Jak co nejlépe využít otevřená data státu? Vytěžit co nejvíce se po covidové pauze snažili účastníci čtvrtého Hackathonu veřejné správy, který proběhl o prvním říjnovém víkendu v prostorách Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v Praze.
Přes dvě desítky vývojářů zde mělo během 24 hodin naprogramovat prototyp nějaké užitečné aplikace využívající otevřená data. „Všechny informace veřejné správy, s výjimkou utajovaných, důvěrných a citlivých, musí být veřejné a veřejnosti snadno dostupné. Využití dostupných dat může státu pomoci řešit krizové situace i problémy občanů,“ uvedl při zahájení akce Miloslav Kala, prezident NKÚ, který akci organizoval.
Data dodalo celkem třináct institucí, řada z nich na akci vyslala také své zástupce, kteří v roli mentorů radili soutěžícím s tím, jak se dá s daty pracovat a k čemu všemu se dají dostupné databáze využít. Například Český telekomunikační úřad pro hackathon připravil datovou sadu obsahující všechna měření rychlosti a kvality internetového připojení z nástroje NetTest za uplynulý více než rok.
Z výsledných šesti aplikací nakonec porota vybrala tři vítěze, kteří si odnesli peněžní a věcné ceny věnované partnery.
Na třetím místě skončil studentský tým s aplikací SENIOR.exeKUCE. Autoři aplikace zjišťovali závislost mezi počtem seniorů s exekučními srážkami a dosaženým vzděláním, rodinným stavem a například počtem podnikatelů. Data byla analyzována na úrovni okresů. Podle poroty jde o dobrý analytický nástroj, který by mohl být pomůckou pro stát při cílení podpor.
Druhé místo získal tým Školské obvody. Jejich aplikace převádí texty, kterými úředníci běžně píší vyhlášky s geografickými údaji (např. spádové oblasti základních škol), do mapové vizualizace. Jde o užitečnou aplikaci jak pro úředníky, tak pro rodiče. Porota ohodnotila, že tvůrci mysleli i na to, jak úředníkům ulehčit práci, a také že řešili skutečný problém. Tento tým se umístil na druhém místě i za použití nástroje mojeID.
Letošní ročník hackathonu vyhrál tým s aplikací Mapublika, která řeší problém vizualizace dat. Je zamýšlena jako univerzální nástroj pro nahrání datových souborů a jejich prezentaci v mapě České republiky (členěné na kraje nebo okresy). Hlavní síla spočívá v možnosti zobrazení libovolného počtu map vedle sebe a hledání korelací. Součástí je dále interaktivní část, která se snaží na sadách hledat zajímavá data a data související s uživatelem (podle místa bydliště) a vytváří z nich krátký kvíz.
„Je to obecný nástroj pro běžné uživatele. Každý si může vybrat a vizualizovat svá data,“ zdůvodnila výběr poroty národní koordinátorka otevřených dat z Ministerstva vnitra ČR Radka Domanská. Tento tým získal zároveň první cenu za použití nástroje mojeID.
Připomeňte si výsledky minulých ročníků:
Server Lupa.cz je mediálním partnerem hackathonu.