Odkaz na web, který zveřejnil fotografie bez svolení autora, není porušením autorského zákona, říká stanovisko generálního advokáta Soudního dvora EU (SDEU).
Týká se případu z Nizozemí, kde tamní blog GeenStijl odkázal na australský web s fotografiemi nizozemské celebrity. Fotografie původně pořídil časopis Playboy, ale australský web neměl souhlas k jejich použití.
"Hypertextový odkaz na jinou internetovou stránku, na které jsou díla chráněná autorským právem volně dostupná veřejnosti, který ulehčuje nebo činí snadnějším přístup uživatelů internetu k dotčeným dílům, nepředstavuje ‚sdělování veřejnosti‘…, stojí ve stanovisku.
Podle stanoviska ale záleží i na tom, zda odkazy nebyly nezbytné pro zpřístupnění fotografií. Jinými slovy, pokud někde na internetu leží něco „nelegálního“ a vy nejste tím, kdo to tam dal, ani tím, kdo zajistí to, že je dotyčný materiál viditelný, můžete na něco takového odkazovat a neporušujete tím právo.
Ve stanovisku generálního advokáta SDEU se uvádí, že jakkoliv právo v EU jasně říká, že jakýkoliv způsob komunikace (šíření) chráněného díla musí probíhat s vědomím autora, u hyperlinků by to bylo na škodu internetu jako takovému. To je logické, protože pokud by tomu tak nebylo, jakákoliv snaha na něco odkázat by vyžadovala, abyste si předem ověřili, zda vůbec odkazovat smíte.
Než začnete jásat, tak je potřeba upozornit, že nejde o závazné soudní rozhodnutí, ale pouze o stanovisko generálního advokáta k jednomu konkrétnímu případu – tedy o jakýsi poradní hlas, kterým se soud posléze může, ale nemusí řídit.