Nemůžete mít současně vajíčka a omeletu. Bohužel. To jen Kristus v evangeliích nasytil pár rybami a pár bochníky chleba hafo lidí.
Faktem je, že alternativa kupování toho germánia od totalitní Číny je podstatně horší, a to pro celou republiku, která bude muset, obrazně řečeno, těm Číňanům roztáhnout nohy jako profesionálka od E55 zákazníkovi.
A nedělejte si plané naděje, ekologové už zuřivě bojují za to, aby se po těžbách nerekultivovalo, ale ponechalo se to "přirozerné sukcesi". Takže ještě vaši pra-pra-pra (atd.) potomci budou žít na haldách toxických sajrajtů, které bude roznášet vítr do širokého okolí.
Jo uzasne. Tedy pokud se nejedna o znovuotevreni existujicich cinovych dolu. Takze ty krusne hory maji dodrbane lesy, okoli znicene prumyslem, vybydlene pohranici, stavba dalnice kterou vlastne nikdo nepotrebuje a do toho jeste nemcum za humny obnovite tezbu na cinovych nalezistich na kousku te prirody ktere jeste zije.
Prispevky tohoto typu mne jako mistniho domorodce vazne nastvavaji.
Takto to vazne nefunguje ...
Kdybychom zachovali vyrobu, ktera tu probihala pred nejakymi 30 lety, tak by dnes mozna nebyla na nejvyssi urovni, ale byla by a byli by ti lide. Jenze vyroba se vicemene zrusila, lide odesli a zadni nejsou. Nove neni na cem zaskolit ani preskolit a bez nich se nic nezprovozni.
Ta predstava reklalifikace ve me asociuje opakovane zvasty na tema jak z horniku udelame programatory.
Ale jiste, muzeme zacit tim, ze zavedeme vyrobu elektronek, a za 50 let budeme mozna vyrabet i TTL obvody.
Jinak receno, jediny realisticky zpusob je koupit (za hodne moc $$$) fungujici fabriku vcetne lidi, a za dalsich jeste vic $$$ ji prestehovat, a pokud pri tom cestou zavalcujete do silnic vsechny ty, co se tam prilepuji, tak za 10-15 let tu muze nekde stat vyrobni zavod.
Bude to mit jen ten drobny nedostatek, ze cokoli v nem vyrobeme bude stat o 2 rady vic, nez to dovezene ... z Afriky. Protoze presne tam se zacne postupne vyroba stehovat. Jediny duvod proc se to uz ve velkem nedeje, je politicka nestabilita. Cina na tom ale ve velkem maka.
Patrně by to znamenalo otevřít alespoň některé z nich, protože to germánium je tam. Alternativou by bylo nějaké poddání se totalitnímu čínskému režimu (a to už by bylo asi menší zlo políbit prsten báťuškovi Putinovi).
Nicméně docela dobře to ladí s tendencí vyrábět u nás čipy - měli bychom na jejich výrobu vlastní suroviny.
Neni to tak jednoduche. Jedna vec je tezba a druha vec je zpracovani resp. technologie k precisteni.
To ze cina dnes tezi nejakych 60% neznamena ze by neslo tezit totez teoreticky ve vyspelych zemich. Pridejte k tomu recyklaci a pak vyvoj technologii pro omezeni pouziti germania treba v optice.
Boom tezby germania nastal v cine nekdy po roce 2005. Takze co se stalo? Vycerpala se loziska nebo se zacla resit ekologicka zatez. Chapu to pro nas region. Ale v namibii jo? Nebo v US kde se o prirode rozhoduje penezenkou? Jinak dost germania je i v kvalitnim uhli / popelu pripadne nektere vybrane strusky takze doly po cinu nejsou jedine.
Dobre dejme tomu ze oboje mame ale stale nemame to nejdulezitejsi. Nemate penize v te vasi republice na to abyste zaplatili experty na vyrobu cipu. I kdyby si museli platit studium tak na to si vydelaji behem 1-2 let a CR jim nema uz ted absolutne nic nabidnout. Zminil bych jeste pred lety nizke zivotni naklady. To uz neni tak uplne pravda.
Pokud se ta výroba čipů plánuje v rámci EU, bylo by asi výhodnější ji mít postavenou na bázi tuzemských surovin.
Jistěže si odborníky můžeme vychovat, včetně zavedení nějakých rekvalifikačních programů pro tématicky blízké absolventy technických škol a chemie na přírodovědě, nejspíš na nějaké technoce v Praze či Brně.
Obávám se, že jednou z možností jak zvýšit naši atraktivitu, ekonomickou úroveň i kvalitu života je odchod z EU.
Neviděl bych to tak černě. Můj bývalý a již zesnulý šéf se dokázal rekvalifikovat z chemika na mikrobiologa a později z obecného mikrobiologa se zaměřením na parazity na mykologa. I já musel během své odborné kariéry několikrát změnit své zaměření.
Proto jsem přesvědčen, že mladé lidi z příbuzných oborů bychom si jako odborníky vychovat mohli.
Pokud se týká té ceny: V momentě, kdy se to bude brát jako strategické odvětví a bude nutno zajistit, aby to bylo pod naší kontrolou, se dá i ta kontrola (a zejména v konfrontaci se současnými zkušenostmi) vyčíslit a pak se snadno může stát, že ta Afrika vyjde dráž.