V An update to our search algorithms najdete zmínku o něčem hodně významném. Od příštího týdne se součástí algoritmu ovlivňujícího pozici ve vyhledávání stane i to, jestli web porušuje autorská práva. Google se chystá zohlednit počty žádostí o odstranění obsahu – web mající vysoké číslo žádostí o obsahu bude penalizován a jeho pozice ve vyhledávání se zhorší. Google také v článku upozorňuje, že za posledních 30 dní zpracoval požadavky na odstranění více než 4.3 milionu adres.
Google řadu let čelí tlaku RIAA a MPAA, které chtějí dosáhnout toho, aby Google „nelegální“ odkazy ve výsledcích vyhledávání vůbec neuváděl a vždy zde byla snaha, aby právě Google byl za něco takového zodpovědný. Ohlašovacím procesem se podařilo dosáhnout (zdánlivě) přijatelného stavu, ale skutečnost je taková, že požadavky na odstranění obsahu jsou masově zneužívány pro cenzuru, omezení svobody projevu, poškozování konkurence a řadu dalších cílů.
V praxi tato změna algoritmu pro pozici ve vyhledávání povede samozřejmě k tomu, že odkazy na (například a zejména) stažení filmů a hudby budou odsunovány na nižší pozice. A čistě teoreticky by se tak na prvních pozicích měly objevit odkazy na legální zdroje. Realita je ale taková, že v drtivé většině případů legální zdroje neexistují. A jenom velmi těžko lze předpokládat, že by filmová a hudební studie dokázala využít toho, že jim Google právě nabídl významné zvýhodnění ve vyhledávání.