FBI nakonec hackla iPhone útočníka, pomoc Applu už nepotřebuje

29. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podivuhodný soudní spor má podivuhodný konec. Tedy – aspoň v tomto kole. Řada otázek ale pořád zůstává nezodpovězených.

„Úřadům se podařilo úspěšně proniknout k datům uloženým ve Farookově iPhonu, a proto už nevyžadují spolupráci od firmy Apple Inc., nařízenou soudním příkazem z 16. února.“ Čerstvé prohlášení amerického ministerstva spravedlnosti (PDF) potvrzuje, že se FBI nakonec podařilo proniknout ochranami Applu i bez jeho pomoci.

Úřady tak požádaly soud o zrušení příkazu. Několik měsíců se táhnoucí soudní spor, ve kterém Apple odmítl FBI pomoci a vytvořit speciální verzi systému iOS, která by pomohla obejít ochranu iPhonu, tak končí.

Ministerstvo zatím nezveřejnilo žádné podrobnosti o tom, jakým konkrétním způsobem se nakonec k datům dostalo. Připustilo jen, že s metodou přišel někdo mimo FBI – „třetí strana“. Izraelský deník Yedioth Ahronoth minulý týden napsal, že by mohlo jít o tamní firmu Cellebrite. Úřady i firma ale informaci odmítly komentovat.

Není tak jasné, jestli se dá metoda použít jen na inkriminovaném iPhonu útočníka ze San Bernardina, nebo jestli se s její pomocí dá proniknout i do jiných modelů. Farook ovšem měl starší model 5c, který neobsahuje novější bezpečnostní prvky jako je speciální kryptografický čip Secure Enclava (ten přišel s procesorem A7, který je např. v modelu 5s). Na přístroji běží iOS 9.

Úspěch FBI může znamenat, že neznámá třetí strana zná nějakou chybu v zabezpečení iPhonů, o které Apple neví. A to není pro Apple ani jeho uživatele dobrá zpráva. Firma by proto teď mohla po vládě chtít, aby jí dotyčnou chybu prozradila – ovšem je otázka, jestli by byla úspěšná.

Podle agentury Bloomberg by se mohla předání informací dožadovat v rámci procesu tzv. „equities review“, podle kterého americké úřady rozhodují, zda výrobcům hardwaru a softwaru prozradí chyby, na které přijdou. Pravidla mají své výjimky, které úřadům umožňují zjištěné chyby zatajit, pokud splní určité podmínky.

Nahlásit případnou chybu a umožnit ji Applu opravit by přitom FBI mohlo zkomplikovat život. Farookův mobil není jediným, do kterého se vyšetřovatelé chtějí dostat. A v současné době vedou řadu dalších soudních sporů, ve kterých od Applu požadují pomoc s odemčením iPhonů.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).