Český telekomunikační úřad (ČTÚ) stále nemá k dispozici volné kmitočty, na nichž by Českým Radiokomunikacím umožnil zahájit experimentální zemské digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2. Podle předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka jsou ale sítě pro DVB-T2 vysílání jednou z variant, jak využít takzvanou digitální dividendu, tedy kmitočty, které zůstanou volné po ukončení analogového televizního vysílání v České republice.
K TÉMATU: Čím se liší standard DVB-T2 od dnešního DVB-T?
České Radiokomunikace chtějí začít experimentovat s DVB-T2 co nejdříve. Zatím jim v tom ale brání nejen ČTÚ, ale také zákon o elektronických komunikacích, který povoluje experimentální vysílání na pouhých třicet dnů. Poté by Radiokomunikace musely žádat o další povolení. Zákon ale prochází novelizací a nové znění, které umožní experimenty prodloužit, již prošlo Poslaneckou sněmovnou.
ROZHOVOR K TÉMATU: Kamil Levinský: Příchod DVB-T2 a MPEG-4 je otázkou dvou až tří let
Vysílání ve standardu DVB-T2 umožní lépe využívat datový tok multiplexů a usnadní zařazení televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). České Radiokomunikace předpokládají, že do pěti let se na tento způsob vysílání přejde u všech současných digitálních sítí. To by však znamenalo, že by si diváci museli pořídit nové televizory s DVB-T2 tunery.
Na jaře chtějí České Radiokomunikace uspořádat k vysílání v normě DVB-T2 odborný seminář v Praze. Problematice DVB-T2 se bude věnovat rovněž workshop ČTÚ k naplňování Technického plánu přechodu na digitální televizní vysílání, který proběhne 6. a 7. dubna v pražském hotelu President.