Jestli je ten zákon vágní jak tento článek, tak to budou príma spory.
- v nezbytně nutné míře (to je konkrétně jaká míra?)
- po dobu nezbytně nutnou (to je konkrétně jak dlouho?)
- data přiměřeně zabezpečit (to je konkrétně jak?)
- mezi OU mohou dle GDPR mohou spadat i metadata či online identifikátory. (mohou, ale také nemusí?)
Kdyz si koupite rekneme TV za 50k Kc davate prodejci svuj obcansky prukaz nebo ji proste zaplatite (klidne hotove - tudiz anonymne, tedy zatim) a odnesete si ji? Neexistuje duvod aby to naprosto stejne nefungovalo pri objednavce pres internet. Zadnou fakturu se jmenem nemate a nepotrebujete, mate doklad o zaplaceni (nikoli ucetni doklad) a mate mozna nejaky dodaci list s nejakym SN. To je dost na reklamaci. Nadto prodejce muze (pokud ma produkt SN) identifikovat ze danou vec prodal prave podle SN, vase nacionale ani zadne doklady na to nepotrebuje.
<i>Pokud má e-shop na své stránce umístěn reklamní systém...</i>
Tak bez souhlasu data predavat vubec nesmi, jak proste.
Totez pochopitelne plati pro libovolny obsah tretich stran - tzn i obrazky, scripty a vubec cokoli co browser nacte bez dalsi akce uzivatele a tudiz tim preda jeho osobni udaje.
Pokud neco takoveho provozovatel webu na strankach ma, mel by si vyzadat souhlas - ovsem pro kazdou treti stranu zvlast, a musi byt schopen zajistit, ze web bude funcni i pokud uzivatel neco takoveho neodsouhlasi.
To vse totiz v 99% neni nezbytnou soucasti poskytovane sluzby a provozovatel si muze totez zajistit i vlastnimi silami, tzn tak, aby zadna data nikam nepredaval.
Doba nezbytně nutná - je velice lehce "definována"...
podle zákona:
zákon o účetnictví Vám nařizuje mít doklady X let.. tzn. to je max po kterou dobu to můžete mít, pak skartace/anonymizace
zákon o důchodech (nebo jak se jmenuje) - vůči Vašim zaměstnancům - důchodové listy..
vše ostatní - bud máte oporu v zákoně, nebo plnění smlouvy... pak to vyložíte ochranou firmy typu "že Vás budou žalovat" tzn. max promlčení je 10 let..
NO a pak to MUSITE zlikvidovat, když nenajdete zákon nebo Vaši ochranu..
tzn. vyrobte si komunistickej startační řád, a jedem:-))))
btw. O2 řeklo že po ukončení smluvního vztahu (a uhrazení všech závazků) bude OÚ zákazníků mazat po 4 letech..
např... a jde to:-)
jen šmečka vymejšlej berličky..
To je vážený velký omyl.
Nad 10tis je nutno vystavit FA s údaji o kupujícím+kontrolní hlášení FÚ
A při objednávce přes internet většina objednávek jde dopravcem, na anonymní adresu? Hm.
Ještě že v TV prohlásila jedna evropská pracovnice z ČR, že firem do sta zaměstnanců se to netýká, tak se tím hodlám řídit, nebo to byla koza co ví prd a bere za to eura?
Tady pozor, koncovy spotrebitel nepotrebuje mit sve nacionale na fakture (a zany zakon to nevyzaduje), a tudiz jejich uvedeni neni nezbytne, a tim padem je velice problematicky pristup mnoha prodejcu, kteri je na fakture uvadeji.
Skartaci pak kazda normalni firma davno dela, nebot jinak by tech papiru skladovala na desitky tun.
A to je prostor pro AI, která bude klasifikovat reakce tak, aby vymezila typické profily uživatelů a jim nabízela zboží, které je může zaujmout. Vzhledem ke konstrukci neuronových sítí, nepůjde rozlišit co jsou data konkrétní osoby a co nalezený vzorec chování. Pak do reklamního systému pošlete identifikátor vzorce chování a ne konkrétního uživatele. Nepůjde ani rozlišit na jakém základě jsou ty vzorce tvořeny, zda na základě charakteristických mikropohybů myši návštěvníka, či obsahu, protože AI odhalí i netriviální korelace. Systém pak identifikuje obecné vzorce chování, nikoliv konkrétní osoby. Vlk se nažere a koza zůstane celá.