto funkci okamžitě zrušit. Ani heslo na otevření hesel není řešení. Hesla by měla být prostě stále pod hvězdičkami. Pokud chce uživatel znát uložené heslo na svůj web, měl by primárně požádat o reset hesla u konkrétní služby, kde heslo zapomněl a nelézt do nastavení chrome, aby si jej připomněl. Google tak neškodí jen bezpečnosti uživatele ve vztahu k své službě ale narušuje touto zhovadilostí bezpečnost mnoha dalších služeb jiných stran, které uživatel využívá.
Osobně mně hodně překvapilo, že Chrome ukládá hesla u sebe i na Macu, který má k dispozici velmi dobře použitelnou a zabezpečenou systémovou klíčenku.
Přitom dokonce dělá to, že si po svolení hesla z klíčenky přečte (což je samozřejmě v pořádku) a pak uloží u sebe s nulovou ochranou. Což považuju za průser, protože se k nim dostane kdokoliv, kdo má přístup k počítači, protože Chrome po spuštění nepožaduje žádné ověření.
Předpokládám, že Firefox při užití master password přihlašovací údaje šifruje.
- Ano. http://luxsci.com/blog/master-password-encryption-in-firefox-and-thunderbird.html
Pouštět k počítači s přihlášeným vlastním účtem cizí nedůvěryhodné osoby a stěžovat si na to, že Chrome nemá master password na hesla, je asi tak stejné jako pověsit na odemčené dveře od bytu cedulku "Račte dál, je odemčeno a já jsem pryč." a stěžovat si na to, že šuplíky u pracovního stolu nejsou zamykatelné.
"převzít identitu může rovnou"
- Ano, v případě, že jste pořád někam přihlášený, ale: NA JEDNU JEDINOU SESSION.
Je to stejné, jako odposlechnutí session cookies (pokud je samozřejmě alespoň přihlášení a změna hesla přes TLS) - a to ještě v případě, kdy se aplikace v kódu nebrání (pomocí regenerace session id nebo provázání s IP např.).
Ale notak, pokud je uložené heslo, tak je to totéž, jako když nejsem odhlášen. Prostě to otevře, vyplní se heslo, přihlásí se. A už může dělat co chce. Je jedno jestli si to heslo přečte očima, nebo to tam ten prohlížeč zadá sám.
Přece heslo co prohlížeč vyplní sám nepotřebuju znát, abych ho použil. A klíčové tam je prostě jenom to, že někdo získal přístup k mému počítači.
Je zajímavé, že autor článku by se jistě rozčiloval, kdyby narazil na aplikaci (nebo dokonce na OS), která/ý by umožnil změnu hesla bez znalosti původního, a přitom jde o stejnou primitivní příčinu a důsledek (pár vteřin u cizího nezamčeného PC, a nabourání nebo převzetí identity).
Master heslo nic neřeší. Zapomenu heslo ? NECHCI HO PROBOHA OD NĚKOHO PŘIPOMÍNAT V OTEVŘENÉM TVARU. Dokonce ani sám od sebe z nastavení chrome protože mi do přihlášeného chrome může někdo vlézt. Pokud heslo zapomenu požádám příslušný server o jeho reset, nastavím si heslo nové a jedu dál.
Na Windows zase Chrome nainstaluje nevolitenou Windows Service "GoogleUpdater" bezici pod systemovym uctem, ktera muze delat naprosto vse pod vsemi existujicimi ucty. Vcetne spusteni kodu stazeneho odnekud pripadnou buffer-overflow chybou :-) Zbavit se toho snadno (uzivatelsky) nelze.
Narozdil od Firefoxu, kde lze podobnou "aktualizacni" sluzbu behem instalace snadno zakazat. Coz ma samozrejme dobry duvod, nejen v pripade Firefoxu https://www.mozilla.org/security/announce/2013/mfsa2013-66.html
Rozdil v pristupu k bezpecnosti zcela patrny.
Hezká odpověď :)
Ale zatímco děti, barák a desítky let života (no, to ještě ne) sdílím jen se svou ženou, tak za důvěryhodné považuji i další osoby (tj. důvěryhodné na to, abych je pustil na svůj počítač pod svým účtem).
Jo, a co se týče hesel, ty si navzájem nesvěřujeme ani se ženou :)
Základní problém je už v tom, že Chrome vůbec žádné master password nemá (pokud jsem to správně pochopil). Pak sice může Chrome ukládat hesla třeba stokrát šifrovaně, ale není až takový problém zjistit postup, jak je dešifrovat (a dělat to hromadně skrze malware).
Kdyby Chrome master heslo měl, tak žádný malware/útočník nemůže databázi hesel snadno dešifrovat (musel by se pokusit heslo "uhádnout", což se mu může, ale taky nemusí povést - a proto by to bylo mnohem méně lákavé).
Master password ani šifrování není řešením. Popsal jsem to tu:
http://blog.horejsek.com/ulozena-hesla-v-prohlizeci-rozhodne-nejsou-v-bezpeci
Nezbývá než doporučit to nastudovat. Jinak hesla bez "master hesla" ukazují uplně stejně i ostatní prohlížeče, včetně Firefoxu. Ze zcela nepochopitelných důvodů teď někdo vystartoval pouze proti Chrome.
Ano, Google by mohl přestat dělat zbytečné hrdinství a umožnit, těm co to chtějí, mít dodatečné heslo pro vlastní šifrování databáze hesel. Ale v praxi to nezmění nic, stejně jako u Firefoxu kde prakticky nikdo neví, kde se ta věc zapíná. A zapnutá automaticky není proto, že by to uživatelé nedokázali přežít, že by po nich nějaký prohlížeč chtěl ještě další heslo.
Tento článek u mne něco změnil. Na jednom počítači co používám jsem si dosud hesla z bezpečnostních důvodů neukládal (kdybych počítač třeba ztratil). Nyní si je již ukládám, jelikož jsem se donutil zapnout na první pohled nepohodlnou vlastnost "master password". A ejhle - je mnohem pohodlnější naklepat jedno "master password" než furt klepat X hesel během sezení Firefox:-)
Chce to prostě větší osvětu a možnost "master password" může zasáhnout jistou skupinu lidí co na některých zařízeních odmítají ukládat hesla.
Chrome volbu vlastního "master password" nemá? Co dodat? Firefox je prostě lepší:-)
Člověče, tohle mi nedělejte... Kouknu na autora komentáře a vidím přezdívku, jejíž uživatel se vždy spolehlivě mýlí. Tak jsem bral za fakt, že Firefox zobrazí hesla bez zadání hlavního hesla, a pak se najednou na webu dočtu, že to heslo fakt vyžaduje. Pravda, můj FF 20 zobrazí seznam webů i přihlašovacích jmen bez zadání hesla, heslo vyžaduje až pro zobrazení hesel, takže jste to netrefil úplně... To nemůžete, najednou takhle z ničeho nic napsat půlku komentáře správně. Lidi na vás spoléhají, a vy je takhle vypečete...
Jenom doplním, že většina nálezců to master heslo louskat nebude. Ale kdyby tam to master heslo nebylo, tak by asi nezanedbatelnou část z té většiny nálezců mohlo napadnout se do seznamu hesel podívat.
Shrnuto: master heslo sice není neprůstřelnou ochranou, ale významně zvyšuje pravděpodobnost, že uložená hesla nebudou zneužita.
Ta nezanedbatelná část většiny nálezců, kterou by napadlo se do seznamu hesel podívat, skončí na tom, že nezná heslo k účtu v OS.
Neřekl bych, že hesla v prohlížeči je to jediné, co by chtěl uživatel na počítači chránit. Takže pokud se chce pojistit proti ztrátě nebo krádeži, stejně nevystačí jen heslem v prohlížeči, ale bude muset šifrovat aspoň domovský adresář. A pak už je to heslo v prohlížeči zase zbytečné.
No, když jsem to psal, tak jsem měl před očima takový ten typický uživatelský počítač, co nám lidi nosí při příležitostech typu "Policie ČR". Tj. Win, která naběhnou a přihlásí se automaticky. Pro tenhle typ uživatelů může být master heslo v prohlížeči (dostatečným) požehnáním :)
Ale jinak samozřejmě souhlas - šifrování uživatelského profilu by měl být základ. Uživateli bych ale spíš než EFS na profil doporučil Bitdefender na celý disk (EFS na profil má rozmanité vedlejší efekty - nic, co by se nedalo zvládnout, ale už mě to začíná otravovat a příště už do toho nejdu).
Většinově určitě ne, ale někteří ano. Jsou mezi nimi tací, kteří by pro bezpečnost rádi něco udělali, ale na šifrování šifrování disku si se svými technickými schopnostmi netroufnou. Master heslo v prohlížeči ale zvládnou. Pokud ho ten prohlížeč ovšem umí :)
Krom toho master heslo ochrání před zvědavostí v případě, že někoho pustím na chvíli ke svému počítači a nehlídám ho. Ne že by to nešlo obejít - ale obejít to bude umět málokdo (ve srovnání s tím, kolik lidí bude umět nakouknout do seznamu nechráněného master heslem). Já bych to fakt nezatracoval - když necháme lidem jenom ty úplně neprůstřelné způsoby ochrany, tak nebudou chránění vůbec (protože si to nebudou umět nastavit). A to už je podle mě lepší ochrana částečná.
Vous cherchez des pirates, alors contactez-nous à globalworldhackers@gmail.com
Pour des développeurs et des pirates informatiques efficaces et efficaces.
Upgrade University Grades, Hack Your School Grades, Hack Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp, Skype, Clone Votre téléphone conjoint, Hack Comptes bancaires, Apps Hacking, MasterCard, Paypal, Bitcoin, WU, Gramme d'argent avec le crédit untraceable sur elle, Nous ne Des logiciels personnalisés et le développement web en php, java, asp.net etc Nous avons des enregistrements de 100% de notre client ainsi que le taux de recrutement de répétition le plus élevé. Notre travail parle pour lui-même, nous fournissons une solution logicielle parfaite à tous les clients. Les parties intéressées doivent nous contacter à l'adresse suivante: globalworldhackers@gmail.com
i went through some difficult times when i had been let down by everyone around me, i came across Jennifer killer's post on a blog where she talked about a hacker who helped her out a month ago called (MICHAEL LAWSON), its actually impossible to put in words how much of a Genius he is and also can't stop thanking him for helping me through my divorce case, and also my Nephews school grades. He is a Black-hat hacker and very capable of almost and everything, he is actually one of the best out there and also very good to understand what so ever you are going through, in my own case the money wasn't the problem and i can gladly say every money spent was so worth it. I have referred some of my close friends to MICHAEL and all have been immensely satisfied with the Top Notch hacking service MICHAEL LAWSON offers.To whoever is lucky enough to read this its a fresh start for me and i am only doing this for those genuine people out there who would want the services of a hacker please as i said before be careful how you speak to him his a master in his game. He can be contacted on his services email (michael.l@hackermail.com or +1 646-652-6107). do add my name Mrs Medina Parker.
good luck to everyone and make sure you look for me on Facebook to thank me later.
A ta zmínka, že Chrome nechce vytvářet u uživatelů falešnou iluzi bezpečí je úplná parodie na druhou.
Co jiného než falešnou iluzi bezpečí vytváří u uživatelů Chrome (a dalších prohlížečů) to, že předvyplněná hesla jsou zobrazena tečkami (hvězdičkami) a vypadá to, že jsou uložena tajně??? Stejně tak o tom, že se ta heslo dají tak lehce získat neví ani promile uživatelů...
Tak buď teda, ať jsou hesla viditelná stále (a pak si troufnu říct, že spousta lidí je přestane ukládat, protože jim dojde že je může vidět každý) a nebo při každém uložení hesla uživatele práskne do ksichnu výrazné upozornění, že kdokoliv koho pustí ke Chrome to jeho heslo uvidí.
Win8 umí zadávané heslo zobrazit - zrovna nedávno se mi to hodilo, když se mi zasekla jedna klávesa a já už panikařil z toho, že ani na 10. pokus se nemůžu přihlásit :)
Zrušit hvězdičky trvale ale podle mě není dobrý nápad, to by kterýkoli "kolemjdoucí" heslo snadno okoukal.
Bohužel to co píšete naráží na jednu podstatnou věc a tou je reálné používání PC, notebooků atd.
A běžnou realitou v mém okolí není půjčování notebooků na týden někomu cizímu domů, ani zapůjčení notebooku a odchod třeba na hodinu úplně pryč. Tak pak ano, tam je maskování hesla na nic.
Zato zcela běžnou realitou je žádost "můžu u tebe mrknout na email?" A to pak obvykle stojí vlastník ntb 2 minuty kousek od toho člověka a nedívá se na displej ale vidí ze nic nekopíruje na flashdisk atd. A ten kdo chce pak díky Chrome jen během sekundy mrkne na hesla, ale použije je samozřejmě až někdy jindy...
Navíc Chrome je takový génius že rovnou i naservíruje přehled služeb kde je člověk registrovaný a co si budeme povídat, většina lidí používá heslo jedno nebo dvě.
Pravda. Všem říkám, ať to nedělají, a tuto funkci jsem si tedy teď v mozku nedostatečně poskládal :-)
Ale pořád je něco jiného znalost hesla, a "jen" přihlášení se s ním. Takový vteřinový "útočník" spíš nebude mít čas se zabývat aplikacemi nad sosáním hesel za hvězdičkama nebo prostým debuggováním přihlášení, protože i to je přece jenom vyšší level než ten nultý, zobrazit si je. Přihlásit se někam postupně, a tam rarašit, a nebo si pár kliknutími myší pro přehled zviditelnit všechno, a to tedy i pro budoucnost, aniž bych musel jakkoliv dál hnout brvou, je prostě rozdíl.
Jenže neexistence master password je "by design", neotřesitelné rozhodnutí přímo tvůrců Chrome.
Už od doby vzniku Chrome lidé zakládají "bugy" s požadavky na mastar password a vždycky jim autoři nafuckujou, že tahle fíčura nikdy nebude. Viz třeba http://productforums.google.com/forum/#!topic/chrome/pf-DSpWjAvQ a desítky dalších.
Nejspíš jde o nějaké rozhodnutí "seshora", někdo má zájem na tom, aby uživatelé byli zranitelní.
Ehm, tady nejde jen o fyzický přístup. Opravdu si dokážu představit aplikaci (=malware), která se specializuje na dolování hesel z jiného SW. Pokud by byla hesla šifrovaná, tak by bylo složitější takové aplikace vyvíjet, bylo by potřeba je kombinovat s keyloggery a v případě OS Windows by tedy byly snadněji objeveny antiviry.
Speciálně u Chromu to ale není žádný překvapení. Ten neumožňuje nastavit nic, kromě prohlížení stránek i neumí nic, takže by bylo fakt překvapení, kdyby umožnil nastavit něco, nebo dokonce i něco uměl (než se cpát BFU s právy Users do jejich profilové složky, na čemž rejžuje počty stažení a kecy o největší rozšířenosti, byť admini daná PC spravující z toho mají osypky to furt od tohoto kvalitativního plevelu čistit).
ted abych se bal na par minut nechat navstevu u meho pocitace a odskocit si na wc. Bez znalosti hesla je prihlaseni k jakekoliv strance neprenositelne. to ze mi navsteva na par sekund koukne na facebook je mnohonasobne mensi zlo, nez ze se podiva jake tam mam heslo a pak se prihlasi u sebe doma. ff tohle ma resene lepe.
Nijak jem si to neověřoval, ale podle článku to dělají všechny prohlížeče. Tedy ve firefoxu si to můžete přenastavit, ale moc lidí to asi neudělalo.
Nechápu jak to, že se takové "vážné bezpečností riziko" masově nevyužívá k napadání účtů. Žeby všichni ti zlý čekali až jim to někdo poradí? Žeby na to nepřišli sami, tak jak jste si toho předtím evidentně nešiml vy? To by asi nebyli nic moc. Ne.
Paranoja pomáhá přežít jenom když není moc velká.
Jenze tady je problem prece uplne v necem jinem, hesla jsou sice sifrovana (crypto win api vazane na credentials aktualniho uctu), nicmene, kdyby byla v plaintextu, bylo by to to same, protoze jedine co takto provedene sifrovani resi je binarni neprenositelnost mezi ucty.
Z pohledu skudce, je tedy naprosto irelevantni, zda se k datum dostanu tak, ze si prectu textak a nebo tak, ze si napisu program, ktery dany textak vytvori.
"Master password" by mel primarne resit to, ze se sice SW treti strany dostane k zasifrovanym heslum, ale bez "master password" je nebude schopen rozsifrovat.
Jsem zmaten. Nestudoval jsem to. Nyní píšete, že Chrome disponuje také možností master hesla. Pokud tomu tak je a mohu si tam volit své master heslo, tak je na tom jako Firefox.
Při zvolení master hesla by pak ovšem neměl prohlížeč ukazovat hesla na ťuknutí, ale až po zadání master hesla (tedy na příkaz zobraz hesla se musí znovu zeptat na master heslo - Firefox to tak dělá).
Objevujete ameriku. Totéž lze provést i u klasických GUI aplikací. Když mi dá do ruky někdo klasický klíč, také mám v přiměřeném čase šanci si udělat otisk.
Zabezpečení je ve výsledku vždy pouze o ztížení přístupu, nikoliv jeho absolutního zamezení. Master password přesně tuto funkci plní, ztěžuje přístup k heslům, obzvláště k jejich hromadnému zobrazení. Tudíž zbytečný není.
Na uživateli zůstává obligátní otázka - je pro mě důležitější pohodlí, nebo bezpečí?
Právě proto, že by mělo být normální počítač zamykat (pokud je v okolí někdo, kdo by jej mohl zneužít), není důvod řešit hesla extra v prohlížeči.
U HTTPS přesměrování nepomůže, ale zrovna Chrome se běžně instaluje v rámci uživatelského účtu, takže není problém během chvilky vyměnit uživateli celý Chrome.
Klíčová otázka je, proti komu/čemu by to mělo chránit. Proti cílenému útoku to nijak nepomůže, jedině proti nějakému x-letému kloučkovi, který si myslí, jaký je hacker, když umí rychle klikat. A takového bych ke svému účtu nepustil, ani kdyby ta hesla z Chrome tak snadno získat nešlo.
Já bych naopak ocenil, kdyby bylo rovnou součástí systémových komponent to, že v políčku pro zadání hesla můžu heslo snadno zobrazit, případně že můžu rovnou pro celý systém zrušit maskování hesel. Podle mne je to dnes přežitek, zvlášť u tabletů a mobilů.
každé takové heslo musí mít schopen prohlížeč "přečíst", jinak by jej nemohl použít. Snažit se jej skrýt jen vyvolává pocit falešného bezpečí.
Jinak v každém prohlížeči, když potřebuji nějaké heslo, které jsem zapomněl, ale ukazuje mi jej "našeptávač", tak prostě kliknu na dané input type password políčko a změním to na input type cokoliv, čímž dané heslo zobrazím. A mohou to mít klidně zašifrované 128bitovou asymetrickou šifrou či čímkoliv jiným.