Jak jsem psal, dokud nebude cenzurované google.com, tak se chování dá pochopit. Podívejte se na to z pohledu obyčejného číňana. Ví, že v zemi panuje tvrdá cenzura, a na Internetu chce prostě jenom něco najít. Pokud mu nebude polovina výsledků fungovat, tak z toho bude otráven a použije raději jiný vyhledávač. Když se bude chtít podívat, jak vypadají necenzurované výsledky, použije google.com.
Američané posílají své vojáky do Asie umírat ve jménu demokracie a svobody.
Američtí vojáci jsou financováni americkými korporacemi z daní.
Americké korporace pomáhají udržovat asijské diktátory,protože je to obchodně výhodné, mohou tak vydělat více peněz na americké vojáky umírající v boji proti asijským diktátorům.
Je toto logické?
Není to tak, že vojáci jsou jen jiný druh "obchodování"? "Demokracie" a "svoboda" také?
Řečnická otázka/y: Kdo podporuje totalitní režimy více? marxistické bojůvky s rozpočtem několika miliónů dolarů nebo Google s rozpočtem mnoha miliard dolarů? Jaký je mezi nimi rozdíl? Kdo z nich čínskému establishmentu koná _medvědí_ službu?
Podle ovoce poznáš strom... nese-li špatné ovoce...
Tohle je dobrá poznámka... málokdo si myslím uvědomuje, jak málo zboží se už dnes vyrábí v evropě nebo v americe, a jak moc se toho dováží s Číny. Pro řadu lidí je něco prostě jenom nějaký "noname", a dál už to neřeší. Ale skutečnost je taková, že existují výrobky - nejen počítačové - které se k nám dováží za ceny, za které by u nás nebylo možné pořídit ani materiál ...
Rozdil mezi Google a Microsoftem je jednoduchy: Google muze, Microsoft to dela. Ano, tento krok Google sice ten rozdil zmensuje, ale porad zustava obrovsky. Jak je videt z odporu Google proti cenzorskym snaham americke vlady, Google je porad demokratictejsi a "dobrejsi" nez vetsina ostatnich spolecnosti - vcetne tech ceskych (pravdepodobne hlavne z toho duvodu, ze ceske firmy nejsou dost velke aby si to mohly dovolit).
V dnesni dobe je na tom clovek majici rad svobodu spatne: zadna megakorporace neni zcela na jeho strane. Musi si holt vybirat ty mene zle - IBM pres jeho predchozi podporu Microsoftu, potopeni OS/2 a mam pocit, ze pred deseti nebo dvaceti lety k necemu zneuzivali sve patentove portfolio, Google presto, ze se tak jako vsichni ostatni podrobil cinske cenzure.
Business nebusiness, neni to katastrovalni chyba, kdyz svou historickou (nebo cizi historickou) zkusenost prodame za tricet zlatych?
Dle Googlu to byl spravny obchodni tah. Ovsem myslim, ze pojem "spravny" znamena "vynosny". Jediny zpusob jak Google presvedcit, ze to neni "spravne" je, ze Google zjisti, ze to nebylo "vynosne". Ja jsem se rozhodl Google presvedcit tim, ze jej nebudu tyden pouzivat (vim, ze to ani nezaregistruji ;-).
Jenom se bojim, ze mozna jednou moji vlastni vnuci, kdyz si na hodine dejepisu, pod vedenim (opet) soudruzky ucitelky, vytukaji do Goolu termin "sametova revoluce", tak jim Google vrati prihlouple fotky sovetskych turistu vyfocenych pod Muzeem...
To mne opravdu desi. Dnes jsou to cinane, zitra to muzeme byt my, pokud Google bude presvedcen, ze je to "spravny" obchodni tah.
na stránkách "Google feedback" jsem Googlu napsal, co si myslím o vstupu Google na Čínský trh. ani jsem nečekal, že mi někdo odepíše, ale přišla mi odpověď, nejspíš nějaká šablona, ale myslim že stojí za to to sem hodit. následuje kopie mailu.
Thank you for contacting us about Google.cn. We launched Google.cn for our
users in the People's Republic of China who want to search and browse in
Simplified Chinese. Making our site available to millions of users in
their preferred language is a critical part of our mission to organize the
world's information and to make it universally accessible and useful.
At first, Google.cn will serve Google Web Search, Google Image Search,
Google Local, and Google News. Over time, we'll provide more Google
services tailored for the China market. In launching Google.cn, we aim to
balance three important values: users' interests, expanding access to
information, and responding to local conditions in the markets we serve.
Prior to this launch, many users in China were unable to access our site,
and those who were able to access it often experienced persistent latency,
delay, and time-out issues. With Google.cn, users can now access much more
information, much more quickly.
As you may know, to operate a web service in China, we must remove a small
percentage of content from the search results available on Google.cn. The
decision to do that was not an easy one for Google, in light of our
mission "to organize the world's information and make it universally
accessible and useful." After a long process of study, analysis, and
debate about the many technical, business, and ethical considerations, we
concluded that the best available option was to provide our Chinese users
with a search service that, while filtered, will be faster, more reliable,
and, overall, more comprehensive than what's available today. Given the
current filtering that's performed on the entire internet in China,
Google.cn will provide no less information than would otherwise be
available. In fact, we believe that our advanced, innovative search
technologies will make a noticeable net increase in the amount of
information accessible to our Chinese users.
So, while removing this content may seem inconsistent with our mission, we
believe that Google.cn will significantly improve the user experience and
increase the overall accessibility of information in China. Our view is
that providing as much information as possible is better than providing no
information at all -- or providing such a heavily degraded user experience
that it basically amounts to no information. Moreover, we think it's
important to give users some meaningful disclosure whenever some results
have been removed; in those cases, Google.cn clearly presents a message
that says, "In response to local laws, regulations, or policies, one or
more search results do not appear." It's also worth noting that Google.com
will continue to be available, unfiltered, for all internet users
worldwide, including those in China.
China is developing rapidly, thanks in no small measure to the internet.
We firmly believe that with Google's culture of innovation, we can make
meaningful and positive contributions to the already impressive pace of
development in China.
We appreciate your interest in Google and your taking the time to share
your concerns with us.
Já bych až tak Google nekritizoval. Rozhodně je lepší cenzurovat výsledky vyhledávání, kdy neublížíte lidem. Naproti tomu Yahoo přímo přispívá k zatýkání a uvězňování lidí!!! To jsem od americké společnosti nečekal!!!
Tohle bych zduraznil. Ano, soucasna podpora je spatna - ve smyslu nemoralni. Ale skutecne dobre reseni proste a jednoduse nemame. Izolace to v pripade statu tak velkeho jako cina nevyresi. Valka taky ne.
Podle meho nazoru se Google nechova o nic hur nez ostatni spolecnosti. Dokud bude omezovani lidskych prav podporovat az jako posledni a v nejmensi mozne mire, porad bude lepsi nez ostatni ... i kdyz je skoda ze zmizel sen o "spravne" spolecnosti ...
Vidim, ze mate problem s rozlisovanim relativnich slov (lepsi, nejlepsi z ...) a absolutnich slov (dobry, svaty).
Fakt, ze se blizime do zkorumpovane a pokrytecke prdele a ze to rozhodne neni ten spravny cil ke kteremu bychom meli mirit je neoddiskutovatelny. Google v teto snaze pusobi spis jako brzda, nez jako tahoun proti tomuto proudu. Ale porad je lepsi, kdyz to brzdi, nez kdyby to vedl. Dokonce je IMHO lepsi, kdyz to brzdi, nez kdyby zbankrotoval a nedelal nic (i kdyz porad si myslim, ze neustoupeni cinske vlade by ho nezbakrotovalo, takze by mohl brzdit jeste vic ...).
Doporucuji vylet do Hirosimy nebo Nagasaki (i kdyz, mozna to tam uz uklidili) ... Cina disponuje jadernou zbrani (a ne jednou) a proto je vojenske reseni krajne nevhodne. Pamatuj, ze jediny zpusob jak vyhrat jadernou valku je nehrat (volne citovano z filmu Wargames).
BTW, neumim si predstavit jak Rusko nekde zavadi spravedlivou demokracii. Uz i o USA mam sve pochyby ... a OSN se vetsinou nerozhoupe ani k jasnejsim krokum ...
nj nejjistejsi e stejne vojenske reseni. Proste nastolit demokracii silou, stejne jako v Iraku. Proste spojene sily NATO, OSN a Ruska obsadi Cinu a zavedou tam spravedlivou demokracii.
ano , jsem realista a dokážu žít s tím , že život není růžový , to ale neznamená abych byl ze všeho happy . když budu zamilovaný do Google , tak ho budu bránit , slova a významy se dají tak krásně ohýbat . kdysi mě můj táta na dotaz proč byl komouš řekl že chtěl něco změnit a to musel zevnitř . pěkná lež . Google se teď rozhodl že změní Čínu zevnitř , vivat Google , díky ti o Die , za tvou nesobeckou a upřímnou lásku k bližnímu svému
Tak například komunistická strana v dějinách této země nesčetněkrát ukázala, že není orientována na šíření dobra /přestože to nesčetnekrát tvrdila/, ale na udržení co nejvetšího podílu moci - za každou cenu. Je na tom něco špatného?
Zdá se však, že spolupráce režimy rozkládá lépe, než izolace. Írán ani Kuba se nezhroutily poté, co na ně byla uvalena embarga, ba naopak. Oproti tomu ve Španělsku, Chile a dalších státech posléze autoritativní režimy padly ve chvíli, kdy ekonomická úroveň zemí dosáhla jisté výše. Stejně tak to bude v Číně - bohatí Číňané si budou moci dovolit ten luxus a bojovat o věci jako je demokracie.
To je opravdu těžko rozsoudit. Já se spíše obávám, aby se nezačalo na cenzuru koukat jako na něco přirozeného, na co má každý stát v podstatě právo.
Svět (alespoň ten ve kterém žijeme a prohlašujeme ho za civilizovaný a demokratický) je podle mne už příliš ovládán zkratkovitými a senzacechtivými médii, a pokud se tohle zkombinuje s účinnou cenzurou nebude mít ten zbyteček demokracie co tady máme delší životnost než jednu až dvě generace.
Když jsem poprvé slyšel, že Google bude v Číně cenzurovat výsledky vyhledávání, byl jsem také zklamán. Po přečtení článku mám ale jiný pocit.
Když čínský firewall blokuje "závadné" stránky včetně jejich zrcadla v Google Cache, tak je uživatelé dosud mohli najít, ale stejně se na ně nemohli podívat. Dozvěděli se tak akorát to, že před nimi čínská vláda něco tají, ale nemohli si to přečíst. Jistě to bylo i velmi iritující - vyhledávač něco najde, ale uživatel se na to kvůli firewallu stejně nepodívá.
Pokud nebude docházet k cenzurování výsledků na www.google.com, tak www.google.cn považuji za verzi uzpůsobenou cílovému prostředí, spíše než cenzurovanou.
zdá se , že bychom měli přehodnotit lustrační zákon , protože každý spolupracovník s STB vlatně pomáhal zlikvidovat režim , asi by měli dostat nějakou odměnu .
on je fakt , že když už spolupracoval celý národ , tak asi nebylo na koho donášet a zhroutilo se to samo
To mne děsí, pokud někdo vědomě zamění slovo "cenzurovat" za "uzpůsobit". Základní vlastností pravdy je, že se nedá uzpůsobovat, přizpůsobovat ani měnit. Dá se pouze tajit a tomu se potom říká cenzura a všechny ostatní názvy považuji za společensky nebezpečné, včetně toho vašeho.
A neníž-li pravda, že nejhorší cenzura je ta, o které nevíte? Oč lepší je vědět, že jste narazili na informaci, kterou vám odepřeli, než ani netušit, že vyhledávač vám výsledky bez vašeho vědomí zatajil.
Ano, Google se s tím "netají", ale popravdě, kdo z normálních uživatelů čte licenční ujednání a pokud ano, kdo by pochopil že za nejasnou frází "neodporovat teritoriárnímu právu" je skryté všem srozumitelné slovo "cenzura".
Je to stejný princip, jaký nastiňuje pan Vrána. Stejný princip, jako nazývat vyvražďování Židů "odjezdem". Pravda je jasná a čirá a nepotřebuje opisy ani jiné nálepky.
Nikdy se nám neoplatilo ignorovat situaci, kdy začínáme opisovat a přelepovat pravdu jinýma nálepkama. Alespoň toto bychom si mohli z historie zapamatovat, jinak bych se musel stydět před vlastním otcem a dědem.
A to myslite, ze kdyz na ne cely svet bude delat ty ty ty zly komunisti, tak se rezim zhrouti? Nebo navrhujete valku proti Cine? At se nam to nelibi, tak prakticky neni jine reseni.
Ano, kluci něco dokázali, a teď už jim jde JENOM! vo prachy a to bylo keců (právě že jinej metr na USA a jinej na Čínu - nepřijatelný!)!
Kdepak miliony, kdepak miliardy, kdepak desítky miliard... Máme miliony, chcem miliardy, máme miliardy, chcem desítky miliard, máme desítky miliard, chcem stovky bilionů...
Jo, klidně, ale až je budete mít, UDAVTE SE JIMA! A všici s $ místo mozku!
On totiž systém založený na konkurenci a soutěživosti tzn.dnešní kapitalismus umožňuje soutěžit o prachy nejen v dobrém např.inovace ale i v tom, že se vykašlu na morálku, pokud je to výhodné. A ostatní, pokud nechtějí zůstat daleko za mnou, se musí vykašlat také.
Jdi blejt někam jinam, né tady. Kluci něco dokázali, rád bych i ja něco takového dokázal. Ublížili ti??? Nebo tvé rodině??? Jde jim o zisk, ale proboha, vždyť je to komerční firma, tak o co jim má jít? Kdybys měl komerční firmu, tak by ti asi o zisk nešlo a dělals by všechno pro to, aby tvě zisky byli co nejmenší. Věc poněkud neobvyklá. Pokud Google kvůli svému zisku nevraždí, neprodáva drogy atd., nemám důvod "chodit blejt". Omlouvám se za tykání.
A to já se divím, a kecům blbců z Googlu už nebudu věřit ani slovo. To přece oni sami se furt snažili o to všem nakecat, že oni jsou ti sice obrovsky bohatý, ale "hodný".
ALE ZASE JIM JDE JENOM VO PRACHY! TAKŽE SI JE SEŽERTE A UDAVTE SE JIMA A BĚŽTE SE SVEJMA KECAMA O MORÁLCE PRACHÁČŮ TŘEBA DO PRDELE!
Neboli studenti, krerý měli dobrej nápad, nastoupili ovšem zase do zasranýho vlaku vystlanýho zasranejma dolarama a totálně zmagořili. Nic než mamon pro ně už teď neexistuje!
A končim, dál nemám slov, jdu blejt!
"Dokud bude omezovani lidskych prav podporovat az jako posledni a v nejmensi mozne mire, porad bude lepsi nez ostatni"
- To je panečku slovo. Takhle budem brzo opravdu v dokonale zkorumpovaný a pokrytecký prdeli, každej si bude gratulovat, že je vlastně zkorumpovanej a pokryteckej hajzl jenom tak trochu, průměrně, až skoro jako poslední!... Bravo!
Tahle kauza je az usmevna zejmena ve srovnani jak se Google stavi k pozadavku na vydani urcitych statistickych dat tykajicich se jeho uzivatelu vlade USA, kdy je naopak strasne zasadovy a hrozne demokraticky. Evidentne tam kde vi, ze mu to projde tak ma ramena pres cela zada a tam kde ne, tak spolupracuje bez reseni moralnich dilemat. Proste jako dobre nauceny psik vi na koho smi stekat a jakou ruku musi lizat. :-)
"V Číně se budou konat olympijské hry."
--> Ty bojkotuju. MOV si to u mě NAVŽDY POSRAL!
"Pokud je takto všeobecně komunistická Čína akceptována"
--> Ale hovno. To jen pokrytci to akceptujou. A idioti.
"Západ se rozhodl jít cestou spolupráce místo izolace a věří, že právě zapojením Číny do světa zde časem dojde k demokratickým změnám."
--> Posranost, případně nebetyčná naivita.
Dovoluji si upozornit na svůj článek, který jsem publikoval shodou okolností také dnes:
Cenzura pro kšeft, Čína ulovila Google
Autocenzuru Googlu považuji za škodlivou a výmluvy na aspoň nějaké informace místo žádných za zástěrku.
Osobně také nevnímám krok Google zase tak špatně. Také bych nedával uživatelům vyhledané výsledky, kde by z prvních 50 stran fungovalo díky "BigFirewallu" (od Microsoftu) jen 5 odkazů.
Ale kromě toho, že bych uživateli řekl kolik výsledků bylo nalezeno, bych ho také informoval o tom, kolik výsledků bylo blokováno.
------------
Za větší problém považuji to co zmiňoval výše LK.
V podstatě my všichi se nepřímo podílíme na podpoře čínské vlády. Kolik věcí, které máme doma je z číny. Kolik komponent našich aut, oblečení, jídla ...
Kritika Google neni pokrytecká. Pokrytecké jsou všechny ty společnosti, které s Čínou spolupracují a kritizují ji jen tak aby se neřeklo. Do toho patří i vlády většiny zemí, včetně USA.
Domnívat se, že zapojením Číny do světa časem dojde k demokratickým změnám je směšné. Proč, když ten systém prosperuje a má tak masivní podporu okolního světa? Naopak, s růstem technologických možností se bude tento režim ještě více utužovat. Představa "Velkého firewallu" ve mě vzbuzuje negativní emoce. Jak to ještě budu dlouho trvat než nastoupí "Velký bratr"? Samozřejmě realizován za pomoci západních firem.
Jediná cesta je úplná izolace. Ano, posláním komerčních firem je vydělávat peníze. Ale někde by to mělo mít hranice a ty hranice musí stanovit vlády jednotlivých zemí nebo mezinárodní organizace.
vůbec se nedivím že se Google chová jak se chová - tedy že nejdůležitější jsou pro něj peníze
spíš se divím nekonečnému obdivu a lásce v české internetové a programátorské komunitě k této firmě .
v čem se liší Google od Microsoftu který každý nesnáší ?
je pro nás česky mluvící opravdu potřeba aby zvyšoval svůj podíl na trhu ? kolik Vám dá pracovních příležitostí oproti českým subjektům ? nedopadne to nakonec tak , že jen všem nabídne "hamburger" jako McDonald ? jsou opravdu ti co v googlu rozhodují ti jediní spravedliví , kteří jsou hnáni touhou všem pomoci ? já samozřejmě vím že Google táhne vývoj dopředu a je hoden obdivu , ale kdykoliv zde čtu článek a diskusi o tom , že nějaký český subjekt něco nového spouští , tak většina komentářů je ve smyslu "Google RULEZ , Google je lepší , jenom kopírujete , počkejte až sem příjde ...."
když se může rozhodnout , že část výsledků hledání bude cenzurovat , jak daleko je doba , kdy nám začne podsouvat výsledky takové , jaké se budou někomu hodit ?
médium tak silné jako Google má ohromnou moc . Microsoft je nesnášen protože uplatňuje aroganci moci , není Google jen vlk v rouše beránčím ?
moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně
Docela mne překvapuje, že stačilo pouhých 15 let, aby lidé zapomněli, co to je cenzura. Zapomněli to tak dokonale, že si dnes dokonce pletou cenzurovaného s cenzorem, což je omyl dost fatální. Podle této logiky, by zřejmě mezi nejslavnější české cenzory patřil i Karel Havlíček Borovský.
Ani ne posranost, ani ne naivita. Akorát prachy.
Když jsem byl v listopadu ve státech, nestačil jsem se divit. V běžných obchoďácích stylu Target, Walmart apod. je naprostá _většina_ prodávaného zboží z Číny. V té chvíli člověk pochopí, proč mají pouze plnou hubu keců (čti kritizují čínskou politiku), když o nic nejde, ale skutek utek (čile obchodují). Protože kdyby přišli o to levné zboží z Číny (namátkou, co mi utkvělo v paměti - kapesní rádio 1USD, sada kuchyňských nožů 2USD, tepláky 10USD apod.), tak se jim vzbouří půl národa, protože cena jejich spotřebního koše vzroste na několikanásobek. A u nás je tomu stejně.