Na jakých počítačích se zde pracuje, co obnáší síťová a serverová infrastruktura a jak se pracuje tam, kam se běžný návštěvník nemá šanci dostat, se můžete podívat v naší fotoreportáži. Hlídají se odsud bankovní domy, většina v Česku operujících obchodních řetězců nebo třeba solární elektrárny. Co zde naopak nenalezneme, jsou kolokační datová centra, velké elektrárny nebo obří průmyslové areály.
Co se týče hardwaru, zaujme návštěvníka na první pohled unifikovaná počítačová infrastruktura. S výjimkou síťových prvků, které sahají od Cisca přes MikroTik až po Huawei, zde nalezneme v podstatě jen produkty Dellu, výjimku tvoří jen několik velkoplošných obrazovek od Samsungu a dvě UPS od amerického Socomecu.
Podívejte se, jak operační centrum Securitas vypadá:
Na serverech i na všech stanicích nacházíme i přes bezpečnostní komplikace výhradně Windows (Windows Server 2012 a Windows 10 v 64– i 32 bitové edici), a to navzdory tomu, že veškerý dohledový software (Securitas jich zde provozuje celkem pět) má webové rozhraní a je tedy nezávislý na platformě. Důvod u stanic je celkem prostý, společnost totiž hromadně přešla na Office 365, což zde nasazení Linuxu poněkud komplikuje. Konektivita je zajištěna primárně optikou (dodavatele zmiňovat nesmíme), v případě výpadku nastupuje záloha vzduchem (pochopitelně pomalejší).
„Celý prostor slouží k agregaci signálů ze střežených objektů, těmi může být obraz, video, nebo třeba obyčejný text z elektronické zabezpečovací signalizace. Na jejich základě pak operátoři prostřednictvím zásahových plánů provádí bezpečnostní opatření. Monitorujeme zde přibližně 13 000 objektů,“ říká Michal Špelina, CIO divize Alert Services, který nás prostorem spoluprováděl.
„Nejedná se zdaleka jen o poplachové signály, například pro obchodní řetězce zajišťujeme množství technických signálů z různých IoT, ale stále ještě i analogových čidel (změna teploty mrazáku nebo místnosti, rozpojení nějakého obvodu, předčasné, nebo pozdní uzavření objektu). Nemalou část tvoří videoverifikace, tedy situace, kdy systém vyhodnotí podezřelou aktivitu, pošle textový alert a na základě něj operátor prostřednictvím videozáznamu vyhodnocuje situaci, řeší ji se zákazníkem, případně výjezd, nebo upozornění policii,“ dodává.
K tomu slouží i kamerová analýza (remote video solution) pomocí umělé inteligence, pro kterou Securitas na integrační úrovni vyvíjí vlastní řešení.
Konfigurace AI serveru
- Intel Core i9–9900K
- 6× GeForce RTX 2080Ti O11GB
- Operační paměť HyperX 32 GB KIT DDR4
- EVGA SuperNOVA 1600 G2
- Čtyři pevné disk Western Digital 10 TB Ultrastar DC
- SSD disk Samsung 970 EVO PLUS 250GB
„IP kamery a navázaný dohledový software dnes již standardně poskytují schopnost základní analýzy obrazu, hlídáním vytyčeného perimetru v obrazové mapě (tzv. pixelová analýza). Problém ovšem nastává v situacích, kdy perimetr „překročí“ nějaký neškodný objekt, který kamera rozpozná jako hrozbu (typicky odlesky, mlha, déšť) a generuje pak stovky falešných poplachů,“ říká Tomáš Nytra, šéf IT v SOC centru.
Situace je řešitelná za pomoci strojového učení (firma využívá algoritmy od českého Ateasu), které zvládne podle dosavadní krátké zkušenosti Securitas z reálného provozu odfiltrovat 60 % falešných poplachů (z původních 800–900 poplachů denně). Pro chod umělé inteligence je potřeba přibližně na každých 100 kamer jedna grafická karta GeForce RTX 2080 Ti (firma zatím experimentálně využívá čtyři), v případě aplikace více AI vrstev počet připojitelných kamer klesá geometrickou řadou.