Mozilla vydala Firefox 39, který přichází s mírným zpožděním, protože musel být vyřešen problém se stabilitou objevený až během poslední fáze testů. Valná část novinek se točí kolem bezpečnosti. Prohlížeč nově upozorňuje na malware nejen uživatele Windows, ale též uživatele alternativních platforem OS X a Linux.
Správce stahování prověřuje bezpečnostní reputaci souborů v nových formátech, které jsou typické pro platformu OS X (DMG, PKG, OSX a APP). Mozilla také pokračuje v evoluci využití HTTP Secure (HTTPS). Firefox už není kompatibilní s SSL 3 a v prohlížeči byla zakázána podpora RC4 (s výjimkou dočasných whitelistů).
Firefox nyní nově prověřuje reputaci souborů ve formátech, které jsou typické třeba pro instalační soubory pro OS X.
Došlo také na upgrade Network Security Services (NSS). Kromě toho nová verze prohlížeče obsahuje třináct záplat, z nichž čtyři jsou hodnoceny jako kritické. Jako obvykle byla opravena také řada chyb, které nesouvisí s bezpečností. Vraťme se však od servisních zásahů k opravdovým novinkám.
Firefox Hello s podporou sociálních sítí
Po sdílení obrazovky hlásí integrovaná webová komunikační služba Firefox Hello další vylepšení. Odkaz, který funguje jako vstupenka do konverzace bez nutnosti registrace, lze nyní snadno a rychle sdílet přes sociální sítě. Stačí si některou z nich aktivovat mezi tzv. službami. V pozadí je dle očekávání opět Social API.
Sdílet odkaz na konverzaci přes Firefox Hello pomocí sociálních sítí lze nyní snadno a rychle přímo z okna konverzace.
Firefox dosud uměl odkaz zkopírovat do schránky nebo odeslat přes e-mail. Sdílené odkazy nahrazují registraci, kterou Firefox Hello apriori nevyžaduje od žádného z účastníků konverzace (ani od jejího iniciátora). K existující konverzaci se přes obdržený odkaz mohou připojit i uživatelé dalších prohlížečů s podporou WebRTC.
Plynulejší animace i síťový provoz
Mozilla pod kódovým označením Project Silk zapracovala na plynulosti webových animací a rolování stránek, ale úpravy jsou zatím dostupné jen uživatelům OS X. Další změny se však už dotýkají uživatelů napříč platformami. Jde například o rychlejší fallback z IPv6 na IPv4. Efektivnější síťový provoz by mělo zajišťovat i nové Fetch API.
Dalším střípkem do mozaiky je zavedení hodnoty preconnect atributu rel značky link, která umožňuje prohlížeči anticipovat budoucí spojení s linkovaným obsahem, aniž by byla sdělována jakákoliv potenciálně citlivá data. Pozor na to, že preconnect a prefetch jsou dvě odlišné hodnoty, jak je vysvětleno na Mozilla Developer Network.
Firefox 39 si díky nově zavedené podpoře Scroll Snap Points vylepšil dosahované skóre na css3test.com na 58 %.
Na seznamu novinek a vylepšení figuruje také rychlejší vykreslování přerušovaných linek pod OS X. Z CSS 3 si prohlížeč nově poradí se Scroll Snap Points a podpora přechodů a animací z CSS 3 byla sladěna s aktuální verzí specifikace. Firefox teď umí s pomocí kaskádových stylů použít místo odrážek v seznamu libovolný znak.