Hacknutý web Linux Mint šířil napadenou verzi systému

2. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Linux Mint
Stovky lidí si stáhly Linux Mint doplněný o škodlivý kód, zadní vrátka. Útočník je chtěl využít pro vybudování botnetu.

Linux Mint měl před týdnem hacknutý web a lidé, kteří si odtamtud stáhli tuto (třetí nejpopulárnější) distribuci Linuxu, si ve skutečnosti stáhli upravený Mint obsahující backdoor. Pokud vám to připadá nemožné, tak bohužel. Stačí se podívat na Beware of hacked ISOs if you downloaded Linux Mint on February 20th!

Podstatné je, že k napadení došlo, ale velmi rychle se na něj přišlo. Hacker ovlivnil pouze Linux Mint 17.3 Cinnamon ISO a pouze 20. února 2016 (berte v úvahu US časovou zónu).

Napadenou verzi bylo možné stáhnout pouze jako ISO „odkazem z webu“, pokud jste tedy ke stahování používali torrent nebo stahovali přímo z Linuxmint.com (ne přes odkaz na něm), napadenou verzi nemáte. Ověřit si, co jste si případně stáhli, je možné pomocí MD5 kontrolního součtu (najdete je ve výše uvedeném oznámení). Případně podle přítomnosti /var/lib/man.cy v systému.

Podle hackera, který používá jméno „Peace“, si upravený Mint stáhlo několik set lidí, což je poměrně dost, celodenní počet stažení v ten den měl být něco přes tisícovku. Mimo téhle patálie hacker uvádí, že se mu podařilo dvakrát získat i kompletní kopii fóra z webu, jednu z 28. ledna, druhou z 18. února. V té jsou osobní informace uživatelů – e-maily, data narození, profilové obrázky a kódovaná hesla. Ta jsou kódována pomocí PHPass a tím pádem je možné získat jejich čitelnou podobu.

Pokud jste tedy používali fórum na Linux Mint webu, považujte raději vaše tamní heslo za veřejně dostupné. Nejenom proto, že kompletní dump se objevil na dark webu a obsahuje přes 70 tisíc údajů o účtech. Dobrá zpráva je, že haveibeenpwned.com vám umožní zjistit, zda došlo k úniku právě vašeho hesla.

Podle Hacker explains how he put „backdoor“ in hundreds of Linux Mint downloads je „Peace“ sólovým hráčem, který nemá žádné spojení s hackerskými skupinami. Na web Linux Mint se mu podařilo dostat přes zranitelnost, kterou objevil v lednu. 20. února pak nahradil ISO vlastní modifikovanou podobu (velmi pravděpodobně nikoliv ISO přímo na serveru, ale jen odkaz na něj ze stránky s odkazy na stažení, plyne z ostatních informací). Aby se pojistil, tak pozměnil i informace o kontrolních součtech (MD5). Motivací mělo být to, že si chtěl z napadených počítačů vytvořit botnet, k čemuž měl použít známý a snadno použitelný malware jménem Tsunami.

Pokud se vám podařilo v uvedený čas (sobota 20. února, s ohledem na časový posun může jít u nás až o neděli 21. února) stáhnout napadenou verzi Mintu, tak ISO zahoďte, stejně jako případné vypálené DVD. Máte-li už systém nainstalovaný, tak virtuál zlikvidujte, stejně jako případnou USB klíčenku. Instalace na počítači je také ztracená, může tam být cokoliv dalšího, takže vás čeká čistá instalace.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).