Google Pixel Watch 3 jsou skvělá alternativa Apple Watch. Pokud zbytečnost jako chytré hodinky potřebujete

25. 9. 2024
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Google na český trh poslal chytré hodinky Pixel Watch 3. Technicky jsou skvělé, podobné Apple Watch. Zde je trocha filozofování nad užitečností těchto výrobků.

Google v Česku vedle telefonů Pixel, jejichž devátou verzi jsme na Lupě nedávno hodnotili, začal oficiálně prodávat také chytré hodinky Google Pixel Watch 3. Podobně jako u Pixelu 9 o nich lze zjednodušeně říci, že jde o Android alternativu k Applu, v tomto případě k Apple Watch. Přístup obou značek je stejný, jen displej u Googlu není hranatý, ale kulatý, což pro řadu uživatelů může být velká přednost.

Koncept chytrých hodinek tak, jak kategorii v této branži definoval Apple, je z mého pohledu poměrně kontroverzní. V podstatě jde o malý chytrý telefon či počítač na zápěstí. Z technologického hlediska jde o skvělý milník. Apple Watch a spol. jsou nicméně svými výrobci prezentovány jako výrobky, které vám zlepší a zjednoduší život. Tam už hodně záleží na úhlu pohledu.

Já osobně si pod pojmem zjednodušení života představuji zbavení se věcí, informací a úkonů, které musím dělat, a mít tak čistou hlavu a více času. V podstatě jsem takzvaný minimalista, který možná některé věci žene do extrému. Vlastním sedm úplně stejných triček, dvoje stejné kalhoty/kraťasy a jedny tenisky. S tím, mobilem, notebookem, pasem a malým batohem jsem schopný cestovat i na dva týdny mimo domov (v hotelích mají službu praní a sušení prádla). Podobný pořádek mám i v telefonu, ikonky aplikací mi zabírají pouze jednu domovskou obrazovku.

Pěkné, ale…

Takže technologická vychytávka, která mi umožní zahodit další věc a usnadnit život, je třeba Google Pay a možnost platit mobilem. Chytré hodinky slibují další zjednodušení tím, že věci přesunou na zápěstí. Díky tomu lze třeba platit bez vytahování mobilu a podobně. Ve skutečnosti ale mám problém najít funkce, kdy by hodinky nedublovaly telefon či měly skutečně znatelný přínos bez nějakého „ale“.

Delegace některých funkcí z telefonu na hodinky skutečně může být užitečná, Pixel Watch třeba umí odemykat auta BMW skrze Ultra Wide-Band (UWB). Když se to ale celé sečte, používáním smart watch vzniká mnohem větší komplexita. Je to samozřejmě o nastavení, ale hodinky ve výsledku pořád otravují notifikacemi, zaměstnávají mozek hromadou různých informací, nabíjením, párováním či řešením, proč párování přestalo fungovat, a tak dále.

Dobří umělci kopírují. Google stvořil iPhone s Androidem, Pixel 9 se povedl a má odvážné ceny Přečtěte si také:

Dobří umělci kopírují. Google stvořil iPhone s Androidem, Pixel 9 se povedl a má odvážné ceny

Během cestování může být užitečné mít hodinky s informacemi na ruce. Jenže ve výsledku zjistíte, že musíte tahat o nabíječku navíc, protože smart watch nepoužívají sjednocené USB-C, ale vlastní magnetický konektor. A když letíte pomalu 30 hodin do Asie, možná vám v nich dojde šťáva, protože mají skvělé barevné displeje a výkonný hardware, což ovšem naráží na limity dnešních baterií.

Ekvivalent gymu

Dalším prodejním artiklem chytrých hodinek jsou funkce měření zdraví a dalších údajů ve vašem těle. Například pro profesionální sportovce je to jistě důležitá a užitečná věc, ti ale často používají profesionální modely od firem typu Garmin, které jsou odolnější, přesnější a mají výrazně delší výdrž baterie.

Já jsem zatím nezjistil, k čemu mi informace z běžných hodinek prakticky mají být. Mají hezký informativní charakter, ale vize, kdy můj doktor bude automaticky dostávat změřená data a preventivně mi volat na vyšetření, zatím nedošla naplnění. Příběhy, kdy hodinky předešly smrti nebo něčemu takovému, se tu a tam na internetu objeví, ale stále jde o výjimky potvrzující pravidlo. Některé pojišťovny nabízí výměnou za data o vašem sportování slevu na pojistném, je to ale jistý trade-off. Myšlenku ultimátního zdravotního diagnostického zařízení na ruce nezavrhuji, jsem ostatně velký fanoušek Star Treku, k tomuto cíli je ale ještě daleko.

K čemu reálně je, když každý den vidím, kolikrát jsem si dřepl či se v noci převalil? Algoritmy zabudované v aplikacích mi sice mohou některé věci sdělit, stále ale nejde o doktora a samodiagnóza na internetu vede akorát k hypochondrii.

Jak vypadají chytré hodinky Google Pixel Watch 3 (41 mm):

Hubený a zdravý se udržuji tím, že volím chůzi jako primární způsob přepravy, místo jezdících schodů či výtahu dávám přednost šlapání do běžných schodů, každé ráno mírně cvičím, sprchuji se ledovou vodou a relativně střídmě jím. Možná někomu gamifikace pohybu a hubnutí skrze hodinky pomáhá, často jde ale pouze o ekvivalent drahého předplatného do fitka v obchoďáku, kam přijedete autem a z garáže vyjedete jezdícími schody. Nákupem věcí své nastavení mysli nezměníte, stejně jako nezhubnete pomocí zázračných prášků.

Právě funkce spojené se sportem, zdravím a hubnutím každopádně představují pro výrobce hodinek zajímavý zdroj příjmů. Google koupil firmu Fitbit původně vyvíjející chytré náramky. Do Pixel Watch 3 přibalil aplikaci stejného názvu, která vám pomůže se hýbat, řadu funkcí ale schoval za předplatné.

Mentální zdraví je další věc. Řada studií ukazuje, že přehnané napojení mozku na nekonečné přívaly digitálních notifikací, zbytečných informací, zpravodajské pěny a tak dále duševnímu zdraví škodí. Hodinky tomu nijak neulehčují, naopak vás do matrixu vtahují ještě více. Prospěšnější tak je alespoň během přecházení mezi schůzkami hodit mobil do batohu a nechat mozek běžet na volnoběh.

Další detaily

Do výčtu nepraktických věcí chytrých hodinek z kategorie Apple Watch spadá i životnost. Tyto přístroje logicky trpí degradací baterie, morálním zastaráváním hardwaru a softwarovými aktualizacemi maximálně v řádech jednotek let. Hodinky přitom stojí 10 a více tisíc, a pokud je chcete používat dlouhodobě, znamená to neustálé nákupy nových generací.

S podobnými boomerskými výtkami bych mohl pokračovat. Obecně tedy chytré hodinky beru spíše jako skvělou hračku, jejíž praktický přínos ale nevidím, a naopak mi život o něco více komplikují.

To ale neznamená, že to někdo nemůže mít naprosto opačně. Někomu skutečně denní uzavírání kroužků a soupeření s kamarády může pomáhat v motivaci v pohybu, stejně jako v práci využije notifikace a ve volném čase appku Fitbit. A řada lidí chytré hodinky nosí jako módní doplněk, což je také v pořádku.

Jedny z nejlepších na trhu

Pokud patříte mezi ty, kdo tento druh přístrojů mají rádi, Google Pixel Watch 3 jednoznačně stojí za zvážení. Jak už jsem naznačil, jde o Apple Watch ze světa Androidu, respektive Googlu. To mimo jiné znamená, že hodinky musíte spárovat s Androidem (aplikace Watch), s iPhonem to zatím nejde.

Třetí Pixel Watch se také prodávají ve dvou velikostech (41 a 45 mm), mají otočnou korunku pro ovládání, krásný dotykový OLED displej (až dva tisíce nitů s výbornou čitelností, adaptivní frekvence jeden až 60 Hz), prémiové zpracování, dobrou haptickou odezvu nebo výměnné řemínky. Technicky to je radost.

Výhodou Pixel Watch je, stejně jako u telefonů Pixel, čistý systém Wear OS 5. Google se zatím omezuje na tříletou podporu, což je oproti sedmi letům u telefonů výrazně méně. Jinak lze ale instalovat aplikace a ciferníky dle potřeby a z hodinek dostat to, co potřebujete. Čip Qualcomm W5 Gen 1 doplněný o Cortex M33 je dostačující kombo, 2 GB RAM také stačí a součástí je i úložiště eMMC o kapacitě 32 GB.

Google oproti předchůdcům zapracoval na dříve nedobré výdrži baterie. Podle velikosti hodinek dostanete kapacitu 307 nebo 420 mAh, což stačí na provoz něco přes 24 hodin při režimu always-on (pořád zapnutý displej). Dobití o zhruba 75 procent lze zvládnout za asi půl hodiny, takže to lze zvládnout třeba během ranní hygieny.

Google do světa poslal také verze hodinek s modulem LTE, díky čemuž do nich lze nahrát eSIM a alespoň částečně nahradit mobil. V Česku ale bohužel, alespoň prozatím, tato funkce není k dispozici. Rozšiřují se i funkce snímání těla, pro někoho může být například zajímavá detekce pulzů.

Ceny jsou v podstatě stejné jako u Apple Watch. Menší model je k dispozici na 9990 korun, větší na 10 990. Stejně jako u telefonů Pixel jsou přístroje dostupné u oficiálních prodejců Alza, O2 a Datart a také v Google Store.

Jak vypadá chytrý telefon Google Pixel 9:

  • Chcete mít Lupu bez bannerů?
  • Chcete dostávat speciální týdenní newsletter o zákulisí českého internetu?
  • Chcete mít k dispozici strojové přepisy podcastů?
  • Chcete dostávat exkluzivní tištěný speciál Lupa 3.0?
  • Chcete získat slevu 1 000 Kč na jednu z našich konferencí?

Staňte se naším podporovatelem

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).