Google Talk se desátých narozenin nedočká. Po mobilní aplikaci nyní končí desktopový klient, který vyšel v létě 2005. Jeho uživatelům byla doručena zpráva, podle které přestane fungovat již k datu 16. února 2015. Google se snaží uživatele definitivně převést do uzavřené sítě služby Hangouts.
Komunikační klient Google Talk se od svých počátků příliš nezměnil. Ostatně vývoj se zastavil už před několika lety. Největším omezením je, že nepodporuje videohovory a volání přes internet na běžná telefonní čísla. Zvládá pouze textové chatování, notifikování e-mailů a internetové volání mezi uživateli služby.
Hangouts? Více funkcí, ale v uzavřené síti
Nástupnická služba Hangouts nabízí více komunikačních funkcí včetně bezplatných skupinových videohovorů a levného volání na běžná telefonní čísla. Google ovšem svůj novější komunikátor vybudoval s uzavřenou sítí. Naopak služba Google Talk dodnes využívá Jabber (resp. XMPP), což přináší jisté výhody.
Například? Google Talk je oficiálně otevřen pro alternativní komunikační klienty. Dále je kompatibilní s dalšími službami, které používají stejný otevřený protokol (XMPP), takže umožňuje komunikaci tzv. křížem s uživateli konkurenčních služeb. Hangouts svobodu výběru klienta a rozšíření okruhu kontaktů na seznamu výhod nemají.
Hangouts postrádají desktopového klienta. Google místo něj nabízí aplikaci Hangouts z Chrome Web Store. Patří mezi tzv. webové aplikace na plochu, které sice částečně mohou fungovat mimo webový prohlížeč, ale zcela se bez něj samozřejmě neobejde. Navíc si žádají jeden konkrétní browser: Google Chrome.
Podpora klienta Google Talk skončí 16. února 2015. Zároveň budou odříznuti alternativní klienti dosud využívající otevřenosti (XMPP). Uživatelé mohou plynule přejít na Hangouts se svým stávajícím účtem. Některým však seznam kontaktů prořídne. Hangouts totiž nepodporují přímé spojení s uživateli služeb třetích stran.
Google se snaží konsolidovat dříve dosti roztříštěné komunikační služby, aby zvýšil svoje šance na konkurenčním kolbišti. Výsledkem je ovšem další uzavřená síť, kterých už mají uživatelé na výběr nespočet. Ne, že by přesto Google nemohl být úspěšný, ale původní sázka na otevřenost a interoperabilitu byla minimálně sympatičtější.