Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se chce vyvarovat nutnosti přepracovávat celý text Technického plánu přechodu zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání (TPP) kvůli tomu, že dokument nepřijme jedna z komerčních televizí. Do konečného znění TPP se tak kromě ideálního postupu počítajícího se souhlasem Novy a Primy dostanou i alternativy pro případy, že by buď Nova, nebo buď Prima na TPP nepřistoupily. ČTÚ zatím neví, jestli bude v dokumentu i scénář pro nejhorší případ, ve kterém by TPP odmítly obě české komerční celoplošné televize. Na dnešním setkání s novináři o tom informoval předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.
Digitalizace v souhlasném postupu České televize, Novy a Primy je řešením, které ČTÚ rozhodně preferuje. Odmítnutí TPP Novou nebo Primou bude mít s největší pravděpodobností za důsledek zpomalení celého procesu přechodu na DVB-T. Úřad totiž bude muset plánovat zapínání digitálního vysílání s větším ohledem na zbytkové vysílání analogové. A to minimálně do roku 2015, kdy končí ochrana analogových kmitočtů. Pokud by dokument nepřijala ani jedna z komerčních televizí, stále se může stavět veřejnoprávní síť České televize a komerční síť 4.
ČTÚ na konci příštího týdne zveřejní soupisku připomínek k projednávané verzi TPP a znění těch, které nejsou označené jako obchodní tajemství. Lhůta pro podání připomínek končí buď dnes, nebo zítra – názory právníků i na tento údaj se liší. Zatím se k TPP oficiálně vyjádřily České Radiokomunikace a Czech Digital Group jako operátoři multiplexů, Česká televize, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo vnitra a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Připomínky od Novy, Primy a Telefóniky O2 ČTÚ dnes ráno na podatelně ještě neměl.
Podle Pavla Dvořáka se změny navrhované zmíněnými subjekty týkají čtyř oblastí. První je „cvičení“ na téma území – čas – kmitočet a jedná se o připomínky zcela věcného charakteru. Druhou oblast představují připomínku legislativně-technické, další pak připomínky zasahující do samotného postupu TPP (jako rozšíření podmínek nutných pro vypnutí analogového vysílání). Čtvrtou oblastí jsou potom návrhy na změnu termínu konečného vypnutí zemské analogové televize v České republice. Zatímco TPP, stejně jako tzv. digitální novela, počítal dosud s 10. říjnem 2010, mezi připomínkami se objevila i pozdější data z let 2011 a 2012.
Už minulý týden proběhla schůzka předsedy ČTÚ se zástupci operátorů a vysilatelů. Po vypořádání připomínek čekají Pavla Dvořáka dvě kola jednání – nejprve s těmi, kdo připomínkovali nejvíce, pak se všemi dohromady. Po dopracování dokumentu ze strany ČTÚ ještě přijde jeho posouzení Legislativní radou vlády. A do vlády samotné by se měl TPP dostat na konci února nebo na začátku března letošního roku. Nova, Prima a regionální televizní studia mají od doby vydání TPP tři měsíce na rozhodnutí o tom, jestli ho přijmou a budou se řídit jeho harmonogramem pro nakládání s kmitočty, nebo ne.
Článek s podrobnostmi k tématu TPP vám server DigiZone.cz přinese zítra