Na prvni pohled se mi to jevi jako pekny clanek, dobra (vlastni) prace, prehledne predana specifikace, terminy, skoro az laicky vysvetlene, vlastni pohled na problematiku a implementaci. Jo, diky, jsem nadseny (v kontrastu dnesniho standardu radobyzurnalistu, kdy jen prelozi clanek, jeste blbe a pak tam nasekaji dalsi chyby).
Diskuze? Velke zklamani. To je jak kdyby jeden dosel na odbornou biologickou konferenci na tema RNA a v diskuzi chtel neodbytne prispet svym nazorem na GMO, ktere by oznacil za satanovo dilo, ale cele to uzavrel tim, ze obycejne rohliky jsou stejne nejlepsi a vsem budou stacit. Sorry za tak extremni nadneseni, ale podivejte se na kontast mezi clankem a diskuzi.
Opravdu by me zajimalo, tenhle skepticky senior trvale off-line komunikujici skrze e-mail (tohle tady fakt vymyslel a popsal), ktery zjevne nema ani paru o tom, co napr. asymetricka kryptografie znamena a jak funguje, zda-li ma takove nutkani se podelit o svou napinavou storku z MeU i kdyz to naprosto neni tema clanku nebo je to jen prosty troll. Zbytek bandy se v dobre vire to dedovi vysvetlit (nebo drsnacky natrit) chytlo a rozjeli brutalni OT, kdyz to zjednodusim, o slohnutych srajtoflich a mobilech v saline...
Zabazpečený mobil na otisk prstu, klikyhák nebo pohled do kamery má i múj 82letý táta. To přece není žádná věda. Snadné jak facka.
Ale spíš by mě zajímalo, jak vy vlastně víte jak je to se zabezpečením mobilu? Sám říkáte, že šmatlafoun nemáte a a nikdy mít nebudete.? To si čtete někde v těch starých učebnicích?
Pokud si tu ochranu v mobilu vypnete, je to váš problém. Na plastové občance ta ochrana neexistuje, na mobilu a digitální peněžence si je zapnout můžete (resp. u digitální peněženky to nejspíš bude povinné).
U peneženky, občanky či mobilu je riziko, že vám to ukradne kapsář, agentů tajných služeb bych se v tomto případě fakt nebál. Navíc nevím, proč by vám agent tajných služeb kradl občanku, protože údaje, které na ní jsou, má k dispozici, a umí si nechat vyrobit občanku na přání (ne každý agent, ale tajné služby jako instituce).
Bude jednou z alternativ, ok.
Proč by přecházeli...
Protože v tomhle věku to už nebudou snadno vymozkovatelní "rybízci" s od mala vytvořeným návykem na šudlání prstem po dotykovém displeji a významná část z nich na DP nepřejde. Bude mezi nimi vyšší procento jedinců, jako je tomu u současných dospělých, kteří tuto technologii budou programově odmítat.
"Dostat se do mobilu..."
Což je pak natolik složité a nepřehledné, že má, spíš víc než míň, lidé mobil bez takových ochran. A když vám ukradnou zapnutý mobil, obejdou se bez PIN i otisku prstů, oční duhovky apod.
O různých backdoors do uzavřených OS (tedy vč. Androidu) pro tajné služby apod. si čimčarají vrabci na kdejaké střeše. A pokud tam vlezou tajné služby, tak organizovaný zločin tím tuplem. Nehledě k tomu, že hranice mezi těmito dvěma kategoriemi je občas dost nejasná.
Takže ty plastové kartičky zase tak dobře nefungují. U občanky v mobilu máte oproti plastové občance alespoň tu ochranu, že se musíte dostat do mobilu a do aplikace, takže nějakým PINem, otiskem prstu apod. U plastové občanky není žádná taková ochrana.
Dokud budou v této oblasti působit mafie, je nesmysl jim usnadňovat práci.
To by ovšem znamenalo zrušit plastové občanky a přejít na digitální. Ano, bezpečnost občanek by se tím zvýšila, ale většina lidí na to ještě není připravená. Vy byste byl první, kdo by kvičel. Takže holt ještě spoustu let budeme mafii usnadňovat práci tím, že budeme používat plastovou kartičku, která je zabezpečená akorát pár vizuálními prvky, které musí ověřoval identity umět rozpoznat, aby byly k něčemu, navíc se dají napodobit.
Obávám se také, že pokud bude zájem, může být DP komukoli na dálku vypnuta (námitky proti tomu si, prosím, nechte na večerní revui 31. 12.).
Obavy někoho, kdo dané problematice vůbec nerozumí, jsou irelevantní. Vaše komentáře vypadají, jako byste byl pod parou už teď. Na mém hodnocení, že jsou to jen ničím nepodložené bláboly, by nic nezměnilo ani to, kdybych se na Silvestra opil.
V praxi moc nefunguje. Jinak by se nemohlo stávat, že se někdo prokazuje, třeba při půjčce, ukradenou a dokonce i prošlou občankou, a peníze jsou následně, i soudy, vymáhány po původním vlastníkovi občanky.
Dokud budou v této oblasti působit mafie, je nesmysl jim usnadňovat práci.
Obávám se také, že pokud bude zájem, může být DP komukoli na dálku vypnuta (námitky proti tomu si, prosím, nechte na večerní revui 31. 12.).
Snad jedna věc, která, doufám, není OT. Ve vícero zemích, nejvýrazněji snad ve Velké Británii, kde je to i jedním z předvolebních témat, se šíří hnutí proti smartphonům u dětí a mládeže. Takové hnutí existuje i na půdě EU. Z důvodu prokazatelných změn mozku a jeho činnosti, kterou jeho užívání vyvolává (je prakticky shoda na tom, že tyto změny jsou, není shoda na míře jejich závažnosti, nicméně užívání smartphone mj. vede k poklesu schopnosti číst a porozumět čtenému textu). Mohlo by to potom i kolidovat s tou DP, protože nejvyšší věk nějakých restrikcí je uvažován 21 let (v řadě států je do tohoto věku restringován alkohol). Pak by mohl nastat problém třeba s voliči, kteří by nemohli mít tento typ dokladu (a když si zvyknou na plast, proč by přecházeli na méně pohodlný a bezpečný mobil?). A to je tendence v některých státech snížit volební věk z 18 na 16.
To se snadno řekne, zablokovat telefon ... pokud mi ho ukradne (teoreticky) někdo na tureckém letišti ve dvě hodiny ráno, kdy se (a jak) dostanu k počítači, ze které ho mohu zablokovat? Samozřejmě musím mít všechny potřebné údaje pro tento úkon, jméno, heslo, certifikát, bezpečnostní frázi, zkrátka vše pro kontrolu mojí identity. Ideálně natrénovat předem. Peněženka s pár stovkama € je proti tomu prkotina.
Před časem jsem se o to trochu zajímal a závěr průzkumu byl, že "chytré hodinky" se sice teoreticky dají používat i bez smartphonu, ale praktická využitelnost je dost pochybná a bez něj vlastně nijak zvlášť "chytré" nejsou. A že výrobci ani necítí potřebu to změnit, protože "smartphone má přece každý".
Poznámka: je rozdíl mezi tím, jestli "umějí fungovat i autonomně" a tím, jestli jsou prakticky využitelné pro někoho, kdo smartphone nemá vůbec.
Ale jdete, vy brepto... presneji vy hodpodsky radobyexperte na kyberbezpecnost. Vite kulovy o tom, jak to funguje, nerozumite tomu, ale hlavne ze se tu vyjadrite... presneji verbalne vyzvracite.
Ukradenej mobil s DP je ve skutecnosti mensi riziko, nez penezenka ukradena z kapsy. Zablokovat ukradeny elektronicky doklad je snadnejsi a rychlejsi, nez blokace plastovych dokladu. A to jsme presli drobnost - mobily dnes uzivatelska data sifruji implicitne - samozrejme nesmite mit nejaky muzejni vrak, vy pseudoexperte. A dalsi vrstvy resi i samotna aplikace.
Ale klidne vy chytraku na me ty specializovane zlocinecke skupiny vyslete ;-) Jdu si nachystat popcorn...
Mně "digitální revoluce" jako taková vůbec nevadí, naopak, jsem moc rád, že ubývá důvodů, proč chodit na úřady nebo na poštu. Jen prostě nechci smartphone, protože je to zařízení pro mne ergonomická katastrofa pro všechny účely, pro které bych ho teoreticky mohl chtít použít. A vadí mi, když ze mne někdo kvůli tomu dělá občana druhé kategorie, zejména když kromě soukromých firem ta tendence začíná rašit i ve veřejné a státní správě.
Forma peněženky není předepsaná. Jestli někdo dokáže vyrobit cloud peněženku s webovým rozhraním nebo lokální desktop aplikaci využívající např. TPM a podaří se mu akreditace a získá pověření některého členského státu, může peněženka existovat i v této formě. Dovedu si to představit např. pro peněženku právnické osoby.
Nakolik je to pravděpodobné posoudit nedokážu.
Včera jsem byl na MÚ vyfasovat novou občanku. (Platná do r. 2059, to mi, možná, bude 111 let). Na dotaz zda chci aktivovat čip jsem řekl, že ne. Nehodlám riskovat následky, kdyby se k ní dostal někdo nepovolaný. A ke koupi šmatalfounu mne také nikdy nikdo nedonutí. Představenstvu SVJ a dodavateli elektřiny jsem sdělil, že jsem trvale offline a komunikovat se mnou mohou pouze papírově, nebo přes klasický E-mail. Takže ať se jdou s nějakou digitální revolucí všichni a zejména Piráti, vycpat!
…samotná peněženka. Typicky se jedná o mobilní aplikaci…
Je (opakovaně použité) slovo "typicky" jen přehnaná opatrnost autora nebo se opravdu počítá i s jinou možností, ať už teoreticky nebo i v praxi? Jinak řečeno, pokud patřím k podivínům, kteří věří, že člověk může přežít bez smartphonu, má smysl se o problematiku zajímat i bez toho, abych "dostal rozum" a pořídil si smartphone, jak společnost očekává?