Jestli to odstřihnou, tak mám problém. Hromada známých jede na nějakém Pidginu a podobných sw a domluvím se s nimi jen proto, že Google Talk je kompatibilní s XMPP. Přímo Hangouts moc lidí nepoužívá, já zase nejdu do FB a tedy i WA, no bude zajímavé kdo "vyhraje". Odklonem od federovaného XMPP (jak ze strany G tak FB) prohráli především uživatelé. Pak se člověk nediví, že se pořád komunikuje před předražené SMS, když už při pár lidech je problém se domluvit na společné službě.
(já jsem zrovna včera vracel Googlem vnucený Hangouts v GMailu zpět na Talk a napsal jsem jim X důvodů, proč je H horší - no zřejmě to stejně nikdo nečte a i kdyby, nevezme v potaz)
Takže k službe gTalk. Používal som ju niekedy od roku 2005. Natívna aplikácia pre WinXP, v pamäti zaberala okolo 15MB. Ani som nepotreboval alternatívneho klienta, vystačil som si s tou beta aplikáciou.
Keď som bol offline na gTalk a niekto mi napísal, tak mi prišiel normálny mail. Keď som na tento mail odpovedal, tak to prišlo danému človeku na gTalk. Proste úplne prirodzené a príjemné.
Súčasný hangouts..... natívna app pre Win neexistuje. Keď si to otvorím ako app pre chrome, neviem sa dostať pod 200MB! Pamäť som si kupoval ja a na mojom 32bit OS nehodlám 200MB darovať pre IM.
Keď mi niekto napíše a som offline, žiaden mail mi nepríde. Môžem používať iba natívnu app pre iOS, kde ale niekedy notifikácie proste neprídu. Nedá sa na to spoľahnúť.
Odkedy zrušili podporu pre gTalk (tuším február), tak som nahodil Mirandu a aj to keď zatrhnú, tak neostáva mi nič iné, ako si nájsť inú komunikačnú platformu. Už nie som ochotný sa podriaďovať takémuto diktátu.
PS: začal som s googlom ako mail, hangouts, reader, picasa (ešte vtedy to nebolo pod googlem). Čo z toho vštetkého ostalo po 10 rokoch, to sami vidíte. Strašne veľa ľudí som prehovoril, aby prešli ku Googlu a ..... no proste to bola chyba.
Řeknu to tak, jak to je. Hangouts je arcisračka, která vám oproti GTalku sežere celou obrazovku, přesto však zobrazí daleko méně kontaktů, než zmiňovaný GTalk s třetinovou velikostí. Za další pak někdo hodně chytrý vymyslel, že se zobrazují jen kontakty, se kterými jste komunikovali naposledy, a to i když jsou offline, vy jste si s nimi nenapsali třeba už přes rok. To, že deset jiných kontaktů je v této chvíli online, nevidíte. Proč by to také mělo jít jako třeba u Skypu či GTalku, kde primárně vidíte uživatele, kteří jsou online? To by nad tím musel přemýšlet někdo, kdo má IQ alespoň 80.
U SMS tak nejak kazdy svepravny clovek ocekava, ze bude dorucena (mozna) az se cilovy telefon objevi v siti. A nejakym rizenim osudu vetsinou funguje i zpetna notifikace o doruceni.
Pokud potrebuji s nekym komunikovat ted hned, tak mu zavolam a nebudu mu posilat sms. Tim ovsem nezmenim nic na tom, ze se mi muze z telefonu ozvat, ze volane cislo je nedostupne, pripadne, ze semnou dotycny nechce aktualne mluvit.
U IM je pak prekvapive k dizpozici prave moznost podivat se, zda dotycny prave se zarizenim pracuje, ci zda je ono zarizeni alespon dostupne v siti. A funguje to tak prekvapive odjakziva. Celkem bez ohledu na protokol a sit. Kupodivu, nektere site dokonce umoznuji takove vymozenosti, jako pozadat prave zmenou stavu o nevyrusovani. Tedy sdelit neco na tema "pokud jde o zivot, jsem tu, ale jinak me nechte byt".
Tyto novoty funguji v IM sitich uz minimalne 20 let.
Už dlouho existuje Hangups - opensource implemntace Hangouts protokolu (vzniklá reverzním inženýrstvím). Je to jak knihovna pro Python, tak i jednoduchý klient s textovým rozhraním: https://github.com/tdryer/hangups
Kromě toho už existuje i grafický klient QHangups (postavený nad PyQt): https://github.com/xmikos/qhangups
Dále také např. HangupsBot - bot pro Hangouts: https://github.com/xmikos/hangupsbot
Sémantika statusů je naprosto jasná:
Online (zelená) - uživatel je online a právě pracuje se zařízením.
Away (oranžová) - aplikace na zařízení je připojena k serveru, ale uživatel se zařízením nepracuje, pokud v tomto stavu pošlu zprávu tak dorazí na zařízení a uživatel bude notifikován, při nejbližší příležitosti si zprávu přečte
Offline - zařízení nemá aktivní datové připojení nebo je vypnuté, zpráva bude doručena až po zapnutí/obnovení.
Na Hangouts mě vytáčí zejména, že většinou nelze rozlišit stav away od offline, tedy jestli zamýšlený příjemce je na internetu a zprávu dostane a nebo ne a radši mám poslat SMS. Androidí Google Talk klient na Androidu tento problém neměl a fungovalo to dle očekávání.
Protože dnes už díky smartphonům prostě funguje IM jinak, taková je realita. Kecálek dnes běží prakticky každému na smartphone a tam je za prvé každý (většina) online de facto neustále, ale na druhou stranu je ta komunikace de facto asynchronní (lidé se s telefony pohybují, mohou být chvilkově bez signálu, mění se za běhu připojení z wifi na mobilní síť a naopak, atd.). Takže pojem "být online" se stal silně "fuzzy".
XMPP na tohle nebylo stavěno a funguje v takovém prostředí velmi špatně. Existují sice XEPy (rozšíření XMPP protokolu), které se tohle snaží řešit (např. XEP-0198: Stream Management, XEP-0280: Message Carbons, XEP-0184: Message Delivery Receipts, XEP-0313: Message Archive Management a pár dalších), ale jejich podpora jak na straně klientů, tak na straně serverů, je silně omezená. A oproti nativním "push" zprávám (GCM na Androidu, APNS na iOS) tu bude vždy celá řada nevýhod.
Tím neříkám že se mi ta situace líbí, ale prostě realita je jaká je...