Okolo Blizzardu byl zajímavý i ten následný vývoj.
Na Twitteru se stal trendem hashtag #BoycotBlizzard a přesně v tom duchu se plno lidí pustilo do rušení účtů a odinstalovávání her Blizzardu z počítače.
I na to Blizzard zareagoval celkem zajímavě… pro zrušení účtu byla napřed potřeba fotka dokladu prokazující totožnost. Poté dokonce přestaly fungovat všechny 4 metody autentizace potřebné pro zrušení účtu.
Těžko říct jestli kvůli velkému zájmu, nebo úmyslně způsobená chyba, ale když si prostě chcete zrušit účet u Blizzardu, tak to nejde ani pokud vás nezastaví nutnost posílat foto dokladu totožnosti… zrušení účtu nefunguje.
U NBA je článek velmi nekompletní, ona totiž ta původně podlézavá reakce NBA schytala docela ostrou kritiku a posléze i vedení NBA od ní částečně cuklo zase zpět.
Upřímně si myslím, že zrovna to dění s NBA je příkladem toho, že si Čína docela koleduje o to, že svým tlakem dosáhne pravého opaku, míra "nasranosti na Čínu" v USA hodně roste a i v Evropě to začíná být cítit.
Těžko může Blizzard tvrdit, že neví co se děje a proč lidi ruší účty.
Mají tam totiž políčko, kde uživatel může napsat proč ruší účet… a právě tam to všeci píšou, často velmi ostře, bez té zprávy by to nebylo takové zadostiučinění.
No a bez ohledu na to jaké ovečky a Gréty to jsou by ti uživatelé měli mít možnost si zrušit účet. V EU dokonce ze zákona, jinde nevím, ale pravděpodobně na to nějaké zákony budou mít také.
Je to tak: "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!" a o číně to platí dvojnásob.
Není to žádný demokratický kapitalismus a jako taková o trochu více (než západní svět) omezuje svobodu projevu. Nicméně ani západ na tom není až tak dobře, jak bychom si možná přáli (a jak se snaží prezentovat), ono se ukazuje, že pokud se to trochu neřídí, lidé se nechvají, tak jak by bylo vhodné :)
Tedy můžeme se nad tím pozastavit, ale tlaky nějakým způsobem řídit to, co se objeví v médiích (od různých zájmových skupin) tu vždy budou a budou spíše zesilovat, protože to má významný vliv na mínění lidí a mínění mas je důležité k jejich řízení.
Tak na to by se dalo pohlížet i jako na bezpečnostní opatření, jestliže najednou začne mizet neobvyklé množství účtů, tak mohou vyplynout obavy z úniku dat nebo prolomení systému ověření.
A stejně jsou tito bojkotéři jen ovečky vezoucí se na vlně. Jsou to takové malé Gréty, stejně už mají zaplacený subscribe, jen ho nechají nečině doběhnout a PC vyrobené prakticky celé v Číně používají vesele dále, stejně jako řadu dalších produktů. Jen ukazují prstem na společnost, co udělala potřebné kroky pro udržení zisků a to i celkem slušným způsobem.
> 9 z 10ti mladych nakupuje primo v Cine, pritom jsou to casto ti, co pak vyvesuji Tibetske vlajky. Nejde o to, ze i zapadni veci jsou z cinskych komponentu, ale podporovat takto naprimo cinu? No jasne, je to levnejsi.
Kolenovrt? Když nemáš peněz na rozhazování, nezbývá ti než optimalizovat náklady...
A bohužel nejde jenom o komponenty, i když nakupuješ "kravinky" tady, je prodejce často v roli překupníka, co si nakoupil celý kontejner na tom stejném aliexpresu, kde já beru jeden kus.
Sluneční brýle, pouzdra na mobily, baterie, sluchátka, tohle všechno koupíš z Číny ať chceš nebo ne (sehnat lokální výrobek bude hraničit s nemožným) a hrát si na "tuzemského nákupčího" mi přijde přinejmenším stejně pokrytecké jako si z té číny nechat poslat tibetskou vlajku...
Myslim, ze mira svobody projevu je tu pomerne velka. Samozrejme neni absolutni a vsechno ma sve limity. Zrejme by to clovek praci nemel dobe, kdyby zacal rikat, jaky je majitel kreten a de*il, ale na druhou stranu za to nebude prestehovat na druhou stranu republiky a nepujde kopat do dolu apod.
A to, ze plati "Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!" to je pravda, tak to svym zpusobem i ma byt. Protoze je hodne divne, kdyby byl nekdo nekym placeny a zaroven ten co pro nej dela do nej nejak silne šil. To uplne nedava logiku ze :)
A vubec nejhorsi na tom vsem je to, ze si tu Cinu tady buduje zapad, tedy i my. 9 z 10ti mladych nakupuje primo v Cine, pritom jsou to casto ti, co pak vyvesuji Tibetske vlajky. Nejde o to, ze i zapadni veci jsou z cinskych komponentu, ale podporovat takto naprimo cinu? No jasne, je to levnejsi.
Nicmene i tak, zapad tam vyrabi kde co a pumpuje tam tim padem prachy a Cina diky tomu roste. A cine nedela problem diky tomu, jaky ma system dotovat svuj byznys, aby nicila ten zapadni a az se to dostane do urcite faze, nebude cesty zpet a bude to. Tudiz zatimco USA se snazi byt velmoci skrze vojenskou silu coz je sice "pekne" ale Evropu si tim nikdy nepodridi, Cina na to jde chytreji skrze ekonomikju, ktera neni tolik videt a tezi z toho, ze i velky zastance Tibetu je kolenovrt...
lolky "Váš názor byl vyhodnocen jak spam (v textu byla použita zakázaná slova de*il) a nebude přijat. Pokud se domníváte, že zadáváte regulérní názor, pošlete nám ho prosím e-mailem do redakce na adresu redakce (zavináč) lupa (tečka) cz"
To že je to políčko vyplněné, ať už čímkoliv, ještě nutně nemusí znamenat, že ho nevyplnil nějaký hacker, který s tímto bojkotem sympatizuje. Jen si představte situaci, kdyby se tak opravdu stalo a Blizzard by bez povšimnutí nechal smazat tisíce účtů nějakým záškodníkem, to by se pak teprve zvedla vlna nevole.
Já bych jen rád upozornil, že v případě Číny se už dávno nehraje o Tibet. Z nějakého důvodu je stále populární o Tibetu mluvit, vyvěšovat jejich vlajku atd. Jenže ono se už pár let hraje o jiné území. Jde o Tchaj-wan. Čína chce, aby se dostal pod její vliv. Chce technologie Tchaj-wanských firem (například TSMC). Má připravenou armádu, může tam prakticky kdykoliv vtrhnout a je velmi pravděpodobné, že po krátké válce ČLR vyhraje. Jenže zatím je to pro Čínu obrovské riziko, protože pár států stále uznává Tchaj-wan coby samostatný svrchovaný stát a mnohem více (včetně USA) alespoň za autonomní území, se kterým mají oficiální, byť nepolitické styky.
Čína investuje nemalé úsilí do toho, aby se tohle změnilo. A daří se jim, stačí se podívat na prohlášení našich politiků. Ti jejich pohled na "územní celistvost Číny" obvykle podporují. Až bude podpora úplná, tak si Čína silou podmaní celý Tchaj-wan, demokraté a separatisté budou uvězněni (za vlastizradu) a veškeré firmy znárodněné. Význam Tchaj-wanu každým rokem roste, ostatně třebas současná "revoluce" AMD stojí a padá s TSMC. S tím ale roste i zájem ČLR tam převzít moc. Další motivací jsou embarga vůči Číně - Tchaj-wan má některé technologie, ke kterým mají teď Čínské firmy ztížený přístup. No a když i pan prezident Zeman tvrdí, že Thaj-wan je územím ČLR, tak proč si pro ně nedojít silou?